zåw8ä

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
		rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)	
123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g123456

RaaheRK 1811

001 Första Qv. 1

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borgaren Joh. Jurvelius Vennerström)
dr Helena Johansdr Jurvelius 13.8.1786 Raahe
dr Anna Sophia Johansdr Jurvelius 4.5.1796 Raahe till Kärsämäki 1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(Snick. Henrik Wennerström 1778) 
hu Helena Johansdr Jurvelius 13.8.1786 Raahe (SL)
(VL 9.5.1819 Raahe)
dr Anna Helena Henriksdr Wennerström 14.8.1814 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

002 Första Qv. 2

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Pehr Olofsson Partin 2.11.1767 Pyhäjoki (SL)
*(hu Anna Nilsdr Bengtilä 13.12.1776 Pyhäjoki död)
(uusi avio:)
hu Anna Mattsdr Kelhälä 14.5.1771 Raahe (SL)(PattijokiRK1792s095)
s Nils Petter Pehrsson Partin 1.10.1803
s Johan Pehrsson Partin 15.8.1812 Raahe (SL) d.31.7.1814
s Olof Pehrsson Partin 17.9.1815 Raahe (SL)
(perhe eRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Matts Carlander död)
ea Lisa Nilsdr
s Johan Mattsson Carlander 24.6.1798
(perhe eRKs002) till Wästerbotten 1811
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

002b Första Qv.

(sivun yläosa puuttuu)
dr Anna Helena Henriksdr Wennerström 14.8.1814 Raahe (SL) (sivulla 001)

003 Första Qv. 3

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Anders Sjöholm 2.2.1732 d. 1791)
dr Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) (perhe a)
dr Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL) (perhe b)
dr qvp Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)(perhe d)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg sjöman Aron Mattsson Sandelin död)
ea Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) 
(VL 1.8.1780 Raahe)
(Annan uusi avio:)
sjöm Henrik Holmlin Kortet 1764
(vih abt 1793)
dr Anna Greta Henriksdr Holmlin 25.3.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
timmerkarl Michel Pehrsson Pietilä Jauhiainen 18.4.1757
hu Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe d)
*(sjöm Michel Michelsson Orava 5.11.1771 Saloinen (SL) )
ea Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)
oä dr Carin Sophiasdr 15.11.1797
oä s Erik Sophiasson 30.5.1803
s Michel Michelsson Sjöholm 23.5.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Aron Mattsson Sandelin)
*( Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) )
s Jacob Aronsson Sandelin 25.5.1787(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Aronsson Sandelin 25.5.1787
hu Greta Stina Forbus
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb karl Matts Johansson Hannila 
hu Maria Eklöf 23.6.1787 (eRKs003)
(VL 14.12.1817 Raahe)
oä Gustava Lovisa Mariasdr 20.2.1815 Pietarsaari (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

004 Första Qv. 4

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL)d.17.7.1817
hu Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL)
(vih 1796)
dr Catharina Margeta Henriksdr Sovelius 23.4.1797
s Matts Henriksson Sovelius 18.6.1799 d. 18.1.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

lieutenat coop. kapten Emanuel Rödberg 7.7.1788

005 Första Qv. 5-6

rådman handl. Diedrich Baltzarsson Freitag 19.2.1760 Raahe (SL)d.19.9.1817
mod ea Maria Johansdr Sovelius 12.11.1734 Raahe (SL)d.23.4.1813
syst Catharina Baltzarsdr Freitag 3.1.1769 Raahe (SL)

006 Första Qv. 7

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL))
dr Anna Sophia Alexandersdr Freitag 23.8.1786 (perhe a)
s Alexander Alexandersson Freitag 28.2.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Nils Jöns-Pettersson Bergh 22.12.1779 Liminka (eRKs012)
hu Anna Sophia Alexandersdr Freitag 23.8.1786
dr Maria Catharina Nilsdr Bergh 30.10.1806
s Nils Nilsson Bergh 29.7.1808
s Frans Petter Nilsson Bergh 28.8.1810 Raahe (SL)
s Otto Wilhelm Nilsson Bergh 5.8.1812 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

007 Första Qv. 8

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Andersson Durchman 7.1.1762 Vihanti
hu Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe
(vih abt 1792)
dr Maria Margeta Michelsdr Durchman 19.8.1796
s Anders Michelsson Durchman 15.3.1798
s Zachris Michelsson Durchman 1.1.1801
dr Gustava Wilhelmina Michelsdr Durchman 4.12.1802
s Johan Henrik Michelsson Durchman 14.2.1804
s Michel Michelsson Durchman 22.6.1813 Raahe (SL)d.21.7.1814
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
coopv.kapt. Johan Erik Winsten 1791 (Pietarsaari?)
hu Maria Margeta Michelsdr Durchman 19.8.1796
(VL 29.12.1816 Raahe)
dr Maria Lovisa Johansdr Winsten 2.9.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

008 Första Qv. 9 Handelsman Hajahn

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Hans Abraham Hansson Hajahn 2.10.1737 Raahe(SL)d.3.1.1815
hu Maria Mattsdr Hedman 7.5.1743 Raahe (SL)d.19.3.1812
(VL 23.5.1768 Kruunupyy)
dr Maria Hansdr Hajahn 24.12.1776 Raahe (SL)
dr Hedvig Hansdr Hajahn 23.2.1781 Raahe (SL)

009 Första Qv. 10

Handelsman Abraham Berger 1777 d.6.4.1815 

010 Första Qv. 11

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Olof Henriksson Ervast 30.5.1745 Raahe (SL) 
s färgaren Abraham Olofsson Ervast 19.8.1782
dr Maria Olofsdr Ervast 13.6.1785
dr Catharina Olofsdr Ervast 12.1.1793 (avio sivulle 105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

011 Första Qv. 12 Färgaren Ollenbergs enka Wikblad

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(färgaren Johan Olnborg 11.12.1739 d. 19.12.1811)
ea Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)
dr Maria Christina Johansdr Olnborg 3.3.1786
s Johan Johansson Olnborg 26.6.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

012 Första Qv. 13-14 Råd och handelsman Montin, Achrén, Borg, Ytterberg

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman enkl Henrik Montin 21.12.1737 d.24.9.1815
*(Christina Sovelius död)
s Michel Henriksson Montin 6.2.1765 Raahe (SL)
dr Ulrica Henriksdr Montin 11.2.1768 Raahe (SL)
dr Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg Gustaf Henriksson Achrenius 18.3.1769 Kalajoki d. 12.12.1808 )
ea Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)
dr Ulrica Gustava Achrenius 18.10.1796 Kalajoki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enke fru Maria Elisabeth Borg 22.8.1759
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Pehr Ytterberg 1738 d. 1790)
ea Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL)(eRKs013)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

013 Första Qv. 15 Härads Skrifvaren Levon

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Härads Skrifvaren Johan Johansson Levonius 23.9.1787 (SaloinenRK1811s946)
hu Brita Christina Ahlberg 21.4.1787(SaloinenRK1811s946)
s Johan Robert Johansson Levon 25.12.1810 Raahe (SL) 
dr Fredrica Ottiliana Johansdr Levon 2.8.1812 Raahe (SL) 
dr Albertina Christina Johansdr Levon 30.9.1814 Raahe (SL) 
dr Johanna Gustava Johansdr Levon 18.8.1816 Raahe (SL) d.26.2.1817
dr Brita Maria Johansdr Levon 6.12.1817 Raahe (SL) 
(perhe eRKs077)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

014 Första Qv. 16

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL))
ea Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL) 
dr Henrica Henriksdr Kröger 22.6.1803
(perhe eRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

015 Första Qv. 17 Handelsmans Enk. Anna Hajan, Handelsman Lundberg, Fagervik

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsman C. Hajan)
ea Anna Henriksdr Fagervijk 15.2.1774 Raahe (SL) (eRKs007)
(Annan uusi avio:)
handelsman Erik Sivertson Lundberg 1784 (sivulta 131)	
(VL 10.12.1812 Raahe)
s Henrik Joachim 19.7.1809 d.24.5.1811
s Johan Sivert Eriksson Lundberg 17.9.1813 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

016 Första Qv. 18 & 19

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Olof Lundström 11.11.1754
hu Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe (SL))
(vih abt 1793)
dr Maria Catharina Olofsdr Lundström 6.12.1794
dr Anna Christina Olofsdr Lundström 4.5.1796
s Erik Olofsson Lundström 4.8.1799
s Didrich Olofsson Lundström 6.10.1801 d.14.6.1816
s Olof Olofsson Lundström 2.10.1803
s Johan Olofsson Lundström 12.10.1805
s Pehr Olofsson Lundström 7.1807
dr Sophia Olofsdr Lundström 18.6.1811 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

017 Första Qv. 20

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)
hu Ulrica Lovisa Johansdr Pahrman 
			25.8.1773 Kristiinakaupunki(SL)d.14.8.1814
(VL 17.11.1793 Kristiinakaupunki)
dr Maria Lovisa Mattsdr Lacke 1.2.1794
s Johan Zachris Mattsson Lacke 25.3.1895
s Matts Mattsson Lacke 7.3.1797
s Simon Erik Mattsson Lacke 24.4.1799
s Carl Magnus Mattsson Lacke 10.12.1800
s Pehr Nicklas Mattsson Lacke 3.2.1803 d.15.11.1915
s Herman Anders Mattsson Lacke 10.5.1805
dr Ulrica Mathilda Mattsdr Lacke 29.7.1810 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

018 Första Qv. 21

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)
dr Brita Danielsdr Jurvelius 12.1.1764 Raahe (SL)
dr Catharina Danielsdr Jurvelius 10.4.1776 Raahe (SL)(perhe a)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
skräddar gesällen Johan Jacob Kanten 9.4.1783 (sivulta 108)
hu Catharina Danielsdr Jurvelius 10.4.1776 Raahe (SL)	
(VL 10.6.1813 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfu Anna Lovisa Eliasdr Kanten 1796 ifr Saarijärvi 1814

019 Första Qv. 22

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi d. 13.8.1803 Stockholm)
hu Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe (SL)
(VL 6.2.1780 Raahe)
s Johan Jacobsson Fellman 4.9.1781 Raahe (SL)
dr Sara Jacobsdr Fellman 28.3.1783
s Baltzar Jacobsson Fellman 29.8.1784
dr Maria Jacobsdr Fellman 6.2.1789
s Jacob Jacobsson Fellman 22.9.1792
s Franz Didrich Jacobsson Fellman 14.5.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

020 Första Qv. 23

(tyhjä)

021 Första Qv. 24 & 25

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Anders Andersson Hedmansson 13.5.1770 Raahe (SL)
hu Maria Juliana Carlsdr Uhlenius 28.10.1770 Oulu
(VL 23.4.1799 Oulu)
s Anton Andersson Hedmansson 19.11.1800 Raahe
dr Saara Beata Andersdr Hedmansson 
s Carl Napoleon Andersson Hedmansson 2.1.1810 Raahe (SL)
dr Maria Catharina Andersdr Hedmansson 5.7.1812 Raahe (SL) 
s Herman Andersson Hedmansson 23.4.1815 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

022 Första Qv. 26 Kapellansgården

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kapellanen Johan Gyllenberg 24.12.1768 Munsala
*(Sofia Gabrielsdr Lagus 8.3.1767 Oulainen d.1806)
(vih 1798)
(uusi avio:)
hu Caisa Greta Meurling 5.4.1781
dr Caisa Sophia Gyllenberg 6.6.1805
s Johan Gyllenberg 19.1.1810
dr Carolina Gyllenberg 4.10.1811 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

023 Första Qv. 27 & 28

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Daniel Abrahamsson Montin 1.1.1769 Raahe (SL) (eRKs051)
hu Magdalena Fabricius 1.1.771
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

024 Första Qv. 29

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(guldsmed mäst Anders Hilden 1753)
hu Susanna Johansdr Sellman 1757 
(Susannan uusi avio:)
guld och silver arb. Henrik Tornström 20.11.1775 d. 30.11.1816
s Anders Claes Andersson Hilden 6.7.1796
s Carl Andersson Hilden 26.4.1799
s Gustaf Andersson Hilden 7.6.1801
dr Susanna Andersdr Hilden 14.12.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mod ea Catharina Pietola 1727 Uleåborg

025 Första Qv. 30

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakaren Erik Jacobsson Lindgren 3.2.1775 (eRKs123)
hu Lisa 1775
dr Carolina Lindgren 24.1.1807
dr Stina Lisa Lindgren 25.4.1809
(perhe) till Christina 1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

026 Första Qv. 31

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handl. Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769)
ea Anna Palden 1.3.1766
dr Anna Sophia Abrahamsdr Tornelius 31.10.1803
s Abraham Abrahamsson Tornelius 24.2.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Michel Lassila Räisänen 13.12.1766 d. 29.7.1807)
ea Maria Andersdr 16.11.1765
s Greta Michelsdr Lassila 9.11.1795 d. 22.2.1815
s Anders Michelsson Lassila 27.1.1799
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

027 Nya Tomter af Första Qv. (eRKs029)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(kyrkoherd Petter Casparsson Groen 1.2.1727 Paltamo d.27.6.1793 Hailuoto)
ea Christina Baltzarsdotter Freitag 13.7.1754 Raahe (SL) (eRKs029)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*( handelsm Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe 
					d. 14.4.1809 Kiuruvesi)
ea Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe
dr Maria Christina Lacke 11.9.1800 Raahe
dr Anna Helena Lacke 7.2.1802 Raahe
dr Lisa Lacke
(perhe eRKs018)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Påhl Påhlsson Kyllönen 11.8.1768 Raahe (SL) (eRKs029)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Samuelsson Askelin Askeli 
				13.9.1768 Hailuoto (SL)d.16.3.1815
hu Greta Andersdr Alatalo 22.4.1767
(Gretan uusi avio:)
Erik Henriksson Wirpi 13.3.1781 Hailuoto (SL) (RaaheRK1811PVs040)
(VL 7.5.1816 Raahe)
(perhe eRKs029)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

