zåw8ä

123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g1234567

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
			rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)

UtajärviRK1811

kuvaluettelo

 Ripppikirjan ja kuvaluettelon sivunumerot ovat yhteneväiset

001 Nro 1 Kinnunen Särkijärvi by (eRKs001)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*( Matts Mattsson Kinnunen 26.11.1729 Muhos (SL) d. 9.6.1791
s Sigfrid Mattsson Kinnunen 22.7.1775 Utajärvi (SL) (perhe a)
*(s Thomas Mattsson Kinnunen 20.2.1757 Muhos(SL) d. 15.9.1796) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Sigfrid Mattsson Kinnunen 22.7.1775 Utajärvi (SL)
hu Margeta Mattsdr Wesa 10.8.1775 Utajärvi (SL)
VL 27.3.1798 Utajärvi)
s Matts Sigfridsson Kinnunen 12.6.1799 (ei SL)
dr Maria (?)
s Sigfrid Sigfridsson Kinnunen 6.1.1800 (ei SL)
s Thomas Sigfridsson Kinnunen 10.3.1804 (ei SL)d. 27.7.1811 
s Anders Sigfridsson Kinnunen 27.4.1806 Utajärvi (SL)
dr Margeta Sigfridsdr Kinnunen 5.4.1808 Utajärvi (SL)
dr Stina Sigfridsdr Kinnunen 27.11.1814 Utajärvi (SL) död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
*(Thomas Mattsson Kinnunen 20.2.1757Muhos (SL)(d. 15.9.1796)
s Thomas Thomasson Kinnunen 13.3.1784 (ei SL)(perhe ba)
s Anders Thomasson Kinnunen 26.8.1787 (ei SL)
dr Carin Thomasdr Kinnunen 11.5.1790 Utajärvi (SL)
dr Anna Thomasdr Kinnunen 7.4.1793 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe ba)
Thomas Thomasson Kinnunen 13.3.1784 (ei SL)
hu Elin Eliasdr Hildunen 25.12.1795 Puolanka (SL)
dr Carin (SL:ssa Anna) Thomasdr Kinnunen 22.6.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

002 Nro 2 Jurvakainen Särkijärvi by (eRKs003)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Johansson Manninen Jurvakainen 27.2.1756 Pudasjärvi (SL)
hu Brita Simonsdr Manninen 18.7.1759 Pudasjärvi (SL)
(VL 20.3.1781 Pudasjärvi)
s Johan Mattsson Manninen 1.3.1787 Pudasjärvi (SL) (perhe b)
s Lars Mattsson Parkkinen 25.1.1794 Utajärvi (SL) (perhe a)
dr Maria Mattsdr Parkkinen 15.7.1797 (ei SL)
dr Anna Mattsdr Parkkinen 6.11.1799 (ei SL) gift
dr Magdalena Mattsdr Parkkinen 6.11.1799 (ei SL)
s Matts Mattsson Parkkinen 16.1.1804 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Lars Mattsson Parkkinen 25.1.1794 Utajärvi (SL) 
hu Carin Larsdr Wäisänen Koskela 16.11.1797 Puolanka (SL)	
(VL 18.12.1814 Utajärvi)
s Lars Larsson Jurvanen 14.10.1815 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Johan Mattsson Manninen 1.3.1787 Pudasjärvi (SL)
hu Margeta Määttä 1789
(VL 9.4.1810 Utajärvi)
s Matts Johansson Jurvala 1.2.1815 Utajärvi (SL) 
dr Anna Caisa Johansson Jurvala 13.5.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

003 Nro 3 Keränen Särkijärvi by (eRKs005)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Pehr Hildunen 7.9.1738 d.23.5.1802)
s Simon Pehrsson Hildunen 24.11.1770 Paltamo (SL)(perhe a)
s Matts Pehrsson Hildunen 25.8.1780 Paltamo (SL) (perhe b)
s Anders Pehrsson Hildunen 8.10.1772 Paltamo (SL) död
dr Anna Pehrsdr Hildunen 14.12.1777 Paltamo (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Simon Pehrsson Hildunen 24.11.1770 Paltamo (SL)
hu Anna Moilatar 10.12.1761	
(VL 21.4.1794 Puolanka)
s Pehr Simonsson Hildunen 2.2.1795 Puolanka (SL) 
s Anders Simonsson Hildunen 12.11.1796 Puolanka (SL) 
s Simon Simonsson Hildunen 6.1.1799 Puolanka (SL) 
s Lars Simonsson Hildunen 31.1.1803 Puolanka (SL) 
s Johan Simonsson Hildunen 10.11.1806 Puolanka (SL)
(perhe eRK PuolankaRK1811s091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Anders Simonsson Hildunen 12.11.1796 Puolanka (SL) 
hu Lisa Keränen 1793
dr Anna Lisa Andersdr Keränen 7.9.1819 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Matts Pehrsson Hildunen 25.8.1780 Paltamo (SL) 
hu Christina Moilanen 1779
(VL 12.4.1803 Puolanka)
dr Lisa Mattsdr Hildunen 18.1.1804 Puolanka (SL)
s Gabriel Mattsson Hildunen 18.11.1808 Puolanka (SL)
s Adam Mattsson Hildunen 22.4.1811 Puolanka (SL)
dr Brita Mattsdr Keränen 25.9.1815 Utajärvi (SL) 
(perhe eRK PuolankaRK1811s091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

004 Nro 3 Keränen Särkijärvi by (eRKs007)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Isak Thomasson Määttä Keränen 29.12.1774 (ei SL) d.9.1.1809)
ho Brita Johansdr Wesa 8.12.1774 Utajärvi (SL)(eRKs007)
(VL 5.4.1795 Utajärvi)
(Britan uusi avio:)
Lars Väyrynen 1773
(VL 14.10.1810 Utajärvi)	
s Isak Isaksson Keränen 2.3.1802 (ei SL)(eRKs007)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Isak Isaksson Keränen 2.3.1802 (ei SL)
hu Maria Jurvelin 15.7.1797
(VL 14.3.1820 Utajärvi)	
dr Christina 1819
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Pehr Thomasson Määttä Keränen 6.5.1773 Utajärvi (SL)d. bef 1808)
ho Christina Jöransdr Taivalmäki 14.9.1767 Utajärvi (SL)
(VL 23.3.1792 Utajärvi)
 Christinan uusi avio:)
Anders Wäyrynen 1792
(VL 23.3.1811 Utajärvi)	
dr Lisa Pehrsdr Keränen 9.2.1793 Utajärvi (SL)	
dr Elin Pehrsdr Keränen 1.5.1795 Utajärvi (SL)	 
dr Greta Pehrsdr Keränen 1800 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Thomas Thomasson Määttä Keränen 20.12.1776 Utajärvi (SL) d. 27.12.1808)
ho Anna Jacobsdr Holappa 9.2.1778 Muhos (SL)
(VL 3.4.1803 Utajärvi)
(Annan uusi avio:)
Daniel Wäänänen 1784
(VL 3.7.1814 Utajärvi)
dr Magdalena Thomasdr Keränen 15.3.1806 Utajärvi (SL)	
dr Anna Brita Danielsdr Keränen 15.11.1816 Utajärvi (SL)	
s Matts Danielsson Keränen 29.3.1819 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

005 Nro 4 Pinoniemi Särkijärvi by (eRKs009)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Jacob Henriksson Määttä Pinoniemi 1742 d. 24.12.1801)
ho Anna Mattsdr Pohjolainen 29.6.1752 (SL)
(VL 11.3.1769 Utajärvi)
(Annan uusi avio:)
Johan Clemetsson Wesanen 8.11.1775 Utajärvi (SL)
(VL 17.3.1803 Utajärvi)
s Pehr Jacobsson Pinoniemi 11.3.1793 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Erik Jacobsson Pinoniemi 21.3.1795 Utajärvi (SL)(perhe b)	
dr Maria Jacobsdr Pinoniemi 1796 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Pehr Jacobsson Pinoniemi 11.3.1793 Utajärvi (SL)	
hu Carin Kinnunen 1790
(VL 18.3.1814 Utajärvi) 
s Påhl Pehrsson Pinoniemi 1815
Johan Pehrsson Pinoniemi 11.8.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Erik Jacobsson Pinoniemi 21.3.1795 Utajärvi (SL)	
hu Maria Jurvanen 
(VL 18.3.1814 Utajärvi) 
s Jacob Eriksson Pinoniemi 7.3.1815 Utajärvi (SL)	 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

006 Nro 5 Peldoniemi Särkijärvi by (eRKs011)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Mattsson Jurvakainen 12.11.1750 Muhos (SL)
*(hu Brita Samuelsdr Holappa 27.7.1756 Muhos (SL)d. 29.8.1779)
(VL 10.4.1777 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Lisa Andersdr Keränen 10.1.1761 Muhos (SL)
(VL 3.2.1781 Utajärvi)
s Matts Mattsson Jurvakainen 24.3.1778 Utajärvi (SL) (perhe a) 
dr Catharina
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a) 
Matts Mattsson Jurvakainen 24.3.1778 Utajärvi (SL)
hu Anna 13.9.1776 
(vih abt 1798)
dr Brita Mattsdr Keränen 23.12.1799 (ei SL)
dr Anna Lisa Mattsdr Keränen 8.9.1803 (ei SL)
s Matts Mattsson Keränen 19.6.1807 Utajärvi (SL)
dr Catharina Mattsdr Peldoniemi 18.3.1811 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs016kk) til Puolanga 1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Elias Olofsson Halonen 26.10.1778 Pudasjärvi (SL)
hu Maria Mattsdr Tackinen 26.12.1786 Pudasjärvi (SL)
(VL 16.3.1807 Pudasjärvi)
dr Brita Eliasdr Horsma 14.11.1809 Pudasjärvi (SL)
s Olof Eliasson Horsmala 8.3.1812 Pudasjärvi (SL)
s Matts Eliasson Manninen 17.12.1814 Pudasjärvi (SL)
s Elias Eliasson Wanhala Manninen 7.12.1816 Pudasjärvi (SL)	
s Johan Eliasson Manninen 1819
(perhe eRK PudasjärviRk1813s189)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst ea Lisa

007 Nro 6 Kurimus Särkijärvi by (eRKs013)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Thomas Pehrsson Määttä 16.4.1767 Utajärvi (SL)
ho Brita Eliasdr Paavola 1769 (ei eRK)
(VL 6.4.1791 Utajärvi)
s Pehr Thomasson Määttä 1792 (ei SL)
s Johan Thomasson Määttä 14.12.1794 Utajärvi (SL)	
s Thomas Thomasson Määttä 25.2.1800 (ei SL)
dr Carin Thomasdr Määttä 1803 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Pehr Thomasson Kurimus Määttä 1792 (ei SL)
hu Elsa Brita Philipsdr Holappa 11.5.1790 Utajärvi (SL)(sivulta 018)
(VL 5.12.1814 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Johansson Kärppä Itäpää 1.3.1761Muhos(SL)d.15.1.1805)
Carin Johansdr Karvonen 1770
(VL 30.3.1797 Utajärvi)
(Carinin uusi avio:)
Pehr Moilanen
(VL 21.2.1806 Utajärvi)
st s Johan Andersson Itäpää 11.7.1798 
dr Lisa Pehrsdr Kurimus 1806
dr Anna Caisa Pehrsdr Kurimus 1813
s Matts Pehrsson Kurimus 19.3.1817 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

008 Nro 7 Namanaho Särkijärvi by (eRKs015)

(tyhjä sivu)

009 Nyb. 8 Jurva Särkijärvi by (eRKs017)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Johan Larsson Simuna 15.2.1749 Muhos (SL)
s Johan Johansson Simuna 17.3.1778 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Thomas Johansson Simuna 5.2.1784 (ei SL) (perhe b)
dr Margeta Johansdr Simuna 1792 (ei SL) til Muhos
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Johan Johansson Simuna 17.3.1778 Utajärvi (SL)	
ho Elsa Johansdr Jurvakainen Kinnunen 1781 (ei SL)
(VL 2.4.1807 Utajärvi)
dr Carin Johansdr Jurva 2.1.1808 Utajärvi (SL)
s Johan Johansson Jurva 22.5.1810 Utajärvi (SL)
s Thomas Johansson Jurva 4.10.1815 Utajärvi (SL)
dr Brita Stina Johansdr Jurva 20.12.1818 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Thomas Johansson Simuna 5.2.1784 (ei SL)
hu Carin Wesa 1795
(VL 14.3.1818 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

010 Nyb. Nro 9 Ahola ja Nro 10 Karhutörmä Särkijärvi by (eRKs019)

Ahola 
(ei ketään)
Karhutörmä 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*( Lars Larsson Simuna 18.12.1752 (SL) d.2.1.1803) 
ea Margeta Mattsdr Jurvakainen 1753 (ei SL)
(VL 1.4.1780 Utajärvi)
dr Carin Larsdr Simuna 28.12.1780 Utajärvi (SL)	
s Matts Larsson Simuna 15.6.1787 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Matts Larsson Karhutörmä Simuna 15.6.1787 (ei SL)
hu Brita Johansdr Hautala 3.4.1796 Utajärvi (SL)(sivulta 011)
(VL 21.5.1816 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

011 Nyb. Nro 12 Itäpää ja Nro 14 Hautala Särkijärvi by (eRKs021)

Itäpää  (eRKs021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Michel Itäpää
hu Carin 1779
s Matts Michelsson Itäpää 8.2.1814 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Michel Kemilä 1778
Walborg 1780
dr Lisa Michelsdr Kemilä 12.12.1810 Utajärvi (SL) 
s Johan Michelsson Kemilä 23.8.1813 Utajärvi (SL) 
s Pehr Michelsson Kemilä 26.2.1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Hautala (eRKs021)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Andersson Jurvakainen Hautala 1750 d. 27.12.1809)
ea Christina Pehrsdr Määttä 7.12.1756
(VL 6.1.1778 Utajärvi)
s PehrJohansson Jurvakainen 17.12.1778 SL)
dr Elsa Johansdr Jurvakainen 1781 (ei SL) gift
dr Lisa Johansdr Jurvakainen 8.12.1787 (ei SL) gift
s Thomas Johansson Hautala 1792 (ei SL)
s Anders Johansson Hautala 16.12.1794 Utajärvi (SL)d. 1799
dr Brita Johansdr Hautala 3.4.1796 Utajärvi (SL)(avio sivulle 010)
s Matts Johansson Hautala 1799 (ei SL)	d. 4.5.1823
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

012 Nro 15 Polvi Särkijärvi by (eRKs923)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Adamsson Kauniskangas 2.10.1757 Muhos (SL) d. 6.6.1808)
hu Brita Andersdr Kinnunen 20.2.1757 Muhos (SL)
(VL 6.1.1779 Utajärvi)
s Anders Andersson Kauniskangas29.10.1779 Utajärvi (SL)	
s Gabriel Andersson Kauniskangas 6.4.1783 ei SL) (perhe a)
dr Elin Andersdr Kauniskangas 4.3.1785 Utajärvi (SL)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Gabriel Andersson Kauniskangas 6.4.1783 ei SL)
*(hu Brita Mattsdr Manninen 6.3.1789 Pudasjärvi SL)(eRKs003))
(VL 17.12.1810 Utajärvi)			
*(dr Gretha Gabrielsdr Kauniskangas 2.3.1812 Utajärvi (SL))
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Lambela

013 N:o 1 Wesa Juorkuna by (eRKs025)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Danielsson Keinänen 20.9.1769
hu Margeta Andersdr Wesa 1769 (ei SL) 
(VL 3.4.1793 Utajärvi)
dr Magdalena Mattsdr Keinänen 21.10.1793 Utajärvi (SL)(avio alempana)
dr Margeta Mattsdr Keinänen 24.6.1795 Utajärvi (SL)(avio alempana)
dr Carin Mattsdr Keinänen 1796 (ei SL)
s Anders Mattsdr Keinänen 16.2.1801 (ei SL)
dr Agneta Mattsson Keinänen 21.10.1803 (ei SL)
dr Stina Mattsdr Keinänen 1805 (ei SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Mattsson Holappa 29.5.1763 Muhos (SL) 
ho Christina Wesa 9.4.1762
(vih abt 1786)
s Matts Eriksson Holappa 18.5.1787 Muhos (SL)(perhe a)
s Johan Eriksson Holappa 1.10.1789 Muhos (SL)(perhe b)
s Erik Eriksson Holappa 18.12.1793 Muhos (SL)
dr Margeta Eriksdr Holappa 18.4.1803 (ei SL)
s Abraham Eriksson Holappa 11.3.1804 (ei SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Eriksson Holappa 18.5.1787 Muhos (SL)
hu Margeta Mattsdr Keinänen 24.6.1795 Utajärvi (SL) (ylempää)
(VL 4.4.1815 Utajärvi)
s Johan Mattsson Wesa 30.9.1815 Utajärvi (SL)
s Erik (SL:ssa Elin) Mattsson Wesa 7.5.1817 Utajärvi (SL)
(perhe MuhosRK1819s168)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Johan Eriksson Holappa 1.10.1789 Muhos (SL)
hu Magdalena Mattsdr Keinänen 21.10.1793 Utajärvi (SL)(ylempää)
s Erik Johansson Wesa 22.10.1815 Utajärvi (SL)
(perhe MuhosRK1819s168)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

014 Nro 2 Määttä Lippo Juorkuna (eRKs027)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Påhl Mattssson Lipponen 1.5.1740 (SL)d. 25.9.1810)
ea Elin Eriksdr Määttä 1752
(VL 8.3.1771 Utajärvi)
s Jacob Påhlsson Lipponen 25.7.1773 (ei SL) (perhe a)
s Erik Påhlsson Lipponen 24.1.1776 Utajärvi (SL)(perhe b)
s Johan Påhlsson Lipponen 1792 (ei SL) (perhe c)
dr Brita Påhlsdr Lipponen 1796 (ei SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Påhlsson Lipponen 25.7.1773 (ei SL)
ho Brita Andersdr Laitinen Hyttinen 7.8.1772 Paltamo (SL)
(VL 1.4.1794 Utajärvi)
s Påhl Jacobsson Lipponen 2.5.1795 Utajärvi (SL)	
dr Elin Jacobsdr Lipponen 1796
s Anders Jacobsson Lipponen 5.10 .1799 (ei SL)
dr Lisa Jacobsdr Lipponen 2.8 .1803 (ei SL) död
dr Margetha Jacobsdr Määttä 7.9.1810 Utajärvi (SL)
dr Maria Jacobsdr Määttä 30.8.1814 Utajärvi (SL)
dr Stina Jacobsdr Määttä 30.8.1814 Utajärvi (SL)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Påhl Jacobsson Lipponen 2.5.1795 Utajärvi (SL)	
*(hu Brita Andersdr Keinänen Määttä 11.5.1799 (sivulta 016)
(VL 15.4.1817 Utajärvi) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Erik Påhlsson Lipponen 24.1.1776 Utajärvi (SL)	
hu Carin Mattsdr Meriläinen 28.10.1775 Utajärvi (SL)
(VL 3.4.1800 Utajärvi)
s Påhl Eriksson Lipponen 20.12.1800 (ei SL)
dr Lisa Eriksde Lipponen 9.2.1803 (ei SL)
(perhe) till Törnävä
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
Johan Påhlsson Lipponen 1792 (ei SL)
hu Margeta Thomasdr Määttä 1786
(VL 13.4.1812 Utajärvi)
dr Elsa Johansdr Määttä 29.11.1812 Utajärvi (SL)	 
dr Lisa Johansdr Lippo 29.11.1814 Utajärvi (SL)
(perhe sivulle 177) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

015 Nro 3 Tihinen Juorkuna (eRKs029)

Mats Mattsson Lipponen 7.1.1744 Muhos (SL) död

016 N:o 4 Keinänen Juorkuna (eRKs031)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Andersson Määttä 15.3.1760 Muhos (SL)
hu Christina Andersdr Kinnunen 21.8.1764 (ei SL)
(VL 8.4.1792 Utajärvi)
s Anders Andersson Määttä 16.12.1796 (ei SL) (perhe a)
dr Brita Andersdr Määttä 11.5.1799 (ei SL) (avio sivulle 014)
dr Lisa Andersdr Määttä 1802 (ei SL)
dr Margeta Andersdr Määttä 28.11.1804 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Anders Andersson Määttä 16.12.1796 (ei SL)
hu Margareta Hildunen 17.4.1796
(VL 15.4.1817 Utajärvi)
s Anders Andersson Keinänen 1816
dr Chirstin Andersdr Keinänen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
måg Anders Määttä 1790
hu Christina Andersdr Keinänen Määttä 18.1.1793 Utajärvi (SL)	
(VL 28.12.1811 Utajärvi)
dr Greta (SL:ssaMaria) Lisa Andersdr Keinänen 10.8.1817 Utajärvi (SL)
dr Carin Andersdr Keinänen 13.9.1819 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

017 N:o 5 Määttä Juorkuna (eRKs031)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Pehrsson Määttä 29.2.1764 (ei SL)
hu Lisa Henriksdr Määttä 11.11.1773 
(VL 2.4.1793 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Määttä18.11.1796 Utajärvi (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Pehr Pehrsson Määttä18.11.1796 Utajärvi (SL)
hu Lisa Johansdr Määttä 5.2.1796
(VL 12.4.1815 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Määttä 11.2.1820 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
bolagsman Jacob Määttä 26.8.1787 (sivulla 022)

