raahe_rk1792

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
		rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)	
123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g123456

RaaheRK 1792

001 n:o 1 Första qvarteret (sRKs001)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inv hb Johan Jacobsson Jurvelius 5.4.1739 Raahe (SL)
hu Brita Lena Josephsdr Calamnius 16.8.1753 Raahe (SL)
(vih abt 1782)
st dr Anna Brita Johansdr Arenius 25.3.1778 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Johansdr Jurvelius 10.4.1783 Raahe
dr Helena Johansdr Jurvelius 13.8.1786 Raahe
dr Maria Johansdr Jurvelius 24.6.1792 d. 23.4.1793
dr Anna Sophia Johansdr Jurvelius 4.5.1796 Raahe
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

002 n:o 2 Första qvarteret

(tyhjä sivu)

003 n:o 3 Första qvarteret (sRKs003)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Anders Sjöholm 2.2.1732 d. 1791)
ea Anna Johansdr 1733 
(vih abt 1756)
dr Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) (perhe a)
dr Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL) (perhe b)
dr Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL)(perhe c)
s Johan Andersson Sjöholm 22.2.1768 Raahe (SL)
dr qvp Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)
oä dr dr Carin Sophiasdr 15.11.1797
oä dr s Erik Sophisson 30.5.1803
dr Christina Andersdr Sjöholm 20.6.1771 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg sjöman Aron Mattsson Sandelin död	
ea Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) 
(VL 1.8.1780 Raahe)
(Annan uusi avio:)
måg sjöm Henrik Holmlin Kortet 
(vih abt 1793)
s Maria Aronsdr Sandelin 1.10.1780 Raahe (SL) til Stockholm 1796
s Johan Aronsson Sandelin 10.9.1794
s Jacob Aronsson Sandelin 25.5.1787
s Aron Aronsson Sandelin 26.3.1790
dr Sophia Henriksdr Holmlin 22.3.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg arb.k. Michel Pehrsson Pietilä Jauhiainen 18.4.1757
					 (sivulta 102)
hu Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
*(sjöman Eklöf död)
ea Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL) d.13.7.1794
s Henrik Eklöf 3.9.1788 (ei sRK)
dr Maria Eklöf 23.6.1787 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

004 n:o 4 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Matts Orava)
ea Carin Jacobsdr 9.7.1724 död abt 1794
s Matts Mattsson Orava 2.2.1764 (sRKs130)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hand.m Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL)(sivulta 059)
hu Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL)(sivulta 055)
dr Catharina Margeta Henriksdr Sovelius 23.4.1797	
(vih 1796)
(perhe sRKs004)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman lots och beckbrännaren
Matts Michelsson Blåholm 5.12.1753
hu Anna Mattsdr 11.9.1750
dr Carin Mattsdr Blåholm 28.9.1786
s Matts Mattsson Blåholm 23.4.1791
(perhe sRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skepparen Simon Achrenius 10.6.1757 d. 23.5.1795
hu Margareta Mallila 16.1.1747
dr Margeta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Johan Söderman 4.1.1782 (sRKs137)
(Soveliukset toiseen kertaan)

005 n:o 5 Första qvarteret

(tyhjä sivu)

006 n:o 6 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Baltzar Frans-Diedrichsson Freitag 13.9.1720 Medelpad d. 3.4.1795
hu Maria Johansdr Sovelius Sovio 12.11.1734 Raahe (SL)
(vih abt 1753)
s Diedrich Baltzarsson Freitag 19.2.1760 Raahe (SL)
dr Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe(SL)
					(avio sivulle 015)
dr Catharina Baltzarsdr Freitag 3.1.1769 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

007 n:o 7 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL)
hu Maria Helena Blom 25.11.1760 Uleåborg d. 24.3.1805
dr Anna Sophia Alexandersdr Freitag 23.8.1786
s Alexander Alexandersson Freitag 28.2.1787 til Uleå 1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

