raahe_rk1799

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
		rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)	
123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g123456

RaaheRK 1799

001 n:o 1 Första qvarteret (eRKs001)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inv hb Johan Jacobsson Jurvelius 5.4.1739 Raahe (SL)
hu Brita Lena Josephsdr Calamnius 16.8.1753 Raahe (SL)
(vih abt 1782)
st dr Anna Brita Johansdr Arhenius 25.3.1778 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Johansdr Jurvelius 10.4.1783 Raahe
oä s Joseph Carinsson 11.1.1804 d. 16.12.1804
dr Helena Johansdr Jurvelius 13.8.1786 Raahe
dr Anna Sophia Johansdr Jurvelius 4.5.1796 Raahe
(perhe) till Stocholm 1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

002 n:o 2 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Carlander död
hu Lisa Nilsdr
dr Ulrica Mattsdr Carlander 1.12.1793 d. 11.4.1805
s Johan Mattsson Carlander 24.6.1798
(perhe eRKs090)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

003 n:o 3 Första qvarteret (eRKs003)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Anders Sjöholm 2.2.1732 d. 1791)
ea Anna Johansdr 1733 död
(vih abt 1756)
dr Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) (perhe a)
dr Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL) (perhe b)
dr qvp Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)
oä drdr Carin Sophiasdr 15.11.1797
oä dr s Erik Sophisson 30.5.1803
dr Christina Andersdr Sjöholm 20.6.1771 Raahe (SL)
dr Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL) (perhe c)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg sjöman Aron Mattsson Sandelin död)
ea Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) 
(VL 1.8.1780 Raahe)
(Annan uusi avio:)
måg sjöm Henrik Holmlin Kortet 46 år
(vih abt 1793)
dr Sophia Henriksdr Holmlin 22.3.1795
dr Anna Sophia Henriksdr Holmlin 8.2.1801
dr Anna Greta Henriksdr Holmlin 25.3.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg arb.k. Michel Pehrsson Pietilä Jauhiainen 18.4.1757
hu Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
*(sjöman Eklöf död)
(* ea Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL) d.13.7.1794)
dr Maria Eklöf 23.6.1787 till Lochteå 1805, till Wasa 1806
					(VL 14.12.1817 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sts Johan Aronsson Sandelin 10.9.1794
sts Jacob Aronsson Sandelin 25.5.1787
sts Aron Aronsson Sandelin 26.3.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

004 n:o 4 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL)
hu Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL)
(vih 1796)
dr Catharina Margeta Henriksdr Sovelius 23.4.1797
s Matts Henriksson Sovelius 18.6.1799 d. 18.1.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

005 n:o 5 ja 6 Första qvarteret

rådman handelsman Diedrich Baltzarsson Freitag 19.2.1760 Raahe (SL)
mod ea Maria Johansdr Sovelius 12.11.1734 Raahe (SL)
syst Catharina Baltzarsdr Freitag 3.1.1769 Raahe (SL)

006 n:o 7 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL)
hu Maria Helena Blom 25.11.1760 Uleåborg d. 24.3.1805
dr Anna Sophia Alexandersdr Freitag 23.8.1786
s Alexander Alexandersson Freitag 28.2.1787 til Uleå 1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetjenten
Jöns Petter Jöns-Pettersson Bergh 4.4.1785 Liminka

007 n:o 8 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Andersson Durchman 7.1.1762 Vihanti
hu Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe
(vih abt 1792)
dr Maria Margeta Michelsdr Durchman 19.8.1796
s Anders Michelsson Durchman 15.3.1798
s Zachris Michelsson Durchman 1.1.1801
dr Gustava Wilhelmina Michelsdr Durchman 4.12.1802
s Johan Henrik Michelsson Durchman 14.2.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetjenten
Erik Burman 24.1.1787
handelsbetjenten
Petter Johan Carlsson Wigell 18.9.1786 Pyhäjärvi (SL)
svärmoder
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Mattssson Fagervik 3.3.1733 Raahe (SL) d. 6.7.1787 Raahe)
ea Margeta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe (SL)
(VL 2.12.1765 Raahe)
dr Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe (SL) (avio ylempänä)
dr Anna Henriksdr Fagervijk 15.2.1774 Raahe (SL)
s Johan Henriksson Fagervijk 6.9.1777 Raahe (SL)
(perhe eRKs008)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mor br Joseph Johansson Pölck 23.6.1748 Raahe (SL) (eRKs008)	

008 n:o 9 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Hans Abraham Hansson Hajahn 2.10.1737 Raahe (SL)
hu Maria Mattsdr Hedman 7.5.1743 Raahe (SL)
(VL 23.5.1768 Kruunupyy)
dr Maria Hansdr Hajahn 24.12.1776 Raahe (SL)
dr Hedvig Hansdr Hajahn 23.2.1781 Raahe (SL)
dr Brita Hansdr Hajahn 26.4.1774 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg hattmakare Pehr Stenberg 16.5.1778 Kokkola (sivulta 072)
hu Brita Hansdr Hajahn 26.4.1774 Raahe (SL)
Maria Gustava Pehrsdr Stenberg 17.2.1803
Sigrid Petronella Pehrsdr Stenberg 7.8.1804
Abraham Joachim Pehrsson Stenberg 19.5.1806 Raahe
Ottiliana Pehrsdr Stenberg 6.4.1808 Raahe
Fredrik Pehrsson Stenberg 1.5.1805 Raahe död

009 n:o 10 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagar mäst Jonas Öström 1753
*(hu Helena Palmroth d. 2.1.1799)
(uusi avio:)
hu Greta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL) (sivulta 073)
(vih abt 1800)
s Johan Petter Jonasson Öström 23.10.1794 d. 29.7.1796
s Petter Alexander Jonasson Öström 18.6.1797 d. 9.6.1799
dr Caisa Greta Jonasdr Öström 36.4.1801
s Johan Jonasson Öström 27.5.1802
dr Maria Fredrika Jonasdr Öström 29.12.1803
(perhe eRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

010 n:o 11 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Olof Henriksson Ervast 30.5.1745 Raahe (SL) 
hu Brita Abrahamsdr Mathesius 3.7.1753 Härnösand
(VL 7.12.1776 Pyhäjoki)
dr Brita Anna Olofsdr Ervast 4.2.1780
s Abraham Olofsson Ervast 19.8.1782
(hu Catharina Lovisa Axelsdr Philp 12.8.1788 Pyhäjärvi (SL))
					(sivulta 040)
dr Maria Olofsdr Ervast 13.6.1785
s Isak Olofsson Ervast 5.5.1787 Pyhäjoki (SL) 
dr Catharina Olofsdr Ervast 12.1.1793
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

011 n:o 12 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg färgaren Johan Olnborg 11.12.1739 d. 19.12.1811
hu Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)
dr Maria Christina Johansdr Olnborg 3.3.1786
s Johan Johansson Olnborg 26.6.1789
(perhe eRKs011)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

012 n:o 13 ja osa14 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman enkl Henrik Montin 21.12.1737
*(Christina Sovelius död)
s Michel Henriksson Montin 6.2.1765 Raahe (SL)
dr Ulrica Henriksdr Montin 11.2.1768 Raahe (SL)
dr Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg Gustaf Henriksson Achrenius 18.3.1769 Kalajoki d. 12.12.1808 )
hu Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)
dr Ulrica Gustava Achrenius 18.10.1796 Kalajoki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg br s Gustaf Henriksson Achrenius 21.3.1790
handelsbetj Nils Berg 22.12.1779

013 n:o 14 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Pehr Ytterberg 1738 d. 1790)
ea Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL)(eRKs012)
Greta Lotta Johansdr Josander 5.9.1750 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kyrckoväcktaren Erik Järvelin Kuckonen 25.9.1748
hu Brita Mattsdr Waicko 24.4.1750
(VL 13.11.1774 Raahe)
dr Carin Eriksdr Järvelin Kuckonen 17.9.1778 Raahe (SL) 
					(avio sivulle 139)
dr Anna Eriksdr Järvelin 19.9.1784 Raahe (perhe a)
dr Lisa Eriksdr Järvelin 20.9.1788 Raahe
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg Samuel Elo)
ea Anna Eriksdr Järvelin 19.9.1784 Raahe
s Erik Samuelsson 27.9.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

014 n:o 15 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman
Sven Henrik Carlsson Wijkblad 21.3.1762 Raahe (SL) d. 22.8.1805
hu Maria Sofia Michelsdr Gumse-Granberg 16.3.1759 Vihanti
(vih abt 1792)
s Johan Henrik Svensson Wijkblad 20.11.1793 Raahe d. 22.3.1799 
dr Maria Rebecka Svensdr Wijkblad 22.12.1794 Raahe
s Carl Wilhelm Svensson Wijkblad 30.12.1797 Raahe d. 30.3.1799 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Zachris Zachrisson Laacko 30.5.1766 Raahe (SL)
hu Carin Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL)
dr Maria Christina Zachrisdr Laacko 11.9.1800
s Frans Petter Zachrisson Laacko 7.2.1802
dr Caisa Lovisa Zachrisdr Laacko 6.1.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

015 n:o 16 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman samt postmestaren
*(Sven Svensson Kröger 18.6.1734 d.30.3.1798)
*(Lisa Brita Freitag 19.11.1745 Raahe d. 16.9.1781)
(uusi avio:)
ea Maria Christina Winsten 12.7.1757 Pietarsaari
(VL 27.2.1783 Pietarsaari)
s Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL) (perhe a)
dr Elisabeth Svensdr Kröger 22.9.1770 Raahe (SL)
s Anders Johan Svensson Kröger 13.12.1783 
dr Maria Margeta Svensdr Kröger 12.3.1785
dr Brita Sophia Svensdr Kröger 14.9.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL)
hu Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL) (sivulta 081)
dr Henrica Henriksdr Kröger 22.6.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
*(måg Jacob Johan Fröster)
hu Elisabeth Svensdr Kröger 22.9.1770 Raahe (SL)
oä s Johan Lisasson 13.10.1792
oä s Henrik Lisasson 17.8.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
farbr Johan Kröger
handels betj Johan Mattsson Röring 11.8.1776 Pyhäjoki (SL)
	(eRKs118) till Cuopio 1803 d.24.2.1813 Kuopio

016 n:o 17 Första qvarteret

(tyhjä sivu)

017 n:o 18 och half of 19 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Olof Lundström 11.11.1754
hu Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe (SL)(eRKs006)
(vih abt 1793)
dr Maria Catharina Olofsdr Lundström 6.12.1794
dr Anna Christina Olofsdr Lundström 4.5.1796
s Baltzar Olofsson Lundström 8.11.1797
s Erik Olofsson Lundström 4.8.1799
s Didrich Olofsson Lundström 6.10.1801
s Olof Olofsson Lundström 2.10.1803
s Johan Olofsson Lundström 12.10.1805
s Pehr Olofsson Lundström 7.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Catharina Greta Lundberg

018 half of 19 och 20 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Zachrisson Lacke)
*(hu Maria Nordberg)
vih abt 1763)
s Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe (SL) (perhe a)
s Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe (SL)
hu Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL) (sivulta 029)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)
hu Ulrica Lovisa Johansdr Pahrman 25.8.1773 Kristiinakaupunki (SL)
(VL 17.11.1793 Kristiinakaupunki)
dr Maria Lovisa Mattsdr Lacke 1.2.1794
s Johan Zachris Mattsson Lacke 25.3.1895
s Matts Mattsson Lacke 7.3.1797
s Simon Erik Mattsson Lacke 24.4.1799
s Carl Magnus Mattsson Lacke 10.12.1800
s Pehr Nicklas Mattsson Lacke 3.2.1803
s Herman Anders Mattsson Lacke 10.5.1805
dr Ulrica Mathilda Mattsdr Lacke 29.7.1810 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

019 n:o 21 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Pölck 12.6.1736 Raahe (SL) d. 26.2.1801
(vih abt 1760)
dr Brita Danielsdr Jurvelius 12.1.1764 Raahe (SL)
dr Margeta Danielsdr Jurvelius 24.5.1766 Raahe (SL)
s Joseph Danielsson Jurvelius 2.6.1769 Raahe (SL) 
dr Catharina Danielsdr Jurvelius 10.4.1776 Raahe (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

020 n:o 22 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi d. 13.8.1803 Stockholm
hu Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe (SL)
(VL 6.2.1780 Raahe)
s Johan Jacobsson Fellman 4.9.1781 Raahe (SL)
dr Sara Jacobsdr Fellman 28.3.1783
s Baltzar Jacobsson Fellman 29.8.1784
dr Maria Jacobsdr Fellman 6.2.1789
s Jacob Jacobsson Fellman 22.9.1792
s Franz Didrich Jacobsson Fellman 14.5.1794
s Isak Jacobsson Fellman 26.6.1799 d. 25.6.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
coopvaerdie capitan
Anders Granlund 23.11.1733 d. 23.2.1801

021 n:o 23 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gustaf Gustafsson Bogman(sson) 25.2.1756 Raahe (SL) d. 1801 Oulu
hu Maria Sophia Johansdr Rehn 28.1.1769 Oulu 
(vih abt 1797)
dr Sophia Magdalena Gustafsdr Bogmansson 8.2.1800 Oulu 
					d. 5.10.1801 Oulu
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Sven Gustafsson Bogman 15.8.1769 Raahe (SL) 
syst Anna Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) 
oä s Matts Annasson 21.12.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

022 n:o 24 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Anders Andersson Hedmansson 13.5.1770 Raahe (SL)
hu Maria Juliana Carlsdr Uhlenius 28.10.1770 Oulu (OuluRK1793s243)
(VL 23.4.1799 Oulu)
s Anton Andersson Hedmansson 19.11.1800 Raahe
dr Antonina Andersdr Hedmansson 19.11.1800 Raahe
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Esaias Nilsson Fellman 12.12.1781 Oulu (OuluRK1778s172)
handelsbetj Carl Sebastian Lauren 22.11.1784