018 Nro 6 Holappa Juorkuna (eRKs035)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Anders Thomasson Holappa 1674 d. 27.2.1758) 
 *(Anders Andersson Holappa 1.5.1725 Muho (SL) d.5.3.1789)(perhe a)
*(Pehr Andersson Holappa 26.12.1727 Muhos (SL) d.28.9.1799)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
 *(Anders Andersson Holappa 1.5.1725 Muho (SL) d.5.3.1789)
dr Carin Andersdr Holappa 21.5.1755
s Philip Andersson Holappa 1.5.1761 Muhos (SL) (perhe aa)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Philip Andersson Holappa 1.5.1761 Muhos (SL) d. 5.5.1807
ho Lisa Henriksdr Seppänen 8.6.1764 (ei SL) 
(VL 2.2.1788 Utajärvi)
(Lisan uusi avio:)
Johan Wesanen 1763
(VL 25.9.1808 Utajärvi) 
s Anders Philipsson Holappa 7.12.1788 (ei SL)
dr Elsa Brita Philipsdr Holappa 11.5.1790 Utajärvi(SL)(avio sivu 007)
dr Lisa Maria Philipsdr Holappa 24.2.1793 Utajärvi (SL)
			(avio YlikiiminkiRK1814s138)	
s Gabriel Philipsson Holappa 2.2.1795 Utajärvi (SL) d.11.11.1813	
dr Greta Philipsdr Holappa 1800 (ei SL)
s Philip Philipsson Holappa 6.2 .1803 (ei SL)
dr Walborg Philipsdr Holappa 29.5.1805 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aaa)
Anders Philipsson Holappa 7.12.1788 (ei SL)
hu Lisa Määttä 10.1786
(VL 19.4.1811 Utajärvi)
s Anders Andersson Holappa 2.1.1815 Utajärvi (SL)
dr Margareta Andersdr Holappa 1.9.1818
dr Lisa Andersdr Holappa 10.1.1820 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
*(Pehr Andersson Holappa 26.12.1727 Muhos (SL) d.28.9.1799)
s Johan Pehrsson Holappa 1763 (perhe ba) 
s Matts Pehrsson Holappa1766 (perhe bb) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe ba)
Johan Pehrsson Holappa 1763
ho Elin Andersdr Kinnunen 24.6.1762 (ea) 
(VL 6.4.1791 Utajärvi)
s Pehr Johansson Holappa 1792 (perhe baa)
s Anders Johansson Peldoniemi 11.9.1794 Utajärvi (SL)(perhe bab)
st dr Anna 1782 (Elinin edellisestä aviosta) gift i Puolanga
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe baa)
s Pehr Johansson Holappa 1792
hu Maria Määttä 1796
(VL 2.4.1815 Utajärvi)
dr Elin Pehrsdr Holappa 22.3.1815 Utajärvi (SL)
s Johan Pehrsson Holappa 1.4.1817 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe bab)
s Anders Johansson Holappa Peldoniemi 11.9.1794 Utajärvi (SL)
hu Lisa Keinänen 1802
(VL 4.4.1820 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe bb)
Matts Pehrsson Holappa 1766
ho Margeta Thomasdr Määttä Keränen 16.1.1771 (ei SL) 
(VL 24.3.1792 Utajärvi)
dr Christina Mattsdr Holappa 6.7.1793 Utajärvi (SL)
s Pehr Mattson Holappa 23.1.1795 Utajärvi (SL)	
s Matts Mattson Holappa 2.2 .1800 (ei SL)
dr Anna Lisa Mattsdr Holappa 10.3 .1804 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

019 Nro 7 Keinänen Juorkuna (eRKs039)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Olof Olofsson Utter Lipponen 31.5.1745 Muhos(SL) d.16.4.1800)
s Olof Olofsson Keinänen 8.9.1772 Utajärvi (SL)(perhe a)
s Matts Olofsson Keinänen 11.12.1774 (ei SL)(perhe b)(sivu 020)
s Johan Olofsson Keinänen 5.2.1777 Utajärvi(SL)(perhe c)(sivu 020)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Olof Olofsson Keinänen 8.9.1772 Utajärvi (SL)	
hu Agneta Mattsdr Kinnunen 24.7.1777 Utajärvi (SL) d.12.5.1816 
(VL 14.1.1798 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Brita Kinnunen 1766 ifr Puolanga
(VL 28.9.1817 Utajärvi)
dr Elsa Olofsdr Keinänen 2.1 .1800 (ei SL)
dr Margeta Olofsdr Keinänen 28.8 .1802 (ei SL)
s Johan Olofsson Keinänen 10.10 .1804 (ei SL)
dr Anna Olofsdr Keinänen 11.12.1806 Utajärvi (SL)	
s Matts Olofsson Keinänen 27.11.1808 Utajärvi (SL)
s Esaias Olofsson Keinänen 8.7.1811 Utajärvi (SL) 
s Thomas	 Olofsson Keinänen 17.5.1814 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

020 Nro 7 Keinänen Juorkuna (jatkoa)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
 Matts Olofsson Keinänen 11.12.1774 (ei SL)
hu Anna Mattsdr Brunni Lumiainen 9.3.1786 Muhos (SL)
(VL 29.4.1810 Utajärvi)
dr Elin Mattsdr Keinänen 27.1.1811 Utajärvi (SL)
dr Greta Mattsdr Keinänen 10.9.1812 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Johan Olofsson Keinänen 5.2.1777 Utajärvi (SL)	 
ho Margetha Henriksdr Jurvanen 1788 ei SL)
(VL 12.4.1807 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
st mod Anna 1704

021 N:o 8 Kauniskangas Juorkuna (eRKs041)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Pehrsson Määttä 26.11.1754 
hu Margeta Andersdr Hillutar 15.5.1758 
(VL 6.4.1777 Paltamo)
s Gabriel Andersson Määttä 6.4.1783 (perhe a)
dr Britha Andersdr Määttä 25.12.1785 Utajärvi (SL)	
dr Margeta Andersdr Määttä 19.1.1791 (avio sivulle 022)
dr Christina Andersdr Määttä 6.7.1794 Utajärvi (SL) till Muhos
(perhe eRKs033)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Gabriel Andersson Määttä 6.4.1783
hu Brita Mattsdr Jurva Manninen 6.3.1789 Pudasjärvi (SL)
(VL 17.12.1810 Utajärvi)
(perhe eRKs033) till Muhos
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Mattsson Wesanen 1.1.1773 (ei SL) 
hu Lisa Pehrsdr Kärppä 20.10.1785 Utajärvi (SL)	
(VL 27.3.1808 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Wesanen 15.4.1808 Utajärvi (SL)	
dr Anna Pehrsdr Wesanen 1812
dr Carin Pehrsdr Kauniskangas 16.6.1817 Utajärvi (SL)		 
(perhe sivulta 032) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

022 N:o 9 Nybygg Taikinaoja Juorkuna

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Matts Andersson Wesa 1761 (ei SL)) d.17.2.1809 )
ea Elin Väänänen 3.5.1758 (ei SL) 
(VL 21.3.1788 Utajärvi)
s Anders Mattsson Wesa 2.5.1790 Utajärvi (SL)
s Erik Mattsson Wesa 1792 (ei SL)
s Matts Mattsson Wesa 2.11.1794 (SL)
dr Carin Mattsdr Wesa 10.12.1796 (SL)
dr Elsa Mattsdr Wesa 27.8 .1800 (ei SL)
(perhe eRKs041) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Määttä 26.8.1787 (eRKs051)
hu Margareta Andersdr Määttä Kauniskangas 19.1.1791 (sivulta 021)
(VL 11.12.1813 Utajärvi)
s Henrik Jacobson Taikina 16.5.1815 Utajärvi (SL)
s Anders Jacobson Taikina 14.5.1817
s Johan Jacobson Taikina 7.5.1819 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

023 N:o 10 Nybygg Kemilä Juorkuna (eRKs043)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Johansson Sparf 1778
ho Walborg Forss 
(VL 1.12.1805 Oulu)
dr Anna Michelsdr Syväri 23.4.1808 Utajärvi (SL)	d. 5.10.1810
dr Lisa Michelsdr Kemilä 12.12.1810 Utajärvi (SL)
s Johan Michelsson Kemilä 23.8.1813 Utajärvi (SL)
s Pehr Michelsson Kemilä 3.6.1816
(perhe eRKs075) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Henriksson Mulari 14.9.1766 Paltamo (SL)
hu Christina Johansdr Heickinen 10.3.1773 Paltamo (SL)
(VL 15.2.1795 Hyrynsalmi)
s Johan Pehrsson Mulari 6.10.1796 Hyrynsalmi (SL)
s Mattts Pehrsson Mulari 22.3.1799 Hyrynsalmi (SL)
dr Margetar Pehrsdr Mulari 4.6.1804 Puolanka (SL)
dr Annar Pehrsdr Mulari 19.3.1809 Puolanka (SL)
s Christer Pehrsson Mulari 14.5.1812 Puolanka (SL)
s Påhl Pehrsson Mulari 
(perhe eRK PuolankaRK1811s133)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

024 N:o 10 Nybygg Hongisto Juorkuna (eRKs043)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Thomas Påhlsson Hållendorf 1740 d. 17.3.1806)
ea Agneta Olofsdr Pavola 23.1.1754 (SL)
(VL 11.4.1779 Utajärvi)
s Olof Thomasson Hållendorf 23.2.1780 Utajärvi (SL) (perhe b)
s Thomas Thomasson Hållendorf 1781 (ei SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Thomas Thomasson Hållendorf 1781 (ei SL)
ho Anna Larsdr Karhutörmä Simuna 21.12.1782(ei SL)
(VL 31.3.1807 Utajärvi)
s Olof Thomasson Nissilä Hongisto 26.2.1808 Utajärvi (SL)
s Matts Thomasson Hongisto 15.2.1810 Utajärvi (SL) 
s Johan Thomasson Hongisto 28.11.1813 Utajärvi (SL) 
s Påhl Thomasson Hongisto 31.1.1818 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Olof Thomasson Hållendorf 23.2.1780 Utajärvi (SL) 
hu Lisa Hautala 1787
(VL 11.7.1812 Utajärvi)
dr Carin Olofsdr Hongisto 21.6.1812 Utajärvi (SL) 
s Thomas Olofsson Hongisto 21.11.1813 Utajärvi (SL) d.13.3.1818 
dr Agneta Olofsdr Hongisto 3.2.1815
dr Stina Olofsdr Hongisto 12.3.1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

025 N:o 11 Nybygg Nissilä Juorkuna (eRKs045)

(tyhjä sivu)

026 N:o 13 Hamara (eRKs045)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Thomasson Määttä 8.6.1750 (SL) d. 5.1.1804)
ea Elin Andersdr Holappa 1753 (ei SL)
(VL 19.1.1774 Utajärvi)
dr Carin Johansdr Holappa Määttä 9.1.1774 Utajärvi (SL)	
s Sigfrid Johansson Holappa Määttä 30.9.1780 Utajärvi (SL)	
dr Brita Johansdr Holappa Määttä 11.11.1785 Utajärvi (SL)
oä Johan Britasson 28.1.1810 Utajärvi (SL)
s Philip Johansson Hamara 24.5.1789 Utajärvi (SL)	
s Anders Johansson Hamara 6.1.1794 Utajärvi (SL)
(perhe RK1781s027)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

027

drg Thomas Lambela 3.3.1793

028 Nro 1 Holappa Sangijärvi (eRKs049)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .		
Henrik Samuelsson Holappa 26.3.1753 Muhos (SL)
ho Dorothea Larsdr Simuna 11.6.1757 Muhos (SL)
(VL 3.4.1779 Utajärvi)
s Henrik Henriksson Holappa 2.3.1783 (ei SL) (perhe a)
s Samuel Henriksson Holappa 3.3.1786 Utajärvi (SL)(perhe b)	
dr Catharina Henriksdr Holappa 18.2.1788 (ei SL) gift
dr Margeta Henriksdr Holappa 1790 (ei SL)
dr Dorothea Henriksdr Holappa 8.6.1795 Utajärvi (SL)	
dr Christina Henriksdr Holappa 5.2 .1800 (ei SL)
s Lars Henriksson Holappa 8.8.1797 (ei SL)(perhe c)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Henrik Henriksson Holappa 2.3.1783 (ei SL)
h Maria 1784
(vih abt 1809)
dr Dorde Henriksdr Holappa 23.2.1811 Utajärvi (SL) 
dr Lisa Henriksdr Holappa 21.3.1814 Utajärvi (SL) 
dr Maria Henrikdr Holappa 17.9.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Samuel Henriksson Holappa 3.3.1786 Utajärvi (SL)	
hu Lisa Kemilä 1792
(VL 10.4.1812 Utajärvi)
s Henrik Samuelsson Holappa 16.3.1813 Utajärvi (SL) 
dr Carin Samuelsdr Holappa 25.2.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
s Lars Henriksson Holappa 8.8.1797 (ei SL)
hu Lisa
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
rotfatt Lisa Keinänen

029 Nro 2 Määttä Sangijärvi (eRKs051)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Pehrsson Pyyckö 11.7.1764
hu Maria Andersdr Laitinen Hyttinen 20.12.1769 Paltamo (SL)
(VL 2.5.1792 Utajärvi)
dr Walborg Johansdr Laitinen 15.5.1793 Utajärvi (SL)	
dr Lisa Johansdr Laitinen 8.5.1796 (SL) gift
s Johan Johansson Laitinen 25.4.1799 (ei SL)
s Anders Johansson Määttä 22.9.1810 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs202)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
med åbo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Eriksson Määttä 1750 (ei SL) d. 31.5.1809)
s Erik Mattsson Määttä 18.11.1794 (SL)
s Johan Mattsson Määttä 16.5.1790 (ei SL)
dr Maria Mattsdr Määttä 21.5.1796 (SL) gift
(perhe eRKs051)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

030 Nro 3 Pavola Sangijärvi (eRKs053)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Olof Eliasson Paavola Määttä 23.9.1725 (SL)d. 4.11.1812
hu Carin Mattsdr Karvonen 1730 d. 13.4.1812
s Matts Olofsson Paavola 24.9.1748 (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Olofsson Paavola 24.9.1748 (SL)
ho Carin Mattsdr Kinnunen 1751
(VL 10.4.1772 Utajärvi)
s Matts Mattsson Paavola 21.3.1781 (SL) (perhe aa)
s Johan Mattsson Paavola 16.12.1786 blind (perhe ab)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
Matts Mattsson Paavola 21.3.1781 (SL) 
ho Carin Mattsdr Jurvakainen Parkkinen28.10.1782 Pudasjärvi(SL)
(VL 30.3.1802 Utajärvi)
s Matts Mattsson Paavola 19.4.1805 Utajärvi (SL)	
s Johan Mattsson Paavola 1809
s Olof Mattsson Paavola 20.12.1812 Utajärvi (SL)	
s Påhl Mattsson Paavola 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe ab)
Johan Mattsson Paavola 16.12.1786 blind
hu Agneta Larsdr Heikkinen (2.4.1779 Paltamo SL)(ei eRK)
(VL 27.8.1809 Utajärvi)
s Matts Johansson Paavola 8.12.1809 Utajärvi (SL)
s Olof Johansson Paavola 15.6.1812 Utajärvi (SL)
s Johan Johansson Paavola 2.2.1815 Utajärvi (SL)
s Anders Johansson Paavola 13.12.1817 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

031 Nro 4 Seppänen Sangijärvi (eRKs055)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Pehrsson Seppänen 1761 (ei SL) d. 1811)
ea Carin Henriksdr Määttä 3.12.1775 Utajärvi (SL)
(VL 3.1.1797 Utajärvi)
s Pehr Johansson Seppänen 1796 (ei SL)
dr Lisa Johansdr Seppänen 5.9 .1799 (ei SL)
s Johan Johansson Seppänen 23.1 .1802 (ei SL)
s Henrik Johansson Seppänen 1805 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Johansson Seppänen 3.12.1745 Muhos (SL)död)
s Johan Olofsson Seppänen 7.11.1782 (ei SL) (perhe a)
s Olof Olofsson Seppänen 14.5.1785 Utajärvi (SL) (perhe d)
dr Sophia Olofsdr Seppänen 23.5.1786 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs064)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Olofsson Seppänen 7.11.1782 (ei SL)
ho Elin Jöransson Taivalmäki 5.5.1774 Utajärvi (SL)(sivulta 070)
(VL 1.1.1801 Utajärvi)
(perhe eRKs064, sivulle 035)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe d)
Olof Olofsson Seppänen 14.5.1785 Utajärvi (SL)
ho Carin Holappa (1783) (?)
(VL 16.1.1810 Utajärvi)
(perhe eRKs064)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Påhl 1787

032 Nro 5 Kärppä Sangijärvi (eRKs057)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Johansson Kärppä 1747 d. 29.6.1808)
ho Anna (Koistinen ?) 1765
(vih abt 1784)
(Annan uusi avio:)
hb Philip Wesanen (ei SL) (ei eRK)
(VL 31.12.1809 Utajärvi)
dr Lisa Pehrsdr Kärppä 20.10.1785 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Pehr Pehrsson Kärppä 30.3.1790 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Pehrsdr Kärppä 10.3.1794 (SL)
s Henrik Pehrsson Kärppä 2.9 .1799 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Pehr Mattsson Wesanen 1.1.1773 (ei SL) (eRKs 253)
hu Lisa Pehrsdr Kärppä 20.10.1785 Utajärvi (SL)	
(VL 27.3.1808 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Wesanen 15.4.1808 Utajärvi (SL)	
(perhe sivulle 021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

033 Nro 6 Määttä el. Simuna Sangijärvi (eRKs059)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Lars Johansson Simuna Koistinen 23.9.1727 (SL)död)
s Jacob Larsson SImuna Määttä 29.11.1767 Utajärvi (SL)(perhe a)	
*(sPehr Larsson Simuna 30.11.1754 Muhos (SL) d. 1797)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Larsson SImuna Määttä 29.11.1767 Utajärvi (SL)	
ho Carin Jacobsdr Holappa Määttä 17.6.1773 Utajärvi (SL)
(VL 13.1.1793 Utajärvi)
dr Scholastica Jacobsdr Simuna 7.1.1795 Utajärvi (SL)	
s Jacob Jacobsson Määttä 11.10 .1799 (ei SL)
dr Malin Jacobsdr Määttä 20.2 .1802 (ei SL)
dr Carin Jacobsdr Määttä 14.12 .1804 (ei SL)
dr Anna Jacobsdr Määttä 22.5.1811 Utajärvi (SL)	
s Erik Jacobsson Määttä 25.5.1815 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
*(Pehr Larsson Simuna 30.11.1754 Muhos (SL) d. 1797)
*(Walborg Eriksdr Merilä 23.4.1752 (SL)d. 15.12.1805)
s Adam Pehrsson Simuna 22.12.1786 (ei SL)
dr Maria Pehrsdr Simuna 1790 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
b r s Olof Johansson Holappa (ei SL)

034 Nro 7 Kemilä Sangijärvi (eRKs061)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Johan 1762
ho Carin 1763
dr Eva Johansdr Merilä 27.12.1786 (ei SL)
dr Lisa Johansdr Merilä 1792 (ei SL)
s Johan Abraham Johansson Merilä 25.9.1794 Utajärvi (SL)
s Henrik Johansson Merilä 1796
s Elias Johansson Merilä 22.5.1800 (ei SL)
s Hans Johansson Merilä 1803
dr Maria Johansdr Kemilä 12.1.1809 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs207)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

035 Nro 8 (Määtän)Niemi Sangijärvi (eRKs063)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Pehrsson Seppänen 20.1.1781 Utajärvi (SL)
ho Anna Henriksdr Määttä 16.3.1781 Utajärvi (SL)
(VL 9.4.1805 Utajärvi)
s Pehr Eriksson Seppänen 13.3.1807 Utajärvi (SL)
s Henrik Eriksson Määtäniemi 27.9.1809 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Olofsson Seppänen 7.11.1782 (ei SL)
ho Elin Jöransson Taivalmäki 5.5.1774 Utajärvi (SL)
(VL 1.1.1801 Utajärvi)
(perhe sivulta 031)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

036 N:o 9 Tervola Sangijärvi (eRKs065)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Eriksson Nurro 10.4.1757 Muhos (SL)
ho Margeta Johansdr Kärnä 2.4.1749 Muhos (SL)
(VL 30.3.1779 Muhos)
s Erik Johansson Nurro 1781 Muhos (SL)
s Johan Johansson Nurro 22.9.1788 Utajärvi (SL)
s Gabriel Johansson Nurro 1791 (ei SL) (perhe a)
(perhe eRKs193)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Gabriel Johansson Nurro 1791 (ei SL)
hu Maria Roininen 1781
(VL 12.4.1815 Utajärvi)
s Johan Gabrielsson Hataja 7.8.1817 Utajärvi (SL)
dr Greta Lisa Gabrielsdr Tervo 1818
dr Carin Gabrielsdr Tervo 28.12.1819 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

037 N:o 10 Rasila Sangijärvi (eRKs067)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Henrik Henriksson Määttä 1778 (3.1.1789 SL)
ho Margareta Mattsdr Paavola 19.4.1778 Utajärvi (SL)	
(VL 3.4.1804 Utajärvi)
dr Walborg Henriksdr Rasila 24.6.1805 Utajärvi (SL)	
dr Caisa Stina Henriksdr Rasila 8.6.1807 Utajärvi (SL)
s Matts Henriksson Rasi 8.5.1811 Utajärvi (SL)
s Johan Henriksson Rasi 26.7.1814 Utajärvi (SL)
dr Margeta Henriksdr Rasi 7.7.1817 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs067)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

038 N:o 11 Taival Sangijärvi (eRKs069)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Påhl Olofsson Paavola 25.2.1759 (SL)
ho Anna Eriksdr Määttä 8.1.1763 (ei SL)		
(VL 1.4.1788 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Anna Rautio 1749 (ea)ifr Muhos 1805
(VL 5.1.1805 Muhos)
s Johan Påhlsson Paavola 27.4.1793 Utajärvi (SL)	
dr Carin Påhlsdr Paavola 1.5 .1800 (ei SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Påhlsson Taivalmäki Paavola 27.4.1793 Utajärvi (SL)	
hu Brita Holappa 1781
(VL 11.4.1812 Utajärvi)
s Påhl Johansson Taivalmäki 15.11.1812 Utajärvi (SL)	 
s Henrik Johansson Taivalmäki 9.2.1815 Utajärvi (SL)	 
dr Anna Johansdr Taivalmäki 9.2.1815 Utajärvi (SL)	 
s Matts Johansson Taivalmäki 1817
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

039 N:o 12 Kaarteenaho Sangijärvi (eRKs071)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 Adam Pehrsson Karteenaho Simuna 22.12.1786 (eRKs060)
hu Gretha Hildunen	1784
(VL 13.7.1812 Utajärvi)
dr Walborg Adamsdr Karteenaho 27.4.1813 Utajärvi (SL)
s Pehr Adamsson Karteenaho 15.7.1815 Utajärvi (SL)
s Thomas Adamsson Karteenaho 6.4.1817 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst s Simon (?)