028 Nya Tomter af Första Kvarteret (eRKs030)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
wacktmästaren Gustaf Adolph Gustafsson Siuren 9.4.1772 Raahe (SL)
hu Magdalena 1778
dr Christina Charlotta Siuren 15.3.1812 Raahe (SL) 
dr Gustafva Siuren 21.5.1815 Raahe (SL)
(perhe eRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
färgaren Pehr Abraham Söderström 1795
hu Johanna Sophia Johansdr Björnström 26.12.1788 (OuluRK1804s305)
(VL 7.9.1816 Oulu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enkefru Carin Björnström 1751
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Carl Condelin 12.12.1779
hu Lisa Johansdr 10.10.1775
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
förra handelsm Daniel Johansson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL) d.19.5.1811
hu Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)
dr Lisa Caisa Danielsdr Kranck 12.1.1795
s Johan Danielsson Kranck 20.2.1799
s Ephraim Danielsson Kranck 1805
dr Magdalena Danielsdr Kranck 17.6.1810
(perhe eRKs065) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

029 Nya Tomter afl Första Kvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(skomakar Carl Berggrén) (eRKs030)
ea Anna Brita 18.4.1773
dr Anna Lisa Berggrén 27.10.1795
s Carl Joseph Berggrén 6.7.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

030 Nya Tomter afl Första Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Stads Betjenten Johan Österman 14.10.1784 d.5.6.1812
hu Anna Christina 25.4.1781
(uusi avio:)
Michel Johlman 1.11.1784
(VL 9.12.1817 Raahe)
dr Anna Caisa Österman 30.7.1807
dr Greta Österman 10.12.1808
s Carl Gustaf Österman 5.12.1811 Raahe (SL) 
dr Lisa Michelsdr Johlman 9.4.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)
hu Anna Michelsdr Pudas 2.6.1768 Siikajoki (SL)
dr Maria Elisabeth Alexandersdr Hatunen 4.10.1799 
dr Anna Stina Alexandersdr Hatunen 18.11.1810 Raahe (SL)
(perhe eRKs054)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skjutsrättaren Henrik Björkqvist 29.8.1782
hu Susanna Malinsdr Orava 4.2.1789 (eRKs130)
(VL 7.7.1811 Raahe)
s Anders Henriksson Björkqvist 25.11.1809
s Lars Henrik Henriksson Björkqvist 3.4.1812 Raahe (SL) 
dr Susanna Catharina Henrik Björkqvist 17.1.1815 Raahe (SL) 
s Johan Henriksson Björkqvist 16.2.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

031 Nya Tomter afl Första Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Pehrsson Tuuttila 14.9.1762 Pyhäjoki (SL)
*(hu Margareta Larsdr 11.10.1753 d.1790)
(uusi avio:)
hu Lisa Michelsdr Jaara 1770
dr Brita Andersdr Tuuttila 16.1.1793(perhe a)
s Petter Andersson Tuuttila 10.8.1797
dr Catharina Andersdr Tuuttila 7.10.1799
dr Anna Lisa Andersdr Tuuttila 19.10.1801
dr Maria Margareta Andersdr Tuuttila 19.10.1801
dr Christina Andersdr Tuuttila 13.2.1804
(perhe eRKs032)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Pehr Mattsson Åman Pietilä 20.11.1777 (eRKs027)
hu Brita Andersdr Tuuttila 16.1.1793
s Johan Pehrsson Åman 3.4.1811 Raahe (SL) 
dr Catharina Pehrsdr Åman 19.12.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Isak Räihä 1.1767 GCarleby
hu Susanna Pickarainen 21.1.1779
dr Maria Christina Isaksdr Räihä 15.11.1799
dr Anna Sophia Isaksdr Räihä 7.7.1804
(perhe eRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

032 Nya Tomter afl Första Qv.

skepparen Petter Wahlbeck 21.9.1766 (eRKs145)	
			(gift i Gotheborg, där han hustru skall vistad)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Silven 20.12.1782
hu Christina Johansdr Digerörn 6.9.1776 Pyhäjoki (SL)
s Jacob Jacobsson Silven 15.2.1812 Raahe (SL) 
dr Margareta Jacobsdr Silven 26.9.1814 Raahe (SL) 
dr Anna Jacobsdr Silven 31.10.1816 Raahe (SL) d.21.9.1817
(perhe eRKs034)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mor ea Anna Jacobsdr Silvola 11.12.1761 ifr Lochteå 1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Andersson Siirilä 1772 Lochteå
*(hu Liisa Pehrsdr Puusti 11.11.1773)
(uusi avio:)
hu Lisa Olofsdr Wiirret 19.4.1776 (eRKs124)
s Johan Johanssson Siirilä 28.9.1803 död
st dr Caisa Jacobsdr Ahlholm 16.5.1801 (eRKs124)
st dr Anna Lisa Jacobsdr Ahlholm 27.2.1803 död (eRKs124)
s Henrik Johansson Siirilä 21.12.1805
dr Lisa Jacobsdr Leppäluoto 2.2.1810 (eRKs124)
dr Maria Christina Johansdr Siirilä 19.6.1812 Raahe (SL)
(perhe eRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

033 Nya Tomter af Första Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Mattsson Kauppinen 26.8.1780 
hu Carin Johansdr Prockola 9.3.1778 Hailuoto (SL)
dr Stina Caisa Mattsson Kauppinen¨1.8.1805
s Johan Mattsson Kauppinen 1809
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod ea Walborg Kauppinen 1753 (eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Mattsson Lilja 2.5.1769 Siikajoki (SL)
hu Anna Mattsdr Kauppinen 8.6.1772 Raahe (SL)
(vih abt 1797)
s Matts Johansson Lilja 24.7.1798
s Henrik Johansson Lilja 29.2.1804
dr Greta Johansdr Lilja 25.3.1806
dr Anna Johansdr Lilja 1.1.1810
dr Catharina Johansdr Lilja 16.6.1812 Raahe (SL)
s Carl Johansson Lilja 14.3.1816 Raahe (SL)
(perhe eRKs033)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

timmerman Lars Björkbacka 1743 d.16.6.1812
hu Caisa Pehrsdr 1770 (eRKs034)
(Caisan uusi avio:)
Anders Pehrsson Karakainen 1760 (eRKs084)
(VL 30.12.1813 Raahe )
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

034 Nya Tomter af Första Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Andersson Laureus 19.8.1778 Raahe (SL)(eRKs076)
hu Eva Ulrica Olofsdr Gyllberg Gyldenäs 28.8.1777 Raahe (SL)(eRKs037) 
dr Anna Seraphia Olofsdr Laureus 31.5.1811 Raahe (SL)
dr Lovisa Ulrica Olofsdr Laureus 14.10.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*( vice borgmäst Carl Michel Hårdh 15.6.1736 d. 16.12.1796)
ea Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (eRKs076)
syst jungf Stina Pölck 12.10.1742 (eRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

sjöman Henrik Zachrisson Mustoin 11.1.1774 Libelitz
hu Anna Lena Hurtig 1785
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
br s Zachris Samuelsson Mustonen 21.9.1799 (eRKs032)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Johan Sigfridsson Paavonperä 21.8.1766)
hu Ingeborg Henriksdr Rytky Weivo 18.12.1767 Haapavesi(SL)
(Ingeborgin uusi avio:)
Johan Jacobsson Antila 9.9.1797 till Uleå 1814
(VL 23.10.1812 Raahe)
s Johan Johansson Paavonperä 9.3.1798
dr Christina Johansdr Paavonperä 28.9.
dr Susanna Johansdr Paavonperä 1805
(perhe eRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

035 Nya Tomter af Första Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Johan Gustafsson Pyhäluoto 10.1.1776)
ea Lisa Eriksdr Puumaa 8.12.1774
(Liisan uusi avio:)
sjöm Matts Nilsson Keckman 3.11.1793
(VL 27.5.1817 Raahe)
dr Catharina Johansdr Pyhäluoto 17.2.1800
dr Anna Johansdr Pyhäluoto 1.12.1802
dr Greta Johansdr Pyhäluoto 25.7.1808
(perhe eRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

036

(tyhjä sivu)

037 Andra Qvarteret i Brahestad, No. 32

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(skräddar Johan Engelberg 24.2.1751 Karjalohja d. 3.2.1795)
ea Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(vih abt 1781)
(Catharinan uusi avio:)
*(skräddarmestar Johan Adamsson Gjörke 1766 död)
(vih abt 1796)
dr Maria Christina Johansdr Engelberg 27.5.1786
(perhe eRKs035)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

038 Andra Qvarteret No 33

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Pehr Zachrisson Ervast 31.3.1751 Raahe (SL))
ea Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
(vih 1799)
dr Christina Lovisa Pehrsdr Ervast 20.11.1803
s Petter Anders Pehrsson Ervast 30.11.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Anna Magdalena Londicer 16.11.1784

039 Andra Qvarteret No 34

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(svarfaren Anders Gyllberg )
ea Anna Greta Leander 1756 d.19.4.1817
(VL 19.4.1781 Raahe)
dr Catharina Lovisa Andersdr Gyllberg 29.6.1781 Raahe (SL)(avio sivu 142)
oä s Carl Annasson 5.4.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

040 Andra Qvarteret No 35

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL)
hu Anna Christina Hedman 26.12.1759 Raahe (SL)	
(vih abt 1787)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

041 Andra Qvarteret No 36

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Johan Johansson Frieman 23.9.1774 Raahe (SL)
hu Carin Abrahamsdr Montin 14.8.1775 Raahe (SL) 
s Johan Abraham Johansson Frieman 20.8.1801
s Carl August Johansson Frieman 15.12.1802
dr Catharina Seraphia Johansdr Frieman 3.11.1804
dr Augusta Elisabeth Johansdr Frieman 9.8.1808
dr Henrica Albertina Johansdr Frieman 1810
dr Gustava ELisabeth Johansdr Frieman 27.9.1812 Raahe (SL)
s Albert Henrik Johansson Frieman 15.6.1815 Raahe (SL) d. 28.3.1816
dr Jannika Johansdr Frieman 22.6.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

042 Andra Qvarteret No 37 och 38

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Fredrik Axelsson Philp 30.12.1789 Pyhäjärvi (SL)
hu Lisa Jacobsdr Skogman 22.3.1785 (eRKs081)
dr Lovisa Theresia Philp 27.10.1806
s Charles Leonie Philp 23.8.1810 d.3.6.1812
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

043 Andra Qvarteret No 39

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(borg Johan Schroderus död)
ea Brita Johansdr Åhs Räsen 29.5.1732 Raahe (SL)(eRKs071)d.24.10.1812
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

044 Andra Qvarteret No 40 och 41

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Coopvaerdie Kapten Adolph Fredrik Dauers 24.8.1770
hu Greta Lithovius 10.7.1772 Uleåborg (eRKs043)
dr Catharina Amalia Dauers 27.7.1806
s Carl Fredrik Dauers 29.2.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

045 Andra Qvarteret No 42

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Henriksson Fagervijk 6.9.1777 Raahe (SL) (eRKs007)
hu Beata Maria Christiansdr Hajahn 2.1.1780 Raahe (SL) (eRKs074)
dr Margareta Henrica Fagervik 11.5.1809
s Johan Fagervik 23.10.1811 Raahe (SL)
s Christian Fagervik 30.10.1815 Raahe (SL) d.10.6.1816
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea Margeta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe(SL)(eRKs007)d.7.3.1818
mor br Joseph Johansson Pölck 23.6.1748 Raahe (SL) (eRKs007)d.24.7.1816	

046 Andra Qvarteret No 43

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(organisten Joachim David Lyckman 23.3.1742)
ea Maria Carlsdr Klovensich 6.8.1742 Lohtaja (SL)
s Carl Joseph Joachimsson Lyckman 9.9.1772 Kannus (SL)
dr Regina Sophia Joachimsdr Lyckman 9.1.1778 Ilmajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
organist Joachim Israel Qvist 1786 (sRK PattijokiRK1811s042)
moder ea Susanna Maria Lyckman 13.5.1767

047 Andra Qvarteret No 44

(tyhjä)

048 Andra Qvarteret No 45

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Samuel Krokholm)
s Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
sjöm Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)d.27.12.1812
hu Lisa Engman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg Johan Johansson Kraftman 
hu Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL)
dr Anna Elisabeth Johansdr Kraftman 10.1.1787
s Matts Johansson Kraftman 24.2.1797
dr Maria Johansdr Kraftman 1.3.1799
oä s Johan Lucas Mariasson 9.9.1817 Raahe (SL)
s Johan Johansson Kraftman 19.11.1802
dr Stina Johansdr Kraftman 15.2.1789	
oä Greta Stinasdr 20.4.1810 d.9.6.1811
s Henrik Johansson Kraftman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

049 Andra Qvarteret No 46 No 47

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tunnbindaren mest Lars Lundahl 25.7.1746 Tukholma d.17.2.1817
hu barnmorska Beata Helena Carmitz 10.3.1762 Kuopio
(vih 1786)
s Abraham Larsson Lundahl 15.6.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Lind 1770
hu Brita Henriksdr Maunula 1.3.1764 (eRKs048)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