023 n:o 25 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Gustafsson Örn 5.12.1732 Raahe (SL) d. 20.1.1805
hu Catharina Mattsdr Hedman 14.2.1737 Raahe (SL) 
s Matts Johansson Örn 1.6.1765 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Örn 2.10.1761 Raahe (SL)
s Nicolaus Johansson Örn 1.4.1775 Raahe (SL)
s Carl Johansson Örn 27.1.1778 Raahe (SL)
Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg skomak Johan Petter Nordqvist 12.11.1772 d. 25.4.1805
hu Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL)
dr Ulrica Lovisa Johansdr Nordqvist 1.12.1798
dr Sara Greta Johansdr Nordqvist 26.6.1802
s Johan Johansson Nordqvist 20.3.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

024 n:o 26 Första qvarteret

capellans gård
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(capell Petter Olofsson Carlen 5.12.1722 Raahe d. 12.1.1799)
ea Greta Bergström 10.2.1730
st dr Maria Stina Walman 16.1.1753
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
capell Johan Johansson Gyllenberg 22.12.1768 Munsala
hu Sophia Gabrielsdr Lagus 8.3.1767 Oulainen
(vih 1798)
s Sven Robert Johansson Gyllenberg 12.6.1802 d. 22.12.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
comminister Henrik Widell 2.12.1762 Wesilax Tottijärvi
hu Anna Christina Sparman 20.3.1770
dr Anna Elisabeth Henriksdr Widell 11.3.1797
dr Brita Maria Henriksdr Widell 6.9.1799 d. 14.3.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

025 n:o 27 & 28 Första qvarteret

borgmästare Carl Gustafsson Mentzer 14.4.1736 d. 18.4.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst dr mademoiselle 
Helena Christina Samuelsdr Agander 23.3.1765 Kuopio (SL)
	mies: organisten Erik S.... till Piteå 1805
s Jöran Adolph Oppman 7.9.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jfr Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL) 
						(sivulla 033)
br sonason Henrik Wilhelm Mentzer 1797 till Kuopio

026 n:o 29 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmed mäst Anders Hilden 1753
hu Susanna Johansdr Sellman 1757 
s Johan Henrik Andersson Hilden 7.3.1786
s Anders Claes Andersson Hilden 6.7.1796
s Carl Andersson Hilden 26.4.1799
s Gustaf Andersson Hilden 7.6.1801
dr Susanna Andersdr Hilden 14.12.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mod ea Catharina Pietola 1727 Uleåborg

027 n:o 30 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Andersson Norlander Hemmi 13.12.1719 Raahe
hu Brita Casander
(uusi avio:)
hu Susanna Helena Pehrsdr Cajanus 26.4.1736 Lohtaja
dr Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg handelsm Gabriel Kahelin 1773 GCarleby förrymd 1803
hu Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL)	d. 15.4.1800
dr Anna Christina Gabrielsdr Kahelin 26.11.1798 d. 27.2.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg br Anders Kahelin 19.7.1787 GCarleby
Pehr Mattsson Pietilä 20.11.1777 kallar sig Åman
hu Maria Ephraimsdr Rijslander 5.10.1775 Raahe (SL)(sivulta 065)

028 n:o 31 Första qvarteret

fiskaren Lars Tornelius 15.7.1728 d. 19.8.1803 i Pavola
*(hu Catharina Falck 1735 d. 13.4.1793)
(uusi avio:)
hu Martha Östberg 26.9.1777
(vih abt 1794)
s Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769 (perhe a)
s Isak Larsson Tornelius 24.10.1771 borta ifr 1894
s Johan Ephraim Larsson Tornelius 28.4.1794
s Lars Fredrik Larsson Tornelius 13.5.1796 d. 3.8.1802
s Albert Salomon Larsson Tornelius 7.6.1799
s Lars Petter Larsson Tornelius 25.10.1802 d. 23.1.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769
hu Anna Palden 1.3.1766 (sivulta 053)
dr Catharina Abrahamsdr Tornelius 29.7.1801
dr Anna Sophia Abrahamsdr Tornelius 31.10.1803
s Abraham Abrahamsson Tornelius 24.2.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

029 Nya tomter af första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(kyrkoh. Pehr Kaspersson Groen 1.2.1727 Paltamo 
					d. 27.6.1793 Hailuoto)
*(hu Brita Jacobsdr Sipelia 1.11.1722 d. 22.12.1771 Raahe)
(vih abt 1755)
(uusi avio:)
ea Christina Balthazarsdr Freitag 13.7.1754 Raahe (SL)
(VL 30.8.1772 Raahe)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL) (avio sivulle 018)
s comminister Balthazar Frans Pehrsson Groen 24.1.1776 Raahe (SL)
s comminister Pehr Pehrsson Groen 23.1.1764 Raahe (SL) d. 25.5.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Påhl Johansson Kyllönen 5.1.1730 d. 26.3.1799
hu Brita Påhlsdr Sippola 27.1.1730 Raahe (SL) d. 16.2.1800
(vih abt 1759)
s Johan Påhlsson Kyllönen 27.10.1760 Raahe (SL) d. 27.2.1800
dr Greta Påhlsdr Kyllönen 24.2.1763 Raahe (SL) (perhe a)
s Påhl Påhlsson Kyllönen 11.8.1768 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg sjöman Pölck död)
ea Greta Påhlsdr Kyllönen 24.2.1763 Raahe (SL) se pag 131
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Samuelsson Askell 13.9.1768 Hailuoto (SL)
hu Margeta Andersdr Alatalo 22.4.1767
dr Elisabeth Johansdr Askell 29.5.1796 d. 19.5.1799
(perhe eRKs086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

030 Nya tomter af första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landt tull besökare 
Gustaf Adolph Gustafsson Siuren 9.4.1772 Raahe (SL)
hu Brita Jacobsdr Peldoma 14.2.1761 (yliviivattu)
(perhe eRKs121)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Magdalena 1776 (?)
messingsslagare gesellen 
Anders Gustafsson Siuren 7.5.1774 Raahe (SL) ifr Åbo 1804 
syst Christina Gustafsdr Siuren 19.6.1782 (eRKs121)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Christian Olofsson Laureus 20.7.1738 Raahe (SL)
*(hu Margeta Johansdr Piecko)
(VL 15.11.1767 Raahe)
(uusi avio:)
hu Brita Horneman 1748
dr Sophia Christiansdr Laureus 8.1.1773 Raahe (SL)
dr Christina Christiansdr Laureus 29.5.1778 Raahe (SL) 
					(avio sivulle 126)
s Olof Christiansson Laureus 17.2.1781 Raahe (SL)
dr Margeta Christiansdr Laureus 15.4.1784
dr Catharina Christiansdr Laureus 14.3.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
styrman Olof Karakainen 21.12.1750
hu Lisa Hannuxela 26.1.1734
(VL 28.11.1776 Siikajoki)
(uusi avio:??)
Caisa 1769
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar Berggren

031 Nya tomter af första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Abraham Mattsson Parven 1758
hu Elisabeth Christina Josephsdr Calamnius 12.6.1756 Raahe (SL)
(VL 27.1.1780 Raahe)
dr Maria Elisabeth Abrahamsdr Parven 27.2.1787
dr Anna Abrahamsdr Parven 25.1.1790
dr Ulrika Abrahamsdr Parven 14.11.1796
dr Catarina Abrahamsdr Parven 7.3.1801 d. 12.10.1802
s Matts Abrahamsson Parven 2.10.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Joseph Josephsson Jurvelius 14.6.1743
hu Anna Hammarberg 7.6.1747
s Johan Josephsson Jurvelius 10.3.1774 Raahe (SL)
dr Brita Josephsdr Jurvelius 18.8.1779 Raahe (SL)
s Henrik Josephsson Jurvelius 4.3.1785 Raahe (SL)
dr Margareta Elisabeth Josephsdr Jurvelius 30.9.1787
(perhe eRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Johan Josephsson Jurvelius 10.3.1774 Raahe (SL)
hu Greta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)(sivulta 103)
s Johan Henrik Johansson Jurvelius 26.9.1800
s Simon Erik Johansson Jurvelius 31.12.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Thomas Olofsson Lassila 13.5.1761 Raahe (SL) d. 20.4.1803
hu Maria Jacobssdr Malinniemi 12.12.1764
s Thomas Thomasson Lassila 25.1.1796 död
(Marian uusi avio:)
Michel Conradsson Walldanen 24.2.1755 Paltamo (SL)
(vih abt 1805)
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

032 Nya tomter af första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Samuel Mustonen 23.5.1769 d. 8.11.1800
hu Beata Johansdr Holmström 7.10.1772 Pyhäjoki (SL)
(Beatan uusi avio:)
sjöman Matts Jacobsson Borgarbacka 10.8.1771
(vih abt 1804)
s Zachris Samuelsson Mustonen 21.9.1799
(perhe eRKs109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Anders Pehrsson Tuuttila 14.9.1762 Pyhäjoki (SL)
*(hu Margareta Larsdr 11.10.1753 d.1790)
(uusi avio:)
hu Lisa Michelsdr Jaara 1770
dr Brita Andersdr Tuuttila 16.1.1793
s Petter Andersson Tuuttila 10.8.1797
dr Catharina Andersdr Tuuttila 7.10.1799
dr Anna Lisa Andersdr Tuuttila 19.10.1801
dr Maria Margareta Andersdr Tuuttila 19.10.1801
dr Christina Andersdr Tuuttila 13.2.1804
(perhe eRKs124, PattijokiRK1779s161)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl afsk sold Henrik Henriksson Ahlman Bjurström
				 12.11.1757 Raahe (SL)
hu Anna Hansdr Öyski Toppel 20.12.1760 Raahe (SL)
(VL 2.1.1780 Raahe)
dr Sophia Henriksdr Ahlman 25.10.1785 Vihanti (SL)
dr Carin Henriksdr Ahlman 20.5.1789 Vihanti (SL)
dr Maria Gustava Henriksdr Ahlman 29.8.1800 Vihanti (SL)
s Johan Henrik Henriksson Ahlman 10.1.1803
(perhe eRK VihantiRK1794s068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Hansk (?)
Räihä (?)

033 Nya tomter af första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Olofsson Laureus 13.4.1729 Raahe (SL) död)
*(hu Anna Dionysiusdr Kopf 1725 d. 21.2.1776)
(uusi avio:)
ea Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (uusi avio sivulla 076)
(VL 27.5.1777 Raahe)
st dr Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL)
					 (sivulla 025)
s Olof Andersson Laureus 19.8.1778 Raahe (SL) (sivulle 076)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Mattsson Lilja 2.5.1769 Siikajoki (SL) se pag 124
hu Anna Mattsdr Kauppinen 8.6.1772 Raahe (SL) (eRKs104)
(vih abt 1797)
s Matts Johansson Lilja 24.7.1798
s Johan Johansson Lilja 18.8.1801 d. 24.5.1803
s Henrik Johansson Lilja 29.2.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

034

(jonkinlainen lista)
Walman
Leppäluoto
Pietilä, ASilven Jacob 29 år hu Christina Digersörn
Mustonen Zachris
..Hård
Peldomaa
Lilja
Kauppinen
Pavonperä
Björkbacka Lars hu Caisa

035 n:o 32 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
styrman Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL)
hu Juliana Johansdr Ilmolander 9.1.1769 Raahe (SL) (sivulta 053)
s Johan Anders Thomasson Ravander 11.12.1799
dr Anna Stina Thomasdr Ravander 6.11.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Christina Ravander 20.1.1746 d. 25.11.1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(skräddar Johan Engelberg 24.2.1751 Karjalohja d. 3.2.1795)
hu Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(vih abt 1781)
(Catharinan uusi avio:)
skräddarmestar Johan Adamsson Gjörke 1766
(vih abt 1796)
s Anders Johansson Engelberg 20.1.1781 Raahe (SL) student
dr Maria Christina Johansdr Engelberg 27.5.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddarlärling Erik Johansson Pekuri Grönborg 19.4.1778 Raahe (SL)
						till Uleåb 1799
Johan Johansson Mathlin Järvelä 16.11.1779 (avio sivulle 047)

036 n:o 33 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(kronolänsman Michel Sparman 1728 d. 8.4.1797)
*(hu Elisabeth Norberg 15.1.1737 d. 22.4.1795)
dr Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg handelsm Pehr Zachrisson Ervast 31.3.1751 Raahe (SL)
					(sivulta 088)
hu Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
(vih 1799)
s Zachris Pehrsson Ervast 10.1.1801
dr Christina Lovisa Pehrsdr Ervast 20.11.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Anna Magdalena Londicer 16.11.1784

037 n:o 34 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(svarfaren Anders Gyllberg , förrymd)
hu Anna Greta Leander 1756
(VL 19.4.1781 Raahe)
oä dr Eva Ulrica Olofsdr Gyldenäs 28.8.1777 Raahe (SL)
dr Catharin Lovisa Andersdr Gyllberg 29.6.1781 Raahe (SL)
oä s Carl Annasson 5.4.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

038 n:o 35 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL)
hu Anna Christina Hedman 26.12.1759 Raahe (SL)	
(vih abt 1787)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

039 n:o 36 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Johan Casparsson Forbus 13.6.1750 Raahe (SL) d. 18.2.1794 )
ea Greta Christina Gummerus 2.11.1761 Kalajoki (SL)
(VL 21.2.1786 Sievi)
dr Maria Johansdr Forbus 25.1.1788
oä s Johan 25.10.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) (yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Catharina Ulrica Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) 
oä dr Maria Carinsdr 27.11.1788
oä s Johan Carinsson 10.4.1798
oä s Jacob Carinsson 29.10.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Johan Johansson Friman 23.9.1774 Raahe (SL) (sivulta 050)
hu Carin Abrahamsdr Montin 14.8.1775 Raahe (SL) (sivulta 051)
s Johan Abraham Johansson Friman 20.8.1801
s Carl August Johansson Friman 15.12.1802
dr Catharina Seraphia Johansdr Friman 3.11.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Petter Bergh 4.4.1785 til Stockholm 1805