008 n:o 8 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(handelsm Henrik Mattssson Fagervik 3.3.1733 Raahe (SL)d. 6.7.1787) 
ea Margeta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe (SL)
(VL 2.12.1765 Raahe)
dr Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe (SL) 
dr Anna Henriksdr Fagervijk 15.2.1774 Raahe (SL)
(perhe eRKs008, sRKs007)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg handelsm Michel Andersson Durchman 7.1.1762 Vihanti
hu Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe
(vih abt 1792)
dr Anna Michelsdr Durchman 
dr Maria Margeta Michelsdr Durchman 19.8.1796
s Anders Michelsson Durchman 15.3.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Joseph Johansson Pölck 23.6.1748 Raahe (SL) (eRKs008, sRKs007)

009 n:o 9 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Hans Abraham Hansson Hajahn 2.10.1737 Raahe (SL)
hu Maria Mattsdr Hedman 7.5.1743 Raahe (SL)
				(KronobyRK1766s201 Riska)
(VL 23.5.1768 Kruunupyy)
dr Maria Hansdr Hajahn 24.12.1776 Raahe (SL)
dr Hedvig Hansdr Hajahn 23.2.1781 Raahe (SL)
dr Brita Hansdr Hajahn 26.4.1774 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

010 n:o 10 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Johansson Kanniainen 6.11.1750
hu Anna Andersdr 4.3.1761
dr Christina Jacobsdr Kanniainen 15.12.1784 d. 14.9.1785
dr Britha Jacobsdr Kanniainen 2.2.1787
dr Elisabeth Jacobsdr Kanniainen 15.1.1789
dr Maria Jacobsdr Kanniainen 1.7.1792
s Jacob Jacobsson Kanniainen 21.9.1794
(perhe sRKs058)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagaren Jonas Öström 1753 (sivulla 129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsk Anders Pehrsson Karakainen 11.1760
hu Catharina Mattsdr 14.8.1752
(perhe sRKs092)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(klock Pehr Männistö)
*(Lisa Samuelsdr Junnila)
dr qvp Brita Pehrsdr Männistö 24.2.1775 Vihanti (SL)
oä s Carl Britasson 14.12.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 11 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Olof Henriksson Ervast 30.5.1745 Raahe (SL) 
hu Brita Abrahamsdr Mathesius 3.7.1753 Härnösand
				(PyhäjokiRK1788s077)
(VL 7.12.1776 Pyhäjoki)
dr Brita Anna Olofsdr Ervast 4.2.1780
s Abraham Olofsson Ervast 19.8.1782
dr Maria Olofsdr Ervast 13.6.1785
s Isak Olofsson Ervast 5.5.1787 Pyhäjoki (SL) 
dr Catharina Olofsdr Ervast 12.1.1793
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

011 n:o 12 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Carl Carlsson Wijkblad 14.01.1724 Österby Sverige 
					d. 1.7.1772 Raahe)
*(hu Anna Maria Svensdr Olsbo 08.06.1729 Raahe (SL)
					d. 06.04.1788 Raahe)
dr Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)(perhe a)
Wilhelm Carlsson Wijkblad 13.10.1768 Raahe (SL) (avio sivulle 050)
Brita Lena Carlsdr Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL) avio sivulle 031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg färgaren Johan Olnborg 11.12.1739 
hu Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)
dr Maria Christina Johansdr Olnborg 3.3.1786
s Johan Johansson Olnborg 26.6.1789
(perhe sRKs011)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

012 n:o 13 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman enkl Henrik Montin 21.12.1737
hu Christina Sovelius 30.4.1728 d. 27.4.1798
s Michel Henriksson Montin 6.2.1765 Raahe (SL)
dr Ulrica Henriksdr Montin 11.2.1768 Raahe (SL)
dr Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Christina Soveliuksen ed. avio)
*(Henrik Pehrsson Kellin)
dr Maria Elisabeth Henriksdr Kellin 28.8.1759 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Pehr Ytterberg 1738 d. 1790)
ea Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL)(sRKs013)
s Isak Pehrsson Ytterberg 3.11.1777 Raahe (SL) (ei sRK)
s Johan Pehrsson Ytterberg 14.10.1780 Raahe (SL) (ei sRK)
s Pehr Pehrsson Ytterberg 9.1772 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