040 N:o 13 Musta Sangijärvi (eRKs073)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Abrahamsson Seppänen 15.1.1742 (SL) d. 2.1.1803) 
ea Lisa Mattsdr Keinänen 1741 (eRKs055)
(VL 23.3.1761 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Seppänen 8.10.1763 (ei SL)(perhe a)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Pehr Pehrsson Seppänen 8.10.1763 (ei SL)
ho Christina Johansdr Tervo Storm 23.3.1776 Muhos (SL)
(VL 1.4.1796 Utajärvi)
dr Lisa Pehrsdr Seppänen 20.6 .1797 (ei SL)
s Pehr Pehrsson Seppänen 12.1 .1799 (ei SL)
dr Stina Pehrsdr Seppänen 23.10 .1802 (ei SL)
dr Anna Pehrsdr Seppänen 24.3.1807 (ei SL) 
(perhe eRKs073)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Danielsson Keinänen Jurva 1765 
ho Margeta Kinnunen 1762
(vih abt 1784)
s Daniel Eriksson Keinänen 10.8.1787
s Erik Eriksson Keinänen 12.2.1795 Utajärvi (SL)	
dr Margareta Eriksdr Keinänen 8.2.1800 (ei SL)
dr Carin Eriksdr Keinänen 30.12.1802 (ei SL)
(perhe eRKs067ja OulujokiRK1804s244)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
dr dr Maria Caisa Kiskinen

041 N:o 14 Koskela Sangijärvi (eRKs073)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Peckala Koskela 1743 d. 10.11.1807)
ea Walborg 1749
(VL 21.5.1774 Oulu)
s Jacob Henriksson Pekkala 1777
s Henrik Henriksson Pekkala 11.11.1789 Muhos (SL)
dr Greta Lisa Henriksdr Koskela 25.1.1793 Utajärvi (SL) 
oä dr Carin Gretasdr 24.12.1817 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Henriksdr Koskela 10.8.1796 Utajärvi (SL) till Uhleå 1817
(perhe eRKs073)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Henrik Henriksson Pekkala 11.11.1789 Muhos (SL)
hu Beata Maria Mattsdr Hyrkäs 19.2.1800 Muhos (SL)
(VL 26.3.1817 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

042 N:o 15 Ojanpuro Sangijärvi

(tyhjä sivu)

043 N:o 16 Ylitalo Sangijärvi

(tyhjä sivu)

044 N:o 17 Niemelä Sangijärvi (eRKs075)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Samuel Pehrsson Siira Niemelä 1771
hu Carin Jacobsdr Palovaara 18.11.1789 Muhos (SL) 
(VL 28.1.1810 Utajärvi)
dr Margareta Samuelsdr Niemelä 5.7.1810 Utajärvi (SL) 
s Jacob Samuelsson Niemelä 1812
dr Lisa Samuelsdr Niemelä 1816
(perhe eRKs075, sivulle 079)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

045 N:o 18 Wuohingi Sangijärvi

(tyhjä sivu)

046 N:o 19 Isola Sangijärvi

(tyhjä sivu)

047 N:o 20 Pirttikoskenniska Sangijärvi

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Andersson Pirttikoski Pyhänniska 11.1.1775 Utajärvi (SL)
ho Carin Larsdr Hildunen 23.12.1779 Utajärvi (SL) 
(VL 27.3.1805 Utajärvi)
s Gabriel Henriksson Pirttikoski 12.1.1806 Utajärvi (SL)
s Henrik Henriksson Pirttikoski 2.10.1810 Utajärvi (SL)
s Anders Henriksson Pirttikoski 5.1.1813 Utajärvi (SL)
dr Maria Lisa Henriksdr Pirttikoski 21.7.1815 Utajärvi (SL)
dr Greta Henriksdr Pirttikoski 
dr Maria Henriksdr Pirttikoski 18.10.1818 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs077)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

048 N:o 21 Palovaara Sangijärvi (eRKs079)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Jacob Olofsson Tihinen 1763 (ei SL)
ho Lisa Andersdr Ondero 5.8.1765 Muhos (SL)
(VL 27.11.1789 Muhos)
dr Margeta Jacobsdr Palovaara 5.7.1799 (ei SL)	(vih 25.4.1821)
dr Carin Jacobsdr Palovaara 18.11.1789 Muhos (SL)(avio sivulla 044)
dr Anna Jacobsdr Palovaara	(1794) (ei SL)(perhe a)
(perhe eRKs079)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Wäisänen
hu Anna Jacobsdr Palovaara	(1794) (ei SL)
(VL 20.4.1816 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

049 N:o 22 Määttä

(tyhjä)
N:o 23 Komminaho
(tyhjä)

050 N:o 24 Sakaranaho Sangijärvi (eRKs079)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Påhl Jacobsson Holappa Rasinmäki 4.1.1763 ei SL) 
ho Anna Johansdr Törrö Siira 17.9.1752 Pudasjärvi (SL)
(VL 6.1.1788 Utajärvi)
dr Lisa (Elin) Påhlsdr Holappa 26.2.1788 (ei SL)
s Jacob Påhlsson Holappa 11.12.1792 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs079)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
N:o 25	Syvärilä
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Sparf 1748 d. 2.4.1812 
hu Anna 1752
(perhe eRKs075)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

051 N:o 26 Bildo Sangijärvi (eRKs075)

(tyhjä)
N:o 27 Huosiuslampi
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr 1779
hu Walborg 1781
dr Walborg Pehrsdr 1799
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

052

(tyhjä sivu)

053 N:o 1 Kolehmainen Niska (eRKs081)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Michelsson Kolehmainen 18.9.1767 Utajärvi (SL)	
ho Eva Johansdr Pikkarainen 1775
(VL 23.10.1796 Utajärvi)
dr Lisa Mattsdr Kolehmainen 24.3 .1801 (ei SL)
s Michel Mattsson Kolehmainen 26.1.1808 Utajärvi (SL)
dr Eva Mattsdr Kolehmainen 3.12.1809 Utajärvi (SL) 
s Matts Mattsson Kolehmainen 3.3.1812 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs081)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

054 N:o 2 Raappana Niska (eRKs083)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Hansson Raappana 20.4.1754 Muhos (SL) d. 17.1.1810)
ea Walborg Larsdr Kolehmainen 14.1.1755 Muhos (SL)
(VL10.4.1775 Utajärvi)
s Johan Johansson Raappana 1782 (ei SL) (perhe aa)
s Anders Johansson Raappana 1792 (ei SL)(perhe ab)
dr Walborg Johansdr Raappana 25.1.1796 (SL)
(perhe eRKs084)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
Johan Johansson Raappana 1782 (ei SL)
hu Lisa Johansdr Kolehmainen 7.4.1788 (ei SL)
(VL 3.2.1810 Utajärvi)
s Johan Johansson Raappana 12.2.1811 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Johansdr Raappana 11.12.1812 Utajärvi (SL) 
Anders Johansson Raappana 16.4.1815 Utajärvi (SL) 
Gabriel Johansson Raappana 10.3.1818 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs084)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe ab)
s Anders Johansson Raappana 1792 (ei SL)
hu Anna 1792 ifr Paldamo
s Johan Andersson Raappana 1816
dr Walborg Andersdr Raappana 1818
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

055 N:o 2 Raappana Niska (eRKs083)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Abrahamsson Raappana 1770 (ei SL)
ho Carin Olofsdr Karppinen 1765
(VL 24.6.1792 Utajärvi)
dr Susanna Henriksdr Raappana 1792 (ei SL)
s Abraham Henriksson Raappana 21.2.1795 Utajärvi (SL)	
s Anders Henriksson Raappana 1.5 .1799 (ei SL)
dr Maria Henriksdr Raappana 2.10 .1797 (ei SL) gift
dr Greta Henriksdr Raappana 2.1 .1803 (ei SL)
dr Carin Henriksdr Raappana 2.1 .1803 (ei SL) d.1812
dr Anna Henriksdr Raappana 1805 (ei SL)
dr Elsa Henriksdr Raappana 1807
(perhe eRKs085)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Abrahamsson Raappana 26.2.1778 Utajärvi (SL)(eRKs085)

056 N:o 3 Poutiainen Niska (eRKs087)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Pehrsson Poutiainen 3.3.1743 Muhos (SL)d. 28.8.1806
hu Carin Månsdr Laitinen 16.4.1759 Muhos (SL)d. 4.9.1806
(VL 10.3.1778 Utajärvi)
(Carinin uusi avio:)
Henrik Henriksson Kemilä
(VL 5.12.1807 Utajärvi)
s Pehr Johansson Poutiainen 20.4.1779 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Johan Johansson Poutiainen 4.2.1781 Utajärvi (SL) (perhe b)
s Henrik Johansson Poutiainen 6.12.1794 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs087)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Pehr Johansson Poutiainen 20.4.1779 Utajärvi (SL)	
hu Carin Thomasdr Seppänen 4.11.1777 Utajärvi (SL)d. 24.8.1813
(VL 30.3.1797 Utajärvi)
s Johan Pehrsson Poutiainen
s Isaac Pehrsson Poutiainen 5.11.1802 (ei SL)
s Henrik Pehrsson Poutiainen 19.1.1805 Utajärvi (SL)	
s Gabriel Pehrsson Poutiainen 12.7.1802 (?)
(perhe eRKs087)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)		
Johan Johansson Poutiainen 4.2.1781 (SL)
hu Beata Ullricasdr Kamlin 17.10.1780 Muhos (SL)
(VL 10.5.1803 Utajärvi)
dr Carin Johansdr Poutiainen 5.2.1804 (ei SL)
s Johan Johansson Poutiainen 15.2.1807 Utajärvi (SL)	
s Pehr Johansson Poutiainen 12.5.1812 (ei SL)
s Henrik Johansson Poutiainen 13.8.1815 (ei SL)
(perhe eRKs087)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Henrik Henriksson Korhonen 1.3.1781 Muhos (SL)
Maria Sigfridsdr Pyykkö 1783 (ei SL) 
(VL 23.5.1804 Utajärvi)
dr Anna Henriksdr Korhonen 24.3.1805 Utajärvi (SL)	
s Henrik Henriksson Korhonen 15.5.1808 Utajärvi (SL)
dr Carin Henriksdr Korhonen 18.11.1810 Utajärvi (SL)
s Johan Henriksson Korhonen 21.3.1813 Utajärvi (SL)
s Lars Henriksson Korhonen 22.5.1816 Utajärvi (SL)
s Simon Henriksson Korhonen 
(perhe sivulta 066)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

057 Poutiainen Niska (jatkoa) (eRKs089)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Johan Henriksson Poutiainen 1753 (ei SL)d.22.5.1811)
Elisabeth Johansdr Poutiainen 4.7.1789 Utajärvi (SL)	
dr Carin Johansdr Poutiainen 10.10.1794 (SL)
dr Maria Johansdr Poutiainen (ei SL)
dr Anna Johansdr Poutiainen 2.11.1802 (ei SL)
(perhe eRKs089)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

058 N:o 3 Kåkko Niska (eRKs091)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Johansson Kokko Holappa 18.5.1744 Muhos (SL)
ho Maria Simonsdr Räisänen 2.7.1747 Muhos (SL)
(VL18.3.1768 Utajärvi)
(perhe eRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Abraham Kokko Kurttila 1761 d.1802)
dr Maria Abrahamsdr Kokko Kurttila 25.3.1796 (SL)
s Benjam Abrahamsson Kokko 1799 (ei SL)d. 17.8.1812
(perhe eRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Anders Tickanen 25.2.1796
hu Maria Abrahamsdr Kokko Kurttila 25.3.1796 (SL)
(VL 27.7.1812 Utajärvi)
s Johan Andersson Kokko 3.12.1813 Utajärvi (SL) 
dr Greta Catharina Andersdr Kokko 3.2.1816 Utajärvi (SL) 
dr Maria Andersdr Kokko 3.5.1818 Utajärvi (SL) 
s Anders Andersson Kokko 20.1.1820 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

059 N:o 4 Pellikain Niska (eRKs093)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Pehrsson Pyykkö 3.4.1766
hu Sara Påhlsdr Piirainen 1771
(VL 22.4.1794 Utajärvi)
dr Walborg Eriksdr Pyykkö 8.12.1794 Utajärvi (SL)gift
s Pehr Eriksson Pyykkö 4.12.1795 Utajärvi (SL)	
s Erik Eriksson Pyykkö 3.1.1798 (ei SL)
dr Lisa Eriksdr Pyykkö 14.3.1799 (ei SL)
(perhe eRKs113)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Pehr Eriksson Pyykkö 4.12.1795 Utajärvi (SL)	
Helena Jacobsdr Lusikkakoski14.12.1791 Muhos (SL)
(VL 9.4.1817 Muhos)
s Erik Pehrsson Pellicka 11.1.1819 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

060 N:o 5 Kålehmain Niska (eRKs097)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Thomas Pehrsson Kolehmainen Moilanen 30.10.1730 d. 20.11.1807)
ho Catharina Pehrsdr Kaipatar 1746
( VL 24.1.1768 Paltamo)
s Thomas Thomasson Kolehmainen Moilanen 4.12.1754 Paltamo (SL)(perhe a)
s Pehr Thomasson Kolehmainen 13.1.1763 Paltamo (SL)
s Johan Thomasson Moilanen Kolehmainen 8.2.1773 Paltamo (SL)
s Stephanus Thomasson Kolehmainen 2.5.1788 
s Simon Thomasson Kolehmainen 19.2.1786 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
son Thomas Thomasson Kolehmainen Moilanen 4.12.1754 Paltamo (SL)
ho Anna Pehrsdr Pyykkö 10.12.1759
(VL 9.4.1779 Utajärvi)
son Thomas Thomasson Kolehmainen 1.4.1782 (perhe aa)
dr Lisa Thomasdr Kolehmainen1783 (ei SL) (vih sivulle 099)
dr Anna Caisa Thomasdr T Kolehmainen 7.3.1794 Utajärvi (SL)
s Anders Thomas Kolehmainen 31.12.1799 (ei SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
son Thomas Thomasson Kolehmainen 1.4.1782 
ho Stina Eriksdr Leinonen 21.5.1771 Paltamo (SL)
(VL 23.2.1808 Paltamo)
dr Anna Stina Thomasdr Kolehmainen 8.3.1809
dr Elsa Lena Thomasdr Kolehmainen 12.2.1811 Utajärvi (SL) 
s Thomas Thomasson Kolehmainen 21.8.1812 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

061 N:o 5 Kålehmain Niska (eRKs097)

(tiedot siirretty edelliselle sivulle)

062 N:o 6 Kålehmain Niska (eRKs099)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Larsson Partanen Kolehmainen 20.1.1724 Muhos (SL) d. 1788)
s Lars Johansson Kolehmainen Partanen 30.11.1755 (ei SL)(perhe a)
s Isak Johansson Kolehmainen 1778 (ei SL) (perhe b)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Lars Johansson Kolehmainen Partanen 30.11.1755 (ei SL)
hu Brita Henriksdr Koukkari 22.11.1755 Paltamo (SL)
(VL 1.4.1778 Utajärvi)
*(son Johan Larsson Kolehmainen 11.8.1778 Utajärvi (SL))(perhe aa)
dr Eva Larsdr Kolehmainen 1791 (ei SL)(perhe ab)
s Gabriel Larsson Kolehmainen 3.6.1793 Utajärvi (SL)(perhe ac)	
s Lars Larsson Kolehmainen 1802 (ei SL)
dr Brita Johansdr Kolehmainen 4.1.1805 Utajärvi (SL)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
*(Johan Larsson Kolehmainen 11.8.1778 Utajärvi (SL)d. 3.6.1808)
ea Lisa Thomasdr Kolehmainen 1783 
(VL 13.4.1802 Utajärvi)
dr Anna Caisa Johansdr Kolehmainen 25.9.1807 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe ab)
Jacob Nevalainen 1781
hu Eva Larsdr Kolehmainen 1791 (ei SL)
(VL 11.2.1815 Utajärvi)
s Pehr Jacobsson Nevala 20.9.1817 Utajärvi (SL) 
dr Brita Jacobsdr Kolehmainen 24.2.1820 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe ac)
Gabriel Larsson Kolehmainen 3.6.1793 Utajärvi (SL)	
hu Anna Puhacka 1.9.1797
(VL 7.1.1818 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Isak Johansson Kolehmainen 1778 (ei SL)
ho Lisa Koukkari 14.9.1769
(VL 11.5.1792 Utajärvi)
dr Helena Isaksdr Kolehmainen 23.5.1793 Utajärvi (SL)	
s Johan Isaksson Kolehmainen 23.8.1800 (ei SL)
dr Margeta Isaksdr Kolehmainen 17.3.1806 Utajärvi (SL)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

063 N:o 7 Lusua Niska (eRKs101)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Michelsson Kolehmainen 3.5.1740 Muhos (SL) d.1791)
ea Margareta 1740
s Jacob Henriksson Kolehmainen 1.5.1774 Utajärvi (SL)(perhe a)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Henriksson Kolehmainen 1.5.1774 Utajärvi (SL)	
ho Margeta Meriläinen 3.3.1777 (ei SL) (ei eRK)
(VL 19.2.1798 Utajärvi)
dr Greta Caisa Jacobsdr Lusua 10.4.1799 (ei SL)
dr Anna Walborg Jacobsdr Lusua 2.1.1805 Utajärvi (SL)	 
s Henrik Jacobsson Lusua 10.2.1802 (ei SL)
s Samuel Jacobsson Lusua 16.1.1809 Utajärvi (SL)
s Jacob Jacobsson Lusua 28.4.1812 Utajärvi (SL)
dr Sophia Jacobsdr Lusua 1.3.1815 Utajärvi (SL)
s Johan Jacobsson Lusua 26.6.1817 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

064 N:o 8 Pyykkö Niska (eRKs103)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

hb Gustaf Gustafsson Halonen 1748
hu Brita Isaksdr Suorsa 8.3.1756 Paltamo (SL) 
(VL 6.4.1776 Paltamo)
s Johan Gustafsson Halonen 26.1.1777 Paltamo (SL) (perhe a)
s Isaac Gustafsson Halonen 12.4.1785 Paltamo (SL)
son Aron Gustafsson Halonen 1793 (ei SL)
(perhe sivulta 138)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Gustafsson Halonen 26.1.1777 Paltamo (SL) 
hu Brita Pehrsdr Tervo 1784 (ei SL) (sivulta 121)
(VL 18.4.1807 Utajärvi)
dr Brita Johansdr Lähtevänoja 2.2.1808 Utajärvi (SL)
dr Margeta Johansdr Lähtevänoja 19.12.1811 Utajärvi (SL) 
s Isak Johansson Lähtevänoja 27.8.1814 Utajärvi (SL) 
d Lisa Johansdr Pyyckö 20.7.1818 Utajärvi (SL)	
(perhe sivulta 138)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
son Aron Gustafsson Halonen 1793 (ei SL)
hu Carin Andersdr Pyykkö 16.11.1792 Utajärvi (SL)
(VL 21.7.1816 Utajärvi)
dr Anna Aronsdr Pyyckö 16.4.1817 Utajärvi (SL) 
dr Maria Aronsdr Pyyckö 12.2.1820 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 138)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

065 N:o 9 Korhonen Niska (eRKs105)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Lars Larsson Korhonen 30.4.1744 (ei SL)
s Gabriel Larsson Korhonen 23.3.1780 Utajärvi (SL) (perhe c)
*(s Henrik Larsson Korhonen 4.12.1748 )(perhe d)
s Påhl Larsson Korhonen 17.8.1785 Utajärvi (SL)		
s Ambrosius Larsson Korhonen 4.2.1790 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs105)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)	
s Gabriel Larsson Korhonen 23.3.1780 Utajärvi (SL)
*(hu Walborg Eriksdr Kokko 31.3.1776 Utajärvi (SL)d. 10.2.1811)
(VL 23.10.1804 Utajärvi)
dr Walborg Abrahamsdr Kokko 11.4.1803 (ei SL)
s Lars Gabrielsson Kokko 27.8.1806 (ei SL)
dr Greta Stina Gabrielsdr Kokko 17.12.1808 Utajärvi (SL)
dr Eva Gabrielsdr Kokko 15.10.1821 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs091)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe d)	
*(Henrik Larsson Korhonen 4.12.1748 )
ea Anna Hyry 1749 d. 16.4.1810
Henrik Henriksson Korhonen 1.3.1781 Muhos (SL)(perhe da)(sivulla 066)
s Lars Henriksson Korhonen 1783 (ei SL) (perhe dc)(sivulla 066)
Johan Henriksson Korhonen 2.2.1788 (perhe db)
(perhe eRKs107)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe db)
Johan Henriksson Korhonen 2.2.1788
hu Anna Simonsdr Pyykkö 22.9.1794 Utajärvi (SL) 
(VL 18.6.1812 Utajärvi)
dr Anna Johansdr Korhonen 21.2.1814 Utajärvi (SL)
s Henrik Johansson Korhonen 20.1.1817 Utajärvi (SL) 
dr Brita Johansdr Korhonen 1819
(sivulta 066)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

066 Kårhonen Niska (jatkoa)(eRKs107)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe da)	
Henrik Henriksson Korhonen 1.3.1781 Muhos (SL)
Maria Sigfridsdr Pyykkö 1783 (ei SL) (eRKs145)
(VL 23.5.1804 Utajärvi)
dr Anna Henriksdr Korhonen 24.3.1805 Utajärvi (SL)	
s Henrik Henriksson Korhonen 15.5.1808 Utajärvi (SL)
dr Carin Henriksdr Korhonen 18.11.1810 Utajärvi (SL)
s Johan Henriksson Korhonen 21.3.1813 Utajärvi (SL)
s Lars Henriksson Korhonen 22.5.1816 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs107. sivulle 056)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe dc)	
Lars Henriksson Korhonen 1783 (ei SL)
hu Maria Andersdr Pyyckö 24.8.1787 (ei SL) (eRKs112)
(VL 7.4.1811 Utajärvi)
s Henrik Larsson Korhonen 11.5.1812 Utajärvi (SL) 
dr Anna Larsdr
s Lars Larsson
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe db)
Johan Henriksson Korhonen 2.2.1788
hu Anna Simonsdr Pyykkö 22.9.1794 Utajärvi (SL) 
(VL 18.6.1812 Utajärvi)
dr Anna Johansdr Korhonen 21.2.1814 Utajärvi (SL)
s Henrik Johansson Korhonen 20.1.1817 Utajärvi (SL) 
(sivulle 065)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