040 n:o 37 & 38 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Anders Mattsson Hedman 23.3.1734 Raahe (SL) d. 5.8.1803
*(hu Maria Charlotta Tammelin 10.8.1751 d. 23.3.1788)
(uusi avio:)
hu Anna Åberg 19.10.1746
st dr Lovisa Ulrica Andersdr Hedman 13.11.1780 Raahe (SL) 
	(avio 1804 till Lycksele med Christopher Ersson Lindahl)
s Carl Gustaf Andersson Hedman 23.2.1783
st dr Greta Lovisa Jurvelin 12.6.1786 
	(mies:Christopher Lindell) till Wästerbotten 1808)
*(dr Brita Andersdr Hedman 22.5.1765 Raahe (SL) (perhe a))
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg serg. Axel Fredrik Philp)
*(hu Brita Andersdr Hedman 22.5.1765 Raahe (SL)
					d. 25.2.1799 Pyhäjärvi)
dr Catharina Lovisa Axelsdr Philp 12.8.1788 Pyhäjärvi (SL) 
					(avio sivulle 010)
s Carl Fredrik Axelsson Philp 30.12.1789 Pyhäjärvi (SL)
dr Anna Brita Axelsdr Philp 9.2.1793 Pyhäjärvi (SL)
dr Charlotta Henrica Axelsdr Philp 14.2.1796 Pyhäjärvi (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

041 n:o 39 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Petter Erik Eriksson Ahlvik 6.12.1769 Kuopio (SL)
						d. 23.12.1804
hu Brita Lena Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL)
s Pehr Ludvig Pehrsson Ahlqvist 30.7.1799
(perhe eRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

042 n:o 40 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL)
*(hu Margareta Westman)
(uusi avio:)
hu Magdalena Rein 20.12.1758
dr Sophia Aronsdr Laureus 9.9.1778 Raahe (SL) avio 1805	
		med Adolf Fredrik Westman till Uleåborg
s Olof Aronsson Laureus 1.10.1780 Raahe (SL)
st s Henrik Johansson Hedborg 21.1.1785
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

043 n:o 41 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Zachris Andersson Durchman 26.8.1760 Vihanti (SL) 
						d. 23.10.1803
hu Greta Lithovius 10.7.1772 Uleåborg
(vih abt 1800)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(capellan Anders Durchman's ( d.1776 ) encka:)
Anna Catharina Michelsdr Montin 26.11.1731 Raahe (SL)
handelsbetj Erik Sivertsson Lundberg §784
handelsbetj Joachim Henriksson Lipe´n 5.7.1781 Idensalmi

044 n:o 42 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
capitain och tullförvaltare Anders Gustaf Myrberg 
					14.9.1763 västervik
hu Christina Mattsdr Sovelius 12.6.1764 Raahe
dr Hedvig Catharina Andersdr Myrberg 3.7.1792
s Anders Andersson Myrberg 4.12.1795
s Magnus Andersson Myrberg 16.9.1796
s Matts Augustus Andersson Myrberg 24.7.1797
dr Albertina Amalia Andersdr Myrberg 28.2.1799 d. 10.8.1799
s Johan Otto Andersson Myrberg 5.4.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

045 n:o 43 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
organisten och kyrkovärden
Joachim David Lyckman 23.3.1742
hu Maria Carlsdr Klovensich 6.8.1742 Lohtaja (SL)
dr Greta Christina Joachimsdr Lyckman 
				15.5.1770 Lohtaja(SL)(perhe a)
s Carl Joseph Joachimsson Lyckman 9.9.1772 Kannus (SL)
dr Regina Sophia Joachimsdr Lyckman 9.1.1778 Ilmajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg handelsman Erik Nordberg 16.3.1768
hu Margeta Christina Joachimsdr Lyckman 15.5.1770 Lohtaja (SL)
dr Maria Catharina Eriksdr Nordberg 25.12.1798	
s Erik Eriksson Nordberg 22.3.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Joachim Israel Qvist 1786

046 n:o 44 Andra qvarteret

(äges af Nordqvist pag 23)

047 n:o 45 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Samuel Krokholm)
ea Anna Mattsdr Hedman 1.12.1725
s Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)
hu Maria Wester 1761
(uusi avio: ??)
hu Lisa Engman
dr Maria Samuelsdr Krokholm 19.4.1784 (perhe aa)
(perhe eRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe aa)
måg Johan Johansson Mathlin Järvelä 16.11.1779 Piehingi
					(sivulta 035)	
hu Maria Samuelsdr Krokholm 19.4.1784 
dr Maria Catharina Johansdr Mathlin 19.2.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg Johan Johansson Kraftman 
hu Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL)
s Pehr Johansson Kraftman 24.6.1786
dr Anna Elisabeth Johansdr Kraftman 10.1.1787
dr Christina Johansdr Kraftman 15.2.1789
dr Sophia Johansdr Kraftman 12.9.1791
s Matts Johansson Kraftman 24.2.1797
dr Maria Johansdr Kraftman 1.3.1799
dr Hedvig Johansdr Kraftman 6.1.1801 d. 6.11.1803
s Johan Johansson Kraftman 19.11.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

048 n:o 46 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tunnbindaren mest Lars Lundahl 25.7.1746 Tukholma
hu barnmorska Beata Helena Carmitz 10.3.1762 Kuopio
(vih 1786)
s Abraham Larsson Lundahl 15.6.1801
s Philip Pontus Larsson Lundahl 3.7.1803 (yliviivattu)
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 47
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Lindbäck 3.10.1756
hu Maria Heickala d. 8.11.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st dr Brita Henriksdr Maunula 1.3.1764
dr Brita Catharina 7.7.1803 (yliviivattu)

049 n:o 48 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Simonsson Hedman 17.10.1762
hu Anna Brita Michelsdr Jurvelius 27.11.1771
dr Christina Lovisa Mattsdr Hedman 1.6.1796
dr Maria Catharina Mattsdr Hedman 5.8.1798
dr Margeta Sophia Mattsdr Hedman 13.5.1800
dr Cecilia Albertina Mattsdr Hedman 14.8.1802 d. 27.11.1802
dr Fredrika Mattsdr Hedman 28.10.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 49
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Michelsson Jurvelius 11.5.1777
hu Johanna Charlotta Andersdr Hedman 2.10.1777 Raahe (SL)
dr Anna Charlotta Michelsdr Jurvelius 26.1.1800
s Carl Michelsson Jurvelius 15.4.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

050 n:o 50 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(råd-och handelsman Johan Friman's encka:)
ea Catharina Cajanus 24.3.1752 Uleåborg
s Johan Johansson Friman 23.9.1774 Raahe (SL) (avio sivulle 039)
s Carl Fredrik Johansson Friman 2.3.1777 Raahe (SL)
dr Catharina Johansdr Friman 15.2.1779 Raahe (SL) 
					(avio sivulle 075)
dr Elisabeth Johansdr Friman 10.2.1781 Raahe (SL) 
					(avio sivulle 051)
s Lars Johansson Friman 29.2.1783
dr Margaretha Johansdr Friman 22.6.1786
s Niclas Johansson Friman 7.9.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

051 n:o 51 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd-och handelsman Abraham Montin 20.2.1735
hu Catharina Nylander 18.11.1739 Oulu (SL)
(VL 1766 Oulu)
s Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766 Raahe (SL) (perhe a)
s Daniel Abrahamsson Montin 1.1.1769 Raahe (SL)
s Abraham Abrahamsson Montin 12.8.1771 Raahe (SL) d. 7.1.1802
dr Carin Abrahamsdr Montin 14.8.1775 Raahe (SL)(avio sivulle 039)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766
hu Lisa Johansdr Friman 10.2.1781 Raahe (SL) (sivulta 050)
dr Catarina Michelsdr Montin 26.10.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

052 n:o 52 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
apotekaren Johan Gallenius 30.7.1765
hu Anna Holmström 17.7.1779
(VL 22.8.1797 Kristiinankaupunki)
s Lars Petter Johansson Gallenius 22.8.1799
s Johan Erik Johansson Gallenius 1.11.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Brita Gallenius 1729
br Lars Gallenius 16.11.1760 död
apotekaren
Johan Sven Stahn 10.4.1780
Ulrica Aulin
lärling Carl Nilsson Slahn 29.7.1792 Jönköping
lärling Jonathan Melander 29.3.1785 Kaskö

053 n:o 53 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(kyrkoväcktaren Johan Ilmolander)
ea Anna Andersdr (yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Landt Tulls besökaren
Gustaf Johansson Ilmolander 1757 d. 7.2.1799
hu Anna Palden 1.3.1766 (uusi avio sivulle 028)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Juliana Johansdr Ilmolander 9.1.1769 Raahe (SL)
					(avio sivulle 035)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svåg Olof Dickman
hu Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755
s Johan Olofsson Dickman 30.6.1787
dr Anna Olofsdr Dickman 19.9.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

054 n:o 54 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb. karl Anders Andersson Hatunen Ticka 30.12.1736 Haapavesi (SL)
hu Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Christina Andersdr Hatunen 7.12.1768 Raahe (SL)
dr Catharina Andersdr Hatunen 12.12.1775 Raahe (SL)
dr Hedvig Andersdr Hatunen 25.6.1788
s Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)(perhe a)
dr Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)
hu Anna Michelsdr Pudas 2.6.1768 Siikajoki (SL)
dr Christina Alexandersdr Hatunen 4.10.1799 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Johan Eliasson Hackman 20.6.1752
hu Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
s Anders Johansson Hackman 12.4.1786
s Ananias Johansson Hackman 2.12.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Michel Johansson Wijk 5.5.1737
hu Maria Johansdr 20.7.1730
dr Maria Michelsdr Wijk 1.12.1766 Raahe (SL)
(perhe eRKs042)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Anders Lindberg

055 Nya tomter af andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman och stadsnotarien Joseph Solven 6.11.1760
hu Anna Berggren 1762
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 ea svmor Lisa Olofsdr Liljeroth 2.1738 d. 7.6.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakaren Carl Berggren 17.9.1768
hu Anna Brita Westermark 15.4.1773
dr Anna Elisabeth Carlsdr Berggren 27.10.1795
dr Brita Carolina Carlsdr Berggren 2.1.1798 d. 22.9.1999
s Carl Joseph Carlsson Berggren 6.7.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarlen Marcus Marcusson Martela Halen 21.10.1737 d. 21.2.1803
*(hu Margeta Ivarsdr död)
s Marcus Marcusson Halen 24.9.1767 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Marcus Marcusson Halen 24.9.1767 Raahe (SL) d. 29.2.1801
hu Anna Johansdr Holmström 29.8.1769
dr Margareta Marcusdr Halen 16.2.1789 d. 1.3.1792
dr Anna Marcusdr Halen 25.6.1791
s Johan Marcusson Halen 22.10.1793
dr Anna Elisabeth Marcusdr Halen 5.6.1796
dr Maria Catharina Marcusdr Halen 28.4.1798 d. 26.4.1799
dr Maria Christina Marcusdr Halen 18.2.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

056 Nya tomter af andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Henrik Thomasson Siuvatti död)
*(Brita Henriksdr Kask 8.3.1747 d. 14.11.1798)
dr Anna Henriksdr Siuvatti 1.1.1782
s Henrik Henriksson Siuvatti Sacklin 17.1.1780
dr Brita Henriksdr Siuvatti 1.7.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Anders Thomasson Archman 1766 s164
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Piucka 27.3.1738
hu Britha Johansdr
s Jacob Johansson Wiklund 22.8.1782
s Aron Johansson Piucka 13.2.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsk Johan Michelsson Wijk 2.12.1758
hu Lisa Christersdr 19.8.1760
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hustruns syster dotter Anna Tuomainen 26.7.1787

057 Nya tomter af andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Carl Tropp 1764
hu Brita Hendilä 25.3.1769
(perhe eRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Järvelin
H. Hedman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Svarfaremästare Anders Högander 1755 d. 9.4.1803
hu Catharina Maria Öhrn 19.6.1763
oä dr Agata Caisasdr 5.2.1785
dr Johanna Maria Andersdr Högander 8.9.1795 död
dr Hedvig Christina Andersdr Högander 18.6.1798
s Carl Andersson Högander 5.3.1801 d. 13.6.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Alexander Lang 10.5.1748 d. 8.12.1804
hu Margeta Storman 26.22.2757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

058 Nya tomter af andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Johansson Kanniainen 6.11.1750
hu Anna Andersdr 4.3.1761
dr Christina Jacobsdr Kanniainen 15.12.1784 d. 14.9.1785
dr Britha Jacobsdr Kanniainen 2.2.1787
dr Elisabeth Jacobsdr Kanniainen 15.1.1789
dr Maria Jacobsdr Kanniainen 1.7.1792
s Jacob Jacobsson Kanniainen 21.9.1794
(perhe eRKs010)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Thomas Porman 17.10.1764 d. 1804
hu Anna Johansdr Bryggman 1763
s Johan Thomasson Porman 20.4.1796
dr Lisa Thomasdr Porman 24.1.1797
dr Brita Maria Thomasdr Porman 10.6.1802
(perhe eRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Mattsson Patokoski 4.4.1768 Siikajoki (SL)
hu Maria Pehrsdr Tyngilä Mickola 28.4.1767 Pyhäjoki(SL)
s Pehr Mattsson Patokoski 12.6.1800 d. 5.10.1803
dr Caisa Greta Mattsdr Patokoski 2.6.1802 d. 19.4.1803
(perhe eRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

059 Nya tomter af andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Peckala 10.9.1770 (sivulta 132)
hu Carin Johansdr Hannuxela 7.4.1766 Siikajoki (SL) (sivulta 103)
(vih abt 1802)
dr Caisa Lisa Mattsdr Ahlström 20.5.1797 (sivulta 103)
dr Anna Lena Andersdr Peckala 1.8.1803
s Johan Andersson Peckala 7.12.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Henrik Henriksson Forbus 15.2.1778
hu Anna Johansdr Pykölämaa 18.1.1773
dr Anna Lisa Henriksdr Forbus 26.4.1803
dr Maria Magdalena Henriksdr Forbus 11.8.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

060 Nya tomter af andra qvarteret

(tyhjä sivu)

061 -062

(tyhjiä sivuja)

063 n:o 55 & 56 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Laureus 8.1.1726 d. 19.2.1799
hu Maria Westman 8.2.1736 Uleåborg
s Johan Johansson Laureus 26.12.1777
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Johansson Laureus 26.12.1777
hu Josepha Carlsdr Nylander 16.10.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Maria Cajaner
dr s Anders Gabriel Winsten