013 n:o 15 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman
Sven Henrik Carlsson Wijkblad 21.3.1762 Raahe (SL)
hu Maria Sofia Michelsdr Gumse-Granberg 16.3.1759 Vihanti
(vih abt 1792)
s Johan Henrik Svensson Wijkblad 20.11.1793 Raahe 
dr Maria Rebecka Svensdr Wijkblad 22.12.1794 Raahe
s Carl Wilhelm Svensson Wijkblad 30.12.1797 Raahe 

014 n:o 16 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman samt postmestaren
Sven Svensson Kröger 18.6.1734 d.30.3.1798
*(Lisa Brita Freitag 19.11.1745 Raahe d. 16.9.1781)
(uusi avio:)
ea Maria Christina Winsten 12.7.1757 Pietarsaari
(VL 27.2.1783 Pietarsaari)
s handelsm Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL) 
dr Elisabeth Svensdr Kröger 22.9.1770 Raahe (SL) (perhe a)
s Anders Johan Svensson Kröger 13.12.1783 
dr Maria Margeta Svensdr Kröger 12.3.1785
dr Brita Sophia Svensdr Kröger 14.9.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
(Elisabeth Kröger'in aviottomat:)
oä s Johan Lisasson 13.10.1792
oä s Henrik Lisasson 17.8.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jgfru Anna Brita Westermark 15.4.1773
handels betj Johan Mattsson Röring 11.8.1776 Pyhäjoki (SL)

015 n:o 17 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Christian Hansson Hajahn 25.3.1740 Raahe (SL)
hu Margeta Pehrsdr Zimmerman 16.3.1739 Oulainen (SL)
(VL 6.3.1777 Pyhäjoki)
s Abraham Christiansson Hajahn 1.7.1777 Raahe (SL) 
dr Beata Maria Christiansdr Hajahn 2.1.1780 Raahe (SL)
s Christian Christiansson Hajahn 15.11.1781 Raahe (SL) 
(perhe sRKs074)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 18 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbokhållaren Olof Lundström 11.11.1754
hu Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe (SL)(sivulta 006)
(vih abt 1793)
dr Maria Catharina Olofsdr Lundström 6.12.1794
dr Anna Christina Olofsdr Lundström 4.5.1796
s Baltzar Olofsson Lundström 8.11.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

016 n:o 19 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Abraham Mattsson Parven 1758
hu Elisabeth Christina Josephsdr Calamnius 12.6.1756 Raahe (SL)
(VL 27.1.1780 Raahe)
dr Maria Elisabeth Abrahamsdr Parven 27.2.1787
dr Anna Abrahamsdr Parven 25.1.1790
dr Brita Christina Abrahamsdr Parven 5.2.1793 d. 20.6.1796
dr Ulrika Abrahamsdr Parven 14.11.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

017 n:o 20 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Zachrisson Lacke)
ea Maria Nordberg 24.2.1734 d. 22.3.1794
vih abt 1763)
s Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe (SL)
s Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)(perhe a)
s Michel Zachrisson Lacke 9.12.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)
hu Ulrica Lovisa Johansdr Pahrman 25.8.1773 Kristiinakaupunki (SL)
(VL 17.11.1793 Kristiinakaupunki)
dr Maria Lovisa Mattsdr Lacke 1.2.1794
s Johan Zachris Mattsson Lacke 25.3.1895
s Matts Mattsson Lacke 7.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

018 n:o 21 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Pölck 12.6.1736 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Brita Danielsdr Jurvelius 12.1.1764 Raahe (SL)
dr Margeta Danielsdr Jurvelius 24.5.1766 Raahe (SL)
s Joseph Danielsson Jurvelius 2.6.1769 Raahe (SL) 
dr Catharina Danielsdr Jurvelius 10.4.1776 Raahe (SL)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