050 Andra Qvarteret No 48

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Simonsson Hedman 17.10.1762
hu Anna Brita Michelsdr Jurvelius 27.11.1771
dr Christina Lovisa Mattsdr Hedman 1.6.1796
dr Maria Catharina Mattsdr Hedman 5.8.1798
dr Margeta Sophia Mattsdr Hedman 13.5.1800
dr Fredrika Mattsdr Hedman 28.10.1803
d Fredrik Mattsson Hedman 1808
dr Johanna Matilda Mattsdr Hedman 21.7.1811 Raahe (SL)
s Matts Mattsson Hedman 18.8.1813 Raahe (SL)d.28.9.1814
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

051 Andra Qvarteret No 49

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Michelsson Jurvelius 11.5.1777
hu Johanna Charlotta Andersdr Hedman 2.10.1777 Raahe (SL)
dr Anna Charlotta Michelsdr Jurvelius 26.1.1800
s Carl Michelsson Jurvelius 15.4.1802
dr Johanna Lovisa Michelsdr Jurvelius 2.2.1805
dr Cecilia Michelsdr Jurvelius 7.11.1809 d.20.4.1815
s Johan Michel Michelsson Jurvelius 8.1.1812
s Alexander Michelsson Jurvelius 19.12.1814
 dr Maria Andrietta Michelsdr Jurvelius 5.1.1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

052 Andra Kvarteret No 50

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(råd-och handelsman Johan Frieman)
s Carl Fredrik Johansson Frieman 2.3.1777 Raahe (SL)(perhe a)
s Lars Johansson Frieman 29.2.1783 (perhe b)
s Niclas Johansson Frieman 7.9.1788(perhe c)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsman Carl Fredrik Johansson Frieman 2.3.1777 Raahe (SL)
hu Sophia Johansdr Lang 30.9.1789 (eRKs066) d.16.11.1811
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
skepparen Lars Johansson Frieman 29.2.1783
hu Christina Catharina Henriksdr Achrenius 21.1.1788 Kalajoki (SL)
						(sivulta 102)
(VL 19.12.1815 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
Niclas Johansson Frieman 7.9.1788
hu Maria Lovisa Lorentsdr Tvetman 28.10.1788 (sivulta 068)
(VL 19.12.1815 Raahe)
s Johan Nilsson Frieman 1.9.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

053 Andra Qvarteret No 51

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(råd-och handelsman Abraham Montin 20.2.1735)
ea Catharina Nylander 18.11.1739 Oulu (SL)
(VL 1766 Oulu)
s Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766
hu Lisa Johansdr Frieman 10.2.1781 Raahe (SL) 
dr Catarina Michelsdr Montin 26.10.1803
s Abraham Michelsson Montin 30.10.1805
s Johan Michelsson Montin 21.12.1807
s Henrik Michelsson Montin 8.6.1812 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Montin 10.10.1813 Raahe (SL)
s Fredrik Michelsson Montin 3.2.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

054 Andra Kvarteret No 52

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
apotekaren Johan Sven Nilsson Stahre 10.4.1780
hu Brita Ulrica Aulin
dr Mathilda Theresia Stahre 3.6.1896
d Juliana Fredrica Maria Stahre 5.1.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Carl Nilsson Stahre 29.7.1792 Enköping

055 Andra Qvarteret No 53

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Dickman)
ea Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755
s Johan Olofsson Dickman 30.6.1787(perhe a)
dr Anna Olofsdr Dickman 19.9.1791(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
timmerkarl Johan Olofsson Dickman 30.6.1787
hu Maria Eriksdr Satokangas Heikkilä 19.12.1780 Raahe (SL)
(VL 21.10.1810 Raahe)
dr Maria Greta Johansdr Dickman 27.2.1813 Raahe (SL) d.18.7.1814
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Thomas Pehrsson Leppäluoto 9.12.1786
hu Anna Olofsdr Dickman 19.9.1791
(VL 13.1.1818 Raahe)
dr Brita Maria Thomasdr Leppäluoto 6.12.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 54
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb. karl Anders Andersson Hatunen Ticka 
			30.12.1736 Haapavesi (SL)d.18.5.1811
hu Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL) d.6.5.1815
(vih abt 1760)
dr Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Johan Eliasson Hackman 20.6.1752
hu Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
s Ananias Johansson Hackman 2.12.1789 (perhe ba)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe ba)
Ananias Johansson Hackman 2.12.1789
hu Maria Olofsdr Hummastinniemi 8.1.1789 Siikajoki (SL)
			(RaaheRK1811PVs001)
(VL 9.8.1814 Raahe)
dr Lisa Ananiasdr Hackman 25.3.1815 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

056 Andra Qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Michelsdr Pietilä Lindberg 5.12.1774
hu Beata Johansdr Norring 2.5.1771
s Michel Andersson Pietilä 30.12.1798
s Anders Johan Andersson Pietilä 28.10.1804
dr Anna Caisa Andersdr Lindberg 25.12.1813 Raahe (SL) 
(perhe eRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Johan Piucka 27.3.1738)
s Jacob Johansson Wiklund 22.8.1782 (perhe a) 
s Aron Johansson Piucka 13.2.1788 (perhe b) 
(perhe eRKs056)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
timmerkarl Jacob Johansson Wiklund 22.8.1782 )
hu Lisa 1780
dr Lisa Jacobsdr Wiklund 5.9.1807
s Jacob Jacobsson Wiklund 5.7.1810 Raahe (SL) 
dr Catharina Jacobsdr Wiklund 2.8.1812 Raahe (SL) 
dr Brita Maria Jacobsdr Wiklund 29.5.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Aron Johansson Wiklund Piucka 13.2.1788
hu Catharina Jacobsdr Ahvenlampi (RaaheRK1811PVs001)
(VL 15.11.1812 Raahe) 
dr Brita Catharina Aronsdr Wiklund 5.12.1814 Raahe (SL) d.11.12.1816 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

057 Nya Tomter af 2dra Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
swarfaren Henrik Siulin 17.1.1786
hu Maria Wesander 1782
(VL 4.8.1819 Oulu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Krabb 10.9.1791
*(hu Anna Siuvatti 1.12.1781 d.25.8.1813)
(VL 30.8.1812 Raahe)
(uusi avio:)
hu Brita Lambela (RaaheRK1811PVs021)
(VL 27.2.1814 Raahe)
s Henrik Henriksson Krabb 27.5.1813 Raahe (SL) 
(perhe sivulta 080)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Siuvatti 1.7.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Marcus Marcusson Häten 24.9.1767 Raahe (SL) d. 29.2.1801)
ea Anna Johansdr Holmström 29.8.1769
s Johan Marcusson Häten 22.10.1793 (perhe a)
dr Anna Elisabeth Marcusdr Häten 5.6.1796
dr Greta Maria Marcusdr Häten16.2.1789 (perhe b) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Johan Marcusson Häten 22.10.1793
hu Maria Michelsdr Kiviranda 7.1.1791 Oulainen(SL)(RaaheRK1811PVs006) 
(VL 25.7.1816 Raahe)
s Johan Johansson Häten 29.5.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
sjöman Påhl Strand
hu Greta Maria Marcusdr Häten16.2.1789
(VL 12.5.1812 Raahe) 
dr Greta Lisa Påhlsdr Strand 25.8.1810
dr Maria Caisa Påhlsdr Strand 26.12.1811 Raahe (SL) d.14.8.1812
dr Anna Sophia Påhlsdr Strand 9.5.1813 Raahe (SL) 
s Carl Påhlsson Strand 21.9.1815 Raahe (SL) 
s Johan Zachris Påhlsson Strand 22.12.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

058 Nya Tomter af 2dra Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman och stadsnotarien Joseph Solven 6.11.1760
hu Anna Berggren 1762
(perhe eRKs055)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Johan Bure 1799 Blekinge ifr Stockholm
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Svarfaremästare Anders Högander 1755 d. 9.4.1803)
hu Caisa Maria Öhrn 19.6.1763
(Caisan uusi avio:)
krukmakaren Påhl Salmelin 1775
dr Hedvig Christina Andersdr Högander 18.6.1798 död
dr Agatha Högander 5.2.1785
(perhe eRKs057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Anders Widbeck 7.5.1754
hu Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL)
dr Brita Carolina Andersdr Widbeck 5.8.1795 (avio sivulle 151)
dr Sophia Andersdr Widbeck 8.9.1797
dr Charlotta Andersdr Widbeck 22.12.1808
(perhe eRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

059 Nya Tomter af 2dra Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Jacob Johansson Kanniainen 6.11.1750)
ea Anna Andersdr 4.3.1761 d.10.1.1818
dr Britha Jacobsdr Kanniainen 2.2.1787 (perhe b)
dr Elisabeth Jacobsdr Kanniainen 15.1.1789 (avio VihantiRK1808s124)
dr Maria Jacobsdr Kanniainen 1.7.1792 (avio sivulle 136)
oä s Anders Mariasson 26.10.1815 Raahe (SL)
s Jacob Jacobsson Kanniainen 21.9.1794 (perhe a)
(perhe eRKs010)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Jacob Jacobsson Kanniainen 21.9.1794
hu Caisa Mattsdr Haapajoki
(VL 30.12.1817 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
sjöm Påhl Lauren Laurukainen (RaaheRK1811PVs021)
hu Britha Jacobsdr Kanniainen 2.2.1787
(VL 11.2.1813 Raahe) 
dr Anna Stina Påhlsdr Lauren 8.1.1814 Raahe (SL) 
dr Caisa Lisa Påhlsdr Lauren 14.2.1816 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Thomasson Porman 20.4.1796 (eRKs058) död utrikes
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Mattsson Patokoski 4.4.1768 Siikajoki (SL)
hu Maria Pehrsdr Tyngilä Mickola 28.4.1767 Pyhäjoki(SL)
dr Carolina Mattsdr Patokoski 5.1809
(perhe eRKs058)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

060 Nya Tomter af 2dra Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Peckala 10.9.1770 d.20.9.1811
hu Carin Johansdr Hannuxela 7.4.1766 Siikajoki (SL)
(vih abt 1802)
dr Caisa Lisa Mattsdr Ahlström 20.5.1797 
dr Anna Lena Andersdr Peckala 1.8.1803
s Johan Andersson Peckala 7.12.1808
(perhe eRKs059)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Henrik Henriksson Forbus 15.2.1778
hu Anna Johansdr Pykölämaa 18.1.1773
dr Anna Lisa Henriksdr Forbus 26.4.1803
dr Maria Magdalena Henriksdr Forbus 11.8.1806
(perhe eRKs059)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Johan Johansson Byström 14.4.1775)
ea Anna Maria Maleen 9.2.1769 d.21.2.1816
s Johan Johansson Byström 18.8.1796 (perhe a)
dr Susanna Johansdr Byström 1.5.1799
dr Greta Sophia Johansdr Byström 24.4.1801
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Johansson Byström 18.8.1796
hu Maria Nilsdr Häkkilä 31.3.1795 Vihanti (SL) (RaaheRK1811PVs016) 
(VL 11.9.1817 Raahe)
dr Anna Greta Johansdr Byström 17.11.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

061 Nya Tomter af 2dra Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(förrymde sold. Carl Tropp 1764)
hu Brita Hendilä 25.3.1769
oä s Fedrik 12.1805
(perhe eRKs057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Michelsson Wijk 28.12.1762
hu Anna Eriksdr 13.1.1761
dr Maria Christina Michelsdr Wijk 25.2.1788
dr Fredrica Michelsdr Wijk 8.8.1806
(perhe eRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Fredrik Asp 1788
hu Greta Digerörn 29.8.1779
(perhe eRKs102)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

062

(tyhjä sivu)

063 Tredje Qvarteret No. 55 och 56

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd och handelsm Johan Johansson Laureus 26.12.1777
hu Josepha Carlsdr Nylander 16.10.1789
dr Maria Carolina Johansdr Laureus 7.7.1811 Raahe (SL) d.14.12.1814
s Johan Abraham Johansson Laureus 19.2.1813 Raahe (SL) d.9.9.1814
dr Elisabeth Andrietta Johansdr Laureus 28.10.1815 Raahe (SL) 
d Maria Sophia Johansdr Laureus 27.7.1817 Raahe (SL) 
(perhe eRKs063)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

064 Tredje Qvarteret no. 57

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(färgaremästar Wilhelm Wijkblad 13.10.1768)
ea Anna Magdalena Antilius 5.11.1762
s Wilhelm Wilhelmsson Wijkblad 30.10.1796
s Carl Petter Wilhelmsson Wijkblad 9.10.1798
dr Christina Catarina Wilhelmsdr Wijkblad 24.10.1800
s Johan Henrik Wilhelmsson Wijkblad 11.9.1802
dr Anna Maria Wilhelmsdr Wijkblad 13.10.1804
s Abraham Wilhelmsson Wijkblad 11.6.1806
s Isak Wilhelmsson Wijkblad 17.8.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

065 Tredje Qvarteret no. 58

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaren Adolph Fredrik Fahlström 1778
hu Anna Greta Avander 1766
st s Johan Högfors 12.11.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
no. 59
(tyhjä)

066 Tredje Qvarteret no 60

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Fontell 2.5.1783
hu Lisa Rysslander 14.1.1773
s Johan Michelsson Fontell 5.4.1810 Raahe (SL)
s Fredrik Ferdinand Michelsson Fontell 18.11.1811 Raahe (SL)
s Isak Michelsson Fontell 6.12.1812 Raahe (SL) d.12.5.1813
s Michel Michelsson Fontell 14.6.1815 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