064 n:o 57 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslag mästar Petter Berglund 1736
hu Elsa Catharina Arvolander 22.9.1740
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg färgaremästar Wilhelm Wijkblad 13.10.1768
hu Anna Magdalena Antillius 5.11.1762
s Wilhelm Wilhelmsson Wijkblad 30.10.1796
s Carl Petter Wilhelmsson Wijkblad 9.10.1798
dr Christina Catarina Wilhelmsdr Wijkblad 24.10.1800
s Johan Henrik Wilhelmsson Wijkblad 11.9.1802
dr Anna Maria Wilhelmsdr Wijkblad 13.10.104
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 58
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarmästar Johan Silfverlöf 11.11.1748 d. 30.11.1810
hu Brita Stubbe 15.6.1739 d. 2.4.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärling Georg Mattsson ....26.3.1771 Olkijoki

065 n:o 59 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Planet 18.7.1772 d. 30.5.1799
hu Carin Mattsdr 1769
s Henrik Henriksson 10.7.1797
oä s Johan Caisasson 7.4.1802
(perhe eRKs051)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 60
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Ephraim Rijslander 17.11.1746 d. 29.8.1801
dr Maria Ephraimsdr Rijslander 5.10.1775 Raahe (SL)
					(avio sivulle 027)
dr Lisa Ephraimsdr Rijslander 15.1.1778 Raahe (SL)
dr Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Daniel Krank 3.11.1763
hu Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Danielsdr Krank 12.1.1795
s Johan Danielsson Krank 20.2.1799
dr Sophia Danielsdr Krank 28.3.1801 d. 2.1.1805
dr Maria Danielsdr Krank 10.1.1803 d. 28.1.1805
s Ephraim Danielsson Krank 1805
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

066 n:o 61 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsm Johan Lang 27.2.1745
hu Sophia Widbäck 28.1.1760
dr Sophia Johansdr Lang 30.9.1789
dr Johanna Johansdr Lang 12.4.1796
dr Charlotta Johansdr Lang 26.11.1798
s Johan Johansson Lang 3.5.1803 d. 21.12.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsbetj Anders Jacobsson Arelius 5.8.1772 d. 29.8.1801
handelsbetj Johan Choreus 1780
handelsbetj Michel Fonselius 2.5.1783

067 n:o 62 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
copvaerdie capitain Lorents Svedman 27.12.1746 d. 29.8.1801
hu Anna Baltzarsdr Freitag 11.3.1764 Raahe (SL)
(Annan uusi avio:)
copvaerdie capitain Hans Hallberg 1763 (sivulta 119)
(vih abt 1804)
dr Maria Lovisa Lorentsdr Svedman 28.10.1788
s Baltzar Lorentsson Svedman 11.8.1790
s Lars Didrich Lorentsson Svedman 24.12.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

068 n:o 63 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsm Isak Henrik Berg död)
ea Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)
dr Catharina Margeta Isaksdr Berg 1.6.1771 Raahe (SL)
dr Elsa Brita Isaksdr Berg 16.6.1775 Raahe (SL)
dr Susanna Charlotta Isaksdr Berg 22.12.1777 Raahe (SL)
dr Johanna Lovisa Isaksdr Berg 14.6.1779 Raahe (SL)
					(avio sivulle 119)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handl Carl Olofsson Nordberg 25.7.1763 Raahe (SL)
n:o 64
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsm 
Olof Olofsson Nordberg 17.5.1754 Raahe (SL) d. 23.1.1807 Kuopio
hu Maria Helena Berg 2.4.1772 Kristiinankaupunki (SL)
(uusi avio sivulle 116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mor ea Catharina Alf 24.2.1724 d. 13.9.1804

069 n:o 65 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Gustaf Carlsson Hård 12.3.1773 Raahe (SL) 
hu Johanna Magdalena Qvick 24.8.1774 Uleåborg
s Carl Gustafsson Hård 9.4.1796 d. 11.6.1799
dr Maria Gustafsdr Hård 23.5.1797
s Gustaf Gustafsson Hård 14.1.1799
s Johan Gustafsson Hård 13.12.1800
s Carl Abraham Gustafsson Hård 30.12.1802
dr Greta Lisa Gustafsdr Hård 2.7.1804
dr Anna Magdalena Gustafsdr Hård 9.6.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
hustruns moster handelsm Simon Hedman's encka
Elisabeth Lithovia 1742 Uleåborg
st s Anders Johan Simonsson Hedman 5.10.1782 döf och dumb
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsbetj Matts Qvick 31.12.1782

070 n:o 66 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Magander 17.10.1751
dr Brita Maria Abrahamsdr Stenius 16.2.1780 Raahe (SL) 
s Abraham Abrahamsson Stenius 14.8.1784
dr Catharina Margeta Abrahamsdr Stenius 5.5.1786
dr Christina Carolina Abrahamsdr Stenius 24.5.1788
dr Sophia Fredrica Abrahamsdr Stenius 7.2.1792
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sväg Anna Magander 16.12.1756
br s handelsbetjänt Jeremias Stenius 9.4.1777 Limingå

071 n:o 67 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Gabriel Joachim Brander 22.5.1758
hu Elisabeth Sovelius 9.10.1768 Raahe (SL)
s Adnan Gabrielsson Brander 28.1.1788
dr Catharina Sophia Gabrielsdr Brander 1.2.1790
s Fredrik Gabrielsson Brander 26.3.1792
dr Christina Lovisa Gabrielsdr Brander 29.4.1794
s Adolph Gabrielsson Brander 8.7.1797
s Otto Julius Gabrielsson Brander 27.10.1799 d. 10.10.1802
s Conrad Gabrielsson Brander 21.11.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 68
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(borg Johan Schroderus död)
ea Brita Johansdr Åhs Räsen 29.5.1732 Raahe (SL)
dr Beata Johansdr Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
(perhe eRKs078)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
jungfr Gretha Monkanen 27.4.1739 d. 11.9.1804
Catharina Monkanen 1736 d. 18.1.1803

072 n:o 69 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
hattmakarmästar Christopher Stadig 1774
hu Anna Lisa Isaksdr Kamlin 12.4.1773 Kokkola (SL)
(vih abt 1798)
st dr Brita Lisa Johansdr Hjelmer 5.12.1795
dr Maria Greta Christophersdr Stadig 8.3.1799
dr Anna Sophia Christophersdr Stadig 12.2.1802
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
svmod ea Maria Backström 1749 GCarleby
svåg hattmakar gesällen
Pehr Isaksson Kamlin Stenbeg 16.5.1778 Kokkola (SL) 
				(eRKs099)(avio sivulle 008)

073 n:o 70 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Anders Uhlman 2.4.1761
hu Britha Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL)
s Johan Andersson Uhlman 19.8.1788 til Stockholm 1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea Margeta Hourenius 8.1.1727 d. 21.10.1799
n:o 71
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsman Henrik Idgren)
ea Eva Nilsdr Walling 26.11.1746 d. 4.7.1803
dr Margareta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL)
					(avio sivulle 009)
dr Eva Henriksdr Idgren 24.11.1769 Raahe (SL)
s Nils Henriksson Idgren 1.12.1775 Raahe (SL) (perhe a)
s Pehr Henriksson Idgren 3.9.1778 Raahe (SL)
s Carl Henrik Henriksson Idgren 16.12.1781 Raahe (SL)
					(avio sivulle 086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
snickaren Nils Henriksson Idgren 1.12.1775 Raahe (SL)
hu Christina Sophia Gabrielsdr Ervast 19.12.1781 Raahe (SL)
						 (sivulta 088)
dr Christina Nilsdr Idgren 15.7.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

074 n:o 72 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Christian Hansson Hajahn 25.3.1740 Raahe (SL)
hu Margeta Pehrsdr Zimmerman 16.3.1739 Oulainen (SL)
(VL 6.3.1777 Pyhäjoki)
s Abraham Christiansson Hajahn 1.7.1777 Raahe (SL) student
dr Beata Maria Christiansdr Hajahn 2.1.1780 Raahe (SL)
s Christian Christiansson Hajahn 15.11.1781 Raahe (SL) student
(perhe eRKs014´5)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

075 n:o 73 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsman Matts Sovelius död)
ea Brita Catharina Possenius 16.12.1742 Uleåborg
s Johan Mattsson Sovelius 14.10.1770 Raahe (SL) handelsman
s Fredrik Mattsson Sovelius 16.10.1778 Raahe (SL)(perhe a)
dr Catharina Mattsdr Sovelius 9.5.1783 avio:
		handelsm Joseph Sovelius till Uleåborg
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
Fredrik Mattsson Sovelius 16.10.1778 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Friman 15.2.1779 Raahe (SL) (sivulta 050)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

076 n:o 74 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*( vice borgmäst Carl Michel Hårdh 15.6.1736 d. 16.12.1796)
*(hu Christina Johansdr Magander 9.12.1747 d. 6.2.1793)
(VL 6.3.1766 Raahe)	
(uusi avio:)
ea Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (vrt sivu 033)
(vih abt 1794)
s Carl Carlsson Hårdh 16.2.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(Annan poika ed. aviosta:)
s Olof Andersson Laureus 19.8.1778 Raahe (SL)(sivulta 033)

077 n:o 75 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
brofogden Johan Levonius 7.10.1754
hu Susanna Karjelin 1759 Uleåborg
dr Margareta Johansdr Levonius 13.9.1780 Raahe (SL)
s Gustaf Johansson Levonius 29.7.1784
s Johan Johansson Levonius 23.9.1787
s Fredrik Johansson Levonius 10.2.1791
dr Susanna Christina Johansdr Levonius 18.9.1793
s Zachris Johansson Levonius 18.4.1797
s Carl Johansson Levonius 10.10.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
måg Isak Hilden 1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
häradsskrifvaren Johan Levon 23.9.1787
hu Brita Stina Ahlberg 21.4.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Levonii systerbarn
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(smeden Anders Lauren, död)
*(h Margareta Levonius 26.4.1757 d. 22.2.1794)
Brita Christina Andersdr Lauren 25.2.1779 Raahe (SL)
Carl Sebastian Andersson Lauren 29.11.1784
Michel Andersson Lauren 27.9.1786
(perhe eRKs075)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

078 n:o 76 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Anders Heickinen 25.1.1739
hu Anna Mattsdr Lacke 24.5.1737
dr Christina Andersdr Heickinen 18.7.1773 Raahe (SL) (perhe a)
d Jacob Andersson Heickinen Heickell 16.5.1779 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
Johan Johansson Raasacka 25.4.1765
hu Christina Andersdr Heickinen 18.7.1773 Raahe (SL)
(vih abt 1803)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(*sjöm Henrik Mattlin död)
hu Anna Eriksdr 29.3.1762
(Annan uusi avio;)
(vih abt 1794)
sjöman Henrik Simonsson Pyy Pyman 9.9.1762
s Johan Wilhelm Henriksson Mattlin 10.1.1787
s Henrik Henriksson Mattlin 7.9.1790
dr Catharina Henriksdr Pyy 31.1.1793
dr Susanna Henriksdr Pyy 28.9.1795
s Anders Henriksson Pyy 10.12.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

079 n:o 77 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
stads fiskalen Matts Pehrsson Junell 22.1.1766 Raahe (SL)
hu Maria Elisabeth Michelsdr Spårman 27.12.1759 Raahe (SL)
dr Catharina Elisabeth Mattsdr Junell 25.7.1790
dr Maria Margareta Mattsdr Junell 13.1.1794
dr Brita Sophia Mattsdr Junell 10.10.1797
dr Wilhelmina Christina Mattsdr Junell 1.9.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 78
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
landt tulls besökaren Jonas Nilsson Sandman 5.9.1766 Skellefteå 
hu Maria Henriksdr Nordberg 6.6.1767 Raahe (SL)
s Nicolaus Jonasson Sandman 26.6.1791
s Jonas Jonasson Sandman 20.4.1793
dr Elisabeth Maria Jonasdr Sandman 9.9.1795 d. 20.3.1799
s Henrik Jonasson Sandman 25.8.1800 d. 4.5.1807
s Zachris Jonasson Sandman 21.122.1804
dr Maria Jonasdr Sandman 4.6.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sväg Lisa Henriksdr Nordberg 22.12.1773 Raahe (SL)
sväg Catharina Henriksdr Nordberg 23.1.1780 Raahe (SL) 	

080 n:o 79 & 80 fjerde qvarteret

(tyhjä)

081 n:o 81 fjerde qvarteret

timmerkarl Hans Hoffberg 2.1.1736
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(måg sjöman Jacob Skogman död)
ea Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)
s Jacob Jacobsson Skogman 7.5.1782
dr Lisa Jacobsdr Skogman 22.3.1785
dr Christina Jacobsdr Skogman 12.1.1788
s Hans Jacobsson Skogman 28.3.1791
dr Catharina Jacobsdr Skogman 28.4.1794
oä dr Maria Stinasdr 24.4.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 82
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borg Petter Asmundsson Rechardt 25.8.1745 Raahe (SL)
hu Brita Zachrisdr Ervast 15.10.1746 Raahe (SL)
(VL 29.12.1769 Raahe)
dr Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL) 
					(avio sivulle 015)
s Zachris Pehrsson Rechardt 20.3.1776 Raahe (SL) handelsbetjänt
dr Brita Catharina Pehrsdr Rechardt 3.9.1778 Raahe (SL)	
oä dr s Abraham Britasson 2.9.1797 d. 26.6.1799
dr Susanna Pehrsdr Rechardt 26.6.1784
s Petter Pehrsson Rechardt 30.1.1786
dr Rachel Pehrsdr Rechardt 19.12.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

082 n:o 83 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerk. Joseph Pehrsson Bränman Äijälä 1.2.1737 Raahe (SL) 
						d. 16.2.1801
hu Greta Påhlsdr Ollinsaari 8.10.1739 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Brita Josephsdr Äijälä 14.11.1760 Raahe (SL)
				avio (SaloinenRK1798s089)
dr Anna Josephsdr Äijälä 22.4.1765 Raahe (SL) (avio sivulle 101)
dr Walborg Josephsdr Äijälä 23.4.1778 Raahe (SL)(avio sivulle 136)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 84
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Henrik Krapp 1763
hu Maria Eriksdr Bitter 1759
dr Lisa Henriksdr Krapp 21.8.2784
s Henrik Henriksson Krapp 10.9.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

måg Gustaf Aholin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Matts Forss 1736 d. abt 1800
hu Greta Olofsdr 4.7.1741
dr Brita Mattsdr Forss 21.10.1767
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