019 n:o 22 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd-och handelsm Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi 
hu Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe (SL)
(VL 6.2.1780 Raahe)
s Johan Jacobsson Fellman 4.9.1781 Raahe (SL)
dr Sara Jacobsdr Fellman 28.3.1783
s Baltzar Jacobsson Fellman 29.8.1784
dr Maria Jacobsdr Fellman 6.2.1789
s Jacob Jacobsson Fellman 22.9.1792
s Franz Didrich Jacobsson Fellman 14.5.1794
dr Gustava Catharina Fellman 20.1.1796 d. 3.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
coopvaerdie capitan
Anders Granlund 23.11.1733 

020 n:o 23 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gustaf Gustafsson Bogman(sson) 25.2.1756 Raahe (SL)
hu Maria Sophia Johansdr Rehn 28.1.1769 Oulu (OuluRK1778s272)
(vih abt 1797)
dr Maria Gustava Gustafsdr Bogmansson 21.5.1798 d. 3.10.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Sven Gustafsson Bogman 15.8.1769 Raahe (SL) 
syst Anna Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) 
oä s Matts Annasson 21.12.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

021 n:o 24 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Jacob Enqvist
hu Greta Lisa Hasselberg 19.7.1761
dr Anna Lisa Jacobsdr Enqvist 9.3.1796
(perhe sRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 25 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Gustafsson Örn 5.12.1732 Raahe (SL)
hu Catharina Mattsdr Hedman 14.2.1737 Raahe (SL) 
s Matts Johansson Örn 1.6.1765 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Örn 2.10.1761 Raahe (SL)
s Nicolaus Johansson Örn 1.4.1775 Raahe (SL)
s Carl Johansson Örn 27.1.1778 Raahe (SL)
dr Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg skomak Johan Petter Nordqvist 14.11.1772 (sivulta 111)
hu Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL)
dr Ulrica Lovisa Johansdr Nordqvist 1.12.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

022 n:o 26 Första qvarteret

capellans gård
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
capell Petter Olofsson Carlen 5.12.1722 Raahe d. 12.1.1799
hu Greta Bergström 10.2.1730
st dr Maria Stina Walman 16.1.1753
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Carolina Laurin 19.3.1784 (?)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
adjunct Henrik Widell 2.12.1762 Wesilax Tottijärvi
hu Anna Christina Sparman 20.3.1770
dr Anna Elisabeth Henriksdr Widell 11.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

023 n:o 27 & 28 Första qvarteret

borgmästare Carl Gustafsson Mentzer 14.4.1736 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst dr mademoiselle Helena Christina Samuelsdr Agander
					 23.3.1765 Kuopio (SL)
s Jöran Adolph Oppman 7.9.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jfr Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL) 

024 n:o 29 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmed mäst Anders Hilden 1753
hu Susanna Johansdr Sellman 1757 (OulujokiRK1778s087)
s Johan Henrik Andersson Hilden 7.3.1786
dr Cathariana Andersdr Hilden 29.4.1792 d. 20.5.1795
s Anders Andersson Hilden 13.12.1793 d. 23.5.1795
s Anders Claes Andersson Hilden 6.7.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mod ea Catharina Pietola 1727 Uleåborg

025 n:o 30 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Andersson Norlander Hemmi 13.12.1719 Raahe
hu Brita Casander
(uusi avio:)
hu Susanna Helena Pehrsdr Cajanus 26.4.1736 Lohtaja
dr Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg handelsm Gabriel Kahelin 1773 GCarleby (sivulta 033) förrymd 1803
hu Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL)	
dr Anna Christina Gabrielsdr Kahelin 26.11.1798 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg br Anders Kahelin 19.7.1787 GCarleby
n:o 31 Första qvarteret
fiskaren Lars Tornelius 15.7.1728
hu Catharina Falck 1735 d. 13.4.1793
(uusi avio:)
hu Martha Östberg 26.9.1777
(vih abt 1794)
s Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769 
s Isak Larsson Tornelius 24.10.1771 
dr Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL) (avio sivulle 052)
s Johan Ephraim Larsson Tornelius 28.4.1794
s Lars Fredrik Larsson Tornelius 13.5.1796 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
nya tomter första qvart vide pag 43