067 Tredje Qvarteret no 61

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsm Johan Lang 27.2.1745
hu Sophia Widbäck 28.1.1760
dr Johanna Johansdr Lang 12.4.1796 (perhe a)
dr Charlotta Johansdr Lang 26.11.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
handelsm Zachris Zachrisson Franzen 10.10.1787 Oulu
hu Johanna Johansdr Lang 12.4.1796
(VL 30.1.1814 Raahe) 
s Johan Zachrisson Franzen 8.3.1815 Raahe (SL)
dr Sophia Zachrisdr Franzen 27.12.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

068 Tredje Qvarteret no 62

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(copvaerdie capitain Lorents Tvetman 27.12.1746 d. 29.8.1801)
hu Anna Baltzarsdr Freitag 11.3.1764 Raahe (SL)
(Annan uusi avio:)
copvaerdie capitain Hans Hallberg 1763 
(vih abt 1804)
dr Maria Lovisa Lorentsdr Tvetman 28.10.1788(avio sivulle 052)
s Baltzar Lorentsson Tvetman 11.8.1790
s Lars Didrich Lorentsson Tvetman 24.12.1794
dr Christina Catharina Hansdr Hallberg 26.9.1806
dr Hanna Sophia Hansdr Hallberg 28.10.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

069 Tredje Qvarteret no 63

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Anders Mattsson Hedman 23.3.1734 Raahe (SL) d. 5.8.1803)
ea Anna Åberg 19.10.1746 (eRKs040)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(serg. Axel Fredrik Philp)
dr Anna Brita Axelsdr Philp 9.2.1793 Pyhäjärvi (SL)(eRKs040)
dr Charlotta Henrica Axelsdr Philp 14.2.1796 Pyhäjärvi (SL)
			(eRKs040) (avio sivulle 151)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
no 64
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Erik Nordberg 16.3.1768 d.24.11.1817
hu Margeta Christina Joachimsdr Lyckman 15.5.1770 Lohtaja (SL)
dr Maria Catharina Eriksdr Nordberg 25.12.1798
(perhe eRKs045)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

070 Tredje Qvarteret no 65 och 66

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Magander 17.10.1751
dr Brita Maria Abrahamsdr Stenius 16.2.1780 Raahe (SL) 
s handelsm Abraham Abrahamsson Stenius 14.8.1784
dr Catharina Margeta Abrahamsdr Stenius 5.5.1786
dr Christina Carolina Abrahamsdr Stenius 24.5.1788(perhe a)
dr Sophia Fredrica Abrahamsdr Stenius 7.2.1792
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
lieutenant Gustaf Sabudski
hu Christina Carolina Abrahamsdr Stenius 24.5.1788 d.3.7.1814
s Abraham Alexander Sabudski 5.11.1811 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

071 Tredje Qvarteret no 67

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(råd- och handelsman Gabriel Joachim Brander 22.5.1758)
ea Elisabeth Sovelius 9.10.1768 Raahe (SL)
s Adrian Gabrielsson Brander 28.1.1788
dr Catharina Sophia Gabrielsdr Brander 1.2.1790
		(VL 23.1.1814 med Comiss Nils Sandman, till Kalajoki)
s Fredrik Gabrielsson Brander 26.3.1792
dr Christina Lovisa Gabrielsdr Brander 29.4.1794
s Adolph Gabrielsson Brander 8.7.1797
s Conrad Gabrielsson Brander 21.11.1801
dr Maria Elisabeth Gabrielsdr Brander 21.8.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

072 Tredje Qvarteret no 68

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Petter Erik Eriksson Ahlvik 6.12.1769 Kuopio (SL)d. 23.12.1804)
ea Brita Lena Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL)
s Pehr Ludvig Pehrsson Ahlqvist 30.7.1799
(perhe eRKs041)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mademoiselle Beata Hobin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakare Pehr Stenberg 16.5.1778 Kokkola
hu Brita Hansdr Hajahn 26.4.1774 Raahe (SL) d.21.1.1815
(uusi avio:)
hu Lisa Josephsdr Itäpalo 15.10.1786 (PattijokiRK1811s011)
(VL 20.7.1815 Raahe) 
Maria Gustava Pehrsdr Stenberg 17.2.1803
Sigrid Petronella Pehrsdr Stenberg 7.8.1804
Abraham Joachim Pehrsson Stenberg 19.5.1806 Raahe
Ottiliana Pehrsdr Stenberg 6.4.1808 Raahe
Fredrik Pehrsson Stenberg 1.5.1805 Raahe död
s Magnus Fredrik Pehrsson Stenberg 1.5.1810
dr Elisabeth Pehrsdr Stenberg 9.5.1812 Raahe (SL)
dr Johanna Pehrsdr Stenberg 18.3.1816 Raahe (SL)
oä s Johan Lisasson Itäpalo 25.11.1811 Raahe (SL) (PattijokiRK1811s011)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

073 Tredje Qvarteret no 70

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsman Anders Uhlman 2.4.1761)
ea Britha Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL)
s Zephanias Andersson Uhlman 19.8.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagar mäst Jonas Öström 1753
*(hu Helena Palmroth d. 2.1.1799)
(uusi avio:)
hu Greta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL) 
(vih abt 1800)
dr Caisa Greta Jonasdr Öström 36.4.1801 död
s Johan Jonasson Öström 27.5.1802
dr Maria Fredrika Jonasdr Öström 29.12.1803 död
dr Sophia Jonasdr Öström 9.4.1808
(perhe eRKs009)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

074 Tredje Qvarteret no 72

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Christian Hansson Hajahn 25.3.1740 Raahe (SL)d.29.4.1812
s Abraham Christiansson Hajahn 1.7.1777 Raahe (SL)(perhe a)
s Christian Christiansson Hajahn 15.11.1781 Raahe (SL) d.30.12.1811
(perhe eRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Abraham Christiansson Hajahn 1.7.1777 Raahe (SL)
hu Brita Maria Abrahamsdr Stenius 16.2.1780 Raahe (SL) (eRKs070)
s Abraham Abrahamsson Hajahn 21.8.1810 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
coop kapt handelsman Fredrik Mattsson Sovelius 16.10.1778 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Frieman 15.2.1779 Raahe (SL)
s Carl Fredrik Fredriksson Sovelius 9.7.1804 d.3.5.1817
s Matts August Fredriksson Sovelius 23.3.1806
dr Emeli Catarina Fredriksdr Sovelius 16.12.1807
dr Sophia Elisabeth Fredriksdr Sovelius 16.12.1807
s Johan Fredriksson Sovelius 30.10.1812 Raahe (SL)
dr Agnes Fredrica Fredriksdr Sovelius 19.12.11814 Raahe (SL)
s Henrik Fredriksson Sovelius 2.3.1817 Raahe (SL)
(perhe eRKs075)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

075 Tredje Qvarteret no 73

 handelsman Johan Mattsson Sovelius 14.10.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
smed gesällen Johan Lindroth Åberg 1775
hu Brita Maria Hellberg 1779 Piteå
(perhe eRKs125)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gesällen Abraham Lindroth Tärkeä 1782 (eRKs125)
hu Caisa Lisa Michelsdr Holm 14.10.1786 (eRKs117)
s Abraham Abrahamsson Lindroth 1.12.1812 Raahe (SL) 
s Nils Henrik Abrahamsson Lindroth 23.2.1815 Raahe (SL) 

076 Tredje Qvarteret No 75

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
brofogden Johan Levonius 7.10.1754
hu Susanna Karjelin 1759 Uleåborg d.15.6.1813
s Gustaf Johansson Levonius 29.7.1784(perhe a)
s Fredrik Johansson Levonius 10.2.1791
dr Susanna Christina Johansdr Levonius 18.9.1793
(perhe eRKs077)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
stads fiskal Gustaf Johansson Levonius 29.7.1784
hu Rachel Pehrsdr Rechardt 19.12.1787 (sivulta 079)
(VL 16.4.1815 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borgmästaren Adolf Fredrik Johansson Westman 6.4.1780 
hu Sophia Aronsdr Laureus 9.9.1778 Raahe (SL) (eRKs042)
(vih abt 1805 Raahe)
dr Amelia Fredrica Westman 2.12.1809 Oulu (SL)
dr Elisabeth Westman 30.11.1811 Oulu (SL) 
s Adolph Adolphsson Westman 10.1.1814 Oulu (SL) 
(perhe eRK OulujokiRK1804s129, sRK OuluRK1811s044)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
landtmätare dr Lisa Fredrica Bäck 31.3.1804

077 Tredje Qvarteret No 77

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
politie borgmäst. stads fiskalen Matts Pehrsson Junell 22.1.1766 Raahe (SL)
*(hu Maria Elisabeth Michelsdr Spårman 27.12.1759 Raahe (SL))
(uusi avio:)
Beata Johansdr Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)d.7.3.1812
dr Catharina Elisabeth Mattsdr Junell 25.7.1790
dr Maria Margareta Mattsdr Junell 13.1.1794
dr Brita Sophia Mattsdr Junell 10.10.1797
dr Wilhelmina Christina Mattsdr Junell 1.9.1800
dr Mathilda Mattsdr Junell 18.2.1812 Raahe (SL) (äiti Beata)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
copvaerdie kapten Gustaf Fredrik Granberg 3.11.1775 (eRKs114)
hu Catharina Elisabeth Mattsdr Junell 25.7.1790
(VL 2.5.1813 Raahe)
s Ferdinand Gustafsson Granberg 17.2.1814 Raahe (SL) 
dr Maria Gustafsdr Granberg 11.3.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
no 78
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
waktmäst Jonas Nilsson Sandman 5.9.1766 Skellefteå 
hu Maria Henriksdr Nordberg 6.6.1767 Raahe (SL)
s Nicolaus Jonasson Sandman 26.6.1791
s Jonas Jonasson Sandman 20.4.1793
s Zachris Jonasson Sandman 21.122.1804
dr Maria Jonasdr Sandman 4.6.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

078 Fjerde Kvarteret No 79 & 80

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Häradshöfdingen Zachris Alopaeus 17.10.1772 Tohmajärvi
hu Maria Carolina Nykopp 23.3.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
syster dotter Ulrica Christina Wennerborg 4.11.1796
foster son Nils Gabriel Andersson Alopaeus 8.2.1801 Tohmajärvi

079 Fjerde Qvarteret No 81

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(sjöman Jacob Skogman död)
s Hans Jacobsson Skogman 28.3.1791
dr Catharina Jacobsdr Skogman 28.4.1794
oä Anders Caisasson 31.7.1813 Raahe (SL) 
oä Caisa Lovisa Caisasdr 8.1.1816 Raahe (SL)
n:o 82
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borg Petter Asmundsson Rechardt 25.8.1745 Raahe (SL)
hu Brita Zachrisdr Ervast 15.10.1746 Raahe (SL)
(VL 29.12.1769 Raahe)
s Zachris Pehrsson Rechardt 20.3.1776 Raahe (SL)
dr Brita Catharina Pehrsdr Rechardt 3.9.1778 Raahe (SL)
dr Susanna Pehrsdr Rechardt 26.6.1784
dr Rachel Pehrsdr Rechardt 19.12.1787 (avio sivulle 076)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsman Carl Sebastian Lauren 22.11.1784 (eRKs022) d.10.4.1815
hu Susanna Pehrsdr Rechardt 26.6.1784
(VL 11.11.1810 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

080 Fjerde Qvarteret No 83

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jöran Jöransson Rajander Laitinen 5.2.1779 Haapavesi (SL)
hu Walborg Josephsdr Äijälä Bränman 23.4.1778 Raahe (SL)
dr Anna Jöransdr Rajander 24.2.1802 d.20.12.1811
dr Greta Jöransdr Rajander 25.9.1803
s Matts Jöransson Rajander 30.12.1804
dr Walborg Jöransdr Rajander 11.7.1809
s Jöran Jöransson Rajander 24.3.1813 Raahe (SL)
(perhe eRKs136)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Joseph Pehrsson Bränman Äijälä 1.2.1737 Raahe(SL)d. 16.2.1801)
ea Greta Påhlsdr Ollinsaari 8.10.1739 Raahe (SL) (eRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
No 84
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(timmerkarl Henrik Krapp 1763)
ea Maria Eriksdr Bitter 1759
dr Lisa Henriksdr Krapp 21.8.1784 (perhe b)
s Henrik Henriksson Krapp 10.9.1791(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Henrik Henriksson Krapp 10.9.1791(perhe a)
hu Anna Siuvatti 1.12.1781 d.25.8.1813
(VL 30.8.1812 Raahe)
s Henrik Henriksson Krabb 27.5.1813 Raahe (SL) 
(perhe sivulle 057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe b)
timmerkarl Gustaf Aholin Paavola
hu Lisa Henriksdr Krapp 21.8.1784 (perhe b)
dr Caisa Gustafsdr Aholin 7.6.1810 Raahe (SL) 
dr Susanna Gustafsdr Aholin 7.6.1810 Raahe (SL) 
dr Maria Lisa Gustafsdr Aholin 27.4.1813 Raahe (SL) 
s Gustaf Gustafsson Aholin 29.9.1815 Raahe (SL) 
dr Stina Lovisa Gustafsdr Aholin 3.11.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(timmerkarl Matts Forss 1736 d. abt 1800)
ea Greta Olofsdr 11.7.1741 (eRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