083 n:o 84 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Johan Carlholm död)
ea Lisa Olofsdr 20.12.1727 d. 26.9.1800
s Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Johansdr Carlholm 26.8.1766 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL)
hu Lisa Raquett
dr Christina Andersdr Carlholm 4.4.1791
s Anders Andersson Carlholm 4.2.1793
s Johan Andersson Carlholm 28.3.1796 d. 9.4.1799
dr Greta Lisa Andersdr Carlholm 29.12.1798
dr Eva Maria Andersdr Carlholm 22.2.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe b)
sjötull besökaren Joseph Wahlgren 27.3.1767
hu Lisa Johansdr Carlholm 26.8.1766 Raahe (SL)
dr Lisa Caisa Josephsdr Wahlgren 9.7.1780
s Johan Josephsson Wahlgren 29.1.1794
dr Anna Christina Josephsdr Wahlgren 14.7.2796
dr Ulrica Josephsdr Wahlgren 23.11.1798 d. 26.1.1801
s Isak Josephsson Wahlgren 4.8.1801 d. 27.10.1802
dr Brita Maria Josephsdr Wahlgren 4.8.1801 d. 6.6.1802
dr Ulrica Josephsdr Wahlgren 7.10.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

084 n:o 85 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL)
hu Brita Isaksdr 11.9.1747
(VL 25.4.1773 Raahe)
dr Maria Johansdr Lexe 1.2.1776 Raahe (SL)
oä dr s Erik Mariasson 12.9.1801
dr Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)
s Johan Johansson Lexe 4.3.179 Raahe (SL)(perhe a)
dr Catharina Johansdr Lexe 10.8.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Johansson Lexe 4.3.179 Raahe (SL)
hu Lisa Johansdr Prockola 13.9.1776 Hailuoto (SL)
(VL 26.6.1804 Hailuoto)
dr Stina Johansdr Lexe 31.9.1805
dr Greta Johansdr Lexe 1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
cousin Christian Lexe 21.8.1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
waktkarl Johan Modig 3.7.1746
hu Lisa Olofsdr Niska 1756
(VL 5.12.1779 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Johan	 Johansson Modig 1.6.1782
hu Brita 1766
dr Brita Lisa Johansdr Modig 22.9.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 86
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Karakainen 1723 d. 30.7.1804
hu Anna 1728
s Matts Andersson Karakainen 1760 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Matts Andersson Karakainen 1760
hu Greta Isaksdr Lassuri 6.1768
s Isak Mattsson Karakainen 18.1.1798 d. 3.8.1799
s Matts Mattsson Karakainen 17.7.1800 d. 10.11.1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

085 n:o 87 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Simon Skogman 12.1756
hu Lisa Henriksdr 28.12.1764
dr Elisabeth Simonsdr Skogman 27.12.1792
s Jacob Simonsson Skogman 28.7.1795
dr Margeta Simonsdr Skogman 16.4.1798 d. 16.11.1803
dr Maria Simonsdr Skogman 1.3.1801
(perhe eRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 88
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Pehrsson Högfors Wijkman 3.1742)
*(Carin Henriksdr Kiviniitty 20.11.1740 Siikajoki (SL))
(VL 30.11.1764 Saloinen)
Johan Eriksson Högfors 14.2.1779 Raahe (SL)
syst Brita Eriksdr Högfors 1767 (perhe a)
syst Caisa Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL)(avio sivulle 115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Matts Johansson Nissilä Carlsten 1769 från Carlö
hu Brita Eriksdr Högfors 1767
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

086 n:o 89 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Lilja 3.11.1771
hu Greta Mårtensdr Lassila 20.11.1751 fr Carlö
dr Greta Lisa Mattsdr Lilja 27.11.1794
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Matts Kauppinen död)
ea Cecilia 12.1726
dr Anna Mattsdr Kauppinen 30.7.1752 Raahe (SL) död (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743
*(hu Anna Mattsdr Kauppila 30.7.1752 Raahe (SL)död)
(VL 26.12.1775 Raahe)
dr Cecilia Jacobsdr Lindblad 20.6.1777 Raahe (SL)
dr Anna Christina Jacobsdr Lindblad 25.4.1781 Raahe (SL)
dr Catharina Jacobsdr Lindblad 29.4.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
...s Johan Carlund 6.9.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Swart 1756
hu Anna Peldoma 1755
dr Catharina Jacobsdr Swart 15.8.1781 Raahe (SL)
dr Anna Jacobsdr Swart3.10.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Carl Henrik Henriksson Idgren 16.12.1781 Raahe (SL) 
					(sivulta 073)
hu Catharina Jacobsdr Swart 15.8.1781 Raahe (SL)
dr Anna Sophia Carlsdr Idgren 1.1.1804
dr Brita Caisa Carlsdr Idgren 8.1806
dr Stina Lovisa Carlsdr Idgren 1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

087 n:o 90 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
garfvaremästare Petter Delin 17.9.1752 Helsingland
hu Elsa Löfgren 4.2.1745 Wermland
dr Britha Caisa Pehrsdr Delin 19.8.1780 (avio sivulle 147)
dr Eva Maria Pehrsdr Delin 8.2.1786 (perhe a)
dr Anna Johanna Pehrsdr Delin 10.2.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg karduansmakare geselle Johan Melchior Kästner 1775 fr Stockholm
hu Eva Maria Pehrsdr Delin 8.2.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärgosse Jacob Jacobsson Hermelin 8.2.1779
n:o 91
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakare Petter Sipelius 22.7.1768
hu Maria Olofsdr Palden 24.1.1764
dr Christina Catharina Pehrsdr Sipelius 3.11.1793
s Johan Pehrsson Sipelius 18.2.1796
dr Beata Maria Pehrsdr Sipelius 24.12.1797
s Petter Pehrsson Sipelius 15.8.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
..mansson Johan Petter 23.6.1804 d. 19.1.1805
mod ea Christina Hulkowia 5.3.1726
faster Catharina Sipelius 7.2.1725
n:o 92
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(snickar Carl Lindberg)
ea Marta Wijkman 1744
s Johan Carlsson Lindberg 23.6.1764
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Carlsson Lindberg 23.6.1764
hu Greta Andersdr Alatalo 5.3.1771
s Carl Johansson Lindberg 10.5.1804
s Johan Johansson Lindberg 12.4.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

088 n:o 93 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Marcus Tallgren 7.1745
hu Britha Johansdr 1749
s Isak Marcusson Tallgren 5.8.1793
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st dr Eva Johansdr Rousu 1776
st s Nils Johansson Rousu 1778
n:o 94
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Gabriel Zachrisson Ervast 16.9.1744
hu Christina Olofsdr Laureus 28.10.1740
s Petter Gabrielsson Ervast 5.11.1778
dr Christina Sophia Gabrielsdr Ervast 19.12.1781 Raahe (SL)
					(avio sivulle 073)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br handelsm Petter Zachrisson Ervast 31.4.1751 (avio sivulle 036)

089 n:o 95 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(stadsfisk Matts Liljefors)
ea Maria Gabrielsdr Park 1728
dr Johanna Elisabeth Mattsdr Liljefors 7.5.1760 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 96
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Wesander 24.11.1724 död i Törnävä
hu Margeta Pehrsdr Junelius 18.9.1728
dr Clara Pehrsdr Wesander 2.7.1769 Raahe (SL)(avio sivulle 118)
dr Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1767 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg styrman Johan Anders Hedman
hu Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1767 
dr Margareta Johansdr Hedman 7.11.1789
s Petter Johansson Hedman 4.10.1791
dr Clara Sophia Johansdr Hedman 4.9.1796 d. 15.6.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

090 n:o 97 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Henriksson Uhlman 12.6.1754 Raahe (SL) d. 8.6.1800
hu Lisa Carlberg 16.8.1754
s Johan Johansdr Uhlman 18.1.1783
dr Margeta Elisabeth Johansdr Uhlman 8.10.1785
dr Catharina Johansdr Uhlman 8.8.1794 (yliviivattu, virhemerkintä ?)
dr Anna Johansdr Uhlman 1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Nils Holmsten
hu Maria Rantala 11.4.1761
s Henrik Nilsson Holmsten 22.11.1786
s Johan Nilsson Holmsten 1.12.1790
s Nils Nilsson Holmsten 21.7.1793
dr Greta Lisa Nilsdr Holmsten 27.11.1798
s Erik Nilsson Holmsten 19.3.1801 d. 29.6.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

091 n:o 98 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Österman)
ea Margeta Henriksdr 21.1.1730
dr Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Carl Mattsson Peckala 21.6.1763
hu Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
st s Johan Annasson 14.10.1784
s Gustaf Carlsson Peckala 11.9.1795
dr Anna Greta Carlsdr Peckala 16.7.1799
(perhe eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg arbetskarl Johan Mattsson Helander 30.1.1764
hu Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL)
dr Margeta Elisabeth Johansdr Helander 4.9.1798
s Johan Johansson Helander 25.8.1800 d. 17.9.1803
(perhe eRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Gustaf Johansson Mathlin 1759
hu Carin Mattsdr Pölläniemi 26.3.1762
dr Catharina Gustafsdr Mathlin 18.7.1786 gift med Alexander...
s Gustaf Adolph Gustafsson Mathlin 16.10.1793
s Johan Gustafsson Mathlin 21.1.1797
s Nils Petter Gustafsson Mathlin 2.10.1801 d. 23.10.1803
(perhe eRKs109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

092 n:o 99 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl enkl Johan Montan 11.4.1737
s Henrik Johansson Montan 20.7.1775
s Pehr Johansson Montan 24.12.1777 död utrikes
dr Lisa Johansdr Montan 5.6.1779
s Carl Johansson Montan 9.4.1784 d. 30.5.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 100
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsk Anders Pehrsson Karakainen 11.1760
hu Catharina Mattsdr 14.8.1752
(perhe eRKs010)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

hustrus cousin Johan Carlund 6.9.1782 Brahestad
n:o 101
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Nils Nilsson Komu Hoffren 3.6.1769 Pyhäjoki (SL)
hu Margeta Nilsdr Mattonen 15.2.1763
s Johan Henrik Nilsson Hoffren 24.1.1797
(perhe eRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
garfvar Löfven's ... 24.1.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(klock Samuel Ahlholm 3.3.1726 d. 1790)
*(hu Anna Eliadr Maukander 25.6.1728 Pietarsaari (SL) d. 14.8.1788)
(VL 27.3.1753 Pietarsaari)
(uusi avio:)
hu Anna Henriksdr Mattonen 1720 d. 1.6.1804
(vih abt 1789)
st dr Catharina Samuelsdr Ahlholm 8.2.1770 Raahe (SL)
					(avio sivulle 120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

093 n:o 102 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarmästare Erik Carlborg 1753 död
hu Susanna Tihinen 1759 Uleåborg död
s Johan Joseph Eriksson Carlborg 3.1.1793
dr Susanna Maria Eriksdr Carlborg 7.1.1798
dr Anna Lisa Eriksdr Carlborg 29.3.1801 d. 21.9.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 103
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed enkl Abraham Lundström 1758
st dr Elisabeth Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) 
oä dr Lisa Maria Lisadr 7.12.1803
st dr Brita Cecilia Adamsdr Ahlström 28.6.1784 d. 21.7.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

094 n:o 104 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
murmestaren Johan Palin 1747
hu Anna Gretha Schroderus 21.5.1761
dr Margareta Johansdr Palin 28.8.1783
dr Brita Johansdr Palin 4.2.1788
s Johan	Johansson Palin 5.6.1795
dr Anna Sophia Johansdr Palin 11.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 105
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Frantzi 7.3.1749 d. 20.6.1805
hu Lisa Johansdr Bryggman 7.10.1761 d. 25.3.1802
s Johan Jacob Frantzi 9.12.1799 d. 3.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Brita Nilsdr Hourula 16.12.1766 ifr Pyhäjoki 1805
n:o 106
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
wacktkarlen Anders Utter 7.9.1745
hu Greta Pehrsdr 6.4.1758
(VL 5.11.1780 Raahe)
s Petter Andersson Utter 30.12.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Petter Andersson Utter 30.12.1782
hu Maria Zachrisdr 9.9.1779 Lochteå
(vih abt 1805)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

095 n:o 107 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmedgesell Jacob Petzin 6.8.1753
hu Maria Jacobsdr Kahelin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 108
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
vacktkarl Jacob Krabb 23.9.1756
hu Maria Johansdr 13.1.1756 död
(uusi avio:)
hu Greta 1788
s Henrik Jacobsson Krabb 10.8.1785
s Johan Jacobsson Krabb 21.1.1787
s Jacob Jacobsson Krabb 11.11.1790
dr Christina Jacobsdr Krabb 27.10.1792
s Pehr Jacobsson Krabb 1.7.1795
dr Maria Jacobsdr Krabb 18.4.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 109
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(repslag Olof Westermark )
ea Helena Åkerblom 3.2.1738
dr Hedvig Catharina Olofsdr Westermark 11.9.1774 Raahe (SL)
dr Brita Sophia Olofsdr Westermark 3.8.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

096 n:o 110 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pedagogen Johan Erik Frosterus 26.9.1769 Ijo
hu Eva Magdalena Toppelius 12.1.1768 Uleåborg
dr Sara Maria Johansdr Frosterus 25.10.1802 d. 18.11.1802
s Johan Abraham Johansson Frosterus 29.9.1803 d. 17.9.1805
dr Agata Magdalena Johansdr Frosterus 16.2.1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 111
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
stads fältskären
Mårten Christian Hansson Wichman 12.12.1753 Stralsund d. 24.11.1804
hu Anna Stina Carlsdr Ståhle 31.10.1768 Lohtaja
dr Maria Christina Mårtensdr Wichman 15.1.1791
s Carl Mårtensson Wichman 8.8.1792
s Johan Christian Mårtensson Wichman 24.2.1794
s Henrik Mårtensson Wichman 1.4.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