026 n:o 32 Andra qvarteret

styrman Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL)
syst Brita Christina Ravander 20.1.1746 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddar Johan Engelberg 24.2.1751 Karjalohja d. 3.2.1795
hu Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(vih abt 1781)
(Catharinan uusi avio:)
skräddarmestar Johan Adamsson Gjörke 1766
(vih abt 1796)
s Anders Johansson Engelberg 20.1.1781 Raahe (SL)
dr Maria Christina Johansdr Engelberg 27.5.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärling Matts Johansson Pekuri 31.3.1731
Johan Johansson Lerbäck 24.10.1778
lärling Erik Johansson Pekuri Grönborg 19.4.1778 Raahe (SL)
Johan Johansson W... 12.4.178q1
Johan Johansson Mathlin Järvelä 16.11.1779

027 n:o 33 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kronolänsman Michel Sparman 1728 d. 8.4.1797
hu Elisabeth Norberg 15.1.1737 d. 22.4.1795
dr Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 34 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(svarfaren Anders Gyllberg , förrymd)
hu Anna Greta Leander 1756
(VL 19.4.1781 Raahe)
oä dr Eva Ulrica Olofsdr Gyldenäs 28.8.1777 Raahe (SL)
dr Catharin Lovisa Andersdr Gyllberg 29.6.1781 Raahe (SL)
oä s Carl Annasson 5.4.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

028 n:o 35 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL)
hu Anna Christina Hedman 26.12.1759 Raahe (SL)	
(vih abt 1787)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 36 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Casparsson Forbus 13.6.1750 Raahe (SL) d. 18.2.1794
hu Greta Christina Gummerus 2.11.1761 Kalajoki (SL)
(VL 21.2.1786 Sievi)
dr Maria Johansdr Forbus 25.1.1788
dr Catharina Margeta Johansdr Forbus 2.3.1793 d. 1.4.1794
oä s Johan 25.10.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Anna Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Catharina Ulrica Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL) 
oä dr Maria Carinsdr 27.11.1788
oä s Pehr Carinsson 26.3.1793 d. 9.5.1796
oä s Johan Carinsson 10.4.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

029

(sivu puuttuu, imeisesti vain numerointivirhe)

030 n:o 37 & 38 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Anders Mattsson Hedman 23.3.1734 Raahe (SL) d. 5.8.1803
*(hu Maria Charlotta Tammelin 10.8.1751 d. 23.3.1788)
(uusi avio:)
hu Anna Åberg 19.10.1746
s Anders Andersson Hedman 13.5.1770
dr Johanna Charlotta Andersdr Hedman 2.10.1777 (avio sivulle 038)
s Carl Gustaf Andersson Hedman 23.2.1783
st dr Greta Lovisa Jurvelin 12.6.1786 
dr Maria Catharina Hedman 7.2.1791 d. 12.3.1794
st dr Lovisa Ulrica Andersdr Hedman 13.11.1780 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

031 n:o 39 Andra qvarteret

arbetskarl Johan Dilman 13.10.1741 til Ijå
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Petter Erik Eriksson Ahlvik 6.12.1769 Kuopio (SL) 
						(sivulta 097)
hu Brita Lena Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL) (sivulta 011)
dr Sophia Charlotta Pehrsdr Ahlqvist 27.12.1796 d. 15.8.1797
(perhe sRKs041)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

032 n:o 40 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL)
*(hu Margareta Westman)
(uusi avio:)
hu Magdalena Rein 20.12.1758
dr Sophia Aronsdr Laureus 9.9.1778 Raahe (SL)
s Olof Aronsson Laureus 1.10.1780 Raahe (SL)
s Aron Aronsson Laureus 14.9.1792 . 13.6.1794
st s Henrik Johansson Hedborg 21.1.1785
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