067 N:o 10 Pyykkö l. Hyry Niska (eRKs109)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Staffan Samuelsson Pyykkö Mustonen 16.5.1755 (SL)
ho Anna Andersdr Lamanen 1756 (Paltamo 28.1.1752 ?)
(VL 23.4.1776 Utajärvi)
dr Brita Staffansdr Hyry 24.11.1777 Utajärvi (SL)	(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Erik Henriksson Oinas 16.6.1768 (Pudasjärvi SL)
ho Brita Staffansdr Hyry 24.11.1777 Utajärvi (SL)	
(VL 10.4.1793 Utajärvi)
dr Anna Maria Eriksdr Hyry 10.1.1794Utajärvi (SL)
		 (VL20.4.1812)(OulujokiRK1811s021)
dr Carin Eriksdr Hyry 14.10.1795 Utajärvi (SL)
				(avio (OulujokiRK1811s018)
dr Eva Eriksdr Hyry 18.4.1801(ei SL)
s Henrik Eriksson Hyry 2.3.1804 (ei SL)
dr Elsa Brita Eriksdr Hyry 8.10.1805 Utajärvi (SL)	
s Erik Eriksson Hyry 28.1.1808 Utajärvi (SL) d. 29.4.1810
s Anders Eriksson Hyry 8.2.1810 Utajärvi (SL)	 
dr Beata Lisa Eriksdr Hyry 9.2.1812 Utajärvi (SL)	 
s Joseph Eriksson Hyry 12.1.1816 Utajärvi (SL)	 
s Augustus Eriksson Hyry 1819
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

068 N:o 10 Pyykkö Niska (eRKs111)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Pehrsson Pyykkö 1761
ho Elin 1756
(vih abt 1776)
s Pehr Johansson Pyykkö 28.2.1780 Utajärvi (SL)	(perhe aa)
dr Walborg Johansdr Pyykkö 1783 (ei SL)
dr Lisa Johansdr Pyykkö 5.8.1786 (ei SL) gift
s Erik Johansson Pyykkö 6.11.1787 (perhe c)
s Matts Johansson Pyykkö 8.11.1789 Utajärvi (SL) (perhe d)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)	
Pehr Johansson Pyykkö 28.2.1780 Utajärvi (SL)	
ho Brita Thomasdr Kolehmainen 11.10.1777 Paltamo (SL) 
(VL 5.3.1803 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Pyykkö 26.4.1804 (ei SL)
dr Elsa Magdalena Pehrsdr Pyykkö 10.2.1806 Utajärvi (SL)	
dr Carin Pehrsdr Pyykkö 11.9.1810 Utajärvi (SL)	
dr Lisa Pehrsdr Pyykkö 23.2.1814 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)	
Erik Johansson Pyykkö 6.11.1787
hu Anna Caisa Juvanen
(VL 29.4.1812 Utajärvi)
s Johan Eriksson Pyykkö 9.9.1813 Utajärvi (SL)
dr Anna Lisa Eriksdr Pyykkö 10.11.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe d)	
Matts Johansson Pyykkö 8.11.1789 Utajärvi (SL) 
hu Lisa Isaksdr Nykänen 25.9.1794 Muhos (SL)
(VL 1815 Muhos)
dr Maria
dr Brita
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

069 N:o 11 Askola Niska (eRKs115)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Jöran Andersson Leinonen 17.12.1731 Paltamo (SL) d.1797)
ea Carin Pehrsdr Pääkötär 19.9.1733 Paltamo (SL)d. 10.2.1812 
(VL 25.3.1753 Paltamo)
s Pehr Jöransson Leinonen 8.5.1763 Paltamo (SL) (perhe b)
s Johan Jöransson Askonen 9.1.1766 (perhe c)	
s Michel Jöransson Leinonen 20.6.1774 Paltamo (SL) (perhe c)(sivulla 070)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)	
Pehr Jöransson Leinonen 8.5.1763 Paltamo (SL)
hu Anna Leinotar 1762
(VL 30.3.1791 Utajärvi)
s Pehr Pehrsson Askola 1786 (ei SL)(perhe ba)
s Jöran Pehrsson Askola 1789 (ei SL)
dr Carin Pehrsson Askola 1792 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe ba)	
Pehr Pehrsson Askola 1786 (ei SL)
hu Maria Raappana
(VL 25.6.1819 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)	
Johan Jöransson Askonen Leinonen 19.1.1766 Paltamo (SL)
h Anna Henriksdr Lusua 1769
(VL 31.3.1790 Utajärvi)
dr Margeta Johansdr Askonen (30.7.)1794 (SL)
dr Walborg Johansdr Askonen 21.10.1796 (SL) till Muhos 1813
s Jöran Johansson Askonen 4.3.1799 (ei SL)
dr Saara Johansdr Askonen 5.12.1806 Utajärvi (SL)	
dr Anna Johansdr Askonen 21.9.1801 (ei SL)
dr Helena Johansdr Askonen 17.5.1804 (ei SL)
dr Lisa Johansdr Askonen 11.5.1810 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

070 N:o 11 Askola Niska (jatkoa)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Michel Jöransson Leinonen 20.6.1774 Paltamo (SL)
ho Margareta Larsd Kolehmainen 11.1.1780 Utajärvi (SL)
(VL 24.9.1798 Utajärvi)
dr Maria Michelsdr Askonen 5.1.1799 (ei SL)
s Lars Michelsson Askonen 12.3.1806 Utajärvi (SL)	
dr Margareta Michelsdr Askonen 31.8.1803 (ei SL)
s Michel Michelsson Askonen 20.5.1809 Utajärvi (SL)
s Pehr Michelsson Askonen 19.1.1812 Utajärvi (SL)
dr Brita Michelsdr Askonen 4.1.1815 Utajärvi (SL)
dr Caisa Lisa Michelsdr Askonen 1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

071 N:o 12 Nurro Niska (eRKs117)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Påhl Thomasson Koukkari 26.1.1760 Paltamo (SL)
ho Elin 1762
(vih abt 1785)
dr Catharina Påhlsdr Nurro 22.8.1786 (SL) (perhe a)
dr Maria Påhlsdr Nurro 20.8.1789 Utajärvi (SL)	
dr Anna Påhlsdr Nurro 1791 (ei SL) gift i Paldamo
s Thomas Påhlsson Nurro 6.12.1794 Utajärvi (SL)
dr Margareta Påhlsdr Nurro 11.2.1796 (ei SL)
dr Eva Påhlsdr Nurro 29.8.1806 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Johan Jacobsson Wesa 21.3.1777 (ei SL) (ei eRK)
ho Carin Påhlsdr Nurro 22.8.1786 Utajärvi (SL)
(VL 15.4.1804 Utajärvi)
s Anders Johansson Wesa 15.2.1806 (ei SL)
s Påhl Johansson Nurro 28.11.1811 Utajärvi (SL)
dr Brita Johansdr Nurro 25.12.1814 Utajärvi (SL)
s Philip Johansson Nurro 11.11.1817 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

072 N:o 13 Kemilä Niska (eRKs119)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Mats Andersson Kemilä 10.11.1774 Utajärvi (SL)	
ho Maria Jacobsdr Kukkonen 22.11.1775 Utajärvi (SL)
(VL 26.3.1800 Utajärvi)
s Matts Mattsson Kemilä 23.1.1804 (ei SL)
dr Anna Greta Mattsdr Kemilä 11.11.1806 Utajärvi (SL) d.
dr Maria Lisa Mattsdr Kemilä 14.4.1810 Utajärvi (SL) 
dr Eva Mattsdr Kemilä 1.3.1812 Utajärvi (SL)
s Esaias Mattsson Kemilä 12.12.1814 Utajärvi (SL)
s Aron Mattsson Kemilä 14.2.1816 Utajärvi (SL)
dr Brita Caisa Mattsdr Kemilä 1818 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

073 N:o 14 Tervo Niska (eRKs121)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Larsson Korhonen 6.4.1778 Utajärvi (SL)	
*(hu Carin Johansdr Lammi 6.9.1766 d. 6.1.1809)
vih abt 1795
(Matin uusi avio:)
hu Carin Kouckari
(VL 8.7.1810 Utajärvi)
s Lars Mattsson Korhonen 3.10.1798 (ei SL) till Muhos
dr Lisa Mattsdr Korhonen 9.9.1800 (ei SL) till Kembele 1817
dr Anna Sophia Mattsdr Korhonen 7.12.1802 (ei SL) till Muhos
dr Elsa Maria Mattsdr Korhonen 19.4.1805 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Mattsdr Tervo 17.8.1810 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Matsson Holappa 12.3.1777 Paltamo (SL) 
Ingrid Johansdr Kassinen 24.4.1779 Utajärvi (SL) (eRKs257)
(VL 26.3.1805 Utajärvi)
dr Brita Johansdr Holappa 2.12.1814 (Säresniemi ?)
s Adam Johansson Holappa (ei sRK)
dr Eva Johansdr Holappa (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

074 N:o 15 Puhacka Niska (eRKs123)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Pehrsson Räsänen 21.12.1768 Utajärvi (SL)
ho Carin Andersdr Oinas 31.1.1774 Pudasjärvi (SL)
(VL 10.4.1794 Utajärvi)
son Pehr Andersson Kalaoja 1.3.1795 Utajärvi (SL)	
dr Anna Andersdr Kalaoja 1.9.1797 (ei SL) gift
dr Maria Andersdr Kalaoja 11.4.1801 (ei SL)
s Henrik Andersson Kalaoja 23.2.1804 (ei SL)
dr Carin Andersdr Puhacka 2.2.1811 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs181)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

075 N:o 16 Lohela Niska (eRKs125)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Matts Larsson Puhakka Vähäoja 1765 (ei SL)	(sivulle 139)
hu Margeta Andersdr Tervonen 1762	(sivulle 139)
(VL 21.10.1786 Utajärvi)
s Lars Mattsson Vähäoja 9.1.1789 Utajärvi (SL) (perhe a)
dr Margeta Mattsdr Vähäoja (ei SL)
(perhe eRKs153)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Lars Mattsson Vähäoja 9.1.1789 Utajärvi (SL) död
ea Lisa Kuckoaho
(VL 20.12.1809 Utajärvi)
s Matts Larsson Lohela 16.10.1810 Utajärvi (SL)	(sivulle 139)
oä Agneta Lisasdr 5.12.1813 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
bolagsman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Larsson Puhacka 2.11.1774
ho Brita Stina Påhlsdr Wainikainen 17.10.1778 Utajärvi (SL)
(VL 7.3.1802 Utajärvi)
dr Lisa Larsdr Puhacka 30.12.1804 (ei SL)
s Benjamin Larsson Puhacka (ei SL)
dr Greta Larsdr Puhacka 7.6.1809 Utajärvi (SL)
s Lars Larsson Puhacka 25.2.1811 Utajärvi (SL) 
s Matts Larsson Lohela 11.2.1816 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Eva Lisa (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Eric Lohela 1736 d.1799)
ea Britha 1736 (eRKs125) död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

076 N:o 17 Hjerppe Niska (eRKs127)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Abraham Abrahamsson Hierppe 15.1.1785 Utajärvi (SL)	
ho Maria Pehrsdr Kalaoja 26.9.1787 (ei SL) 
(VL 22.4.1804 Utajärvi)
s Abraham Abrahamsson Hierppe 24.11.1807 Utajärvi (SL)	
dr Lisa Abrahamsdr Hierppe 15.10.1805 Utajärvi (SL)
s Pehr Abrahamsson Hierppe 20.2.1810 Utajärvi (SL) 
s Anders Abrahamsson Hierppe 12.8.1812 Utajärvi (SL) 
s Simon Abrahamsson Hierppe 19.9.1815 Utajärvi (SL) 
dr Carin Abrahamsdr Hierppe 28.9.1817 Utajärvi (SL) 
dr Maria Abrahamsdr Hierppe	14.9.1819 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sv far Pehr Simonsson Kalaoja Räisänen 1745 (eRKs181)

077 N:o 18 Lammi (Lamminparras) Niska (eRKs129)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Pikkarainen 1730 d. 11.2.1806)
s Thomas Johansson Raappana 25.2.1761 Muhos (SL)
s Johan Johansson Raappana 31.3.1769 (ei SL) (perhe a)
s Anders Johansson Lamminparras 8.2.1780 Utajärvi (SL)(perhe b)	
(perhe eRKs129)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Johan Johansson Raappana 31.3.1769 (ei SL)
hu Carin Johansdr Lesotar 19.8.1763 Paltamo (SL)
(vih abt 1795)
s Johan Johansson Lammi 30.3.1796 (SL)
dr Lisa Johansdr Lammi (ei SL) död
s Anders Johansson Lammi 28.2.1801 (ei SL)
s Erik Johansson Lammi 20.12.1806 Utajärvi (SL)	
dr Carin Johansdr Lammi 8.3.1804 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Anders Johansson Lamminparras 8.2.1780 Utajärvi (SL)	
hu Elin Johansdr Lesonen 20.5.1779 Paltamo (SL)
(VL 11.5.1809 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

078 N:o 19 Waala Niska (eRKs131)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Leinonen 1782
hu Walborg Johansdr Kolehmainen 28.1.1782 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Johansdr Leinonen 15.2.1806 Utajärvi (SL)
dr Lisa Johansdr Leinonen 11.2.1811 Utajärvi (SL)
s Johan Johansson Leinonen 17.2.1815
dr Eva Johansdr Leinonen 28.4.1818
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

079 N:o 20 Kettula Niska (eRKs133)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Gabriel Mattsson Korhonen 27.10.1779 Utajärvi (SL)d. 18.8.1809)
ea Lisa Mattsdr Laukka 12.12.1779 Muhos (SL)(uusi avio sivu 165)
(VL 1.4.1802 Utajärvi)
dr Lisa Gabrielsdr Kettula 15.2.1806 Utajärvi (SL)	
s Matts Gabrielsson Kettula 31.8.1802 (ei SL)
dr Greta Stina Gabrielsdr Kettula 8.4.1804 (ei SL)(sivulle 165)
s Gabriel Gabrielsson Kettula 16.2.1808 Utajärvi (SL)(sivulle 165)
s Fredrik Gabrielsson Kettula 3.3.1810 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Samuel Pehrsson Siira Niemelä 1771
hu Carin Jacobsdr Palovaara 18.11.1789 Muhos (SL) 
(VL 28.1.1810 Utajärvi)
dr Margareta Samuelsdr Niemelä 5.7.1810 Utajärvi (SL) 
s Jacob Samuelsson Niemelä 1812
Maria Samuelsdr Kettunen 5.3.1817 Utajärvi (SL) 
Samuel Samuelsson Kettunen 9.2.1819 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 044)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

080 N:o 21 Kampman Niska (eRKs135)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Abraham Christersson Seppänen 12.12.1769 (ei SL)
ho Elsa Thomasdr Moilanen Kolehmainen 4.12.1770 Paltamo(SL)
(VL 19.12.1797 Utajärvi)
dr Carin Abrahamsdr Seppänen (ei SL) til Muhos 1818
dr Brita Abrahamsdr Seppänen (ei SL)
dr Lisa Abrahamsdr Seppänen 15.12.1795 Utajärvi (SL)	 
s Abraham Abrahamsson Seppänen 1.3.1807 Utajärvi (SL)	
s Jeremias Abrahamsson Seppänen 29.11.1808 Utajärvi (SL)
s Pehr Abrahamsson Kampman 10.4.1812 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs363)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

081 N:o 22 Kuckoaho Niska (eRKs137)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Johan Thomasson Koukkari 18.7.1750 Paltamo (SL) d.27.12.1807)
ea Agneta Pehrsdr Kärsämä 13.6.1757 (SL) 
(VL 12.3.1778 Utajärvi)
dr Brita Johansdr Nurro 1.12.1793 Utajärvi (SL)
s Matts Johansson Nurro 27.5.1796 Utajärvi (SL) (perhe a)
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Matts Johansson Nurro 27.5.1796 Utajärvi (SL)
hu Walborg Keckonen 1795 ifr Siikajoki
(VL 9.12.1815 Utajärvi) 
dr Agneta Mattsdr Kuckoaho 17.10.1816 Utajärvi (SL) 
dr Caisa Lisa
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

082 N:o 23 Oilingi (eRKs137)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Matts Johansson Kemilä 1745 d. 1.1.1811)
ea Walborg Mattsdr Kemilä 3.7.1754
(VL7.4.1777 Utajärvi)
s Gabriel Mattsson Oilinki 19.9.1795 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Gabriel Mattsson Oilinki 19.9.1795 Utajärvi (SL)	
hu Walborg Kettunen 21.4.1782
(VL 7.5.1815 Utajärvi)
s Matts Gabrielsson Oilinki 22.4.1816 Utajärvi (SL) 
dr Lisa Gabrielsdr Oilinki 1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

083 N:o 24 Korva (Tuomaankorva) Niska (eRKs139)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Henrik Henriksson Poutiainen 10.1.1757 Muhos (SL)
hu Carin Andersdr Kemilä 20.12.1762 (ei SL)
(VL 18.3.1795 Utajärvi)
dr Lisa Henriksdr Tuomaankorva 1.10.1796 Utajärvi (SL)
dr Maria Henriksdr Poutiainen 14.10.1797 (ei SL)
dr Catharina Henriksdr Poutiainen 1784 (ei SL)
s Gabriel Henriksson Poutiainen 23.9.1786 Utajärvi (SL)
s Anders Henriksson Korva 19.6.1805 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

084 N:o 25 Polvi (eRKs139 ja 271)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Eskil Larsson Puhakka 11.12.1767 Utajärvi (SL)	
ho Brita Thomasdr Nurro Koukkari 8.3.1767 Paltamo (SL)
(VL 6.4.1795 Utajärvi)
dr Carin Eskilsdr Polvi 1802
s Matts Eskilsson Polvi 29.6.1806 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs271)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

085 N:o 26 Myllyranta Niska (eRKs141 ja 153)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Abrahamsson Raappana 28.9.1767 Utajärvi (SL)	
*(hu Brita Abrahamsdr Marcus 1.4.1763 Muhos (SL)d. 20.8.1809)
(VL 12.10.1791 Muhos)
(uusi avio:)
hu Anna Greta Gabrielsdr Halkovaara Niska 23.4.1775 Muhos (SL)
(VL 30.3.1811 Muhos)
s Anders Andersson Raappana 24.1.1794 Muhos (SL)
s Johan Andersson Raappana 8.2.1796 Muhos (SL) 
dr Maria Lisa Andersdr Raappana 23.3.1803 Muhos (SL) 
s Henrik Andersson Myllyranta 5.2.1815 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs153)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

086 N:o 27 Wähäoja Niska (eRKs143)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr 1782
hu Anna 4.11.1765
s Johan 6.8.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

087 N:o 28 Kauvonniska (eRKs143)

(tyhjä)

088 N:o 29 Palo-oja Niska (eRKs145)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts 3.1757 d.28.6.1814 
hu Anna
dr Carin Mattsdr 1792 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Olof Wäisänen 1789
Carin Mattsdr 1792
(VL6.12.1811 Utajärvi)
dr Anna Greta Olofsdr Palo-oja 6.11.1812 Utajärvi (SL)
s Johan Olofsson Wäisänen 2.6.1815 Utajärvi (SL) 
dr Elin Olofsdr Palo-oja 1.10.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

089 N:o 30 Pirilä Niska (eRKs155)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Hans Johansson Pellikainen 1762
Carin Mattsdr Korhonen 31.1.1771 (ei SL)
(VL 28.10.1787 Utajärvi)
s Johan Hansson Pellikainen 6.12.1787
dr Carin Hansdr Pirilä 16.1.1794 Utajärvi (SL)
dr Walborg Hansdr Pirilä 11.7.1797 (ei SL)
dr Maija Lisa Hansdr Pirilä 5.1.1801 (ei SL)
dr Brita Hansdr Pirilä 21.9.1806 Utajärvi (SL)
dr Anna Greta Hansdr Pirilä 21.8.1811 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs155)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Johan Hansson Pirilä Pellikainen 6.12.1787
hu Lisa Ala 1788
(VL 20.1.1811 Utajärvi)
dr Lisa Johansdr Pirilä 24.9.1811 Utajärvi (SL) 
dr Carin Johansdr Pirilä 1813
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

090 N:o 31 Sormula Niska (eRKs145)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Thomas Mattsson Haataja Fäldt 26.3.1763 (ei SL)v d. 11.5.1810)
s Thomas Thomasson Fäldt 23.7.1786 Utajärvi (SL) (avio sivulle 138)
dr Brita Thomasdr Sormula 4.9.1784 (ei SL)(perhe a)
(perhe eRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Henrik Larsson Puhacka 2.2.1780 Utajärvi (SL)
hu Brita Thomasdr Sormula 4.9.1784 (ei SL)
(VL 10.4.1804 Utajärvi)
s Anders Henriksson Puhakka Sormunen 1.1.1805 Utajärvi (SL)	
dr Lisa Henriksdr Sormunen 12.9.1806 Utajärvi (SL)	
s Thomas Henriksson Sormunen 25.12.1809 Utajärvi (SL)
s Henrik Henriksson Sormunen 18.6.1812 Utajärvi (SL)
s Lars Henriksson Tervo 2.10.1814 Utajärvi (SL)
dr Brita Caisa Henriksdr Tervo 25.12.1816 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

091 N:o 32 Mannermaa Niska (eRKs147)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars 1784
hu Lisa 1784
dr Walborg Larsdr Mannermaa 1.10.1810 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

092 N:o 33 Kuckoåja Niska (eRKs147)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Henriksson Koukkari Kukko-oja 6.3.1761 Paltamo (SL) 
hu Stina Thomasdr Nurro Koukkari 23.6.1758 Paltamo (SL) 
(vih abt 1783)
dr Maria Henriksdr Kukko-oja 6.12.1787 (ei SL)
s Thomas Henriksson Koukkari Kukko-oja 15.1.1790 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Gabriel Henriksson Kukko-oja 19.1.1793 Utajärvi (SL)	
s Johan Henriksson Kukko-oja 10.3.1795 Utajärvi (SL)	
s Isak Henriksson Kukko-oja 14.2.1799 (ei SL)
dr Brita Stina Henriksdr Kukko-oja 13.2.1801 (ei SL)
(perhe eRKs147)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Thomas Henriksson Koukkari Kukko-oja 15.1.1790 Utajärvi (SL)	
hu Brita Lämsä ifr Paldamo
s Henrik Thomasson Kouckari 8.8.1816 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

093 N:o 34 Kemppain Niska (eRKs149)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Anders Andersson Kemilä 1772
hu Christina Eriksdr Wuotila 12.7.1774
(VL 17.3.1795 Utajärvi)
s Erik Andersson Kemilä 4.10 .1799 (ei SL) död
s Gabriel Andersson Kemilä 21.12 .1803 (ei SL)
s Anders Andersson Kemilä 10.12.1796 Utajärvi (SL) 
s Matts Andersson Kemilä 1801
s Johan Andersson Kemilä 1806
(perhe eRKs149)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