081 Fjerde Qvarteret No 84

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjötull waktmästaren Joseph Wahlgren 27.3.1767
*(hu Lisa Johansdr Carlholm 26.8.1766 Raahe (SL))
(uusi avio:)
hu Caisa Korhonen 1756
s Johan Josephsson Wahlgren 29.1.1794 (äiti Lisa)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 85
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL)
hu Brita Isaksdr 11.9.1747
(VL 25.4.1773 Raahe)
*(dr Maria Johansdr Lexe 1.2.1776 Raahe (SL))
oä dr s Erik Mariasson 12.9.1801
dr Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)(perhe b)
dr Catharina Johansdr Lexe 10.8.1782 d.24.3.1818
oä dr Brita Caisa Caisasdr 29.8.1814 Raahe (SL) d.21.1.1815
(perhe eRKs084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Erik Pirttikoski Rosenfors 3.1.1787
hu Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)
(VL 25.3.1817 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

082 Fjerde Qvarteret No 85

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
waktmäst Carl Henrik Henriksson Idgren 16.12.1781 Raahe(SL)
hu Catharina Jacobsdr Swart 15.8.1781 Raahe (SL)
dr Anna Sophia Carlsdr Idgren 1.1.1804
dr Brita Caisa Carlsdr Idgren 8.1806
dr Stina Lovisa Carlsdr Idgren 1808
dr Maria Lisa Carlsdr Idgren 6.2.1812 Raahe (SL) 
dr Carolina Carlsdr Idgren 1.7.1813 Raahe (SL)
(perhe eRKs086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

No 86

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Henrik Carlund Leinonen 5.12.1788
hu Greta Mattsdr 1758
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sjöm. Olof Karakainen 21.12.1750
hu Caisa Mattsdr 10.3.1769
s Anders Olofsson Karakainen 2.8.1810 Raahe (SL)
(perhe eRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

083 Fjerde Qvarteret No 87

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Simon Skogman 12.1756)
hu Lisa Henriksdr 28.12.1764
dr Elisabeth Simonsdr Skogman 27.12.1792
s Jacob Simonsson Skogman 28.7.1795
dr Maria Simonsdr Skogman 1.3.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
No 88
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Johansson Nissilä Carlsten 1769 d.4.7.1814
hu Brita Eriksdr Högfors 1767
(Britan uusi avio:)
Pehr Pehrsson Sahlgren 9.6.1797 (sivulta 099)
(VL 10.1.1816 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
No 89
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Matts Lilja 3.11.1771)
hu Greta Mårtensdr Lassila 20.11.1751
(Gretan uusi avio:)
Samuel Johansson Aspegren 10.10.1795 (RaaheRK1811PVs002)
(VL 8.4.1817 Raahe) 
dr Greta Lisa Mattsdr Lilja 27.11.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

084 Fjerde Qvarteret No 89

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Jacob Swart 1756)
ea Anna Peldoma 1755
dr Anna Jacobsdr Swart 3.10.1794 (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Johan Sigfridsson Jämndahl Jämsä 21.4.1787 Kuusamo (SL)
hu Anna Jacobsdr Swart 3.10.1794
(VL 12.7.1814 Raahe)
dr Caisa Sophia Johansdr Jämndahl 18.7.1815 Raahe (SL) 
s Johan Johansson Jämndahl 26.10.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
No 90
carduan makaren enkl Johan Melchior Kästner 1775 
svg Anna Johanna Pehrsdr Delin 10.2.1790

085 Fjerde Qvarteret No 91

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakare Petter Sipelius 22.7.1768
dr Christina Catharina Pehrsdr Sipelius 3.11.1793
s Johan Pehrsson Sipelius 18.2.1796 bokbindar geselle
dr Beata Maria Pehrsdr Sipelius 24.12.1797
s Petter Pehrsson Sipelius 15.8.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 92
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Carlsson Lindberg 23.6.1764
hu Greta Andersdr Alatalo 5.3.1771
s Johan Johansson Lindberg 12.4.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 93
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Joseph Mattsson Lundman 1765)
ea Elsa Johansdr Rousu Korklin 1778
s Nils Josephsson Lundman 12.7.1796
dr Brita Josephsdr Lundman 21.3.1799
dr Catharina Josephsdr Lundman 26.1.1804
dr Lisa Josephsdr Lundman 18.7.1807 död
oä Lisa Greta Elsasdr 18.6.1811 Raahe (SL)
(perhe eRKs1224)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
målaren Isak Hilden 1782 (sivulta 123)
hu Anna Greta Silven
(VL 16.10.1814 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

086 Fjerde Qvarteret No 94 -, 95 Liljeforss

 No 94
(tyhjä)
 No 95
Johanna Elisabeth Mattsdr Liljefors 7.5.1760 Raahe (SL)

087 Fjerde Qvarteret No 96

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddaren Johan Michelsson Holmqvist 1769 Calix 
hu Anna Magdalena Jonasdr Holmsten 11.2.1779
(vih abt 1805)
dr Anna Greta Johansdr Holmqvist 12.1.1806
dr Carolina Johansdr Holmqvist 4.7.1809
s Johan Gustaf Johansson Holmqvist 16.4.1811 Raahe (SL)
s Johan Herman Johansson Holmqvist 1.11.1813 Raahe (SL)
s Gustaf Johansson Holmqvist 20.10.1815 Raahe (SL) 
(perhe eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
styrman Johan Anders Hedman d.21.4.11815
hu Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1767 
dr Margareta Johansdr Hedman 7.11.1789 d.26.4.1814
s Petter Johansson Hedman 4.10.1791 d.13.9.1816
(perhe eRKs089)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

088 Fjerde Qvarteret No 97

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Johan Henriksson Uhlman 12.6.1754 Raahe (SL) d. 8.6.1800)
ea Lisa Carlberg 16.8.1754
s Johan Johansson Uhlman 18.1.1783(perhe a)
dr Anna Johansdr Uhlman 1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
sjöman Johan Johansson Uhlman 18.1.1783
hu Caisa Pehrsdr 6.3.1779
dr Lisa Johansdr Uhlman 19.6.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

089 Fjerde Qvarteret No 98 Mathlin, Brusin

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Österman)
dr Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
timmerkarl Carl Mattsson Peckala 21.6.1763 d.16.12.1813
hu Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
s Gustaf Carlsson Peckala 11.9.1795
dr Anna Greta Carlsdr Peckala 16.7.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
timmerkarl Johan Mattsson Helander 30.1.1764
hu Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL)
dr Margeta Elisabeth Johansdr Helander 4.9.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Gustaf Johansson Mathlin 1759)
ea Carin Mattsdr Pölläniemi 26.3.1762
dr Catharina Gustafsdr Mathlin 18.7.1786
s Gustaf Adolph Gustafsson Mathlin 16.10.1793
s Johan Gustafsson Mathlin 21.1.1797
s Nils Petter Gustafsson Mathlin 2.10.1801 d. 23.10.1803
(perhe eRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Alexander Henriksson Brusin 1.1.1779 Hailuoto (SL)
hu Catharina Gustafsdr Mathlin 18.7.1786
s Alexander Brusin 17.10.1812 Raahe (SL) d.12.3.1815
s Gustaf Brusin 6.12.1814 Raahe (SL)
dr Lisa Caisa Brusin 29.12.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

090 Fjerde Qvarteret No 99 100 & 101

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Johan Montan 11.4.1737)
s Henrik Johansson Montan 20.7.1775 (perhe a)
dr Lisa Johansdr Montan 5.6.1779
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Henrik Johansson Montan 20.7.1775 d.1.11.1813
hu Lisa Olofsdr 25.3.1779
s Henrik Henriksson Montan 19.1.1808
s Johan Henriksson Montan 29.10.1808
dr Anna Henriksdr Montan 3.4.1811 Raahe (SL) d.16.8.1814
s Jacob Henriksson Montan 2.11.1813 Raahe (SL) d.19.8.1814
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Joseph Jacobsson Lidin 10.11.1777 (eRKs125)
hu Lisa Johansdr Montan 5.6.1779
s Carl Josephsson Lidin 1808
dr Lisa Josephsdr Lidin 1.11.1810 Raahe (SL) 
s Petter Josephsson Lidin 10.5.1815 Raahe (SL)
dr Christina Josephsdr Lidin12.6.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 No 100 & 101
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman garfvar Johan Löfvenmark 24.1.1778
hu Catharina Margeta Limingius 17.4.1776
(VL 21.5.1804 Oulu)
s Johan Julius Johansson Löfvenmark 22.71805
dr Maria Catharina Johansdr Löfvenmark 18.1.1808 d.12.7.1814
s Gustaf Johansson Löfvenmark 1.11.1810 Raahe (SL) 
s Carl Johansson Löfvenmark 17.4.1813 Raahe (SL) d.14.7.1814
dr Maria Carolina Johansdr Löfvenmark 13.8.1815 Raahe (SL) 
s Carl Johansson Löfvenmark 17.6.1826 Raahe (SL) 
(perhe eRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Anna Caisa Löfvenmark 21.3.1793

091 Fjerde Qvarteret No 101

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(förrymde sjöm Nils Nilsson Komu Hoffren 3.6.1769 Pyhäjoki (SL))
hu Margeta Nilsdr Mattonen 15.2.1763
s Johan Henrik Nilsson Hoffren 24.1.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 No 102
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(skomakarmästare Erik Carlborg 1753 död´)
s gesäll Johan Joseph Eriksson Carlborg 3.1.1793
dr Susanna Maria Eriksdr Carlborg 7.1.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 103
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed enkl Abraham Lundström 1758
st dr Elisabeth Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) 
oä dr Lisa Maria Lisadr 7.12.1803 (moder s103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

092 Fjerde Qvarteret No 104

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
murmestaren Johan Palin 1747
hu Anna Gretha Schroderus 21.5.1761
dr Margareta Johansdr Palin 28.8.1783
dr Brita Johansdr Palin 4.2.1788
s Johan	Johansson Palin 5.6.1795
dr Anna Sophia Johansdr Palin 11.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 No 105
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Johansson Modig 1.6.1782
hu Brita Nilsdr Hourula Komu 18.12.1766 Pyhäjoki (SL)
dr Brita Lisa Johansdr Modig 22.9.1807
dr Rachel Johansdr Modig 25.7.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(waktkarl Johan Modig 3.7.1746)
ea Lisa Olofsdr Niska 1756 (eRKs084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Michelsson Hypen Hyyppä 28.9.1778 Lochteå
hu Carin Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL) 
dr Brita Catharina Eriksdr Hyyppä 7.10.1800
s Matts Eriksson Hyyppä 17.7.1803
dr Susanna Eriksdr Hyyppä 1807
s Erik Eriksson Hypen 19.3.1815 Raahe (SL)
(perhe eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

093 Fjerde Qvarteret No 106

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Petter Andersson Utter 30.12.1782)
dr Greta Lisa Utter 2.11.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 No 107
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmedgesell Jacob Petzin 6.8.1753
hu Maria Jacobsdr Kahelin 2.11.1753
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 108
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Krabb 23.9.1756 d.19.10.1814
*(hu Maria Johansdr 13.1.1756 död)
(uusi avio:)
hu Greta 1788
(Gretan uusi avio:)
Jacob Israelsson Hakala 1791	 (RaaheRK1811PVs017)
(VL 24.12.1815 Raahe)
s Johan Jacobsson Krabb 21.1.1787
dr Christina Jacobsdr Krabb 27.10.1792
s Pehr Jacobsson Krabb 1.7.1795
dr Maria Jacobsdr Krabb 18.4.1810
s Jacob Jacobsson Krabb 14.8.1812 Raahe (SL) d.28.12.1814
s Israel Jacobsson Hakala 12.4.1816 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

094 Fjerde Qvarteret No 109

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(repslag Olof Westermark )
ea Helena Åkerblom 3.2.1738 d.3.3.1818
dr Brita Sophia Olofsdr Westermark 3.8.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 110 Skolgården
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pedagogen Erik Johan Frosterus 25.8.1769 Ijo (kyrkoherden i Carlö 1810)
hu Eva Magdalena Toppelius 12.1.1768 Uleåborg
dr Agata Magdalena Johansdr Frosterus 16.2.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

095 Fjerde Qvarteret No 111

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(stads fältskären
 Mårten Christian Hansson Wichman 12.12.1753 Stralsund d. 24.11.1804)
ea Anna Stina Carlsdr Ståhle 31.10.1768 Lohtaja
dr Maria Christina Mårtensdr Wichman 15.1.1791
s apotekar Carl Mårtensson Wichman 8.8.1792
s Johan Christian Mårtensson Wichman 24.2.1794
s Henrik Mårtensson Wichman 1.4.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 112 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaren Johan Forsberg (eRKs097)
hu Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL) (eRKs033)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

096 Nya Tomter af 4de Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Bertil Bertilsson Tabell 
hu Maria Josephsdr Bråmman 21.12.1773
(uusi avio:)
hu Magdalena Johansdr Wiirret 29.3.1783
s Joseph Bertilsson Tabell 16.8.1797
s Anders Bertilsson Tabell 9.4.1800
s Johan Fredrik Bertilsson Tabell 25.5.1802
s Matts Bertilsson Tabell 1.5.1806
s Bertil Bertilsson Tabell 30.12.1810 Raahe (SL) 
s Nils Bertilsson Tabell 12.2.1813 Raahe (SL) 
dr Maria Bertilsdrf Tabell 21.3.1815 Raahe (SL) 
dr Beata Lisa Bertilsdr Tabell 1.12.1817 Raahe (SL) 
st dr Anna Andersdr Borgolin 2.1.1806 Pyhäjoki (SL)
(perhe eRKs140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765
hu Anna Larsdr Hångalainen 16.5.1763
dr Maria Pehrsdr Karakainen 14.8.1799
s Pehr Pehrsson Karakainen 10.6.1805
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Pehr Jacobsson Nyman 30.11.1765)
s Pehr Pehrsson Nyman 12.8.1794
dr Brita Pehrsdr Nyman 13.4.1797
(perhe eRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