033 n:o 41 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Zachris Andersson Durchman 26.8.1760 Vihanti (SL) 
(capellan Anders Durchman's ( d.1776 ) encka:)
mod Anna Catharina Michelsdr Montin 26.11.1731 Raahe (SL)
handelsbetj Gabriel Kahelin 1773 (avio sivulle 025)
handelsbetj 
Joachim Henriksson Lipponen Lipe´n 5.7.1781 Idensalmi

034 n:o 42 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
copvardie capitain Abraham Griffman
hu Christina Samuelsdr Lund 1761
(perhe) til Stockholm 1793
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv fad tull inspect Samuel Lund 
sts Christin Sanman d. 6.5.1793
capitain Myrberg vid n:o 73

035 n:o 43 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
organisten och kyrkovärden
Joachim David Lyckman 23.3.1742
hu Maria Carlsdr Klovensich 6.8.1742 Lohtaja (SL)
dr Margareta Christina Joachimsdr Lyckman 
				15.5.1770 Lohtaja(SL)(perhe a)
s Carl Joseph Joachimsson Lyckman 9.9.1772 Kannus (SL)
dr Regina Sophia Joachimsdr Lyckman 9.1.1778 Ilmajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg handelsm Erik Olofsson Nordberg 16.3.1768 Raahe (SL)
						(sivulta 054)
hu Margeta Christina Joachimsdr Lyckman 15.5.1770 Lohtaja (SL)
dr Maria Catharina Eriksdr Nordberg 25.12.1798	
s Erik Eriksson Nordberg 22.3.1801
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Joachim Israel Qvist 1786

n:o 44 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borgaren Pehr Pehrsson Junnelius 24.1.1740 Raahe (SL)
hu Elisabeth Michelsdr Jurvelius 22.10.1733 Raahe (SL) d. 5.7.1793
(VL 7.12.1772 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

036 n:o 45 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Samuel Krokholm)
ea Anna Mattsdr Hedman 1.12.1725
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Johan Johansson Kraftman 
hu Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL)
s Pehr Johansson Kraftman 24.6.1786
dr Anna Elisabeth Johansdr Kraftman 10.1.1787
dr Christina Johansdr Kraftman 15.2.1789
dr Sophia Johansdr Kraftman 12.9.1791
s Carl Henrik Johansson Kraftman 3.3.1795 d. 18.9.1796
s Matts Johansson Kraftman 24.2.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Erik Johansson Kraftman Krapula 30.3.1766 Kalajoki
hu Margareta Pehrsdr Hendilä 29.1.1766 Revonlahti (SL)(sivulta134)
(vih abt 1793)
(sRK RevonlahtiRK1790s046)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

037 n:o 46 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
brännmäst Philip Boevie 11.4.1752 Lövstad
hu Brita Helena Henriksdr Nyman 2.4.1756 Nykarleby
s Philip Anton Philipsson Boevi 17.11.1786 Kuopio (SL)
dr Anna Helena Philipsdr Boevi 11.3.1789
s Carl Henrik Philipsson Boevi 27.3.1791
dr Christina Lovisa Philipsdr Boevi 31.5.1794 d. 28.3.1796
(perhe sRK PyhäjokiRK1795s050)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 47
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Lindbäck 3.10.1756
hu Maria Heickala d. 8.11.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

038 n:o 48 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Simonsson Hedman 17.10.1762
hu Anna Brita Michelsdr Jurvelius 27.11.1771
s Zachris Mattsson Hedman 3.10.1792 död
dr Christina Lovisa Mattsdr Hedman 1.6.1796
dr Maria Catharina Mattsdr Hedman 5.8.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

n:o 49
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kronolänsman Johan Henrik Kehl 1771
hu Maria Simonsdr Hedman 4.6.1767 Raahe (SL) (sivulta 054)
s Johan Magnus Kehl 4.12.1794
s Adolf Kehl 29.4.1797
dr Maria Elisabeth Kehl 3.9.1798
mod ea Maria....1739 Randasalmi
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Michel Michelsson Jurvelius 11.5.1777
hu Johanna Charlotta Andersdr Hedman 2.10.1777 Raahe (SL) (sivulta 030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