094 N:o 35 Ahmala Niska (eRKs149)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Abraham Moilanen 1782
hu Walborg Henriksdr Korva Ahmala 1783 (eRKs149)
(VL 2.6.1811 Utajärvi) 
oä s Johan 1805
dr Elsa Caisa Abrahamsdr Ahmala 3.9.1811 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Abrahamsdr Ahmala 14.12.1812 Utajärvi (SL) 
dr Eva Abrahamsdr Ahmala 7.1.1815 Utajärvi (SL) 
dr Anna Abrahamsdr Ahmala 4.5.1818 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

095 N:o 36 Nuojua Niska (eRKs151)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Wainikainen 1782
hu Caisa Johansdr Askonen 3.5.1791 (eRKs115)
(VL 19.10.1810 Utajärvi)
s Henrik Pehrsson Wainikainen 26.3.1811 Utajärvi (SL) 
dr Maria Pehrsdr Wainikainen 13.1.1813 Utajärvi (SL) 
s Pehr Pehrsson Nuojua 17.1.1815 Utajärvi (SL) 
s Johan Pehrsson Nuojua 17.1.1815 Utajärvi (SL) 
s Påhl Pehrsson Nuojuanniska 19.10.1817 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Pehrsdr Wainikainen 19.3.1819 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

096 N:o 37 Saarenpää Niska (eRKs151)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Johansson Kolehmainen 4.8.1778 Utajärvi (SL)	
ho Carin Samuelsdr Pyykkö 13.11.1776 Utajärvi (SL) 
(VL 13.4.1802 Utajärvi)
s Jacob Johansson Kolehmainen 6.11.1805 Utajärvi (SL)	
s Lars Johansson Saarenpää 5.8.1808 Utajärvi (SL) 
s Isak Johansson Saarenpää 17.12.1812 Utajärvi (SL) 
s Henrik Johansson Saarenpää 1816
(perhe eRKs099
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

097 N:o 38 Järvelä Niska (eRKs153)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Larsson Kolehmainen 1764 (ei SL)
Carin Abrahamsdr Raappana 28.9.1775 Utajärvi (SL) 
(VL 14.5.1799 Utajärvi)
s Lars Larsson Järvelä 21.8 .1800 (ei SL)
dr Brita Larsdr Järvelä 24.7.1806 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Larsdr Järvelä 21.10 .1803 (ei SL)
dr Susanna Larsdr Järvelä 1801(ei SL)
s Anders Larsson Järvelä 1.1.1809 Utajärvi (SL)
s Abraham Larsson Järvelä 23.3.1813 Utajärvi (SL) 
dr Carin Larsdr Järvelä 12.1.1817 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

098 N:o 39 Puhakka Niska (eRKs153)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Tervo Puhakka 8.3.1765
hu Anna Stina 1780
s Johan Johansson Puhakka 7.3.1811 Utajärvi (SL) 
oä dr Anna Lisa
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Riecki
hu Maria
s Henrik
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

delägare Pehr Nevala

099 N:o 40 Tickala Niska (eRKs155)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Johansson Kilpeläinen Tiikkaja 17.5.1770 Paltamo (SL)
ho Susanna Henriksdr Myllyranta Nurro 4.7.1780 Utajärvi(SL)d.25.1.1813
(VL 20.6.1802 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Margeta 1774
dr Anna Greta Johansdr Kilpeläinen 8.11.1803 (ei SL)
s Johan Henrik Johansson Kilpeläinen 7.4.1805 Utajärvi (SL)
dr Johanna Johansdr Tickala 1808	
(perhe eRKs151)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
N:o 41 Pettersborg Niska (eRKs155) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Henriksson Kemilä
Carin Månsdr Laitinen 16.4.1759 Muhos (SL)
(VL 5.12.1807 Utajärvi)
(perhe eRKs087)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Samuel Samuelsson Aspegren 7.1.1776 Muhos(SL)
hu Lisa Carlsdr Wänttilä 14.2.1779 Muhos (SL)
(VL 3.3.1800 Muhos)
s Samuel Samuelsson Wänttilä 8.1.1804 Muhos (SL) 
dr Carin Samuelsdr Wänttilä 27.9.1816 Muhos (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

100 N:o 42 Kohtaoja Niska (eRKs155)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Petri Wainikainen (ei SL) (ei eRK)
hu Greta Hansdr Raappana 24.12.1781 Utajärvi (SL)
(VL 19.10.1806 Utajärvi)
dr Beata Maria Johansdr Wainikainen 9.11.1807 Utajärvi (SL)
dr Walborg Johansdr Haapala 29.3.1811 Utajärvi (SL)
dr Carin Johansdr Haapala 29.3.1811 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs315)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

101 N:o 1 Seppänen Ahmas (eRKs157)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Jöran Isaksson Seppänen 20.7.1736 (SL) d. 28.6.1809)
s Olof Jöransson Seppänen 1771 (ei SL)(perhe a)
s Simon Jöransson Seppänen 12.11.1778 SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Olof Jöransson Seppänen 1771 (ei SL)
hu Walborg Larsdr Mustonen 1779 (ei eRK)
(VL 13.4.1799 Utajärvi)
dr Anna Lena Olofsdr Seppänen 14.1.1800 (ei SL)
dr Elin Olofsdr Seppänen (ei SL)
dr Carin Olofsdr Seppänen 9.12.1806 Utajärvi (SL)
s Carl Olofsson Seppänen 22.7.1809 Utajärvi (SL)
dr Albertina Olofsdr Seppänen 1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Simon Jöransson Seppänen 12.11.1778 SL)
*(hu Lisa Pehrsdr Siira (Trygg ?) 1776 d. 17.5.1808)
(VL 7.10.1797 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Greta Kolehmainen 23.3.1789
(VL 19.3.1810 Utajärvi) 
s Jacob Simonsson Seppänen 15.1.1806 Utajärvi (SL)
dr Elin Simonsdr Seppänen 9.7.1812 Utajärvi (SL)
s Jöran Henrik Simonsson Seppänen 19.7.1814 Utajärvi (SL)
dr Anna Margareta Simonsdr Seppänen 5.12.1816 Utajärvi (SL)	 
dr Lisa Simonsdr Seppänen 31.1.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

102 N:o 1 Seppänen Ahmas (eRKs159)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Johan Isaksson Seppänen Räisänen 29.9.1734 Muhos(SL))
s Abraham Johansson Seppänen 1770 (perhe b)
s Isak Johansson Seppänen 18.6.1777 Utajärvi (SL) (perhe C)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Abraham Johansson Seppänen 1770
*(ho Anna Zachrisdr Karhusaari 7.12.1771 Muhos(SL)d.9.4.1803)
(VL 6.3.1793 Muhos)
(uusi avio:)
ho Lisa Mattsdr (Korhonen Kettula 14.2.1777 Utajärvi (SL)
(VL 12.7.1806 Utajärvi)
dr Agneta Abrahamsdr Seppänen 10.12.1793 Utajärvi (SL)(avio sivulle 139)
dr Greta Abrahamsdr Seppänen 6.6.1796 Utajärvi (SL)
dr Anna Abrahamsdr Seppänen 1.12.1799 (ei SL)
s Johan Abrahamsson Seppänen 10.2.1801 (ei SL)
s Matts Abrahamsson Seppänen 28.9.1807 Utajärvi (SL)
s Abraham Abrahamsson Seppänen 10.7.1811 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Isak Johansson Seppänen 18.6.1777 Utajärvi (SL)	
hu Walborg Zachrisdr Karhusaari 4.12.1776 Muhos (SL) 
(VL 23.3.1804 Utajärvi)
s Johan Isaksson Seppänen (ei SL)
s Isak Isaksson Seppänen 21.3.1808 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

103 N:o 2 Kålehmainen Ahmas (eRKs161)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Anders Mattsson Säisä Mankinen 15.3.1749 Paltamo d. 28.11.1782)
hu Anna Samuelsdr Tervotar 28.5.1751 Paltamo (SL)
(Annan uusi avio:)
Aron Henriksson Lyttinen 18.1.1749 Muhos (SL) d. 27.3.1812
(VL 24.6.1784 Muhos)
(Aronin uusi avio:)	
hu Margareta Pehrsdr Trygg 1769 (ea)
(VL 6.7.1797 Utajärvi)
s Samuel Andersson Säisä Kolehmainen 11.2.1772 Paltamo (SL)(perhe a)
s Matts Andersson Mankinen 12.5.1773 Paltamo (SL)(perhe b)
dr Anna vide fol 106
dr Caisa Stina Aronsdr Kolehmainen 1800 (ei SL) (perhe c)
dr Lisa Aronsdr Kolehmainen 12.10.1804 (ei SL)
dr Margareta Aronsdr Kolehmainen 10.8.1808 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
Samuel Andersson Säisä Kolehmainen 11.2.1772 Paltamo (SL)
ho Sara Sigfridsdr Pyykkö 30.1.1777 Utajärvi (SL)	(eRKs145)
(VL 18.6.1796 Utajärvi)
dr Anna Samuelsdr Kolehmainen 27.4.1796 (ei SL)
s Sigfrid Samuelsson Kolehmainen 12.1.1799 (ei SL)
dr Carin Samuelsdr Kolehmainen 7.3.1803 Utajärvi (SL)
dr Margeta Samuelsdr Kolehmainen 10.8.1807
dr Elsa Samuelsdr Kolehmainen 17.5.1811 Utajärvi (SL)
s Samuel Samuelsson Kolehmainen 20.1.1814 Utajärvi (SL)
s Matts Samuelsson Kolehmainen 10.2.1816 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe b)
Matts Andersson Mankinen 12.5.1773 Paltamo (SL)
ho Carin 31.1.1780 (?)
(vih abt 1805)
dr Anna Mattsdr Kolehmainen 30.6.1806 Utajärvi (SL)	
s Anders Mattsson Kolehmainen 19.3.1810 Utajärvi (SL)
dr Carin Mattsdr Kolehmainen 2.10.1813 Utajärvi (SL)
s Mattss Mattsson Kolehmainen 1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe c)
Carl Pickarainen
hu Caisa Stina Aronsdr Kolehmainen 1800 (ei SL)
(VL 25.6.1817 Utajärvi)
dr Anna Greta Carlsdr Pickarainen 4.10.1818 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

104 N:o 3 Kålehmainen Ahmas (eRKs163)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Jöran Sigfridsson Kolehmainen 1731 d.25.4.1791 )
ea Anna Påhlsdr Kolehmainen 7.1.1736 d. 1.3.1812
*(s Jöran Jöransson Kolehmainen 9.5.1769 (ei SL)( (perhe a)
s Johan Jöransson Kolehmainen 11.8.1781 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
*(Jöran Jöransson Kolehmainen 9.5.1769 (ei SL)d. 12.2.1808)
dr Anna Jöransdr Kolehmainen 11.4.1795 Utajärvi (SL)	
dr Susanna Jöransdr Kolehmainen 15.3.1797 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Kolehmainen 12.7.1773
hu Carin 30.1.1780
s Anders Mattsson 2.7.1810
dr Carin Mattsdr Kolehmainen 2.10.1813 Utajärvi (SL)	
s Matts Mattsson Kolehmainen 1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

105 N:o 4 Pyyckö Ahmas (eRKs165)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Samuel Pehrsson Pyykkö 1685 d.28.10.1722)
*(s Simon Samuelsson Pyykkö 28.10.1722 Muhos(SL) d.7.10.1789)(perhe a)
*(s Henrik Samuelsson Pyykkö 1728 d.11.3.1800)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
*(Simon Samuelsson Pyykkö 28.10.1722 Muhos (SL) d.7.10.1789)
s Simon Simonsson Pyykkö 23.12.1738 Muhos (SL) (perhe aa)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Simon Simonsson Pyykkö 23.12.1738 Muhos (SL)
ho Brita Andersdr Kekkonen 1757
(VL 25.8.1793 Utajärvi)
dr Anna Simonsdr Pyykkö 22.9.1794 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
*(Henrik Samuelsson Pyykkö 1728 d.11.3.1800)
s Henrik Henriksson Pyykkö 23.2.1777 Utajärvi (SL)(perhe ba) 
s Johan Henriksson Pyykkö 7.3.1779 Utajärvi (SL)	
s Samuel Henriksson Pyykkö 21.3.1781 Utajärvi (SL)(perhe bb)	
s Anders Henriksson Pyykkö 16.2.1783 (ei SL) (perhe bc)
s Joseph Henriksson Pyykkö 22.7.1789 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe ba)
Henrik Henriksson Pyykkö 23.2.1777 Utajärvi (SL)d.12.6.1812	
hu Elin Andersdr Säisä 24.8.1780 ei SL)(uusi avio sivulle 115)
(VL 6.7.1797 Utajärvi)
dr Margareta Henriksdr Pyykkö 8.4 .1800 (ei SL)
Henrik Henriksson Pyykkö 15.11 .1802 (ei SL)
s Johan Henriksson Pyykkö 6.9.1811 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe bb)
Samuel Henriksson Pyykkö 21.3.1781 Utajärvi (SL)
hu Brita Thomasdr Seppänen 10.6.1780 Utajärvi (SL) 
(VL 20.3.1803 Utajärvi)
s Henrik Samuelsson Pyykkö 1803
s Jacob Samuelsson Pyykkö 29.9.1806 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Samuelssdr Pyykkö 31.5.1810 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe bc)
Anders Henriksson Pyykkö 16.2.1783 (ei SL)
hu Anna Sigfridsdr Pyykkö 1.4.1788 ei SL) 
(VL 25.6.1808 Utajärvi)
dr Caisa Andersdr Pyykkö 26.3.1809 Utajärvi (SL) 
dr Margareta Andersdr Pyykkö 17.10.1810 Utajärvi (SL) 
s Pehr Andersson Pyykkö 10.10.1812
dr Anna Lisa Andersdr Pyykkö 26.11.1814 Utajärvi (SL) 
s Henrik Andersson Pyykkö 5.5.1816 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Andersdr Pyykkö 9.3.1818 Utajärvi (SL) 
s Anders Andersson Pyykkö 26.2.1820 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe bd)
Joseph Henriksson Pyykkö 22.7.1789 Utajärvi (SL)	
hu Anna Kolehmain 1.12.1799
(VL 8.7.1818 Utajärvi) 
dr Saara Josephsdr Pyykkö 1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

106 N:o 4 Pyyckö Ahmas (eRKs167)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Johan Samuelsson Pyykkö 1731 d. 17.7.1805)
s Anders Johansson Pyykkö 1.1.1752 Muhos (SL) (perhe a)
s Pehr Johansson Pyykkö 1762 (ei SL) (perhe b)
s Samuel Johansson Pyykkö 16.4.1768 Utajärvi (SL) (perhe c)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Anders Johansson Pyykkö 1.1.1752 Muhos (SL)
s Johan Andersson Pyykkö 1.12.1789 Utajärvi (SL)	
dr Carin Andersdr Pyykkö 16.11.1792 Utajärvi (SL)(avio sivulle 138)	
dr Britha Andersdr Pyykkö 24.1.1796 (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Johan Andersson Pyykkö 1.12.1789 Utajärvi (SL)	
hu Anna Kolehmainen 1795
(VL 25.6.1812 Utajärvi)
s Anders Johansson Pyykkö 7.8.1813 Utajärvi (SL)	
s Johan Johansson Pyykkö 6.6.1815 Utajärvi (SL)
dr Anna Greta Johansdr Pyykkö 17.4.1818 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Pehr Johansson Pyykkö 1762 (ei SL)
ho Anna 1764
(vih abt 1785)
Johannes Pehrsson Pyykkö 14.10.1786 (ei SL)
Anna Pehrsdr Pyykkö 1.2.1806 Utajärvi (SL)	
Walborg Pehrsdr Pyykkö 23.12.1786 (SL)d. 6.11.1808
Pehr Pehrsson Pyykkö 10.12.1794 (SL)
dr Greta Pehrsdr Pyykkö (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

107 N:o 5 Räisänen Ahmas (eRKs169)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Pehr Eriksson Leiviskä 1.11.1734 Paltamo (SL) d. 25.8.1785)
s Erik Pehrsson Leiviskä 7.6.1756 Paltamo (SL) (perhe a)
s Isak Pehrsson Leiviskä Räisänen 8.1.1758 Paltamo (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Erik Pehrsson Leiviskä 7.6.1756 Paltamo (SL) 
ho Susanna Pihkalatar 1756 
(vih abt 1777)
s Pehr Eriksson Leiviskä 27.1.1778 Paltamo (SL)
s Sigfrid Eriksson Räisänen 8.9.1780 Utajärvi (SL)	
dr Susanna Eriksdr Räisänen 1783 (ei SL)
s Isak Eriksson Räisänen 7.4.1790 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Eriksdr Räisänen 2.4.1793 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Pehr Eriksson Leiviskä 27.1.1778 Paltamo (SL)
hu Carin Sigfridsdr Pyykkö 17.10.1796 Utajärvi (SL)(sivulta 115)
( VL 7.7.1818 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Isak Pehrsson Leiviskä Räisänen 8.1.1758 Paltamo (SL)
ho Carin Henriksdr Roininen Räisänen 18.5.1761 (SL)
( VL 11.4.1780 Utajärvi)
son Pehr Isaksson Räisänen 23.9.1781 Utajärvi (SL)
dr Susanna Isaksdr Räisänen 1783 (ei SL)
son Henrik Isaksson Räisänen 20.11.1785 Utajärvi (SL)	
son Isaac Isaksson Räisänen 18.9.1786 Utajärvi (SL)
dr Carin Isaksdr Räisänen 1790 (ei SL)
dr Brita Isaksdr Räisänen 1790 (ei SL)
son Johan Isaksson Räisänen 22.10.1794 Utajärvi (SL)
s Påhl Isaksson Räisänen 14.8.1797 (ei SL)
s Simon Isaksson Räisänen 14.8.1799 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

108 N:o 6 Kylmänen Ahmas

(tyhjä sivu)

109 N:o 7 Kylmänen Ahmas

(tyhjä sivu)

110-113

(tyhjiä sivuja)

114 N:o 10 Seppänen Ahmas (eRKs171)

Gabriel Pehrsson Seppänen 25.3.1755 Muhos (SL)
br dr Lisa Pehrsdr Seppänen 1798 (ei SL)

115 N:o 11 Pyyckö Ahmas (eRKs173)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Sigfrid Samuelsson Pyykkö 14.5.1752 (ei SL)
ho Carin Mattsdr Wimbar 1761 (ei SL)
(VL 23.4.1776 Utajärvi)
s Matts Sigfridsson Pyykkö 18.4.1781 Utajärvi (SL) (perhe a)
s Samuel Sigfridsson Pyykkö 14.5.1785 Utajärvi (SL)(perhe b)	
s Sigfrid Sigfridsson Pyykkö 27.11.1786 (ei SL) (perhe c)
s Johannes Sigfridsson Pyykkö 1790 (ei SL)
dr Lisa Sigfridsdr Pyykkö 27.2.1793 Utajärvi (SL)
dr Carin Sigfridsdr Pyykkö 17.10.1796 Utajärvi (SL)(avio sivulle 107)
s Gustaf Sigfridsson Pyykkö 18.9.1803 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Matts Sigfridsson Pyykkö 18.4.1781 Utajärvi (SL)
hu Anna Aronsdr Kolehmainen 23.3.1785 Muhos (SL) 
(VL 22.5.1804 Utajärvi)
dr Anna Greta Mattsdr Pyykkö 25.4.1812 Utajärvi (SL)
dr Saara Mattsdr Pyykkö 3.12.1814 Utajärvi (SL) 
s Matts Mattsson Pyykkö 26.11.1817 Utajärvi (SL) 
dr Carin Mattsdr Pyykkö 13.12.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Samuel Sigfridsson Pyykkö 14.5.1785 Utajärvi (SL)	
hu Anna Michelsdr Gerttula 21.7.1784 (Siikajoki SL)
(VL 18.1.1806 Siikajoki)
dr Saara Samuelsdr Pyykkö 26.11.1806 Utajärvi (SL)	
s Sigfrid Samuelsson Pyykkö 16.4.1808 Utajärvi (SL)
dr Carin Samuelsdr Pyykkö 21.1.1810 Utajärvi (SL)
s Samuel Samuelsdr Pyykkö 11.12.1811 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Sigfrid Sigfridsson Pyykkö 27.11.1786 (ei SL)
hu Elin Andersdr Säisä 24.8.1780 ei SL)(sivulta 105)
(VL 26.6.1817 Utajärvi)
s Sigfrid Sigfridsson Pyykkö 28.9.1817 Utajärvi (SL)
dr Anna Caisa (Greta ?) Sigfridsdr Pyykkö 2.3.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(svärfar Matts Eriksson Wimbar 1733)
ea Saara 1728 d. 25.6.1815	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

116-118

(tyhjiä sivuja)

119 N:o 14 Kuckonen Ahmas (eRKs175)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Jacob Mattsson Kekkonen 2.2.1778 Paltamo (SL)
ho Lisa Mattsdr Leiviskä 21.2.1785 Pulkkila (SL)
(VL 21.5.1804 Utajärvi)
s Jacob Jacobsson Kekkonen 31.10.1805 (ei SL)
s Matts Jacobsson Kukkonen 13.1.1809 Utajärvi (SL)
s Anders Jacobsson Kukkonen 4.10.1810 Utajärvi (SL)
s Pehr Jacobsson Kukkonen 22.11.1812 Utajärvi (SL)
dr Elin Jacobsdr Kukkonen 10.12.1814 Utajärvi (SL)
dr Anna Lisa Jacobsdr Kukkonen 17.4.1816 Utajärvi (SL)
dr Maria Jacobsdr Kukkonen 4.3.1818 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sv ea Susanna Kuckonen 1758 gift med Moses Wäisänen

120-123

(tyhjiä sivuja)

124 N:o 19 Lodvonen Ahmas (eRKs177)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Staffan 1755
hu Anna 1756
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

125-130

(tyhjiä sivuja)