097 n:o 112 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaremestar Anders Högforss 1756
hu Anna Gretha Awander 1766
s Johan Andersson Högforss 14.12.1795
(perhe eRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Forsberg
hustrus syster son
Johan Öström 6.9.1783

lärgåsse Anders Michel Gustafsson Holmström 14.2.1775 Calix
Tabell (?)
Nyman (?)
Karakain Pehr

098 nya tomter af fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Jacob Isaksson Kirckoluoto 3.4.1771 d. 29.8.1801
hu Catharina Mattsdr Saarman 20.4.1757
dr Brita Catharina Jacobsdr Kirckoluoto 15.3.1798
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Anders Kärfvinen 19.1.1764
hu Anna Larsdr 1764
dr Susanna Andersdr Kärfvinen 29.3.1793
dr Maria Andersdr Kärfvinen13.9.1797
s Anders Johan Andersson Kärfvinen 9.3.1801 Idensalmi
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Salin
Huovinen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Andersson Karakainen 19.8.1739 d. 24.6.1803
hu Elisabeth Honga 25.1.1758 Saloby
stdr Carin Lisasdr 16.6.1785
st dr Maria Lisasdr 12.1.1788
(perhe eRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Järvelin
Pyhtilä

099 nya tomter af fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Pehr Henriksson Sargren 7.6.1770 Pyhäjoki (SL)
hu Catharina Levonius 28.4.1761
dr Christina Pehrsdr Sahlgren 6.11.1794
s Petter Pehrsson Sahlgren 9.6.1797
dr Catharina Greta Pehrsdr Sahlgren 23.10.1799 d. 9.9.1803
(perhe eRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Pehr Pehrsson Äijälä Bränman 2.8.1751
hu Elisabeth Procko 1759
s Petter Pehrsson Äijälä 11.9.1786
s Joseph Pehrsson Äijälä 9.1.1788
s Abraham Pehrsson Äijälä 6.12.1790
(perhe eRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Staffan Sivonen 16.4.1762 d. 1800 i Savo
s Johan Staffansson Sivonen 29.3.1785 d. 1801
(perhe eRKs121)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

100 nya tomter af fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Bastion 1755
hu Rosina Ståhlberg 18.5.1757
s Isak Henriksson Bastion 19.3.1785
s Adolph Henriksson Bastion 5.6.1787
s Petter Henriksson Bastion 23.4.1794
s Henrik Henriksson Bastion 4.4.1797
dr Magdalena Fredrica Henriksdr Bastion 23.5.1800 d. 28.11.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ahlholm
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Paldan 18.11.1736
hu Maria Casparsdr Forbus 24.12.1746 Raahe (SL)
st s Johan Andersson 29.12.1779
(perhe eRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sväg Anna Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) d. 31.9.1805

101 nya tomter af fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Järvelin 3.1.1775
hu Anna Josephsdr Bränman Äijälä 22.4.1765 Raahe (SL) (sivulta 082)
dr Greta Mattsdr Järvelin 2.6.1802 d. 9.1.1803
s Johan Mattsson Järvelin 16.7.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

102 Stadens sjöman arbetskarlen och hyresman

Litt A
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Gabrielsson Antell Näppä 22.1.1775 ifr Lumijoki
hu Maria Johansdr Haarala 24.2.1769 
dr Elisabeth Andersdr Antell 14.6.1799
(perhe eRKs087) yliviivattu till Limingå 1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Fredrik Asp 1788
hu Greta Digerörn
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Joseph Josephsson Arola Arolin 2.9.1769
hu Carin Eriksdr 14.8.1763
s Joseph Josephsson Arola 17.12.1796 d. 6.4.1799
s Joseph Josephsson Arola 30.12.1799
s Anders Josephsson Arola 8.11.1802 d. 21.10.1803
(perhe eRKs087)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Caisa Johansdr Ollila 1731 fr Ylivieska 1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klock Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772
hu Maria Michelsdr Holm 4.12.1774
dr Anna Catharina Mattsdr Ahlholm 26.2.1795
dr Maria Elisabeth Mattsdr Ahlholm 11.1.1797
s Matts Mattsson Ahlholm 27.1.1799
s Samuel Mattsson Ahlholm 12.8.1801
s Henrik Mattsdr Ahlholm 28.12.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

103 Stadens sjöman arbetskarlen ovh hyresman

Litt A
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(afledne skepparen Simon Achrenius)
ea Margareta Mallila 16.1.1747 d. 5.1.1800
dr Margeta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)(avio sivulle 031)
(perhe eRKs004)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
qpp Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756
oä dr Susanna Magdalena Annasdr 10.11.1784
oä dr Anna Margareta Annasdr 19.6.1793
(perhe eRKs086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Susanna Asplund
oä dr Magdalena 5.11.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Johansson Ahlström Lepistö 5.8.1771 Kalajoki d. 11.2.1800
hu Carin Johansdr Hannuxela 7.4.1766 Siikajoki (SL)
					(uusi avio sivu 059) 
dr Caisa Lisa Mattsdr Ahlström 20.5.1797 (sivulle 059)
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Michel Johansson Ahlman Ukonaho 14.11.1773 
timmerkarl Joseph Eriksson Ahllund 5.2.1776 d. 29.8.1801

104 hyresman Litt A

Elisabeth Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) 
					(sivulla 093)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Michelsson Ahlström 5.7.1777 Pyhäjoki
hu Lisa Larsdr Kutilain (?) 1.9.1780
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Thomasson Arckman 1766
glasmäst lärlingen Bergman vide pag 105
Achrenius Gabriel (Johan Gustaf ?) 27.4.1757 Kalajoki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
härads höfding Zachris Jacobsson Alopaeus 17.10.1772 Tohmajärvi
hu Maria Karolina Nilsdr Nykopp 
(vih 1802)
(perhe) fr Sulkava 1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Johansson Ahlström 14.2.1781
hu Lisa Bertilsdr Herrala 24.8.1778
dr Lisa Henriksdr Ahlström 1806
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

105 hyresman Litt B

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Anders Johan Bogman 25.6.1758
hu Carin Michelsdr Hatunen Peckala 13.6.1760 (eRKs042)
(perhe eRKs088)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) (sivulla 021)
sjöman Matts Jacobsson Borgarbacka 10.8.1771 (sivulla 032)
ea Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)(sivulla 068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lotsen och bekbrännaren
Matts Michelsson Blåholm 5.12.1753
hu Anna Mattsdr 11.9.1750
dr Carin Mattsdr Blåholm 28.9.1786 d. 4.7.1804
s Matts Mattsson Blåholm 23.4.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Johansson Byström 14.4.1775
hu Anna Maria Maleen 9.2.1769
s Johan Johansson Byström 18.8.1796
dr Susanna Johansdr Byström 1.5.1799
dr Greta Sophia Johansdr Byström 24.4.1801
(perhe eRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmed Lorenz Bergman 1777 Calix
hu Anna Caisa Holmström 1777
dr Greta Stina Lorenzsdr Bergman 20.12.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

106 hyresman Litt B

sjöman Johan Johansson Broman 1774 (eRKs089)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Johansson Brusi 23.1.1779
hu Maria Eliasdr Rautio 5.1.1771
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Pehrsson Bosell 12.6.1783 Brahestad
syst Britha Lena Pehrsdr Bosell 19.5.1778 Raahe (SL)
dr Brita Caisa Lenasdr 7.3.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Boström se pag 133
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Mattsson Brännare 2.5.1776
hu Greta Andersdr Rautiola 13.4.1776
dr Catharina Greta Mattdr Brännare 25.9.1804
dr Anna Lisa Mattsdr Brännare 30.11.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Olofsson Björnström 12.1.1776 Pirttikoski
hu Saara Johansdr Kitinprami 28.12.1778
dr Margeta Johansdr Björnström 12.12.1804
dr Saara Johansdr Björnström 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
cop capt Gustaf Henriksson Bäck 30.7.1776 Ingå 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Mattsson Brunman 1.3.1787
hu Catharina Henriksdr Raumala 11.4.1785 Wihandi
dr Anna Stina Andersdr Brunman 9.12.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

107 hyresman Litt C & K

fruntimmers skräddaren Adders Klingberg 1759 Skelefteå (eRKs102)
Johan Carlund (sivulla 092)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
förra handlanden Johan Carlsson Kranck 14.10.1733 Raahe (SL)
						d. 22.1.1802
hu Catharina Danielsdr Tuderus 4.2.1738 Oulu (SL)
s Johan Johansson Kranck 25.8.1774 Raahe (SL) 
dr Susanna Johansdr Kranck 5.4.1773 Raahe (SL)
(perhe eRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Kauppinen)
ea Walborg Henriksdr 1753
s Matts Mattsson Kauppinen 26.8.1780
hu Carin Johansdr Prockola 9.3.1778 Hailuoto (SL)
sdr Stina Mattsdr Kauppinen 5.7.1804 död
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagaren Johan Kortett 1747
hu Brita 24.6.1753 d. 16.2.1807
s Gustaf Johansson Kortett 19.7.1792
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsk Johan Andersson Karakainen 29.7.1758 d. 27.2.1800
hu Catharina Larsdr Hataja 1755
dr Anna Johansdr Karakainen 24.4.1783
s Matts Johansson Karakainen 9.2.1793
dr Carin Johansdr Karakainen 31.12.1794
(perhe eRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

108 hyresman Litt C & K

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Abraham Karjalainen 5.1759
hu Brita Johansdr 1763
dr Lisa Abrahamsdr Karjalainen 7.7.1788
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Joseph Jacobsson Lidin 10.11.1777 (yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Kuusten)
ea Lisa Eriksdr Bitter 1756
dr Maria Elisabeth Olofsdr Kuusten 6.10.1781 död
dr Carin Margareta Olofsdr Kuusten 3.12.1785
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Pehrsson Karakainen 26.1.1762
hu Anna Olofsdr 1764
s Abraham Abrahamsson Karakainen 8.6.1793
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765
hu Anna Larsdr Hångalainen 16.5.1763
dr Lisa Pehrsdr Karakainen 2.4.1795 d. 4.4.1797
dr Carin Pehrsdr Karakainen 14.2.1797 d. 3.8.1799
dr Maria Pehrsdr Karakainen 14.8.1799
dr Anna Pehrsdr Karakainen 5.11.1801
s Pehr Pehrsson Karakainen 10.6.1805
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

109 hyresman Litt C & K

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Andersson Carlander 21.8.1769
hu Lisa Utter 4.1.1757
dr Greta Lisa Johandr Carlander 8.5.1794 d. 10.11.1800
s Anders Johansson Carlander 8.5.1796
s Henrik Johansson Carlander 25.23.1799 d. 2.12.1802
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Erik Mattsson Kärkelä Myllykangas 9.11.1767
					 (eRKs106, yliviivattu)
karduansmakare geselle Johan Melchior Kästner 1775 (sivulla 087)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Pehr Henriksson Candelin 20.4.1777
hu Brita Isaksdr Kirkkoluoto 7.8.1773 d. 27.11.1803
s Henrik Pehrsson Candelin 13.10.1799 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Pehr Candelin circka 24 år
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
dräng Anders Britasson Kyllönen 1776 Pulkila
hu Carin Johansdr Ruicka 1771 Kuivaniemi
s Anders Andersson Kyllönen 19.12.1799
s Johan Andersson Kyllönen 20.12.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Hansson Candolin 12.12.1779 pag 152

110 hyresman Litt D

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(förra handlanden Duwan)
ea Carin Casander 17.8.1734 (eRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
trumslagaren Pehr Johansson Dundra 1768 Pyhäjoki (eRKs091)
hu Maria Olofsdr Wiirret 29.8.1763
s Johan Pehrsson Dundra 9.11.1799 d. 31.12.1799
dr Anna Caisa Pehrsdr Dundra 29.11.1800 d. 15.8.1805
dr Maria Pehrsdr Dundra 5.7.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

111 hyresman Litt E

Johan Henrik Eklund
garfvare hustrun Margareta Eklund 4.7.1732
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Jacob Enqvist
hu Greta Lisa Hasselberg 19.7.1761
dr Anna Lisa Jacobsdr Enqvist 9.3.1796
(perhe eRKs021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Zachris Mattsson Engman 8.2.1771 Wihandi

112 hyresman Litt F

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Staffan Flinck 28.12.1761
hu Maria Pehrsdr d. 10.9.1805
s Johan Staffansson Flinck 1.6.1790
dr Sophia Staffansdr Flinck 31.7.1792
dr Anna Lisa Staffansdr Flinck 13.10.1794
s Henrik Staffansson Flinck 14.6.1796
s Staffan Staffansson Flinck 7.10.1798 d. 3.4.1799
(perhe eRKs094)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svmor hu Lisa Johansdr 1729 (eRKs094)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Johansson Flinck Manninen 6.1.1771 Pyhäjoki
hu Brita Mattsdr Räisänen 17.3.1754
(perhe eRKs094)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Flander (eRKs094)
timmerm Thomas Johansson Frantsman 17.1.1773

113 hyresman Litt F

sjöman Henrik Henriksson Forbus 15.2.1773 Piehingi
timmerkarl Matts Henriksson Forbus 21.1.1774 Piehingi
Catharina Ulrica Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) (sivulla 039)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Petter Forstman 30.9.1778
hu Stina 30.9.1782
s Johan Pehrsson Forstman 17.8.1807
s Petter Pehrsson Forstman 24.6.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

114 hyresman Litt G

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagaren Fedrik Goman 1768
hu Catharina Peuron 5.6.1771 Uleåborg
s Johan Henrik Fedriksson Goman 31.1.1797 d. 17.4.1797
dr Saara Catharina Fedriksdr Goman 5.12.1798 d. 9.2.1799
dr Maria Magdalena Fedriksdr Goman 18.12.1799 d. 28.12.1799
s Fredrik Fedriksson Goman 14.1.1801 d. 6.12.1802
s Fredrik Fedriksson Goman 17.1.1803
(perhe eRKs096)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Jacob Jöransson Grundström Säickä 8.6.1774 Carlö
hu Beata Mattsdr Wuoti 10.6.1774
dr Brita Maria Jacobsdr Grundström 19.6.1804
s Jacob Jacobsson Grundström 21.11.1805
dr Lisa Jacobsdr Grundström 5.12.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
coopverd capitain Gustaf Fredrik Granberg 3.11.1775