097 Nya Tomter af 4de Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
waktmäst Johan Petter Johansson Östberg 1.7.1780 Raahe (SL)
hu Britha Caisa Pehrsdr Delin 19.8.1780 
s Petter Johansson Östberg 93.1801
dr Eva Eleonora Johansdr Östberg 11.1.1803
dr Brita Johansdr Östberg 27.8.1809
dr Anna Catharina Johansdr Östberg 5.1.1812 Raahe (SL)
dr Maria Lisa Johansdr Östberg 23.1.1814 Raahe (SL) 
dr Elsa Sophia Johansdr Östberg 10.1.1816 Raahe (SL) 
dr Stina Lovisa Johansdr Östberg 13.11.1817 Raahe (SL) 
(perhe eRKs147)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Jacob Isaksson Kirckoluoto 3.4.1771 d. 29.8.1801)
hu Catharina Mattsdr Saarman 20.4.1757
dr Brita Catharina Jacobsdr Kirckoluoto 15.3.1798
(perhe eRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

timmerkarl Joseph Josephsson Salin 28.3.1774 Pattijoki
hu Beata Turkhus 2.6.1768
s Johan Josephsson Salin 6.5.1797
dr Susanna Josephsdr Salin 6.2.1799 d.1.1.1813
dr Maria Josephsdr Salin 20.3.1801 död
dr Catharina Josephsdr Salin 8.10.1808
s Matts Josephsson Salin 16.10.1809
(perhe eRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

098 Nya Tomter af 4de Qv.

timmerkarl Anders Pehrsson Karakainen 1760 (sivulla 033)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Mattsson Järvelin 3.1.1775
hu Lisa Påhlsdr Wilmunen 7.10.1770 Paavola 
(VL 15.4.1810 Revonlahti)
son Johan Johansson Järvelin 16.7.1804 
(perhe eRKs101 ja RevonlahtiRK1805s047)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Påhl Pramila 1781
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Carlsson Kytölä 30.4.1780
hu Caisa Jacobsdr 5.2.1770
s Carl Jacobsson Kytölä 28.10.1806
(perhe RaaheRK1811PVs006)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

099 Nya Tomter af 4de Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

sjöm Pehr Henriksson Sahlgren 7.6.1770 Pyhäjoki (SL)
*(hu Catharina Levonius 28.4.1761)
(uusi avio:)
hu Brita Lena Borgarbacka 3.10.1774 (eRKs120)
(vih >1805)
dr Christina Pehrsdr Sahlgren 6.11.1794
s Petter Pehrsson Sahlgren 9.6.1797 (avio sivulle 099)
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Carl Mattsson Pyhtilä 10.4.1774
hu Brita Michelsdr Holappa 31.12.1766 Siikajoki
dr Margeta Carlsdr Pyhtilä 12.2.1800
s Carl Carlsson Pyhtilä 1.7.1804
s Jacob Carlsson Pyhtilä 31.5.1812 Raahe (SL)
(perhe eRKs134)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Hansk 21.7.1766
hu Brita Mattsdr 23.5.1766
s Jacob Jacobsson Hansk 10.7.1792 d.31.10.1847
dr Maria Jacobsdr Hansk 10.7.1797
s Johan Jacobsson Hansk 1807
dr Brita Caisa Jacobsdr Hansk 1805
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

100 Nya Tomter af 4de Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Johansson Lexe 4.3.179 Raahe (SL)
hu Lisa Johansdr Prockola 13.9.1776 Hailuoto (SL)
(VL 26.6.1804 Hailuoto)
dr Stina Johansdr Lexe 31.9.1805
dr Greta Johansdr Lexe 5.7.1810 Raahe (SL)
dr Hedvig Johansdr Lexe 22.8.1812 Raahe (SL) 
dr Sophia Johansdr Lexe 8.11.1815 Raahe (SL) d.17.3.1817 
s Carl Johansson Lexe 11.12.1817 Raahe (SL) 
(perhe eRKs084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

101 Nya Tomter af 4de Qv.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
afsked viceklock Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772
hu Maria Michelsdr Holm 4.12.1774 d.14.12.1817
dr Anna Catharina Mattsdr Ahlholm 26.2.1795
dr Maria Elisabeth Mattsdr Ahlholm 11.1.1797
s Matts Mattsson Ahlholm 27.1.1799
s Samuel Mattsson Ahlholm 12.8.1801
s Henrik Mattsdr Ahlholm 28.12.1804
s Johan Wilhelm Ahlholm 4.2.1813 Raahe (SL) 
(perhe eRKs102)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svmoder ea Carin Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL) (eRKs117)
sjöman Johan Andersson 29.12.1779(eRKs100)

102 Hyres Män Litt: A;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Michelsson Ahlström 5.7.1777 Pyhäjoki
hu Lisa Larsdr Kutilain 1.9.1780
oä s Jacob Lisasson 1.2.1810 Raahe (SL) 
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Pehrsson (Johansson?) Ahlström Halunen 14.2.1781 död
hu Lisa Bertilsdr Herrala 24.8.1778
dr Lisa Henriksdr Ahlström 1806
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Michel Johansson Ahlman Ukonaho 14.11.1773 (eRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
qp Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756
oä dr Susanna Magdalena Annasdr 10.11.1784(avio sivulle 155)
oä Magdalena Susannasdr 5.11.1804
oä dr Anna Margareta Annasdr 19.6.1793 (avio sivulle 142)
(perhe eRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gustaf Henriksson Achrenius 21.3.1790 (eRKs012)
Stina Caisa Henriksdr Achrenius 21.1.1788 Kalajoki (SL)
		 (eRK KalajokiRK1806s084, avio sivulle 052)

103 Hyres Män Litt: A;

Lisa Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) (sivulla 091)
handels betj Johan Henriksson Achren 3.3.1793
Michel Ahlbom se Kolemain
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Henriksson Andtman 4.10.1792
hu Anna Hendilä 1789
(VL 21.1.1817 Raahe)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Jacobsson Andelin 1.5.1791
hu Walborg Pehrsdr Krok 11.7.1778 (RaaheRK1811PVs006)
(VL 6.4.1817 Raahe)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

104 Hyres Män Litt: B;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borgarenSven Gustafsson Bogman 15.8.1769 Raahe (SL) 
syst Anna Brita Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) d.5.9.1814
oä s sjöm Matts Annasson 21.12.1786
(perhe eRKs021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Johansson Brusi 23.1.1779
hu Maria Eliasdr Rautio 5.1.1771
dr Maria Henriksdr Brusi 6.1805
dr Caisa Henriksdr Brusi d.15.7.1814
dr Sophia Henriksdr Brusi 31.7.1813 Raahe (SL) död
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Mattsson Brännare 2.5.1776
hu Greta Andersdr Rautiola 13.4.1776
dr Catharina Greta Mattdr Brännare 25.9.1804
dr Anna Lisa Mattsdr Brännare 30.11.1807
dr Susanna Mattsdr Brännare 4.1.1811 Raahe (SL)
s Matts Mattsson Brännare 10.10.1813 Raahe (SL)
dr Sara Mattsdr Brännare 28.6.1816 Raahe (SL) d.10.6.1817
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

timmerkarl Johan Olofsson Björnström 12.1.1776 Pirttikoski
hu Saara Johansdr Kitinprami 28.12.1778 Pyhäjoki(SL)
dr Margeta Maria Johansdr Björnström 12.12.1804
dr Lisa Johansdr Björnström 1807
s Johan Johansson Björnström 5.1.1811 Raahe (SL) 
s Erik Johansson Björnström 17.1.1814 Raahe (SL) 
s Abraham Johansson Björnström 15.8.1816 Raahe (SL) 
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

105 Hyres Män Litt: B;

Jöns Petter Jöns-Pettersson Bergh 4.4.1785 Liminka (eRKs039)

bort faren timmerkarl's
s Henrik Henriksson Bastion 4.4.1797 (eRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsm Isak Henrik Berg död)
ea Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)
dr Catharina Margeta Isaksdr Berg 1.6.1771 Raahe (SL)
(perhe eRKs068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Coop. styrman Erik Olof Björner 7.9.1790 Öregrund	
hu Catharina Olofsdr Ervast 12.1.1793 (sivulta 010)
(VL 25.2.1817 Raahe)
s Adolph Eriksson Björner 5.11.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Blåholm
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Andersson Niemelä 16.2.1790
hu Anna Johansdr Karakainen 24.4.1783 (eRKs107)(RaaheRK1811PVs006)
(VL 10.4.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

106 tyhjä

107 Hyresmän Litt: C&K;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagaren Johan Kortett 1747
hu Brita 24.6.1753 d. 16.2.1807
s Gustaf Johansson Kortett 19.7.1792
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Andersson Karakainen 29.7.1758 d. 27.2.1800)
s Matts Johansson Karakainen 9.2.1793
dr Carin Johansdr Karakainen 31.12.1794
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Johansson Carlund Karakainen 9.2.1793
hu Elsa Andersdr Balck 22.3.1779 (RaaheRK1811PVs003)
(VL 17.12.1815 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Abraham Karjalainen 5.1759
hu Brita Johansdr 1763
dr Lisa Abrahamsdr Karjalainen 7.7.1788
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Kuusten)
ea Lisa Eriksdr Bitter 1756
dr Carin Margareta Olofsdr Kuusten 3.12.1785
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Abraham Pehrsson Karakainen 26.1.1762)
ea Anna Olofsdr 1764
s Abraham Abrahamsson Karakainen 8.6.1793
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Keinala se Nyman

108 Hyresmän Litt: C&K;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Andersson Carlander 21.8.1769
hu Lisa Utter 4.1.1757
s Anders Johansson Carlander 8.5.1796
(perhe eRKs109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Johan Choreus 1780 eRKs066)
styrman Johan Kröger 13.10.1782 Brahestad
skräddar gesällen Johan Jacob Kanten 9.4.1783 (avio sivulle 018)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL))
hu Lisa Raquett
s Anders Andersson Carlholm 4.2.1793
dr Eva Maria Andersdr Carlholm 22.2.1802
(perhe eRKs083)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

109 Hyresmän Litt: C&K;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Hansson Kontio Condelin 11.3.1786 (RaaheRK1811PVs005)
hu Maria Wetenoja (RaaheRK1811PVs040)
(VL 20.10.1811 Raahe)
s Carl Petter Pehrsson Condelin 1.8.1814 Raahe (SL) 
dr Maria Lisa Pehrsdr Condelin 13.9.1815 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Henrik Johansson Kandelin Havana 3.8.1785 (RaaheRK1811PVs016)
hu Greta Mattsdr Asp 7.8.1784 Paavola (SL)
(VL 27.10.1811 Raahe)
dr Greta Johanna Henriksdr Kandelin 25.7.1812 Raahe (SL) 
dr Caisa Lisa Henriksdr Kandelin 10.12.1815 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Michel Pehrsson Ahlbom Kolemainen 21.1.1786
hu Brita Pehrsdr Jylkä 1.10.1788 Kalajoki (SL)
(VL 3.4.1813 Kalajoki)
dr Matilda Carolina Britasdr 25.12.1809 Kalajoki (SL)
s Johan Fredrik Michelsson Ahlbom 10.3.1816 Raahe (SL)
(perhe eRK KalajokiRK1806s448)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Matts Michelsson Korplander Korpela 3.7.1784
hu Maria Henriksdr Honga 3.1.1771 Saloinen (SL) 
(VL 17.4.1807 Saloinen)
dr Anna Mattsdr Korplander 19.9.1807
st dr Carin Jonasdr Brun 28.11.1798 Saloinen (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

hattmakar gesällen Johan Ephraim Krok 1786

110 Hyresmän Litt: C&K;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Thomasson Karvonen
hu Maria Mattsdr Koivumaa 15.8.1778 (RaaheRK1811PVs006)
(VL 4.7.1813 Raahe)
dr Carolina Henriksdr Karvonen 25.9.1814 Raahe (SL) 
dr Christina Henriksdr Karvonen 11.12.1817 Raahe (SL) d.14.2.1818
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

guldsmed gesällen Johan Kaifors 1794

111 -113 tyhjiä sivuja

114 Hyresmän Litt: E;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Samuel Elg)
ea Anna Eriksdr Järvelin 19.9.1784 Raahe
s Erik Samuelsson 23.9.1807
(perhe eRKs013)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakar lärling Anders Andersson Eskola Elfgren 30.1.1801 ifr Uleå 1816
Maria Eklöf 23.6.1787 (sivulla 003)

115 tyhjä

116 Hyresmän Litt: F;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Catharina Ulrica Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) 
oä dr Maria Carinsdr 27.11.1788
oä s Jacob Carinsson Forbus 29.10.1800
(perhe eRKs039)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Petter Forssman 30.9.1778
hu Stina Mattsdr 30.9.1782
s Johan Pehrsson Forssman 27.8.1807
s Pehr Pehrsson Forssman 24.6.1810 Raahe (SL) 
s Henrik Pehrsson Forssman 11.11.1813 Raahe (SL) 
d Christina Pehrsdr Forssman 6.5.1816 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Carl Fredrik Axelsson Philp 30.12.1789 Pyhäjärvi (SL) (eRKs040)