131 N:o 26 Kuckohovi Ahmas (eRKs179)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Mattsson Kekkonen 7.3.1773 Paltamo (SL)
hu Lisa Johansdr Rahko 3.10.1762 Muhos (SL) 
(VL 29.6.1794 Utajärvi)
dr Elsa Andersdr Kukkohovi 5.11.1795 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs179)(yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Mattsson Leinonen 19.10.1769 Paltamo (SL)
Anna 10.5.1750
s Jöran Pehrsson 24.4.1790 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jöran Pehrsson 24.4.1790
hu Carin 7.1.1784
s Pehr Jöransson 15.12.11810
dr Anna Jöransdr 2..1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Hapalainen 1762
hu Brita G Matala 1774
dr Brita Caisa Pehrsdr Hapalainen 12.2.1799 Sotkamo (SL) 
dr Margareta 1802
s Pehr Pehrsson Hapalainen 8.4.1806 Sotkamo (SL)
dr Lovisa Pehrsdr Hapalainen 22.3.1810 Sotkamo (SL) 
s Johan Jacob 1812
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

132 N:o 27 Kalaoja Ahmas (eRKs181)

(tyhjä sivu)

133- 137

(tyhjiä sivuja)

138 N:o 33 Lähtevänoja (eRKs183)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Gustaf Gustafsson Halonen 1748
hu Brita Isaksdr Suorsa 8.3.1756 Paltamo (SL) 
(VL 6.4.1776 Paltamo)
s Johan Gustafsson Halonen 26.1.1777 Paltamo (SL) (perhe a)
s Isaac Gustafsson Halonen 12.4.1785 Paltamo (SL)
s Aron Gustafsson Halonen 1793 (ei SL)
s Gustaf Gustafsson Halonen 14.6.1795 Utajärvi (SL)(perhe b)	
dr Anna Gustafsdr Halonen 25.12.1790 (ei SL) (perhe c)
dr Margeta Gustafsdr Halonen 5.8.1778 Paltamo (SL)(avio sivulle 363)
oä dr Hedvig Margetasdr Lähtevänoja 1800 (ei SL)
(perhe eRKs183, sivulle 064)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Gustafsson Halonen 26.1.1777 Paltamo (SL) 
hu Brita Pehrsdr Tervo 1784 (ei SL) (sivulta 121)
(VL 18.4.1807 Utajärvi)
dr Brita Johansdr Lähtevänoja 2.2.1808 Utajärvi (SL)
dr Margeta Johansdr Lähtevänoja 19.12.1811 Utajärvi (SL) 
s Isak Johansson Lähtevänoja 27.8.1814 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs183, sivulle 064)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Aron Gustafsson Halonen 1793 (ei SL)
hu Carin Andersdr Pyykkö 16.11.1792 Utajärvi (SL)(sivulta 106)	
(VL 21.7.1816 Utajärvi)
dr Anna Aronsdr Pyyckö 16.4.1817 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulle 064)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
Thomas Thomasson Sormunen Fäldt 23.7.1786 Utajärvi (SL) (sivulta 090)
hu Anna Gustafsdr Halonen Lähtevänoja 25.12.1790 (ei SL) 
(VL 24.11.1814 Utajärvi)
dr Brita Thomasdr Lähtevänoja 1815
s Thomas Thomasson Lähtevänoja 1817
s Gustaf Thomasson Lähtevänoja 12.12.1819 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

139 N:o 34 Kylmäoja Ahmas (eRKs185)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Hans Hansson Asikainen Enberg Halsinaho 1744 (ei SL)
h Gertrud Johansdr Heiskanen 1749 (Lumijoelta ?)
(VL 19.7.1769 Muhos) 
(perhe eRKs185)		
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Nevalainen 1772
hu Agneta Abrahamsdr Seppänen 10.12.1793 Utajärvi (SL)(sivulta 102)
(VL 25.9.1819 Utajärvi )
dr Carin Pehrsdr Nevalainen 1.3.1816
dr Maria Pehrsdr Nevalainen 5.2.1820 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

hb Matts Larsson Puhakka Vähäoja 1765 (ei SL) (sivulta 075)
hu Margeta Andersdr Tervonen 1762 (sivulta 075)
(VL 21.10.1786 Utajärvi)
ss Matts Larsson Lohela 16.10.1810 Utajärvi (SL) (sivulta 075)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

140 N:o 35 Isoniemi Ahmas (eRKs187)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Pehrsson Heikura 1776 
hu Gertrud Jacobsdr Heiskanen 1.9.1787 Muhos (SL) 
(VL 13.4.1805 Utajärvi)
dr Anna Eriksdr Kylmäoja 16.2.1806 Utajärvi (SL)	
dr Carin Eriksdr Heikura 1.6.1809 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs185, sivulle 206)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

141 N:o 36 Petäjäniemi Ahmas (eRKs187)

(tyhjä sivu)

142 N:o 37 Pieniniemi Ahmas (eRKs187 ja 189)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Henriksson Kekkonen 1720 d.1800)
ea Carin Michelsdr Pikkaratar 1739	
(VL 13.6.1767 Paltamo)
dr Carin Mattsdr Kekkonen 2.11.1780 Paltamo (SL) 
(perhe eRKs189)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Abraham Mattsson Huovinen 1766 (ei eRK)
ho Carin Mattsdr Kekkonen 2.11.1780 Paltamo (SL) 
(VL 23.10.1801 Utajärvi)
s Matts Abrahamsson Pieininiemi (ei SL)
s Jacob Abrahamsson Pieininiemi 23.5.1805 Utajärvi (SL)	
s Abraham Gustaf Abrahamsson Pieininiemi 8.7.1808 Utajärvi (SL)
dr Carin Abrahamsdr Pieininiemi 1801
dr Maria Lisa Abrahamsdr Pieininiemi 2.6.1815 Utajärvi (SL) 
s Henrik Abrahamsson Pieininiemi 8.3.1819 Utajärvi (SL)
s Alexander Abrahamsson Pieininiemi 8.3.1813 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs189)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

143-144

(tyhjiä sivuja)

145 N:o 1 Hildunen Utajärvi by (eRKs191)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Lars Andersson Hildunen 4.1.1736 Paltamo (SL) 
ho Maria Andersdr Leinonen Lejon) 1736 (ei SL)
(VL 30.3.1783 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Brita Johansdr Kokko (ei eRK)
(VL 30.6.1805 Utajärvi)
s Anders Larsson Hildunen 1770 (ei SL) (perhe a)
dr Margareta Larsdr Hildunen 18.9.1771 Utajärvi (SL) (perhe b)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Anders Larsson Hildunen 1770 (ei SL)
ho Carin Isaksdr Koukkari 10.6.1784
(VL 2.4.1789 Utajärvi)
dr Maria Andersdr Hildunen 23.5.1790 Utajärvi (SL)(perhe aa)
dr Brita Caisa Andersdr Hildunen 14.12.1793 Utajärvi (SL)	
dr Margeta Andersdr Hildunen 4.3.1796 Utajärvi (SL)
s Lars Andersson Hildunen 1.1.1798 (ei SL)
s Anders Andersson Hildunen 8.1.1804 (ei SL)
dr Anna Lisa Andersdr Hildunen 3.4.1802 (ei SL)
s Johan Andersson Hildunen 3.7.1807 Utajärvi (SL) 
dr Elsa Magdalena Andersdr Hildunen 15.6.1810 Utajärvi (SL)
(perhe sivulle 158)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg Claes Danielsson Nykänen 30.6.1763 Muhos (SL)
hu Margareta Larsdr Hildunen 18.9.1771 Utajärvi (SL)	
(VL 26.3.1794 Utajärvi)
dr Lisa Claesdr Hildunen 29.5.1796 (SL)
s Daniel Claesson Hildunen 1.1.1799 (ei SL) 
s Claes Claesson Hildunen 23.5.1802 (ei SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
Johan Andersson Sängiaho 14.7.1780 Ylikiiminki (SL)
hu Maria Andersdr Hildunen 23.5.1790 Utajärvi (SL)
(VL 18.11.1813 Utajärvi)
s Anders Johansson Sängiaho 6.5.1813 Utajärvi (SL)
dr Lisa Johansdr Hildunen 1.6.1815 Utajärvi (SL)
dr Carin Johansdr Hildunen 23.3.1817 Utajärvi (SL)
(perhe sivulle 149)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

146 N:o 2 Nurro Utajärvi by (eRKs193)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Eriksson Nurro 1.12.1759 Muhos (SL) d.16.7.1811 )
*(ho Lisa 1760 d. 1.8.1809)
vih abt 1785
(uusi avio:)
hu Magdalena Merilä 1775
(VL 29.8.1810 Utajärvi)
s Isak Pehrsson Nurro 26.7.1795 Utajärvi (SL)
s Pehr Pehrsson Nurro 15.9.1797 (ei SL)
dr Beata Margareta Pehrsson Nurro 27.3.1803 (ei SL)
s Matts Pehrsson Nurro 19.2.1805 Utajärvi (SL)
dr Magdalena Pehrsdr Nurro 1.10.1810 Utajärvi (SL) 
perhe eRKs193)	 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Isak Pehrsson Nurro 26.7.1795 Utajärvi (SL)
hu Walborg 1797
s Pehr Isaksson Nurro 15.12.1815 Utajärvi (SL)
s Isak Isaksson Nurro 27.9.1817 Utajärvi (SL) 
dr Lisa Isaksdr Nurro 29.1.1819 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Pehr Pehrsson Nurro 15.9.1797 (ei SL)
hu Brita 1796
*(s Gabriel Pehrsson Nurro 17.11.1820 Utajärvi (SL))
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Isak Johansson Kolehmainen 1778 (ei SL)
ho Lisa Koukkari 14.9.1769
(VL 11.5.1792 Utajärvi)
dr Helena Isaksdr Kolehmainen 23.5.1793 Utajärvi (SL)	
s Johan Isaksson Kolehmainen 23.8.1800 (ei SL)
dr Margeta Isaksdr Kolehmainen 17.3.1806 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs099)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

147 N:o 4 Zira Kapellans bohl

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kapell Esaias Jacobsson Ravander 24.5.1772 Siikajoki
hu Sara Beata Fellman 24.9.1774 Rovaniemi
s Jacob Ravander 3.6.1796 Rovaniemi
s Isak Ravander 1.4.1798 Rovaniemi
s Abraham Ravander 7.9.1806
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

148 N:o 3 Roininen Utajärvi by (eRKs197)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Matts Henriksson Roininen 1720 d. abt 1770)
s Mats Mattsson Roininen 1756 (ei SL)(perhe a)
s Gabriel Matsson Roininen 7.7.1759 Muhos (SL) (perhe b)
dr Sophia Mattsdr Roininen 25.12.1767 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Mats Mattsson Roininen 1756 (ei SL)
son Gabriel Mattsson Roininen 6.3.1780 Utajärvi (SL)(perhe aa)	 
s Henrik Mattsson Roininen 18.11.1785 Utajärvi (SL)	
s Pehr Mattsson Roininen 29.11.1787 (ei SL) (perhe ab)
dr Maria Mattsdr Roininen 1791 (ei SL) gift
dr Elisabeth Mattsdr Roininen 4.3.1793 Utajärvi (SL) gift	 
dr Margeta Mattsdr Roininen 10.3.1795 Utajärvi (SL)
dr Sophia Mattsdr Roininen 1.7.1797 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Gabriel Mattsson Roininen 6.3.1780 Utajärvi (SL)	 
ho Lisa Carlsdr Suorsa 18.1.1787 (ei SL) 
(VL 28.3.1803 Utajärvi)
dr Maija Lisa Gabrielsdr Roininen 2.1.1806 Utajärvi (SL)
Eva Stina Gabrielsdr Roininen 22.12.1808 Utajärvi (SL)
s Matts Gabrielsson Roininen 30.3.1811 Utajärvi (SL)
dr Anna Caisa Gabrielsdr Roininen 18.6.1815 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe ab)
Pehr Mattsson Roininen 29.11.1787 (ei SL)
hu Carin Määttä 1789
(VL 11.4.1815 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Gabriel Matsson Roininen 7.7.1759 Muhos (SL) 
dr Catharina Gabrielsdr Roininen 13.9.1785 Utajärvi (SL)	
s Henrik Gabrielsson Roininen 1791 (ei SL)
s Matts Gabrielsson Roininen 17.1.1794 Utajärvi (SL)
s Gabriel Gabrielsson Roininen 17.1.1794 Utajärvi (SL)
dr Brita Gabrielsdr Roininen 30.10.1796 Utajärvi (SL)
dr Maria Gabrielsdr Roininen 12.6.1804 (ei SL)
dr Greta Lisa Gabrielsdr Roininen 2.1.1806 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

149 N:o 5 Laitinen Utajärvi by (eRKs201)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Andersson Hendilä 28.9.1778 Siikajoki (SL)
hu Lisa Johansdr Krook 3.5.1775
(VL 13.12.1799 Siikajoki)
dr Brita Henriksdr Hendilä 27.12.1801 Revonlahti (SL)
dr Magdalena Henriksdr Hendilä 29.5.1804 Revonlahti (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
mor ea Magdalena Simonsdr Kangala 1750
br Samuel Andersson Hentilä 16.4.1785 Revonlahti (SL)
(kaikki) till Siikajoki 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Andersson Sängiaho 14.7.1780 Ylikiiminki (SL)
hu Maria Hildunen Andersdr Hildunen 23.5.1790 Utajärvi (SL)	 
(VL 18.11.1813 Utajärvi)
s Anders Johansson Sängiaho 6.5.1813 Utajärvi (SL) 
dr Lisa Johansdr Hildunen 1.6.1815 Utajärvi (SL)
dr Carin Johansdr Hildunen 23.3.1817 Utajärvi (SL) 
s Johan Johansson Hildunen	3.1.1819 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

150 N:o 6 Paavola Utajärvi by (eRKs203 ja 279)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Bertilsson Holappa 15.9.1763 Muhos (SL) död)
s Gustaf Pehrsson Holappa 9.8.1795 
s Pehr Pehrsson Holappa 25.6.1798 Muhos (SL)
dr Carin Pehrsdr Holappa 15.7.1801 Muhos (SL)
s Bertil Pehrsson Holappa 5.2 .1804 (ei SL)
Abraham Pehrsson Holappa 17.10.1806 Muhos (SL)
(perhe eRKs279)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Henriksson Kukkoaho Leiviskä 12.11.1758 Paltamo (SL)
ho Anna Pehrsdr Hyry 1759
(VL 7.1.1787 Utajärvi)
s Henrik Andersson Kukkoaho 15.4.1789 Utajärvi (SL)	
s Anders Andersson Ristiniemi 16.5.1793 Utajärvi (SL)	
(perhe sivulta 161)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Henrik Andersson Kukkoaho 15.4.1789 Utajärvi (SL)	
hu Lisa Wäänänen 1782
(VL 22.2.1818 Utajärvi)
(perhe sivulta 161)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan (?)
hu (?)

151 N:o 7 Korhonen Utajärvi by (eRKs205)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Johan Tervonen 1738 död)
ea Christina 1746
s Jöran Johansson Korhonen 13.5.1763 Paltamo SL) (perhe a)
s Anders Johansson Tervonen 11.9.1773 Paltamo (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jöran Johansson Korhonen 13.5.1763 Paltamo SL) (sivulle 156)
ho Saara Johansdr Karjalainen 13.7.1767 Utajärvi (SL) (sivulle 156)	 
(VL 7.4.1784 Utajärvi)
son Johannes Jöransson Korhonen 24.8.1786 Utajärvi (SL)
Lisa Jöransdr Korhonen 5.5.1798 (ei SL) (avio sivulle 161) gift
Jöran Jöransson Korhonen 20.2.1802 (ei SL) (sivulle 156)
Magdalena Jöransdr Korhonen 13.5.1805 Utajärvi (SL)
Anders Joseph Jöransson Korhonen 20.3.1807 (sivulle 156)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
son Johannes Jöransson Korhonen 24.8.1786 Utajärvi (SL)
hu Margareta Gustafsdr Hentunen 11.10.1770 Muhos(SL)(eRKs279)
(VL 25.1.1812 Utajärvi) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe b)
Anders Johansson Tervonen 11.9.1773 Paltamo (SL)
ho Margeta Andersdr Tervo Kouckari 15.12.1780 Paltamo (SL)
(VL 10.4.1799 Utajärvi)
s Anders Andersson Korhonen 7.8.1805 Utajärvi (SL)	
s Johan Andersson Korhonen 10.1.1806 Utajärvi (SL)	
s Jöran Gabriel Andersson Korhonen 22.10.1808 Utajärvi (SL) d.30.9.1811
dr Stina Lisa Andersdr Korhonen 19.2.1814 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sv mor Agneta Påhlsdr Korhonen Ruth 2.1.1760 Muhos (SL)
dr Magdalena Andersdr Koukkari 1.1 .1803 (ei SL)
(sivulta 156)gift
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

152 N:o 8 Merilä Utajärvi by (eRKs207)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Hans Bertilsson Lassila 18.11.1777 Muhos (SL)	
hu Christina Thomasdr Määttä 1785
(VL 25.3.1809 Utajärvi)
dr Brita Hansdr Wimbari 20.12.1809 Utajärvi (SL)
dr Elsa Stina Hansdr Merilä12.1.1811 Utajärvi (SL) 
s Bertil Hansson Merilä 24.1.1813 Utajärvi (SL) 
s Hans Hansson Merilä 2.1.1815 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
s Thomas Pehrsson Siira 2.1.1801 (eRKs207)
s Pehr Pehrsson Siira 4.3.1803 (eRKs207)

153 N:o 9 Wänänen Utajärvi by (eRKs209)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Isaksson Koukkari 9.12.1760 Paltamo (SL)
ho Anna Henriksdr Poutiainen 19.4.1759 Muhos (SL)
(vih 1782 ei VL)
s Isak Johansson Wäänänen 22.4.1784 (ei SL) (perhe aa)
s Henrik Johansson Wäänänen 26.8.1787 (ei SL)
dr Anna Lisa Johansdr Wäänänen 23.4.1790 Utajärvi (SL)	
s Johan Johansson Wäänänen 27.11.1792 Utajärvi (SL)	
s Ismael Johansson Wäänänen 16.11.1797 (ei SL)
s Gabriel Johansson Wäänänen 6.5.1800 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe aa)
Isak Johansson Wäänänen 22.4.1784 (ei SL)
hu Eva Mattsdr Roininen 30.1.1784 (ei SL)
(VL 24.4.1806 Utajärvi)
s Johan Isaksson Wäänänen 5.8.1810 Utajärvi (SL) 
dr Anna Caisa Isaksdr Nurro 20.2.1814 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Gabriel Mattsson Roininen 6.3.1780 Utajärvi (SL)	 
hu Lisa Carlsdr Suorsa 18.1.1787 
(VL 28.3.1803 Utajärvi)
(perhe sivulla 148)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

154 N:o 10 Nurro (eRKs211)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Johan Johansson Storm 6.4.1757 (ei SL)
ho Lisa Eriksdr Nurro 7.6.1754 (SL)
(VL 4.4.1775 Utajärvi)
dr Lisa Johansdr Storm 16.6.1777 Muhos (SL) (perhe b)
s Johan Johansson Siira 15.4.1780 Utajärvi (SL)(perhe a)	
s Benjamin Johansson Tervo 21.2.1787 (ei SL)
s Pehr Johansson Tervo 1789 (ei SL)(perhe c)
dr Carin Johansdr Tervo 1791 (ei SL)
dr Brita Johansdr Tervo 22.3.1794 Utajärvi (SL) 
dr Sophia Johansdr Tervo 25.7 .1798 (ei SL)
(perhe eRKs065)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Johansson Nurro Siira 15.4.1780 Utajärvi (SL)
hu Carin Abrahamsdr Korhonen 13.12.1778 Utajärvi (SL) 
(VL 24.7.1808 Utajärvi)
s Johan Johansson Nurro 14.3.1811 Utajärvi (SL) 
dr Carin Johansdr 
s Abraham Johansson Wäänänen 22.4.1815 Utajärvi (SL) 
dr Brita Johansdr Wäänänen 1.3.1817 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
styrman Gabriel Jurvelin 17.3.1782
hu Lisa Johansdr Nurro Storm 16.6.1777 Muhos (SL)
(VL 6.11.1810 Utajärvi)
dr Greta Gabrielsdr Jurvelin 1810
dr Lisa Gabrielsdr Jurvelin 4.9.1812 Utajärvi (SL)
dr Brita Gabrielsdr Jurvelin 16.6.1815 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
s Pehr Johansson Tervo 1789 (ei SL)
hu Stina Kanniainen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Isaksson Koukkari 9.12.1760 Paltamo (SL)
ho Anna Henriksdr Poutiainen 19.4.1759 Muhos (SL)
(vih 1782 ei VL)
s Henrik Johansson Wäänänen 26.8.1787 (ei SL)
s Johan Johansson Wäänänen 27.11.1792 Utajärvi (SL)
(perhe sivulla 153)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

155 N:o 11 Siira (eRKs213)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Jacobsson Pelkonen 1765
Margareta Andersdr Tihinen 2.5.1768 Utajärvi (SL) 
(VL 19.12.1790 Utajärvi)
s Jacob Mattsson Pelkonen 18.12.1791 (ei SL) (perhe a)
s Anders Mattsson Pelkonen 23.4.1798 (ei SL)
dr Carin Mattsdr Pelkonen 18.1.1796 (SL)
s Thomas Mattsson Randala 15.2.1805 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Mattsdr Randala 15.2.1805 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs239, sivulle 160)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jacob Mattsson Pelkonen 18.12.1791 (ei SL)
hu Lisa Jacobsdr Lassila 1794
(VL 1.11.1819 Utajärvi) 
(perhe sivulle 160)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan 1786
hu Margareta 1770
dr Carin 1801
s Bertil ?
s Abram ?
oä dr Saara Lisa 10.12.1818
(perhe sRKs155)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Poutiain
br Johan
s Isak
s Henrik
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

156 N:o 12 Tervo Utajärvi by (eRKs215)

		
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Anders Johansson Koukkari 12.10.1754 Paltamo (SL)
hu Agneta Påhlsdr Korhonen Ruth 2.1.1760 Muhos (SL)
(VL 4.11.1780 Utajärvi)
dr Brita Andersdr Koukkari 26.1.1783 Paltamo (SL)
s Anders Andersson Koukkari 1.9.1790 (ei SL) d. 4.10.1815
dr Lisa Andersdr Koukkari 16.1.1793 (ei SL)
dr Carin Andersdr Koukkari 11.2.1795 (ei SL)
dr Maria Andersdr Koukkari 10.11.1798 (ei SL)
dr Magdalena Andersdr Koukkari 1.1 .1803 (ei SL)
(perhe eRKs215)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Jöran Johansson Korhonen 13.5.1763 Paltamo SL) 
ho Saara Johansdr Karjalainen 13.7.1767 Utajärvi (SL)	 
(VL 7.4.1784 Utajärvi)
s Jöran Jöransson Korhonen 20.2.1802 (ei SL)
s Anders Joseph Jöransson Korhonen 20.3.1807
(perhe sivulta 151)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