115 hyresman Litt H

qvp Maria Hajahn 13.3.1736
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagare gesällen Johan Hortling 1775 Piteå (eRKs097)
hu Maria Josephsr Backman 20.5.1780 Pattijoki
s Johan Johansson Hornling 17.7.1800
s Zachris Johansson Hornling 4.11.1802
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Hedman 7.4.1748
hu Carin Svala 1742 d. 20.9.1805
dr Greta Henriksdr Hedman 25.6.1779
s Johan Henrik Henriksson Hedman 24.9.1785
(perhe eRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Haltunen 3.1.1777 död)
ea Anna Henriksdr Skog Jervelius 23.1.1765
s Johan Mattsson Haltunen 8.11.1797 (eRKs143)
(perhe eRKs134)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Christer Johansson Hellman 4.1.1773 Kuopio
				 (eRKs097) d. 13.9.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Michelsson Hyyppä 28.9.1778 Lochteå
hu Carin Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL) (sivulta 085)
dr Brita Catharina Eriksdr Hyyppä 7.10.1800
s Matts Eriksson Hyyppä 17.7.1803
dr Susanna Eriksdr Hyyppä 1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

116 hyresman Litt H

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullinspekt Abraham Henrik Abrahamsson Holm 
		11.8.1765 Kristiinankaupunki (SL) (eRKs097)
hu Maria Helena Berg 2.4.1772 Kristiinankaupunki (SL)(sivulta 068)
s Abraham Herman Abrahamsson Holm 27.12.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(tullinsp Abraham Holm 24.4.1734 d. 17.1.1798)
mod ea Greta Sandberg 13.3.1742
(VL 11.12.1764 Kristiinankaupunki)
(perhe eRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
cousin Mårten Sandberg 3.12.1779
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Christer Heiskari 26.10.1764
hu Maria Michelsdr 1761
s Johan Christersson Heiskari 29.9.1792
s Anders Christersson Heiskari 7.5.1798
(perhe eRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Jacobsson Härmelin 9.9.1771 (eRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
förra besökaren Erik Hilden 1735
hu Anna Qvick 1732
(perhe) bor på landet
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

117 hyresman Litt H

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(besökaren Michel Holm)
ea Carin Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL)
(VL 18.1.1774 Raahe)
s Henrik Michelsson Holm 8.5.1778 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Holm 12.4.1784
dr Carin Elisabeth Michelsdr Holm 14.10.1786
s Johan Wilhelm Michelsson Holm 28.10.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Hansk 21.7.1766
hu Brita Mattsdr 23.5.1766
s Jacob Jacobsson Hansk 10.7.1792
dr Maria Jacobsdr Hansk 10.7.1797
s Matts Jacobsson Hansk 29.11.1799
dr Anna Jacobsdr Hansk 31.5.1802
s Johan Jacobsson Hansk 1807
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br dr Anna Caisa Gabrielsdr Hansk 7.12.1782
oä dr Lisa Annasdr 6.3.1801
br s Anders Gabrielsson Hansk 29.12.1784
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Erik Huovinen 25.5.1763
hu Maria Mattsdr Saarela 1754 Ijå
s Johan Eriksson Huovinen 22.1.1792
s Erik Eriksson Huovinen 9.1.1796
(perhe eRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Marcusson Hackman 19.12.1781 (eRKs105)
hu Carin Pehrsdr Ståhlberg 23.4.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

118 hyresman Litt H

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddaren Johan Michelsson Holmqvist 1769 Calix (eRKs100)
hu Clara Pehrsdr Wesander 2.7.1769 Raahe (SL) 
			(sivulta 089)d. 8.8.1804
(uusi avio:)
hu Anna Magdalena Jonasdr Holmsten 11.2.1779 (sivulta 119)
(vih abt 1805)
dr Anna Greta Johansdr Holmqvist 12.1.1806
dr Carolina Johansdr Holmqvist 4.7.1809
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Anders Michelsson Holmqvist 14.2.1775 Calix (eRKs100)
sjöman Thomas Andersson Hurnasti 20.2.1768 (eRKs100) gift
	gift med Silverbergs encka Greta landsb pag 91 (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl 
Magnus Carlsson Holmberg
hu Anna Johansdr 8.7.1756
s Johan Magnusson Holmberg 23.9.1788
s Carl Magnus Magnusson Holmberg 26.12.1791 d. 8.5.1804
s Nicolaus Magnusson Holmberg 11.1.1795
s Henrik Magnusson Holmberg 15.5.1799 d. 3.7.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
afl. tullnärens dr 
qvp Christina Henell 19.5.1776 GCarleby
dr Brita Catharina 26.4.1794 Hyrynsalmi
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

119 hyresman Litt H

coopverdie capitain Hans Hallberg 1763 (avio sivulle 067)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Nils Johansson Haltig 1765 d. 1802 Kembele
hu Lisa Michelsdr Pietilä
s Nils Nilsson Haltig 15.9.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddar Jonas Höglund 1780 Piteå
hu Johanna Lovisa Isaksdr Berg 14.6.1779 Raahe (SL) (sivulta 068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullvaktmästare Jonas Holmsten 1756
hu Elisabeth Slechsen 1751
dr Anna Magdalena Jonasdr Holmsten 11.2.1779 (avio sivulle 118)
dr Brita Maria Jonasdr Holmsten 9.11.1780
dr Carolina Jonasdr Holmsten 25.5.1792
s Carl Fredrik Jonasson Holmsten 17.5.1795
s Jonas Jonasson Holmsten 30.4.1800
(perhe eRK OuluRK1793s299)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Henriksson Häll 20.8.1772
hu Brita Pehrsdr 21.2.1774
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

120 hyresman Litt J

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Bengtson Jokela Kuldala 6.6.1774 d. 1803
hu Lisa Henriksdr Ticka 10.10.1769 d. 25.3.1800
(uusi avio:)
Catarina Samuelsdr Ahlholm 8.2.1770 Raahe (SL)
			(sivulta 092) d. 30.8.1803
dr Maria Johansdr Jokela 26.3.1798
(perhe eRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Jussila 31.3.1767
hu Maria Henriksdr Prami 20.8.1766
s Johan Mattsson Jussila 15.10.1794
s Henrik Mattsson Jussila 9.2.1798
dr Susanna Mattsdr Jussila 25.2.1801
(perhe eRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Carlsson Järvelin 23.4.1773
hu Brita Lena Jacobsdr Borgarbacka 3.10.1774
s Carl Andersson Järvelin 22.8.1799
dr Maria Elisabeth Andersdr Järvelin 7.8.1803
(perhe eRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

121 hyresman Litt J

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Mattsson Imberg 8.3.1770 (eRKs102)
hu Lisa Mårtensdr Karjaluoto 6.6.1767
s Matts Mattsson Imberg 16.12.1802 d. 5.10.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Jalman 1.11.1784
hu Lisa Prittinen 1784
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Pehr Henrik Junelius (eRKs102)
kyrckoväcktaren Erik Järvelin Kuckonen 25.9.1748 (sivulla 013)
sjöman Joseph Josephsson Jurvelius (sivulla 031)
sjöm Zachris Mattsson Juntila 8.2.1771 Wihanti kallar sig Ingman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaremästar Carl Adolph Jacobsson
hu Anna Sandberg 1769 Luleå
s Johan Jacob 10.6.1796 Luleå
dr Anna Catarina 14.12.1799 Luleå
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

122 hyresman Litt C & K

se pag 107

123 hyresman Litt L

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Henriksson Lassila 3.4.1757
hu Martha Mattsdr Peckala 19.12.1762 Siikajoki (SL)
s Henrik Henriksson Lassila 12.5.1796
dr Lisa Maria Henriksdr Lassila 19.5.1798
dr Brita Lena Henriksdr Lassila 5.2.1803
(perhe eRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Samuel Laitinen 4.8.1767
hu Lisa Pehrsdr 1759
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Michel Lassila Räisänen 13.12.1766 d. 29.7.1807
hu Maria Andersdr 16.11.1765
s Johan Michelsson Lassila 20.4.1786
s Greta Michelsdr Lassila 9.11.1795
s Anders Michelsson Lassila 27.1.1799
dr Anna Stina Michelsdr Lassila 2.1.1802 d. 7.11.1803
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sigfrid Mattsson Lassuri 29.2.1745 (eRKs107)
sjöman Erik Jacobsson Lindgren 3.2.1775 (eRKs077)

124 hyresman Litt L

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fargaren Nils Lackström 25.2.1768
hu Stina Charlotta Hermonius 12.10.1775 Uhleåborg
(perhe eRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Mattsson Lilja
hu Anna Mattsdr Kaupinen 8.2.1772
s Matts Johansson Lilja 24.7.1798
s Johan Johansson Lilja 18.8.1801
s Henrik Johansson Lilja 29.2.1804
dr Greta Johansdr Lilja24.3.1806
dr Anna Johansdr Lilja 1.1.1810
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Joseph Mattsson Lundman 1765 Marjaniemi
hu Elsa Johansdr Rousu Korklin 1778
s Nils Josephsson Lundman 12.7.1796
dr Brita Josephsdr Lundman 21.3.1799
dr Catharina Josephsdr Lundman 26.1.1804
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Andersson Leppäluoto Ahlholm 6.5.1777
hu Lisa Olofsdr Wiirret 19.4.1776
s Anders Jacobsson Leppäluoto 12.6.1798 d. 12.9.1801
dr Catarina Jacobsdr Leppäluoto 16.5.1801
dr Lisa Jacobsdr Leppäluoto 2.2.1810
dr Anna Lisa Jacobsdr Leppäluoto 27.2.1803 (yliviivattu) död
(perhe eRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
garfvar gesellen Johan Lövenmark 1778
hu Catharina Margeta Limingius 1776
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

125 hyresman Litt L

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Daniel Johansson Laureus 1767 (eRKs106)
hu Anna Mattsdr Mordicka 1774
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Jodeph Jacobsson Lidin
hu Lisa Greta Wik 10.5.1774 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Matts Longman Tammelin 17.4.1775
arbetskarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743 (sivulla 086)
sjöm Carl Henrik Lindqvist Säkijn
klensmed lärling Abraham Lindroth Tärkeä 1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed gesällen Johan Lindroth Åberg
hu Brita Maria Hellberg 1779 Piteå
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagar mästaren Anders Lindgren 1774
hu Sara Lena Backman 1775
s Anders Andersson Lindgren 16.11.1800
s Hans Magnus Andersson Lindgren 8.5.1803
s Fredrik Andersson Lindgren 1808
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

126 hyresman Litt M

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Zachrisson Mustoin 11.1.1774 Libelitz
hu Christina Christiansdr Laureus 29.5.1778 Raahe (SL)(sivulta 030)
(Anna Lena Hurtig ?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Mardickala 1776
hu Lisa Ruonala 1774
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Pehr Mattlin)
ea Lisa Joensuu 3.8.1735
(perhe eRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Lisa Järvelä (eRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Andersson Mallula 13.9.1774 d. 29.8.1803
hu Brita Pehrsdr 21.2.1774 (uusi avio: drg Henrik Håll pag 9)
dr Brita Maria Andersdr Mallula 6.9.1799 d. 21.11.1799
s Johan Andersson Mallula 16.11.1800 d. 15.1.1801
s Fredrik Andersson Mallula 22.12.1801 d. 12.2.1802
(perhe eRKs110)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Henrik Hansson Mechlin Mäkelä Danskala 1.6.1774 (eRKs110)
arbetskarl Henrik Henriksson Mandelin Pietarinen 1.3.1777 Libelitz
						(eRKs110)

127 hyresman Litt M

(tyhjä sivu)

128 hyresman Litt N

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
glasmästaren Johan Nordqvist 1748
hu Ulrica Tybelius 1742
dr Anna Caisa Johansdr Nordqvist 4.12.1774
dr Lisa Maria Johansdr Nordqvist 6.2.1776
dr Sara Greta Johansdr Nordqvist 24.10.1779
s Carl Gustaf Johan Nordqvist 11.1.1786
(perhe eRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svåg Gabriel Larsson Tybelius 14.11.1781 Neder Calix (eRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Pehr Jacobsson Nyman 30.11.1765
hu Sara Elsilä 1769
s Pehr Pehrsson Nyman 12.8.1794
dr Brita Pehrsdr Nyman 13.4.1797
(perhe eRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed lärlingen Erik Henriksson Norbäck 1784
arbetskarl Matts Philipsson Niemelä 9.11.1786 (eRKs111)
sjöman Mårten Mårtensson Niemelin 9.11.1780 (eRKs11w)

129 hyresman Litt N

repslagar gesell Jonas Norman 1779
Carl Olofsson Nordberg 25.7.1763 Raahe (SL) (sivulla 068)
guldsmed gesällen Pehr Gustaf Nyström 1778

130 hyresmän Litt O

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Johan Ockonen)
ea Greta Johansdr 1737 (eRKs113)
dr Maria Bengtsdr Ockonen Åhman 19.2.1767 Raahe (SL) 
					ifr Stockholm 1800	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Mattsson Orava 2.2.1764 (eRKs004)
hu Magdalena Wester 1765 d. 3.5.1805
oä dr Susanna Malinsdr 4.2.1789
oä dr Maria Elisabeth Malinsdr 1.1.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Thomas Thomasson Ojalin Kinnunen 4.11.1765 död
hu Greta Johansdr 22.12.1781
s Thomas
oä dr
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

131 hyresmän Litt P

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Carl Gustaf Polick)
ea Margeta Kyllönen 24.2.1763 (eRKs114)
oä s Påhl Gretasson 4.9.1801 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungf Stina Pölck 12.10.1742 (eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Erik Olofsson Partin 21.11.1765 Pyhäjoki (SL)
hu Brita Bitter 1760 d. 28.3.1801
s Olof Eriksson Partin12.3.1790 d. 6.6.1804
dr Anna Lisa Eriksdr Partin 1.10.1792
s Johan Eriksson Partin 27.1.1798 d. 5.9.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Olofsson Partin 19.10.1769 Pyhäjoki (SL)
hu Lisa Tulin 1.2.1777
dr Anna Greta Johansdr Partin 5.7.1792
dr Lisa Johansdr Partin 31.8.1794
dr Brita Maria Johansdr Partin 9.8.1792
dr Johanna Gustava Johansdr Partin 1.9.1801
s Johan Johansson Partin 29.7.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Olofsson Partin 2.11.1767 Pyhäjoki (SL)
hu Anna Nilsdr Bengtilä 13.12.1776 Pyhäjoki död
dr Anna Maria Pehrsdr Partin 28.3.1801
s Nils Petter Pehrsson Partin 1.10.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Olofsson Partin 12.7.1772 Pyhäjoki (SL)(eRKs116)