039 n:o 50 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(råd-och handelsman Johan Friman's encka:)
ea Catharina Cajanus 24.3.1752 Uleåborg
s Johan Johansson Friman 23.9.1774 Raahe (SL) 
dr Catharina Johansdr Friman 15.2.1779 Raahe (SL) 
dr Elisabeth Johansdr Friman 10.2.1781 Raahe (SL)
s Carl Fredrik Johansson Friman 2.3.1777 Raahe (SL)
s Lars Johansson Friman 29.2.1783
dr Margaretha Johansdr Friman 22.6.1786
s Niclas Johansson Friman 7.9.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Johansdr Pohjola 19.2.1774 (avio sivulle 127)
scholaris Zachris Homan

040 n:o 51 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd-och handelsman Abraham Montin 20.2.1735
hu Catharina Nylander 18.11.1739 Oulu (SL)
(VL 1766 Oulu)
s Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766 Raahe (SL)
s Daniel Abrahamsson Montin 1.1.1769 Raahe (SL)
s Abraham Abrahamsson Montin 12.8.1771 Raahe (SL) 
dr Carin Abrahamsdr Montin 14.8.1775 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Gretha Rundell

041 n:o 52 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
apotekaren Johan Gallenius 30.7.1765
hu Anna Holmström 17.7.1779
(VL 22.8.1797 Kristiinankaupunki)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Lars Gallenius 16.11.1760 
provisoren Carl Gustaf Ekeblad 1772
jungfr Helena Kahelin
jungfr Brita Helena Rönnbom 18.1.1778
n:o 53 Andra qvarteret	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(kyrkoväcktaren Johan Ilmolander)
ea Anna Andersdr 3.10.1724 d. 14.11.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Landt Tulls besökaren
Gustaf Johansson Ilmolander 1757 d. 7.2.1799
hu Anna Palden 1.3.1766 (uusi avio sivulle 028)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Juliana Johansdr Ilmolander 9.1.1769 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svåg Olof Dickman
hu Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755
s Johan Olofsson Dickman 30.6.1787
dr Anna Olofsdr Dickman 19.9.1791
s Carl Olofsson Dickman 11.6.1794 d. 11.6.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

042 n:o 54 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb. karl Anders Andersson Hatunen Ticka 30.12.1736 Haapavesi (SL)
hu Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Christina Andersdr Hatunen 7.12.1768 Raahe (SL)
dr Catharina Andersdr Hatunen 12.12.1775 Raahe (SL)
dr Hedvig Andersdr Hatunen 25.6.1788
s Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)(perhe a)
dr Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)(perhe b)
s Ananias Andersson Hatunen 11.2.1763 Raahe (SL)(perhe c)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)
hu Anna Michelsdr Pudas 2.6.1768 Siikajoki (SL) (sivulta 141)
dr Christina Alexandersdr Hatunen 4.10.1799 d. 3.7.1800
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Johan Eliasson Hackman 20.6.1752
hu Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
s Anders Johansson Hackman 12.4.1786
s Ananias Johansson Hackman 2.12.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
Ananias Andersson Hatunen 11.2.1763 Raahe (SL) död
hu Carin Michelsdr Peckala 13.6.1760 (uusi avio sivulle 088)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Michel Johansson Wijk 5.5.1737
hu Maria Johansdr 20.7.1730
dr Maria Michelsdr Wijk 1.12.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs054)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
nya tomter af andra quarteret vide pag 045