157 N:o 13 Aitta Utajärvi by (eRKs217)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan 1756
hu Anna 1756
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
medåbo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Isak Aitamurto 1782
hu Brita Ojalainen 1784
(VL 9.7.1809 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

158 N:o 14 Kallio Utajärvi by (eRKs219 ja 277)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Matts Michelsson Hurskainen Berg 14.5.1767 Paltamo (SL)
ho Carin Pehrsdr Väisänen 2.9.1772 Paltamo (SL)
(VL 25.1.1795 Paltamo)
s Michel Mattsson Hurskainen10.11.1795 Paltamo (SL)
s Pehr Mattsson Hurskainen 1800
s Johan Mattsson Kallio 
dr Caisa Greta Mattsdr Kallio 8.5.1807 Utajärvi (SL)	
s Samuel Mattsson Kallio 22.11.1809 Utajärvi (SL
(perhe eRKs277) till Muhos 1819
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Larsson Hildunen 1770 (ei SL)
ho Carin Isaksdr Koukkari 10.6.1784
(VL 2.4.1789 Utajärvi)
dr Brita Caisa Andersdr Hildunen 14.12.1793 Utajärvi (SL)	
dr Margeta Andersdr Hildunen 4.3.1796 Utajärvi (SL)
s Lars Andersson Hildunen 1.1.1798 (ei SL)
s Anders Andersson Hildunen 8.1.1804 (ei SL)
dr Anna Lisa Andersdr Hildunen 3.4.1802 (ei SL)
s Johan Andersson Hildunen 3.7.1807 Utajärvi (SL) 
dr Elsa Magdalena Andersdr Hildunen 15.6.1810 Utajärvi (SL)
(perhe sivullta 145)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

159 N:o 15 Honganen Utajärvi by (eRKs225)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Johansson Honganen 1746
Margeta Jöransdr Moilanen 5.12.1762 (ei SL) d.1797
(vih abt 1783)
(uusi avio:)
hu Elin Thomasdr Nurro Koukkari 30.6.1763 Paltamo (SL)
(VL 2.10.1798 Utajärvi)
s Lars Larsson Honganen 25.1.1794 (SL) till Muhos 1818
s Sylvester Larsson Honganen 1.3 .1799 (ei SL)
s Gabriel Benjamin Larsson Honganen 10.4 .1802 (ei SL)
s Joseph Larsson Honganen 23.4.1805 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

160 N:o 16 Piirala Utajärvi by (eRKs223)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Lars Pehrsson Wimbari Rautio 22.11.1774 Muhos (SL) 
Anna Simonsdr Kokko1770 (ei SL) 
(VL 11.11.1798 Utajärvi)
s Matts
s Pehr
dr Maria
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Jacobsson Pelkonen 1765
Margareta Andersdr Tihinen 2.5.1768 Utajärvi (SL) (eRKs165)
(VL 19.12.1790 Utajärvi)
s Jacob Mattsson Pelkonen 18.12.1791 (ei SL)
s Anders Mattsson Pelkonen 23.4.1798 (ei SL)
dr Carin Mattsdr Pelkonen 18.1.1796 (SL)
s Thomas Mattsson Randala 15.2.1805 Utajärvi (SL)
dr Walborg Mattsdr Randala 15.2.1805 Utajärvi (SL)
(perhe sivulta 155)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jacob Mattsson Pelkonen 18.12.1791 (ei SL)
hu Lisa Jacobsdr Lassila 1794
(VL 1.11.1819 Utajärvi) 
dr Lisa Jacobsdr
(perhe sivulta 155)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

161 N:o 17 Ristiniemi Utajärvi by (eRKs221)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Henriksson Kukkoaho Leiviskä 12.11.1758 Paltamo (SL)
ho Anna Pehrsdr Hyry 1759
(VL 7.1.1787 Utajärvi)
dr Carin Andersdr Kukkoaho 31.10.1787 (ei SL)
s Henrik Andersson Kukkoaho 15.4.1789 Utajärvi (SL)	
s Pehr Andersson Kukkoaho 1790 (ei SL)
s Anders Andersson Ristiniemi 16.5.1793 Utajärvi (SL)	
dr Anna Lisa Andersdr Ristiniemi 10.5.1795 Utajärvi (SL)	
dr Brita Andersdr Ristiniemi 4.5 .1798 (ei SL) till Muhos 1818
(perhe eRKs221)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
s Henrik Andersson Kukkoaho 15.4.1789 Utajärvi (SL)	
hu Lisa Danielsdr Keinänen 31.7.1776 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
s Pehr Andersson Kukkoaho 1790 (ei SL)
hu Lisa Tervola 1797
(VL 3.9.1815 Utajärvi)
s Anders Pehrsson Ristiniemi 28.4.1816 Utajärvi (SL) 
dr Anna Saara Pehrsdr Ristiniemi 16.5.1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

162 N:o 18 Oxila Utajärvi by (eRKs227)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Jacob Andersson Hildunen 14.5.1760 Ylikiiminki (SL) död
hu Caisa Stina Lagerberg 27.12.1766 (Hailuoto SL)
(VL 25.8.1810 Utajärvi)
(perhe eRKs227)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

163 Aitamurto Utajärvi by (eRKs231)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
s Johan Eliasson Aitamurto Nurro 21.4.1782 (ei SL)
ho Carin Eriksdr Jurvelin 7.2.1786 (SL)
(VL 26.1.1806 Utajärvi)
dr Britha Johansdr Aitamurto	24.3.1806 Utajärvi (SL)	
dr Margareta Johansdr Aitamurto 26.7.1807 Utajärvi (SL)	
dr Magdalena Johansdr Aitamurto 11.12.1809 Utajärvi (SL)
s Johan Johansson Aitamurto 9.7.1813 Utajärvi (SL)
dr Anna Caisa Johansdr Aitamurto 29.6.1816 Utajärvi (SL)
dr Brita Johansdr Aitamurto 1819
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
medåbo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Aitamurto 1773
hu Brita 1776
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

164 N:o 20 Otravaara Orava Utajärvi by (eRKs233)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klåckaren Erik Johansson Jurvelin 21.1.1748 Muhos (SL)
*(hu Margeta Simonsdr Pyykkö Pekkala) 29.12.1751 Muhos(SL)d.15.7.1809)
(VL 13.4.1774 Utajärvi)
(uusi avio:)
hu Walborg Raappana
(VL 25.9.1814 Utajärvi)
s Erik Eriksson Jurvelin 11.10.1787 (ei SL)
s Henrik Eriksson Jurvelin 1791 (ei SL)(perhe a)
dr Margeta Eriksdr Jurvelin 21.3.1794 Utajärvi (SL)
dr Eva Eriksdr Jurvelin 16.7.1795 (ei SL)
dr Maija Lisa Eriksdr Jurvelin 22.11.1796 (ei SL)
dr Anna Eriksdr Jurvelin 1.4.1799 (ei SL)
s Abraham Eriksson Jurvelin 6.1.1801 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
s Henrik Eriksson Jurvelin 1791 (ei SL)
hu Lisa Roininen
(VL 24.1.1819 Utajärvi)
s Erik Henriksson Jurvelin 7.9.1819 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	 
dr Magdalena ?

165 N:o 21 Niemelä Utajärvi by (eRKs229)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Olofsson Parkkinen Kaakinen 27.1.1764 Pudasjärvi (SL)
hu Elisabeth Matthia Timonen 4.11.1771 Ylikiiminki (SL)
(VL 1.4.1793 Ylikiiminki)
s Olof Mattsson Kaakinen 22.9.1793 (Tyrnävä)
(perhe YlikiiminkiRK1789s004 ja 065)
(perhe eRKs229) till Törnävä 1815
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Gabriel Mattsson Korhonen 27.10.1779 Utajärvi (SL)d. 18.8.1809)
ea Lisa Mattsdr Laukka 12.12.1779 Muhos (SL)
(VL 1.4.1802 Utajärvi)
(Liisan uusi avio:)
Henrik Wainikainen
dr Greta Stina Gabrielsdr Kettula 8.4.1804 (ei SL)
s Gabriel Gabrielsson Kettula 16.2.1808 Utajärvi (SL)
*(s Fredrik Gabrielsson Kettula 3.3.1810 Utajärvi (SL))
s Henrik Lisasson Kettunen 11.5.1814 Utajärvi (SL)
s Johan Henriksson Niemi 26.11.1816 Utajärvi (SL) 
s Påhl Henriksson Niemelä 28.9.1819 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

166 N:o 22 Itälahti Utajärvi by

(tyhjä sivu)

167 N:o 23 Kondio Utajärvi by

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Itälahti 1787 d.28.12.1816 
hu Anna Stina Kolehmainen 1776
(VL 11.9.1810 Utajärvi)
(Anna Stinan uusi avio:)
Pehr Kallio 1799
(VL 4.5.1818 Utajärvi)
dr Anna Johansdr Kondio 9.6.1812 Utajärvi (SL) 
dr Walborg Johansdr Kondio 11.5.1814 Utajärvi (SL) d. 29.11.1815 
dr Geta Stina Johansdr Kondio 1.2.1816 Utajärvi (SL) 
s Pehr Pehrsson Kondio 4.2.1819 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

168 N:o 24 Lesola Utajärvi by (eRKs237)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Elias Thomasson Paavola 1775 (ei SL)
ho Lisa Eliasdr Aitamurto 6.1.1775 Utajärvi (SL)	
(VL 21.2.1799 Utajärvi)
dr Eva Lisasdr Aitamurto 21.1.1795 Utajärvi (SL)
s Elias Eliasson Lesola 27.6.1810 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs237)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sv mor
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Elias Pehrsson Nurro Aitamurto 8.4.1734 Muhos(SL)d.1804)
ea Brita Andersdr Holm 1745 (eRKs231)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr
hu Brita
s Anders Pehrsson
Anna Saara Pehrsdr
(perhe)flyttat ifr Rytiniemi (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

169 N:o 25 Utoslahti Utajärvi by (eRKs238)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(afsk sold Johan Johansson Blinck 13.9.1743 d. 4.6.1808)
ea Maria Pehrsdr 25.6.1745 
dr Lisa Johansdr Blinck 30.8.1778 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs238)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Pehr Jurvelius
nya åboen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Jöransson Leinonen 8.5.1763 Paltamo (SL)
hu Anna Leinotar 1762
(VL 30.3.1791 Utajärvi)
s Jöran Pehrsson Askola 24.4.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jöran Pehrsson Leinonen Askola 24.4.1790
hu Carin 7.1.1794
s Pehr Jöransson 15.12.1810
dr Anna Jöransdr 2.8.1818
*(s Johan Jöransson Leinonen 31.10.1826 Utajärvi (SL))
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

170 N:o 26 Isola Utajärvi by

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders 18.1.1774
hu Maja Helena
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

171 N:o 27 Randala Utajärvi by (eRKs239)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Andersson Huusko 21.12.1760 Sotkamo(SL)
hu Elsa Sophia Eriksdr Sirviö 14.4.1769
(VL 24.7.1791 Sotkamo)
dr Susanna Henriksdr Huusko 6.6.1792 Sotkamo(SL)
dr Anna Henriksdr Huusko 12.8.1795 Sotkamo(SL)
dr Carin Henriksdr Huusko 3.4.1799 Sotkamo(SL)
s Henrik Henriksson Huusko 10.8.1803 Sotkamo(SL)
(perhe) till Sotkamo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

172-174

(tyhjiä sivuja)

175 N:o 2 Pelkonen Såtkajärvi (eRKs245)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*( Anders Andersson Pelkonen Kassinen 1722 d.23.11.1807)
s Anders Andersson Pelkonen 1.4.1753 (SL) (perhe a)
s Matts Andersson Pelkonen 1762 (ei SL) (perhe c)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Anders Andersson Pelkonen 1.4.1753 (SL) d.15.10.1816 
ho Sophia Henriksdr Hämälä Kaiponen 28.5.1755 (SL)
(VL 16.3.1780 Muhos )
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe c)
Matts Andersson Pelkonen 1762 (ei SL)
ho Margeta Henriksdr Wimbari 1775
(VL 14.7.1798 Utajärvi)
dr Walborg Mattsdr Pelkonen 19.12.1801 (ei SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
 Henrik Laitinen
hu Walborg Mattsdr Pelkonen 19.12.1801 (ei SL)
(VL 28.6.1817 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
nya åboen
Matts Aittokoski
hu Brita
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Staffan Staffansson Kokko Myllyniemi 15.6.1772
*(ho Lisa Johansdr Korhonen 1768 d. 4.12.1807)
(VL 23.4.1795 Utajärvi)
(uusi avio:)
 Elin Michelsdr Hurskainen 6.8.1777 Paltamo (SL)
(VL 22.1.1809 Utajärvi)
s Jöran Staffansson Myllyniemi 2.9 .1802 (ei SL)
dr Anna Staffansdr Myllyniemi 17.5.1805 Utajärvi (SL)	
s Michel Staffansson Kotila 16.11.1809 Utajärvi (SL) 
dr Elin Staffansdr Myllyniemi 7.3.1811 Utajärvi (SL) 
dr Sophia Staffansdr Myllyaho 25.4.1813 Utajärvi (SL) 
dr Margareta Staffansdr Kotila 8.4.1817 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 191)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

176 N:o 3 Häikiö Sotkajärvi

(tyhjä sivu)

177 N:o 4 Wimbari Sotkajärvi (eRKs247)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sv Thomas Määttä 1780
ho Lisa 1773
dr Maria Thomasdr Meriläinen 10.2.1804
dr Lisa Magdalena Thomasdr Meriläinen 30.11.1805 Utajärvi (SL)
s Johan Thomasson Meriläinen 1807
dr Brita Thomasdr Wimbari 17.2.1811 Utajärvi (SL) 
s Thomas	 Thomasson Wimbari 20.1.1813 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs207)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Påhlsson Lipponen 1792 (ei SL)
hu Margeta Thomasdr Määttä 1786
(VL 13.4.1812 Utajärvi)
dr Elsa Johansdr Määttä 29.11.1812 Utajärvi (SL)	 
dr Lisa Johansdr Lippo 29.11.1814 Utajärvi (SL)
dr Margareta Magdalena Johansdr Wimbari 27.8.1817 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 014) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mor Elin 1756
s Erik 9.1.1797

178 N:o 5 Pelkonen Sotkajärvi

(tyhjä sivu)

179 N:o 6 Wimbari Sotkajärvi (eRKs251)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Johansson Kocko 1.5.1786
hu Maria Magdalena Murman 9.4.1785
(VL 9.10.1806 Oulu)
s Johan Anders Johansson Kocko15.3.1807 Oulu (SL)
dr Maria Sophia Johansdr Kocko 15.8.1809 Muhos (SL)
dr Brita Johansdr Kocko 
(perhe eRK MuhosRK1802s046)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Staffan Zachariasson Myllyaho Kokko 1.3.1783 Muhos (SL)
ho Anna Johansdr Matero 30.11.1787 
(VL 19.1.1806 Muhos)
s Zachris Staffansson Myllyaho 11.8.1806 Utajärvi (SL)
dr Maria Staffansdr Myllyaho 2.5.1811 Utajärvi (SL)
s Johan Staffansson Myllyaho 3.7.1812 Utajärvi (SL)
s Henrik Staffansson Myllyaho 2.2.1814 Utajärvi (SL)
s Bertil Staffansson Myllyaho 1816
dr Greta Staffansdr Wimbari 9.9.1818 Utajärvi (SL)
(perhe sivulta 195) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

180 N:o 6 Wimbari Sotkajärvi

(tyhjä sivu)

181 N:o 7 Tuppurainen Sotkajärvi (eRKs253)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Henriksson Hägg Partanen 26.6.1760 Utajärvi (SL)
hu Walborg Eliasdr Paavola 1757 
(VL 15.3.1780 Utajärvi)
s Henrik Henriksson Tervo 25.12.1780 Utajärvi (SL)	
dr Maija Lisa Henriksdr Tervo 12.5.1788 (ei SL)
dr Carin Henriksdr Tervo 1792 (ei SL)
s Adam Henriksson Järvelä 21.11.1793 Utajärvi (SL)	
dr Sara Henriksdr Wimbari 31.10.1795 Utajärvi (SL)	
dr Greta Henriksdr Wimbari 23.3.1797 (ei SL)
(perhe eRKs247)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Adam Henriksson Järvelä 21.11.1793 Utajärvi (SL)	
hu Maria Kuckonen
(VL 16.4.1815 Utajärvi)
dr Walborg Adamsdr Tuppurainen 21.4.1817 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
far Henrik 1751 (?)
hu Carin (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

182 N:o 8 Lassila Sotkajärvi

(tyhä sivu)

183 N:o 9 Kocko Sotkajärvi (eRKs255)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Henriksson Tervo 1764 (ei SL) död
hu Carin Aitamurto 1752 (ea) 
(VL 24.1.1790 Utajärvi)
dr Margeta Eriksdr Tervo 18.3.1785 Utajärvi (SL)	
dr Maria Eriksdr Tervo 17.2.1783 (ei SL)
s Gabriel Eriksson Tervo 1791 (ei SL)
dr Walborg Eriksdr Järvelä 29.12.1793 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs173)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
dr Maria Pehrsdr (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Kocko 1761
hu Margeta 1757
dr Greta Henriksdr Kocko 1795 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Påhl Påhlsson Kärki 2.2.1789 Pulkkila (SL) 
hu Greta Kocko 1795
(VL 17.6.1815 Utajärvi) 
dr Anna Lisa Påhlsdr Kocko 25.1.1816 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

184 N:o 10 Kassinen Sotkajärvi (eRKs257)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Johan Bertillsson Kassinen Lassila 1735 d. 1800)
ea Lisa Andersdr Kassinen 12.5.1737 Muhos (SL)
(VL 28.2.1766 Muhos)
s Johan Johansson Kassinen 27.4.1773 Utajärvi (SL) (perhe a)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
hb Johan Johansson Kassinen 27.4.1773 Utajärvi (SL)	
ho Lisa Bertilsdr Tickanen 12.9.1778 Muhos(SL)
(VL 4.7.1799 Utajärvi)
dr Lisa Johansdr Kassinen
dr Anna Johansdr Kassinen 25.12.1805 Utajärvi (SL)	
s Johannes Johansson Kassinen 26.4.1805 Utajärvi (SL)	 
s Elias Johansson Kassinen 26.7.1808 Utajärvi (SL)
dr Maria Johansdr Kassinen 26.7.1810 Utajärvi (SL) 
s Bertil Johansson Kassinen 16.2.1815 Utajärvi (SL) 
dr Margeta Johansdr Kassinen 26.8.1817 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Jacob Mattsson Tackinen 26.5.1784 Pudasjärvi(SL)
hu Maria Siira 1781
(VL 22.4.1812 Pudasjärvi)
s Matts Jacobsson Tackinen 5.12.1814 Pudasjärvi(SL)
dr Carin Jacobsdr Tackinen 3.3.1816 Pudasjärvi(SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

185 N:o 11 Pelkonen Sotkajärvi

(tyhjä sivu)

186-187

(tyhjiä sivuja)

188 N:o 14 ,15 Suorsa Jukulanniemi Sotkajärvi (eRKs259)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Johan Henriksson Tervo 28.3.1780 Utajärvi (SL)
ho Carin Mattsdr Paavola 10.7.1773 (ei SL)
(VL 29.3.1802 Utajärvi)
dr Greta Johansdr Wimbari 25.2.1803 (ei SL)
s Matts Johansson Suorsa 11.4.1809 Utajärvi (SL) 
s Johan Johansson Suorsa 25.5.1815 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs247) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

189 N:o 16 Ojala Sotkajärvi (eRKs261)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Anders Andersson Nykyri 24.4.1778 Muhos (SL)
hu Anna Pehrsdr Hardicka 9.3.1776 Utajärvi (SL)	
(VL 21.4.1797 Utajärvi)
dr Margeta Andersdr Purala 17.5.1800 Muhos (SL)
dr Anna Andersdr Wimbari 16.5.1806 Utajärvi (SL)	
s Anders Andersson Suorsa 4.5.1808 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs251,takaisin MuhosRK1802s022)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Pehr Lassila 1784
hu Maria Oinas 1788
(VL 24.3.1815 Utajärvi)
s Anders Pehrsson Ojala 19.9.1815 Utajärvi (SL)	
dr Lisa Pehrsdr Pavola 21.10.1816 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

190 N:o 17 Wiitanielmi (eRKs261)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Johan Koistinen 1766
ho Maria 1752
dr Anna Johansdr Wiitaniemi 1.3.1788 (perhe a)
(perhe eRKs233)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Jacob Henriksson Pelkonen 20.12.1775 Muhos (SL)
ho Anna Johansdr Wiitaniemi 1.3.1788
(VL 17.4.1805 Utajärvi)
s Henrik Jacobsson Wiitaniemi 20.2.1807 Utajärvi (SL)
s Jacob Jacobsson Wiitaniemi 5.11.1809 Utajärvi (SL)
dr Anna Jacobsdr Wiitaniemi 22.6.1812 Utajärvi (SL)
dr Maria Jacobsdr Wiitaniemi 29.1.1815 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Andersson Brunni 18.1.1776 Ylikiiminki (SL)
hu Elisabeth Jacobsdr Pelkonen 8.2.1786 Ylikiiminki (SL)
(VL 26.7.1806 Ylikiiminki)
s Anders Carlsson Brunni 18.9.1808 Ylikiiminki (SL) 
s Jacob Carlsson Brunni 20.5.1810 Ylikiiminki (SL) 
dr Maria Carlsdr Brunni 10.12.1811 Ylikiiminki (SL)
s Matts Carlsson 1813
dr Margeta Carlsdr 1815
dr Lisa Carlsdr Wiitaniemi 3.5.1816 Utajärvi (SL) 
s Carl Carlsson 1816
s Henrik Carlsson 1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