132 hyresmän Litt P

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Matts Mattsson Peldoma 20.7.1774 Kälviä (eRKs115)
hu Brita Olofsdr Mattila
dr Greta Mattsdr Peldoma 14.5.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Simonsson Pyy Pyman 9.9.1762 (sivulla 078)
timmerkarl Anders Pennanen (eRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Condolin
hu Lisa Johansdr Grip 10.10.1775 (sjm Pyy's encka) (eRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Sigfridsson Paavonperä 21.8.1766
hu Ingeborg Henriksdr Rytky Weivo 18.12.1767 Haapavesi (SL)
s Johan Johansson Paavonperä 9.3.1798
dr Christina Johansdr Paavonperä 28.9.
dr Susanna Johansdr Paavonperä 1805
(perhe eRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Andersson Peckala 10.9.1770 
				(eRKs116) (avio sivulle 059)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

drg Isak Eriksson Pamp 18.1.1773
hu Lena Mattsdr 3.1.1769
s Matts Isaksson Pamp 25.9.1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

133 hyresmän Litt P

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Samuel Mattsson Pyy Hjerpe 2.6.1768 Paavola (SL)
hu Beata Andersdr Alatalo 9.3.1762 Piehingi
s Matts Samuelsson Pyy 27.12.1797
dr Beata Maria Samuelsdr Pyy 24.10.1799
dr Caisa Lisa Samuelsdr Pyy 17.4.1802 död
(perhe eRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Gustafsson Pyhäluoto 10.1.1776
hu Lisa Eriksdr Puumaa 8.12.1774
s Johan Johansson Pyhäluoto 13.12.1795
dr Catharina Johansdr Pyhäluoto 17.2.1800
dr Anna Johansdr Pyhäluoto 1.12.1802
dr Greta Johansdr Pyhäluoto 25.7.1808
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Michelsdr Pietilä Lindberg 5.12.1774
hu Beata Johansdr Norring 2.5.1771
s Michel Andersson Pietilä 30.12.1798
s Anders Johan Andersson Pietilä 28.10.1804
(perhe eRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Josephssson Puusti Boström 21.11.1774 (eRKs116)
hu Elsa Jacobsdr Pietilä 5.4.1778 Pattijoki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

134 hyresmän Litt P

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Erik Pettersson Tuuttila 23.4.1769
hu Margeta Bengtsdr Ockonen 22.12.1775 Raahe (SL)
s Erik Erikssson 11.8.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Carl Mattsson Pyhtilä 10.4.1774
hu Brita Michelsdr Holappa 31.12.1766 Siikajoki
dr Margeta Carlsdr Pyhtilä 12.2.1800
s Matts Carlsson Pyhtilä 30.8.1802
s Carl Carlsson Pyhtilä 1.7.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Erik Mattsson Pyhtilä 9.11.1763
skomakargesällen Johan Planström 1775
Parven pag 31

135 hyresmän Litt R

Henrik Risell 9.1.1742 (eRKs118)
Anders Risell 7.7.1744 (eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvaren Renman's encka:
Brita Lena Simonsdr Hedman 30.5.1764 Raahe (SL)
s Carl Carlsson Renman 1.6.1790
s Johan Carlsson Renman 30.3.1792
dr Brita Maria Carlsdr Renman 25.7.1795
(perhe eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ratikain Anna 10.2.1744 (eRKs118)
handels betj Johan Mattsson Röring 11.8.1776 Pyhäjoki (SL)
						(sivulla 015)
timmerkarl Erik Johansson Rajalin 14.4.1772 (eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Isak Räihä 1.1767 GCarleby
hu Susanna Pickarainen 21.1.1779
dr Maria Christina Isaksdr Räihä 15.11.1799
dr Anna Sophia Isaksdr Räihä 7.7.1804
(perhe eRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

136 hyresmän Litt R

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jöran Jöransson Rajander Laitinen 5.2.1779 P:joki
hu Walborg Josephsdr Äijälä Bränman 23.4.1778 Raahe (SL)
					(sivulta 082)
dr Anna Jöransdr Rajander 24.2.1802
dr Greta Jöransdr Rajander 25.9.1803
s Matts Jöransson Rajander 30.12.1804
dr Walborg Jöransdr Rajander 11.7.1809
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Nils Nilsson Rafvelin 24.5.1780
hu Brita Pehrsdr Pokela Kalajoki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Isak Mattsson Roitelin Roitomaa 8.4.1777
hu Caisa Carlsdr Kytölä 20.10.1778
dr Caisa Sophia Isaksdr Roitelin 30.11.1803
s Isak Isaksson Roitelin 25.8.1806
s Carl Isaksson Roitelin 2.2.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Hemming Jöransson Rajalin 6.6.1774

Isak Roitelin (perhe toiseen kertaan, yliviivattu)
Johan Michelsson Räisänen 26.3.17867
jungfr Caisa Lisa Rysslander 29.9.1784

137 hyresmän Litt S

glasmest Erik Stenberg 5.11.1724 (eRKs120) d. 7.6.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tjäruinspect Fredrik Henrik Stårck 6.3.1731
hu Christina Påhlsdr 1735
s munsterskr Johan Fredrik Stårck 23.8.1766
(perhe eRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakarmästar Christopher Stadig 1774 (sivulla 072)
Jacob Johan Söderman 4.1.1782 (eRKs004)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Staffan Saarman 1.9.1756 död på utrikes resan)
ea Anna Glaven
styfs Johan Henrik Eklund (sivulla 111)
(perhe eRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Andersson Siirilä 1772 Lochteå (eRKs120)
hu Liisa Pehrsdr Puusti 11.11.1773
dr Anna Lisa Johansdr Siirilä 4.3.1799
s Anders Johansson Siirilä 20.6.1801
s Johan	 Johansson Siirilä 28.9.1803
s Henrik Johansson Siirilä 1.1.1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Christian Sillman 1767 (eRKs122)
messingsslagaren Petter Siuren 1.3.1777

138 hyresmän Litt S

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvaren Samuel Svedberg 1763 Piteå
hu Eva Kågström 1766 Skelefteå
dr Sara Catharina Samuelsdr Svedberg 30.10.1788
s Nils Samuelsson Svedberg 31.5.1790
dr Brita Greta Samuelsdr Svedberg 1.7.1792
s Samuel Samuelsson Svedberg 5.2.1798
dr Eva Magdalena Samuelsdr Svedberg 20.4.1801
s Herman Samuelsson Svedberg 11.10.1804
dr Johanna Maria Samuelsdr Svedberg 11.10.1804 d. 26.4.1805
(perhe eRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Joseph Josephsson Salin 28.3.1774 Pattijoki
hu Beata Turkhus 2.6.1768
s Johan Josephsson Salin 6.5.1797
dr Susanna Josephsdr Salin 6.2.1799
dr Maria Josephsdr Salin 20.3.1801
dr Catharina Josephsdr Salin 8.10.1808
s Matts Josephsson Salin 16.10.1809
(perhe eRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullförvaltaren Herman Schlutern 21.11.1770
hu Sophia Lovisa Strömberg 6.6.1772
dr Beata Sophia Hermansdr Schlutern 8.8.1801
s Herman Hermansson Schlutern 23.11.1802
dr Agnes Lovisa Hermansdr Schlutern 15.6.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Stephen Ruokolainen 1775
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Staffan Mikkola 12.3.1775
hu Eva Ekhamn 1770 d. 16.11.1810
st dr Caisa Evasdr 6.3.1796
s Matts Staffansson 20.10.1802 d. 11.7.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

139 hyresmän Litt S

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Michel Sandelin Jaara 14.1.1776 Lumijoki
hu Carin Eriksdr Järvelin Kuckonen 17.9.1778 Raahe (SL)
					 (sivulta 013)
s Michel Andersson Sandelin 2.5.1801
s Anders Andersson Sandelin 3.8.1804
s Carl Andersson Sandelin 16.10.1810
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Eskilsson Smed 5.5.1761
hu Helena Andersdr Peckala 9.5.1763
s Pehr Pehrsson Smed 24.5.1802
d Maria Pehrsdr Smed 8.3.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Stephan Michelsson 18.1.1779
sjöman Michel Larsson Sarela 1781
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Svensson
hu Hedvig 25.6.1783
dr Christina 24.6.1804
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

140 hyresmän Litt T

sjötulls besökaren Salomon Tornberg (eRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Jacob Tenander 23.6.1767
hu Susanna Ahlström 23.10.1762
s Jacob Johansson Tenander 19.12.1799
(perhe eRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Bertil Bertilsson Tabell 21.3.1773
hu Maria Josephsdr Bråmman 21.12.1773
(uusi avio: ?)
hu Magdalena 25.2.1786
s Joseph Bertilsson Tabell 16.8.1797
s Anders Bertilsson Tabell 9.4.1800
s Johan Fredrik Bertilsson Tabell 25.5.1802
s Matts Bertilsson Tabell 1.5.1806
st dr Anna Andersdr Bergelin 1807
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

141 hyresmän Litt T

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Törnqvist 31.1.1753
hu Lisa Nilsdr 13.7.1751
s Erik Jacobsson Törnqvist 14.10.1772
s Johan Jacobsson Törnqvist 14.10.1791
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Tulin 12.9.1731 d. 7.5.1795)
ea Beata Boström 1738
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Michel Turunen 29.5.1760 d. 1795)
ea Sara Sigfridsdr 1762
s Johan Michelsson Turunen 26.8.1792
dr Saara Michelsdr Turunen 21.3.1795
s Michel Michelsson Turunen 3.4.1798
(perhe eRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Jacobsson Törnqvist 14.10.1771
hu Anna Henriksdr Turckoos 12.3.11779
s Johan Eriksson Törnqvist 3.3.1801
dr Greta Lisa Eriksdr Törnqvist 24.6.1804 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Johansson Tybeck 6.3.1780

142 hyresmän Litt T

Påhl Tunk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Simon Dahlberg 1781
hu Walborg 16.1.1779
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Tausta 1778

143 hyresmän Litt T

arbetskarl Anders Johansson Ursula 20.9.1765
borgmästaren Matts WIlander 1753
syst s 
Joseph Simelius 1795
post förvaltaren
Aron Pimelius 21.9.1783

144 hyresmän Litt W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Wainikainen)
ea Lisa Henriksdr Salgren 10.1753
dr Anna Eriksdr Wainikainen 4.8.1777 Raahe (SL)
oä s Jacob Lisasson 5.10.1791
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Michelsson Wijk 28.12.1762
hu Anna Eriksdr 13.1.1761
dr Maria Christina Michelsdr Wijk 25.2.1788
s Johan Michelsson Wijk 24.6.1793 d. 27.6.1793
dr Anna Caisa Michelsdr Wijk 24.3.1797
s Johan Michelsson Wijk 4.12.1799 d. 30.12.1799
s Gustaf Erik Michelsson Wijk 19.11.1800
s Johan Anders Michelsson Wijk 28.3.1803
dr Fredrica Michelsdr Wijk 8.8.1806
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Isak Michelsson Wijk 27.1.1761
hu Beata Johansdr 24.10.1754
dr Anna Maria Isaksdr Wijk 1.12.1783
dr Lisa Isaksdr Wijk 16.3.1785
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Josephsson Wijksten Maunula 1.12.1773 
hu Margeta Mattsdr Forss 22.12.1769
s Joseph Johansson Wijksten 24.11.1796
(perhe eRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

145 hyresmän Litt W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
karduansmakaren Anders Wettersten 1768	
hu Anna Maria Johansdr Höök 1775
s Anders Johan Andersson Wettersten 3.8.1798
dr Maria Christina Andersdr Wettersten 29.10.1800 
dr Catharina Andersdr Wettersten 15.4.1803
dr Anna Lisa Andersdr Wettersten 1806
s Carl Henrik Andersson Wettersten 1809
(perhe eRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärgossen Pehr Johan Höök 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Anders Widbeck 7.5.1754
hu Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL)
dr Brita Carolina Andersdr Widbeck 5.8.1795
dr Sophia Andersdr Widbeck 8.9.1797
dr Johanna Catharina Andersdr Widbeck 6.12.1799 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Simonsson Walberg 15.12.1771
hu Anna Eriksdr Äijälä (Åjala ?) 5.12.1771 (ed.RK:ssa Åjala)
dr Margeta Michelsdr Walberg 29.10.1799
dr Anna Michelsdr Walberg 28.2.1804
s Michel Michelsson Walberg 1806
(perhe eRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skepparen Petter Wahlbeck gifta

146 hyresmän Litt W

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarlen Matts Johansson Waara 21.8.1775 Holmström
hu Brita Johansdr Räihä 31.8.1775 Lumijoki
s Johan Mattsson Waara 6.11.1803
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Pehrsson Walman Karlahjerta 6.1.1777
hu Greta Eriksdr 7.8.1772
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddargesällen Thure Gustafsson Widholm 1779
färgarelärling Jacob Winqvist 10.5.1780

147 hyresmän Litt Ö

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( färg Johan Östberg död)
ea Martha Tunberg 1752
s Johan Petter Johansson Östberg 1.7.1780 Raahe (SL)(perhe a)
dr Brita Stina Östberg 9.4.1774 d. 29.8.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
besökaren Johan Petter Johansson Östberg 1.7.1780 Raahe (SL)
hu Britha Caisa Pehrsdr Delin 19.8.1780 (sivulta 087)
s Petter Johansson Östberg 93.1801
dr Eva Eleonora Johansdr Östberg 11.1.1803
dr Brita Johansdr Östberg 27.8.1809
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

LOPPU