117 tyhjä

118 tyhjä

119 Hyresmän Litt: G;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Jacob Jöransson Grundström Säickä 8.6.1774 Carlö
hu Beata Mattsdr Wuoti 10.6.1774
dr Brita Maria Jacobsdr Grundström 19.6.1804
s Jacob Jacobsson Grundström 21.11.1805
dr Lisa Jacobsdr Grundström 5.12.1810 Raahe (SL) 
s Johan Jacobsson Grundström 31.1.1816 Raahe (SL) 
s Matts Jacobsson Grundström 10.7.1817 Raahe (SL) 
(perhe eRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
copvaerdie kapten Gustaf Fredrik Granberg 3.11.1775 (sivulla 077)

120 tyhjä

121 Hyresmän Litt: H;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagare gesällen Johan Hortling 1775 Piteå
hu Maria Josephsr Backman 20.5.1780 Pattijoki
s Johan Johansson Hornling 17.7.1800
s Zachris Johansson Hornling 4.11.1802
(perhe eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

sjöman Pehr Påhlsson Hellström Niemelä 26.2.1788
hu Maria Nilsdr Nikula 24.7.1795 (RaaheRK1811PVs025)
s Petter Niclas Pehrsson Hellström 13.1.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Haltunen 3.1.1777 död)
ea Anna Henriksdr Skog Jervelius 23.1.1765
s Johan Mattsson Haltunen 8.11.1797 (eRKs143)
(perhe eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Erik Huovinen 25.5.1763
s Johan Eriksson Huovinen 22.1.1792
s Erik Eriksson Huovinen 9.1.1796
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Marcusson Häckman (Hackman) 19.12.1781
hu Carin Pehrsdr Ståhlberg 23.4.1778
s Johan Erik
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Greta Hedman se Ruohokangas

122 Hyresmän Litt: H;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Magnus Carlsson Holmberg)
s Johan Magnusson Holmberg 23.9.1788 (eRKs118)
s Nicolaus Magnusson Holmberg 11.1.1795 (eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Stina Henelius 19.5.1771
oä dr Brita Caisa 26.4.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Henriksson Häll 20.8.1772
hu Brita Pehrsdr 21.2.1774
s Johan Henriksson Häll 5.1.1809
(perhe eRKs119) till Stockholm 1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( sjöm Samuel Mattsson Pyy Hjerpe 2.6.1768 Paavola (SL))
ea Beata Andersdr Alatalo 9.3.1762 Piehingi (uusi avio sivulle 141) 
s Matts Samuelsson Pyy 27.12.1797
dr Beata Maria Samuelsdr Pyy 24.10.1799
(perhe eRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Johansson Kandelin Havana 3.8.1785
hu Greta Mattsdr Asp 7.8.1784 Paavola (SL) (RaaheRK1811PVs001)
(VL 27.10.1811 Raahe)
(perhe sivulla 109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslag Johan Häggqvist 23.11.1782
hu Greta Juth 1785
(VL 1.11.1807 Kokkola)
dr Carolina Elisabeth Johansdr Häggqvist 
dr Johanna Fredrica Johansdr Häggqvist 16.8.1810 Kokkola (SL)
dr Maria Margareta Johansdr Häggqvist 2.11.1812 Raahe (SL)d.27.8.1815 
dr Maria Lovisa Johansdr Häggqvist 23.7.1814 Raahe (SL) d.23.8.1815
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

123 Hyresmän Litt: H;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Gustaf Carlsson Hård 12.3.1773 Raahe (SL) 
hu Johanna Magdalena Qvick 24.8.1774 Uleåborg
s Carl Gustafsson Hård 9.4.1796 d. 11.6.1799
dr Maria Gustafsdr Hård 23.5.1797
s Gustaf Gustafsson Hård 14.1.1799
s Johan Gustafsson Hård 13.12.1800
s Carl Abraham Gustafsson Hård 30.12.1802
dr Greta Lisa Gustafsdr Hård 2.7.1804
dr Anna Magdalena Gustafsdr Hård 9.6.1806
(perhe eRKs069)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Nilsson Häckman Häkkilä 31.1.1791 Vihanti (SL)
hu Maria Mattsdr Skinnare 9.10.1786 (PattijokiRK1811s058)
(VL 14.11.1816 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Johan Hedman 5.10.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Nils Holmsten)
ea Maria Rantala 11.4.1761
s Nils Nilsson Holmsten 21.7.1793
dr Greta Lisa Nilsdr Holmsten 27.11.1798
(perhe eRKs090)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Isak Hilden 1782 (eRKs077) (avio sivulle 085)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Henrik Jacobsson Hendelin 18.1.1788
hu Carin Johansdr Vaikko 23.2.1780 (RaaheRK1811PVs040)
(VL 6.8.1815 Raahe)
dr Brita Caisa Henriksdr Hendelin 21.12.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Hietala se Säickä pag 151

124 Hyresmän Litt: H;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Henriksson Hintzala Odmala 24.5.1770 Ylivieska (SL)
hu Lisa Greta Kanniainen 1767 Torneå
(VL 24.5.1796 Saloinen)	
s Johan Johansson Hintzala 6.9.1796 Saloinen (SL)
dr Maria Johansdr Hintzala 23.5.1799 Saloinen (SL)
dr Lisa Johansdr Hintzala 22.6.1803 Saloinen (SL)
dr Caisa Johansdr Hintzala 22.12.1805
(perhe eRK SaloinenRK1804s069)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Michelsson Hypen Hyyppä 28.9.1778 Lochteå
hu Carin Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL) 
dr Brita Catharina Eriksdr Hyyppä 7.10.1800
s Matts Eriksson Hyyppä 17.7.1803
dr Susanna Eriksdr Hyyppä 1807
(perhe sivulla 092)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ropslagare lärling Johan Hagberg 24.9.1785
sjöm Johan Jacobsson Hendelin 1786 Salo
handelsbetjänt Isak Ulrich Hasselblad 11.5.1798
Haataja se Häggberg

125 Hyresmän Litt: J;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Jalman 1.11.1784
hu Lisa Prittinen 1784 d.7.9.1812
dr Lisa Michelsdr Jalman 16.3.1811 Raahe (SL) d.6.9.1812
(perhe eRKs121)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kyrckoväcktaren Erik Järvelin Kuckonen 25.9.1748 d.14.8.1817
dr Lisa Eriksdr Järvelin 20.9.1788 Raahe
oä s Carl Fredrik Lisasson 24.11.1810 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Josephsson Jurvelius 10.3.1774 Raahe (SL))
hu Greta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)
(Gretan uusi avio:)
förra waktmäst Joseph Josephsson Jurvelius 1772
s Johan Henrik Johansson Jurvelius 26.9.1800
s Simon Erik Johansson Jurvelius 31.12.1802
s Carl Johansson Jurvelius 28.8.1805
dr Susanna Josephsdr Jurvelius 30.6.1810 Raahe (SL) 
s Joseph Josephsson Jurvelius 7.8.1813 Raahe (SL) 
s Jacob Josephsson Jurvelius 10.12.1815 Raahe (SL) 
(perhe eRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Josephsdr Jurvelius 118.8.1779 Raahe (SL) (eRKs031)
oä dr Brita Maria Britasdr 28.6.1806

126 Hyresmän Litt: J;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomare Henrik Josephsson Jurvelius 4.3.1785 Raahe (SL) (eRKs031)
hu Lowisa Johansdr Mickola 1778 Öfver Torneå
(VL 1809 Tornio)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

fröken Eva Charlotta Järnefeldt 1786
Greta Lisa Jurvelius 30.9.1787 
skräddar gesäll Emanuel Julin 25.3.1792 (avio sivulle 136) 

127 -129 tyhjiä sivuja

130 Hyresmän Litt: L;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

arbetskarl Henrik Henriksson Lassila 3.4.1757
dr Lisa Maria Henriksdr Lassila 19.5.1798
dr Brita Lena Henriksdr Lassila 5.2.1803 död
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Samuel Laitinen 4.8.1767
hu Lisa Pehrsdr 1759 d.17.9.1812
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Salomon Leiviskä) i Limingo
hu Maria Henriksdr Nyman 8.8.1786 Liminka (SL) (sivulta 130)
s Anders Salomonsson Leiviskä 4.4.1816 Liminka (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Daniel Johansson Laureus 1767 
hu Anna Mattsdr Mordicka 1774
(perhe eRKs125)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

timmerkarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743 (eRKs086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(repslagar mästaren Anders Lindgren 1774)
ea Sara Lena Backman 1775
s Anders Andersson Lindgren 16.11.1800
s Hans Magnus Andersson Lindgren 8.5.1803
s Fredrik Andersson Lindgren 18.12.1808
(perhe eRKs125)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

131 Hyresmän Litt: L;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL))
ea Magdalena Rein 20.12.1758 (eRKs042)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
styrman Johan Leufstadius 6.9.1795
handelsbetj Erik Sivertsson Lundberg 1784 (eRKs043) (avio sivulle 015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sjöm. Anders Thomasson Lejon 5.6.1790 Alavieska (SL)(eRK NivalaRK1804s058)
hu Anna Andersdr Pietilä 30.10.1792 Pyhäjoki (SL)
		 (PyhäjokiRK1810s121)(RaaheRK1811PVs030)
(VL 8.4.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Margeta Christiansdr Laureus 15.4.1784 (eRKs030)
Catharina Christiansdr Laureus 14.3.1790 (eRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bookbindaren Petter Lenning 7.5.1771 Kokkola
hu Brita Backlund 9.5.1757 d.5.11.1816
(VL 10.3.1794 Kokkola)
s Gustaf Petter Lenning 13.5.1795 Kokkola
dr Hedvig Ulrica Lenning 17.5.1799 Kokkola
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sadelmakare Jacob Jacobsson Landin 1780)
ea Sophia Lassen 1778
(VL 13.5.1806 Oulu)			 
dr Caisa Helena Landin 14.2.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sadelmakare Thomas Linden 
hu Caisa Henriksdr Pyy 3.2.1789
(VL 5.1.1813 Raahe)
s Henrik Thomasson Linden 4.5.1813 Raahe (SL)
dr Greta Lisa Thomasdr Linden 4.12.1814Raahe (SL) 
dr Catharina Thomasdr Linden 24.1.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

132 Hyresmän Litt: L;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Larsson Lagus Laurila (RaaheRK1811PVs021)
hu Brita Mattsdr Hendilä 28.1.1795 Revonlaht (sl)
(VL 27.6.1815 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skom. gesäll. Gustaf Erik Lindahl Wesa 30.7.1793
Zachris Henrik Nilsson Lackström 30.5.1796 Pyhäjoki (SL)
s Johan Niclas Nilsson Lackström 13.2.1798 Pyhäjoki (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Coopv. Kapt. A. Wilhelm Lund 1784 Stockholm	
hu Anna Catharina Sjöberg 1783
dr Anna Maria 28.11.1811
s Carl Wilhem Lund 18.8.1817 Raahe (SL) d.1.3.1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mademoiselle Johanna Wilhelmina Lund 26.11.1799 Stockholm
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sjöman Jacob Löfstedt 22.11.1791 Salo
hu Lena Eskilsdr Ahola 20.3.1791 (RaaheRK1811PVs001)
(VL 5.4.1816 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

133 Hyresmän Litt: M;

betjänt Henrik Henriksson Mathlin 7.9.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddaren Johan Johansson Mathlin Järvelä 16.11.1779 Piehingi	
hu Maria Samuelsdr Krokholm 19.4.1784 
dr Maria Catharina Johansdr Mathlin 19.2.1804
s Jonas Joseph Johansson Mathlin 4.5.1815 Raahe (SL)
(perhe eRKs047)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
yngling Henrik Wilhelm Mentzer 1797 (eRKs025)
handelsbetj Anders Andersson Myrberg 4.12.1793 (eRKs044)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Mattsson Mardickala 4.7.1776
hu Lisa Carlsdr Ruonala 1774
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

134 Hyresmän Litt: M;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sjöm. Erik Monsilius
hu Maria Piuckala	 (RaaheRK1811PVs0029) 
(VL 20.9.1812 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lieutenanskan Helena Elisabet Modr 29.5.1759
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Marjelin
hu Walborg
s Matts Johansson Marjelin 20.6.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

135 tyhjä

136 Hyresmän Litt: N;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(skomak Johan Petter Nordqvist 12.11.1772 d. 25.4.1805)
ea Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL)
(Hedvigin uusi avio:)
skrädd. Emanuel Julin 25.3.1792 (sivulta 126)
(VL 23.11.1817 Raahe )
dr Ulrica Lovisa Johansdr Nordqvist 1.12.1798
dr Sara Greta Johansdr Nordqvist 26.6.1802
s Johan Johansson Nordqvist 20.3.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
smed Henrik Nyman 6.1760
h Maria Eriksdr Procko 23.5.1760 Hailuoto (SL)
(VL 25.3.1783 Hailuoto)
dr Maria Henriksdr Nyman 9.8.1786 Liminka (SL) (avio sivulle 130)
s Johan Henriksson Nyman 25.3.1796
(perhe eRK LiminkaRK1810s022)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Mattsson Nyman Keinala 21.3.1792
hu Brita Pehrsdr Tokola 29.5.1789 Saloinen (SL) 
(VL 4.2.1814 Saloinen)
(perhe eRK SaloinenRK1811s065)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Fredrik Eriksson Niemelin Olllila 15.12.1787 Ylivieska (SL) 
hu Maria Jacobsdr Kanniainen 1.7.1792 (sivulta 059)
(VL 30.12.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