191 N:o 18 Kottila Sotkajärvi (eRKs263)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Staffan Staffansson Kokko Myllyniemi 15.6.1772
*(ho Lisa Johansdr Korhonen 1768 d. 4.12.1807)
(VL 23.4.1795 Utajärvi)
(uusi avio:)
 Elin Michelsdr Hurskainen 6.8.1777 Paltamo (SL)
(VL 22.1.1809 Utajärvi)
s Jöran Staffansson Myllyniemi 2.9 .1802 (ei SL)
dr Anna Staffansdr Myllyniemi 17.5.1805 Utajärvi (SL)	
s Michel Staffansson Kotila 16.11.1809 Utajärvi (SL) 
dr Elin Staffansdr Myllyniemi 7.3.1811 Utajärvi (SL) 
dr Sophia Staffansdr Myllyaho 25.4.1813 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs263, sivulle 175)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Tomberi)
ea Lisa Kassinen 1782
dr Maria Henriksdr Tomberi 19.1.1812 Utajärvi (SL)
s Erik Henriksson Tomberi 10.5.1814 Utajärvi (SL) 
dr Carin Henriksdr Tomberi 16.8.1815 Utajärvi (SL) 
(perhe sivulta 196)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

192 N:o 19 Pyhänniska Sotkajärvi (eRKs263)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Andersson Pelkonen Kassinen 24.12.1754 Muhos (SL)
ho Margeta Hildunen 1746 
VL 26.11.1803 Muhos)
st s Johan Jöransson (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Johan Jöransson Pyhänniska
hu Brita Koistinen
(VL 7.4.1816 Utajärvi)
dr Margareta Johansdr Pyhänniska 20.11.1816 Utajärvi (SL) 
dr Anna
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

193 N:o 20 Raatinniemi Sotkajärvi (eRKs265)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Raatila
hu Maria Yli
(VL 18.3.1815 Utajärvi)
dr Christina Henriksdr Raatinniemi 17.7.1815 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ea Brita Stina
dr Ulrica
dr Carin
s Matts
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

194 N:o 21 Taivaloja Sotkajärvi (eRKs267)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
hb Påhl Kutilainen 1758 (ei SL)
*(Anna Samuelsdr Pyykkö Mustonen 1759 (ei SL) d. 9.1.1808)
(vih abt 1782)
(uusi avio:)
Brita Pelkonen Mustikkakangas 1756
(VL 6.4.1817 Utajärvi)
s Samuel Påhlsson Ojanperä 23.11.1793 Utajärvi (SL)	
s Påhl Påhlsson Ojanperä 7.3 .1798 (ei SL)
s Staffan Påhlsson Ojanperä 26.11 .1801 (ei SL)
dr Eva Britasdr Pelkonen 2.11.1812 Utajärvi (SL) 
s Bertil Påhlsson Taivaloja 20.8.1817 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs267)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

195 N:o 22 Myllyaho Sotkajärvi (eRKs267)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Zacharias Andersson Kokko 6.1751 (ei SL)
ho Maria Hansdr Häikiö 1756 (ei SL)
(VL 21.3.1777 Muhos)
(tytär Carin Zachrisdr sivulla 329)
s Staffan Zachariasson Myllyaho Kokko 1.3.1783 Muhos (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
Staffan Zachariasson Myllyaho Kokko 1.3.1783 Muhos (SL)
ho Anna Johansdr Matero 30.11.1787 
(VL 19.1.1806 Muhos)
s Staffan Staffansson Myllyaho 17.11.1808 Utajärvi (SL)d.28.7.1811
s Johan Staffansson Myllyaho 3.7.1812 Utajärvi (SL)
s Henrik Staffansson Myllyaho 2.2.1814 Utajärvi (SL)
s Bertil Staffansson Myllyaho 1816
(perhe sivulle 179)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Pelkonen 1782
hu Margeta Johansdr Mäkelä 28.8.1768
(VL 1.11.1804 Muhos)
dr Greta Henriksdr Honganen 22.12.1805 Muhos (SL)
dr Maria Lisa Henriksdr Honganen 21.1.1808 Muhos (SL)
(perhe eRK MuhosRK1802s119)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

196 N:o 23 Tomberi Sotkajärvi (eRKs269)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Tomberi död
ea Lisa Kassinen 1782 (sivulle 191)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Pelkonen
hu Maria
st dr Margareta
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

197 N:o 24 Kuckola Sotkajärvi (eRKs269)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Kuckonen 1778
hu Margareta 1780
dr Maria 1804
dr Margareta Eriksdr Kuckonen 3.3.1815 Utajärvi (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

198-205

(tyhjiä sivuja)

206 Drengar Inhysingar i Ahmas

Henrik Lyttinen ifr Kylmälä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Puhacka 1794
hu Caisa Lisa Heiskanen 1792
(VL 7.7.1818 Utajärvi)
dr Caisa Stina Johansdr Puhacka 13.12.1818 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Adam Haataja
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh ea Caisa Pellicka
dr Greta
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Jacob Puhacka
drg Jacob Puhacka
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Lars Heickinen
hu Anna
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan Kolehmainen
drg Påhl Wainikainen
dr Erik Komula
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Simon Suorsa
hu Carin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Esaias
inh Caisa Kolehmainen
pig Susanna ...
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Jöran Tervonen
hu Carin
s Matts
dr Brita
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Simon Hyvönen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Pehrsson Heikura 1776
Gertrud Jacobsdr Heiskanen 1.9.1787 Muhos (SL)	 
(VL 13.4.1805 Utajärvi)
dr Anna Eriksdr Heikura 1805
dr Carin Eriksdr Heikura 1.6.1809 Utajärvi(SL)
s Jacob Eriksson Heikura 23.5.1818 Utajärvi(SL)
(perhe sivulta 140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Pyyckö
pig Ulrica

207 Drengar

drg Johan Moilanen
pig Carin Tiickaja
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan Pyyckö
hu Walborg
s Johan Johansson Pyyckö 7.7.1818 Utajärvi(SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Anders Pyyckö
pig Susanna Kolehmain
wallgossen Adolf Fredrik Tervo 5.1.1806 Utajärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg enkl Matts Leiviskä
s Isak Mattsson Leiviskä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Eskil Andersson Nurro 10.10.1786 Utajärvi (SL) 
hu Carin Turunen
(VL 6.11.1817 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Mullonen
pig Maria Jurvelin
pig Lena Kouckari
pig Greta Puhacka
pig Dorde
drg Johan Kinnunen
drg Eskil Pyyckö
inh qvp Anna Lyttinen
flickan Anna Lisa Kouckari
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Thomas Kucko-oja
hu Brita
s Henrik
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Matts Tickaja
pig Madlena Lämsä

208 Drengar Ahmas

drg Johan Wainikainen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Thomas Määttä
hu Brita
s Thomas Thomasson Määttä
dr Lisa Thomasdr Määttä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan Tervo
drg Gustaf Halonen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
torp Jacob Heiskanen
hu Carin
s Fredrik Jacobsson Heiskanen
dr Caisa Jacobsdr Heiskanen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
torp Henrik Thomasson Tervonen 1.6.1766 Paltamo (SL) 
ho Carin Larsdr Kolehmainen 2.2.1771 Paltamo (SL) 
(VL 2.2.1793 Utajärvi)
dr Anna Henriksdr Tervo 19.2.1809 Utajärvi (SL)
s Esaias Henriksson Tervo 24.2.1814 Utajärvi (SL)
(perhe myös sivulla 238)
(perhe eRKs321)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
torp Zachris Kalajoki
hu Brita
s Johan
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh qvp Greta Stina Pehrsdr Kampman 27.8.1777 Utajärvi (SL)	
dr Walborg Gretasdr 23.5.1810 Utajärvi (SL)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

209 Drengar

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Brita Trygg
s Jacob
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

drg Erik Hyryläinen
drg Erik Karjalainen
pig Lisa Karppinen
drg Olof Kolehmain
pig Greta Nurro
drg Johan Raappana
inh Carin......
s Benjam
drg Thomas Kouckari
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Henrik Kemilä
hu Carin
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Matts Rusanen
pig Saara Lohela
pig Greta Tervo
drg Anders Kampman
Israel Hataja
pig Stina Karhu
pig Greta Karhu
drg Jöran Askola

210 Drengar

drg Georg Tallman
drg Joseph Karhu
inh Brita Bruuki
s Johan
drg Jacob Nurro
ea Eva Lisa Lohela
dr Agneta
dr Eva Lisa
gla inh Påhl Wainikainen
pig Liisa Tiickaja
inh Caisa Kolehmainen
drg Abram Raappana
drg Thomas Raappana
drg D Karvonen
enkl Påhl Hataja
ink Olof Pardanen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fors styrman Olof Tiickaja
hu Lisa
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Erik W....
hu Anna
dr Elin
s Lars
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

211 Drengar Pigor Neder Niska

drg Michel Tervo
drg Johan Leinonen
drg Anders Hendiläin
pig Eva Poutiain
pig Carin Wäänänen
oä s Bertil	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Lars Korhonen
hu Maria
s Henrik Larsson Korhonen 11.5.1812 Utajärvi (SL) 
dr Anna Larsdr Korhonen 
s Lars Larsson Korhonen 22.5.1816 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Johan Tiickaja
hu Maria
dr Carin
dr Lisa
oä Maria Lisadr
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Korhonen
hu Madlena
dr Aurora Abrahamsdr
dr Lovisa Abrahamsdr
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Anders Fäld
drg Bertil Matero
pig Maria Karppinen
pig Susanna Raappana
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
torp Johan Mickonen 1790
hu Lisa 1792
dr Johanna Johansdr Mickonen 5.12.1814 Utajärvi (SL) 
s Jacob Johansson Mickonen 7.6.1817 Utajärvi (SL) 
s Johan Johansson Mickonen 2.8.1818 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

212 Drengar Pigor

pig Bita Häyrynen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh gla Abraham Ronkainen
hu Carin
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Anders Haaranen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Matts Kurtinen
hu Brita
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Påhl Wainikainen
hu Maria
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Pyyckö
pig Eva Wainikainen
drg Pehr Klemetti
drg Johan Jalonen
....Kemilä
oä s Israel
pig Lena Karppinen
drg Anders Trygg
dr Henrik Pardanen
pig Stina Hjerppe
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Pyyckö
hu Anna
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan Buller
inh Anna Hyvönen
dr Lisa

213 Drengar Pigor

drg Matts Kettunen
Thomas Matero
pig Carin Pellicka
inh ea Carin Kärppä
drg Michel Tiickaja
pig Margareta Puhacka
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Adam Andersson Kocko 1779
hu Maria Thomasdr Häikiö Sipola 8.4.1780 Utajärvi (SL)
(VL 26.3.1802 Utajärvi)
s Ananias Adamsson Kocko 13.9 .1804 (ei SL)
s Abraham Adamsson Kocko 15.12.1808 Utajärvi (SL)	
dr Carin Adamsdr Kocko 16.3.1815 Utajärvi (SL)
s Adam Adamsson Kocko 12.12.1818 Utajärvi (SL)
s Staffan Adamsson Kocko 8.7.1821 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs363)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hu Greta (?)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Henrik Kärckäinen
hu Anna Greta Palo-oja
(VL 4.11.1815 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Kemilä
hu Carin
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Carin Pellicka
oä dr Greta

214 Drengar Pigor Utajärvi by

drg Abraham Siira
pig Anna Askonen
inh enkl Johan Korhonen
dr Anna
inh Eva Jurvelin
drg Henrik Tickanen
drg Gabriel Randonen
drg Jacob Heickinen
drg Jacob Langinen
pig Lisa ....nen
ea Anna Suorsa
pig Carin Puhacka
drg Joseph Kolehmainen
pig Anna Poutiain
pig Lisa Kallio
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Thomas Huovinen
hu Lisa Pellicka
(VL 4.4.1818 Utajärvi)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Simon Kocko
pig Brita Trygg
flickan Eva Suorsa
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
forsstyrm Gabriel Jurvelin 1788
hu Brita (po Lisa Nurro) 1777
(VL 6.11.1810 Utajärvi)
dr Greta Gabrielsdr Jurvelin 1810
dr Lisa Gabrielsdr Jurvelin 4.9.1812 Utajärvi (SL)
dr Brita Gabrielsdr Jurvelin16.6.1815 Utajärvi (SL) 
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

215 Drengar Pigor

pig Anna Maria Parckinen
pig Anna Caisa Wäänänen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enkl Erik Jurvelin
s Gabriel
dr Anna
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Lisa Pavola

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Isak Johansson Wäänänen 22.4.1784 (ei SL)
hu Eva Mattsdr Roininen 30.1.1784 (ei SL)
(VL 24.4.1806 Utajärvi)
s Johan Isaksson Wäänänen 5.8.1810 Utajärvi (SL) 
s Matts Isaksson Wäänänen 
(perhe eRKs209)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

pig Ingrid Klemetti

drg Påhl Taivaloja
Pehr Wimbari
pig Maria Aitamurto
Anna Taivaloja
inh ea Maria Siira
drg Elias Siira
pig Maria Kulmänen
Anna Lisa Tapio
s Gabriel
drg Simon Jurvelin
inh qvp Madlena Jurvelin
oä s Gabriel 23.8.1810 Utajärvi (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Jurvelin
hu Greta M. Järnberg
(VL 24.1.1819 Utajärvi)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

216 Drengar Pigor Sangi by

dr Anders Ondero
... Seppänen
Henrik Seppänen
Anders Hildunen
Henrik Sparman
Johan Puhacka
Matts Mättänen
Matts Patala
Johan Torvinen
Erik Keinänen
Elin Kinnunen

217 Drengar Pigor Sangi by

Hans Pätsi
Margeta Spanni
Caisa Lisa Wesanen
Elin Tukiainen
Margareta Ollila
Carin Keinänen
Anna Hyrkäs
Brita Holappa
Walborg Wäisänen
drg Henrik....
Thomas Hiltunen
Thomas Hiltunen
Henrik Tali
..........
.....
Matts Wäyrynen
Henrik Pieni...
Anders ...
Matts Moilanen
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olaus Ollila
hu Carin
s Pehr
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gabriel Palwela
Anders Pal...
Hans Hiltunen

218 Drengar Pigor Sangi by

Phil Järvinen
Olof Wäisänen
hu Anna
Johan Wesanen
Pehr Seppänen
Johan Seppänen
... Hiltunen
Johan Wäyrynen
Phil Hyryläinen
Jacob Pikoniemi
Johan Siira

219 Inhyses

Anders Wesanen
hu Anna

220 Pigor

Carin Wäisänen
Maria Keinänen
Scholastica Pinoniemi
Carin Wesanen

221 Drengar

Anders Wäyrynen
Daniel Siira

222

(tyhjä sivu)

233 Inhysingar

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Jacobsson Pinoniemi 21.6.1770 
hu Scholastica Larsdr Määttä Simuna 1771 
(VL 6.1.1792 Utajärvi) 
(perhe eRKs009)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Johansson Wäyrynen 8.2.1740 Paltamo (SL)
ho Walborg Larsdr Torvetar 27.8.1738 Paltamo (SL)
(VL 6.3.1767 Paltamo)
(perhe eRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Pehr Mattsson Jurvakainen Peltoniemi 27.10.1782 (ei SL)
ho Elin Andersdr Määttä 20.3.1778 Utajärvi (SL) 
(VL 5.3.1805 Utajärvi)
s Matts Pehrsson Keränen 8.4.1806 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs005)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Johansson Wesa 
ho Brita Johansdr Kärppä 25.8.1773
(VL 12.11.1797 Utajärvi)
(perhe eRKs019)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

234 Backstuguhjon

inhyses Magdalena
inhyses Johan Kärppä 1759
backst. Brita Polvi 1757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Matts Korhonen1754
Maria 1760
(vih abt 1785)
(perhe eRKs341)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

235 Backstuguhjon och Inhyses Juorkuna

Matts Keränen
Klemet Wesa 1.12.1747
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(Jacob Wesan leski:)
enk Brita Taikina 1746 
dr Caisa Lisa Jacobsdr Wesa Taikinainen 1791(ei SL)
(perhe eRKs359)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Matts Rantala 1779
hu Saara 1764
s Johan Mattsson Rantala 16.10.1804	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Andersson Torvinen 13.2.1781(Paltamo SL)
ho Elsa Stina Andersdr Rimpiläinen 7.5.1784 Paltamo (SL)
(vih abt1804)
s Anders Johansson Torvinen 28.2.1805 Utajärvi (SL)	
dr Anna Lisa Johansdr Torvinen 15.11.1808 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs313)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

236 Sangi

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Pehrsson Seppänen 1765 (ei SL)
ho Margareta Henriksdr Määttä 22.12.1771 Utajärvi (SL)
(VL 5.2.1792 Utajärvi)
(perhe eRKs055)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Jacobsson Holappa 4.4.1765 (ei SL)
ho Lisa Olofsdr Seppänen 10.12.1770 (ei SL)
(VL 6.2.1791 Utajärvi)
s Gabriel Johansson Holappa 13.12.1793 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs063)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Isak Johansson Kärppä Peltoniemi 25.7.1770 (ei SL) 
ho Lisa Larsdr Jäger 1776 
(VL 28.12.1796 Utajärvi)
dr Malin Isaksdr Kärppä (ei SL)
s Isak Isaksson Kärppä 27.7 .1800 (ei SL)
s Johan Isaksson Kärppä 27.5.1805 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs345)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Walborg 21.4.1742
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Pehr Hildunen 1772 
ho Margeta Johansdr Kinnunen 14.8.1779 Utajärvi (SL)
(VL 5.4.1800 Utajärvi)
s Anders Pehrsson Hildunen (ei SL)
s Pehr Pehrsson Hildunen (ei SL)
s Johan Pehrsson Hildunen (ei SL) d.
s Staffan Pehrsson Hildunen 4.2.1805 Utajärvi (SL) 
(perhe eRKs345)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

237 Sangi

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys ea Ingrid Limbi 1756
s Eskil 1798
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Heikkinen 1757 
hu Anna Eskilsdr Kampman Heiskanen 5.8.1759 (ei SL) 
(VL 11.10.1796 Utajärvi)
(perhe eRKs151)	
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Eskilsson Kampman Heiskanen 20.11.1754 Muhos (SL)(eRKs135)
Påhl Pehrsson Hyry Wainikain 29.1.1752 (eRKs363)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Adam Andersson Kocko 1779
hu Maria Thomasdr Häikiö Sipola 8.4.1780 Utajärvi (SL)
(VL 26.3.1802 Utajärvi)
(perhe sivulla 213)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Henriksson Nurro 19.11.1739 (SL)(eRKs367) d. 21.8.1820
s Ananias Adamsson Kocko 13.9 .1804 (ei SL) (eRKs363)
s Abraham Adamsson Kocko 15.12.1808 Utajärvi (SL) (eRKs363)
Michel Simonsson Kocko Jernberg 24.4.1747 Muhos (SL)(eRKs369)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Mattsson Hildunen 1752
ho Elin Eskilsdr Pellikainen 17.11.1755 Muhos (SL)
(VL 7.1.1781 Utajärvi)
(perhe eRKs353)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
ea Carin Kaukinen 1768
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Eskilsson Pellikainen 15.8.1768 Utajärvi (SL)	
ho Brita Thomasdr Häikiö (Sipola) 1772
(VL 22.12.1793 Utajärvi)
s Thomas Andersson Pellikainen 1795 (ei SL)
(perhe eRKs319)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

238 Ahmas

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
*(Jöran Sigfridsson Kolehmainen 1731 d.25.4.1791 )
ea Anna Påhlsdr Kolehmainen 7.1.1736 (eRKs163)
dr Carin 24.6.1763
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Jacob Heiskanen 1766 (eRKs347)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Thomasson Tervonen 1.6.1766 Paltamo (SL) 
ho Carin Larsdr Kolehmainen 2.2.1771 Paltamo (SL) 
(VL 2.2.1793 Utajärvi)
dr Caisa Lisa Henriksdr Tervo 21.3.1796 (SL)d. 24.7.1813
s Henrik Henriksson Tervo 3.7.1805 Utajärvi (SL)
dr Greta Stina Henriksdr Tervo (ei SL)
(perhe sivulla 208
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 Johan Pehrsson Tervo Skot 3.3.1786 Utajärvi (SL)
(hu Walborg Gustafsdr Halonen Lähtevänoja 3.11.1780 Paltamo SL) 
(VL 30.11.1806 Utajärvi)
(perhe eRKs121)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

239 Utajärvi

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Christer Christersson Franck 9.9.1735 Muhos (SL) 
ho Carin Hartikka 1742
(VL 15.10.1778 Utajärvi)
(perhe eRKs349)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
dr Margeta Claesdr Kärppä 10.12.1781 (SL)(eRKs057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Johansson Storm 1772 (ei SL)
dr Carin Pehrsdr Siira 5.5.1794 Utajärvi (SL) till Kembele 1816
(perhe eRKs199)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys Carin Wimbari 22.2.1751
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Simonsson Hildunen 15.6.1757
ho Elin Moilanen 1761
(VL 22.6.1787 Utajärvi)
(perhe eRKs367)
 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
spögubbe & styrman
Gabriel Gustafsson Haataja Piirala 25.9.1780 Utajärvi (SL) 
ho Maria Andersdr Nurro 5.2.1783 (ei SL)
(VL 26.5.1805 Utajärvi)
dr Carin Gabrielsdr Haataja 5.10.1805 Utajärvi (SL)	
(perhe eRKs211)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
ea Carin Eskilsdr Nurro Pellikainen 16.3.1758 ( eRKs211)
inh Elin Jä.... 1761
dr Maria 1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Henrik Eriksson Komulainen Pesola 18.5.1766 Muhos (SL) 
ho Carin Andersdr Nurro 6.12.1777 Utajärvi (SL)	
(VL 27.12.1799 Utajärvi)
(perhe eRKs211)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Lesonen
hu Anna
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

240

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
inh ea Margeta Jännes 1768
s Matts 1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Lars Kämäräin
hu Brita	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Gabriel Lesonen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Erik Eriksson Kondio Siira 24.4.1767 Utajärvi (SL)	
hu Anna Henriksdr Kekkonen 1778 (ei eRK)
(VL 16.5.1798 Utajärvi)
dr Margeta Eriksdr Kondio 3.4.1799 (ei SL)
dr Anna Eriksdr Kondio 6.1.1804 (ei SL)
s Erik (SL:ssa Henrik) Eriksson Kondio 17.3.1807 Utajärvi (SL)
(perhe eRKs235)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

241

(tyhjä sivu)

286 Lantmätaren

Pehr Escholin
demoiselle Marie Roos

LOPPU