137 Hyresmän Litt: N;

Jungfru Catharina Nordberg 1780

138 tyhjä

139 Hyresmän Litt: O;

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Thomas Thomasson Ojalin Kinnunen 4.11.1765 )
ea Greta Johansdr 22.12.1781
s Thomas Thomasson Ojalin 15.7.1805
oä dr Greta Lisa 10.8.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Orava se Hinttala page 124

140 tyhjä

141 Hyresmän Litt: P

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Olofsson Partin 19.10.1769 Pyhäjoki (SL)
*(hu Lisa Tulin 1.2.1777)
(uusi avio:)
hu Beata Andersdr Hjerpe Alatalo 9.3.1762 Piehingi (sivulta 122)
(VL 6.11.1814 Raahe)
dr Anna Greta Johansdr Partin 5.7.1792
dr Lisa Johansdr Partin 31.8.1794
dr Johanna Gustava Johansdr Partin 1.9.1801
s Johan Johansson Partin 29.7.1804
(perhe eRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Anna Greta Partinin aviottomat:)
 s Johan Annasson 6.7.1811
s Carl Zachris Annasson 28.12.1813 Raahe (SL) 
s Henrik Gabriel Annasson 11.5.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gelbgjutaren Abraham Mattsson Parven 1758
dr Anna Abrahamsdr Parven 25.1.1790
dr Ulrika Abrahamsdr Parven 14.11.1796
s Matts Abrahamsson Parven 2.10.1803
(perhe eRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Planet 18.7.1772 d. 30.5.1799
hu Carin Mattsdr 1769
s Henrik Henriksson 10.7.1797
oä s Johan Caisasson 7.4.1802
(perhe eRKs065)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(*sjöm Henrik Mattlin död)
hu Anna Eriksdr 29.3.1762
(Annan uusi avio;)
(vih abt 1794)
*(sjöman Henrik Simonsson Pyy Pyman 9.9.1762)
dr Catharina Henriksdr Pyy 31.1.1793
dr Susanna Henriksdr Pyy 28.9.1795
s Anders Henriksson Pyy 10.12.1798
(perhe eRKs078)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

142 Hyresmän Litt: P

Carl Fredrik Axelsson Philp 30.12.1789 Pyhäjärvi (SL) (sivulla 116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
hattmakare Thomas Titzen 9.7.1787
hu Caisa Lovisa Andersdr Gyllberg 29.6.1781 Raahe (SL)(sivulta 039)
(VL 18.9.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöman Johan Johansson Porman 14.4.1791
hu Anna Greta Asplund 19.6.1793 (sivulta 102)
(VL 30.3.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

143 -145 tyhjiä sivuja

146 Hyresmän Litt: R

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(tullskrifvaren Renman)
ea Brita Lena Simonsdr Hedman 30.5.1764 Raahe (SL)
s Johan Carlsson Renman 30.3.1792
dr Brita Maria Carlsdr Renman 25.7.1795
(perhe eRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ratikain Anna 10.2.1744 (eRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Isak Mattsson Roitelin Roitomaa 8.4.1777
*(hu Caisa Carlsdr Kytölä 20.10.1778)
(uusi avio:)
Lisa Mattsdr Roitomaa Mäkelä (RaaheRK1811PVs032) 
(VL 11.12.1813 Raahe) 
dr Caisa Sophia Isaksdr Roitelin 30.11.1803
s Isak Isaksson Roitelin 25.8.1806
s Carl Isaksson Roitelin 2.2.1807
s Matts Isaksson Roitelin 21.8.1814 Raahe (SL)d.17.7.1817
s Johan Isaksson Roitelin 28.5.1816 Raahe (SL)d.23.6.1817
dr Caisa Isaksdr Roitelin 28.5.1816 Raahe (SL)
(perhe eRKs136)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Michelsson Räisänen 26.3.1786 (eRKs136)

147 Hyresmän Litt: R

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(styrman Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL))
s Johan Anders Thomasson Ravander 11.12.1799
dr Anna Stina Thomasdr Ravander 6.11.1802
s Gustaf Thomasson Ravander 28.9.1807
(perhe eRKs035)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Per Pehrsson Ruohokangas Kilpelä 16.9.1766 Pudasjärvi (SL))
ea Margareta Henriksdr Hedman 25.6.1779 
(VL 29.6.1800 Pudasjärvi)
dr Brita Maria Pehrsdr Ruokangas 24.3.1805 Pudasjärvi (SL)
dr Agatha Pehrsdr Ruokangas 11.8.1808 Pudasjärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

148 -149 tyhjiä sivuja

150 Hyresmän Litt: S

munsterskr Johan Fredrik Stårck 23.8.1766 (eRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Michel Sandelin Jaara 14.1.1776 Lumijoki
hu Carin Eriksdr Järvelin Kuckonen 17.9.1778 Raahe (SL) 
s Michel Andersson Sandelin 2.5.1801
s Anders Andersson Sandelin 3.8.1804 d. 8.11.1811
s Carl Andersson Sandelin 16.10.1810 Raahe (SL) 
s Anders Andersson Sandelin 7.8.1814 Raahe (SL) 
dr Brita Caisa Andersdr Sandelin 30.5.1817 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(förrymd sjöman Johan Svensson)
hu Hedvig Johansson Svensson 25.6.1783
dr Christina Johansson Svensson 24.6.1804
oä dr Lisa Hedvigsdr 4.8.1811 Raahe (SL) 
oä dr Maria Hedvigsdr 21.3.1816 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Larsson Saarinen 13.12 .1776 Siikajoki (SL) 
hu Maria Danielsdr Taskinen Mustakangas 25.3.1768 Vihanti (SL)
dr Maria Lena Johansdr Saarinen 20.9.1804
s Johan Johansson Saarinen 13.11.1811 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

151 Hyresmän Litt: S

postmästaren Aron Simelius 21.9.1783 (eRKs143)
br Joseph Simelius 1795 (eRKs143)
Gustaf Adolph Simelius 18.8.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
messingsslagare gesällen 
Anders Gustafsson Siuren 7.5.1774 Raahe (SL) (eRKs030)
hu Henrica Charlotta Philp 14.2.1796 (sivulta 069) d.5.1.1817
(VL 29.6.1815 Raahe)
(uusi avio:)
hu Brita Carolina Andersdr Widbäck 5.8.1795 (sivulta 058)
(VL 22.7.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Jöransson Säickä Hassi 7.9.1769 Hailuoto (SL) 
hu Anna Simonsdr Haapala 2.10.1772 Hailuoto (SL) 
(VL 9.11.1797 Hailuoto)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakare gesällen Michel Silferling 10.7.1778

152 Hyresmän Litt: S

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Stadsläkaren assessoren Johan Söderberg 20.3.1769 d.14.9.1815
Christina Albertina Ehrenström 6.5.1764
dr Hedvig Jeana Charlotta Söderberg 7.4.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Christina Ehrenströmin edellinen avio:)
Magnus Per Festin 7.8.1755 Hede Sverige d.24.8.1789
dr Caisa Lisa Festin 21.8.1783
oä dr Catarina Laurentia Caisasdr 25.12.1811 Raahe (SL) 
dr Christina Albertina 1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullförvaltaren Carl Jacob Stadtlander 1752
fru Juliana Gustava Golin 18.5.1767
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

mademoiselle Christina Elisabeth Londicer 11.2.1788 Wasa

153 Hyresmän Litt: S

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(hattmakarmästar Christopher Stadig 1774)
ea Anna Lisa Isaksdr Kamlin 12.4.1773 Kokkola (SL)
(vih abt 1798)
st dr Brita Lisa Johansdr Hjelmer 5.12.1795
dr Maria Greta Christophersdr Stadig 8.3.1799
dr Anna Sophia Christophersdr Stadig 12.2.1802
d Carl Christopher Christophersson Stadig 
oä s Gustaf Adolph Annasson 2.7.1810
(perhe eRKs072)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Henrik Sundman de Brusi
handelsbetj Petter Johan Stårck 1794
handelsbetj Jacob Strömmer 31.3.1798 NyCarleby
sjöman Johan Sandberg 7.11.1790

154 Hyresmän Litt: T

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Michelsson Turunen 26.8.1792 (eRKs141)
hu Anna Gabrielsdr Skinnari 5.4.1784 (RaaheRK1811PVs034)
(VL 24.7.1814 Raahe)
s Johan Johansson Turunen 17.8.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Jacobsson Törnqvist 14.10.1791 (eRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Erik Jacobsson Törnqvist 14.10.1772 (eRKs141)
hu Anna Henriksdr (Gretasdr) Turkhus 12.3.1779 Pyhäjoki (SL)
s Johan Eriksson Törnqvist 3.12.1801
s Erik Benjamin Eriksson Törnqvist 7.9.1805 död
s Erik Benjamin Eriksson Törnqvist 8.12.1817 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Ephraim Larsson Tornelius 28.4.1794 (eRKs028)
Robert Salomon Larsson Tornelius 7.6.1799 (eRKs028)

155 Hyresmän Litt: T

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
kusken Thure Törnqvist 13.7.1770
hu Anna Brita 25.3.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Joseph Bertilsson Tabell 16.8.1797 (eRKs140)
hu Susanna Magdalena Asplund 10.11.1784 (sivulta 102)
(VL 9.11.1817 Raahe)
oä dr Magdalena Susannasdr 5.11.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

156 Hyresmän Litt: T tyhjä

159 Hyresmän Litt: W

borgmästaren Matts Wilander 1753 (eRKs143) d. 29.1.1815
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjömannen Johan Josephsson Wijksten Maunula 1.12.1773 
hu Margeta Mattsdr Forss 22.12.1769
s Joseph Johansson Wijksten 24.11.1796
(perhe eRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
karduansmakaren Anders Wettersten 1768 d.6.11.1816	
hu Anna Maria Johansdr Höök 1775
s Anders Johan Andersson Wettersten 3.8.1798
dr Maria Christina Andersdr Wettersten 29.10.1800 
dr Catharina Andersdr Wettersten 15.4.1803
dr Anna Lisa Andersdr Wettersten 1806
s Carl Henrik Andersson Wettersten 1809 d.30.8.1814
(perhe eRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

160 Hyresmän Litt: W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Michel Wahlberg)
ea Anna Eriksdr 22.10.1799
dr Greta Michelsdr Wahlberg 22.10.1799
dr Anna Lisa Michelsdr Wahlberg 28.2.1804
s Michel Michelsson Wahlberg 1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Johansson Waara 20.8.1775
hu Brita Johansdr Räihä 31.8.1775
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Pehrsson Wahlman 6.1.1777
hu Greta Eriksdr 7.8.1772
dr Anna Lisa Johansdr Wahlman 22.9.1805
dr Margareta Johansdr Wahlman 23.12.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman
*(Sven Henrik Carlsson Wijkblad 21.3.1762 Raahe (SL) d. 22.8.1805)
ea Maria Sofia Michelsdr Gumse-Granberg 16.3.1759 Vihanti
(vih abt 1792)
dr Maria Rebecka Svensdr Wijkblad 22.12.1794 Raahe
(perhe eRKs014)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

161 Hyresmän Litt: W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Nils Nilsson Wahlberg Lattunen 22.8.1787 (RaaheRK1811PVs021)
hu Hedvig Olofsdr Winikangas Mattila 20.6.1790	 
(VL 20.9.1812 Raahe)
s Johan Nils Nilsson Wahlberg 15.5.1814 Raahe (SL) 
s Thomas Nilsson Wahlberg 21.12.1816 Raahe (SL) 
s Erik Nilsson Wahlberg 21.12.1816 Raahe (SL) d.3.9.1817
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Willman Philpula
hu Maria Pehrsdr Ståhlberg 13.11.1781 (PattijokiRK1811s179)
(VL 6.10.1811 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagare gesällen Anders Westerlund 1786 Bygdeå
hu Ulrica Johansdr	1792 Bygdeå
s Jonas Anton Andersson Westerlund 22.8.1812
s Carl Johan Andersson Westerlund 29.1.1814 Raahe (SL) 
s Ulric Andersson Westerlund 6.6.1816 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
snickaren Henrik Wennerström 1778 ifr Torneå 1814
dr Elsa Elisabeth Wennerström 1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

162 Hyresmän Litt: W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
f.d. prestmannen Henrik Widell 2.12.1762 Tottijärvi
hu Anna Christina Sparman 20.3.1770
dr Anna Elisabeth Henriksdr Widell 11.3.1797
s Berndt Wilhelm Henriksson Widell 12.1.1810
dr Maria Matilda Henriksdr Widell 21.3.1811 Haapavesi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
demoiselle Greta Lisa Westberg 1791

163-166 tyhjiä sivuja

167 Hyresmän Litt: Å

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbrännare Erik Andersson Åker Leinonen 1.5.1782
h Anna Eriksdr Riiko 4.2.1772
(VL 23.1.1803 Oulu)
s Anders Eriksson Leinonen 15.10.1803 Oulu(SL)
s Erik Eriksson Leinonen 1.3.1806 Oulu(SL)
s Johan Eriksson Åker 18.8.1810
(perhe PyhäjokiRK1810s047) ifr Pyhäjoki 1811 till Pyhäjoki 1811
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Orava se Hinttala page 124

168 tyhjä

169 Hyresmän Litt: Ä Äijälä

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Pehrsson Äijälä Bränman 2.8.1751
hu Elisabeth Procko 1759
s Joseph Pehrsson Äijälä 9.1.1788 garfare gesäll
s Abraham Pehrsson Äijälä 6.12.1790
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

170 tyhjä

171 Hyresmän Litt: Ö Öhrn, Örn

glasmästaren Matts Öhrn 1.6.1765
syst dr Anna Stina Gustafsdr Örn

LOPPU