043 Nya tomter af första qvarteret

Litt A
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Olofsson Laureus 13.4.1729 Raahe (SL) död)
*(hu Anna Dionysiusdr Kopf 1725 d. 21.2.1776)
(uusi avio:)
ea Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (uusi avio sivulle 060)
(VL 27.5.1777 Raahe)
s Olof Andersson Laureus 19.8.1778 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
innehafvaren af gården Jacob Kanniainen pag 10
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enkepastorskan Christina Balthazarsdr Freitag 13.7.1754 Raahe (SL)
(VL 30.8.1772 Raahe)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL)
s Balthazar Frans Pehrsson Groen 24.1.1776 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Litt B
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kyrckoväcktaren Erik Järvelin Kuckonen 25.9.1748
hu Brita Mattsdr Waicko 24.4.1750
(VL 13.11.1774 Raahe)
dr Carin Eriksdr Järvelin Kuckonen 17.9.1778 Raahe (SL) 
oä dr dr Carin Caisasdr 8.6.1796 d. 6.2.1797
dr Anna Eriksdr Järvelin 19.9.1784 Raahe (perhe a)
dr Lisa Eriksdr Järvelin 20.9.1788 Raahe
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

044 Nya tomter af första qvarteret

Litt C
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Påhl Johansson Kyllönen 5.1.1730 
hu Brita Påhlsdr Sippola 27.1.1730 Raahe (SL) 
(vih abt 1759)
s Johan Påhlsson Kyllönen 27.10.1760 Raahe (SL) 
s Påhl Påhlsson Kyllönen 11.8.1768 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Litt E
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Christian Olofsson Laureus 20.7.1738 Raahe (SL)
*(hu Margeta Johansdr Piecko)
(VL 15.11.1767 Raahe)
(uusi avio:)
hu Brita Horneman 1748
dr Sophia Christiansdr Laureus 8.1.1773 Raahe (SL)
dr Christina Christiansdr Laureus 29.5.1778 Raahe (SL) 
s Olof Christiansson Laureus 17.2.1781 Raahe (SL)
dr Margeta Christiansdr Laureus 15.4.1784
dr Catharina Christiansdr Laureus 14.3.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

045 Nya tomter af andra qvarteret

Lit A
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman och stadsnotarien Joseph Solven 6.11.1760
hu Anna Berggren 1762
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 ea svmor Lisa Olofsdr Liljeroth 2.1738
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar mästaren Carl Berggren 17.9.1768
hu Anna Brita Westermark 15.4.1773
dr Anna Elisabeth Carlsdr Berggren 27.10.1795
dr Brita Carolina Carlsdr Berggren 2.1.1798 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärlingen Johan Jonasson Hammar 15.10.1777 Kalajoki
Litt B
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarlen Marcus Marcusson Martela Halen 21.10.1737 d. 21.2.1803
*(hu Margeta Ivarsdr död)
s Marcus Marcusson Halen 24.9.1767 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Marcus Marcusson Halen 24.9.1767 Raahe (SL) 
hu Anna Johansdr Holmström 29.8.1769
dr Margareta Marcusdr Halen 16.2.1789 d. 1.3.1792
dr Anna Marcusdr Halen 25.6.1791
s Johan Marcusson Halen 22.10.1793
dr Anna Elisabeth Marcusdr Halen 5.6.1796
dr Maria Catharina Marcusdr Halen 28.4.1798 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

046 Nya tomter af andra qvarteret

Litt C
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Henrik Thomasson Siuvatti död)
Brita Henriksdr Kask 8.3.1747 d. 14.11.1798
dr Anna Henriksdr Siuvatti 1.1.1782
s Henrik Henriksson Siuvatti Sacklin 17.1.1780
dr Brita Henriksdr Siuvatti 1.7.1789
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Litt D
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Piucka 27.3.1738
hu Britha Johansdr
s Jacob Johansson Piucka 22.8.1782
dr Lisa Johansdr Piucka 5.10.1779 til Pavola 1793
s Aron Johansson Piucka 13.2.1788
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

047 Nya tomter af andra qvarteret

Litt E
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
vaktk Johan Michelsson Wijk 2.12.1758
hu Lisa Christersdr 19.8.1760
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hustruns syster dotter Anna Tuomainen 26.7.1787
Litt F
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Alexander Lang 10.5.1748 
hu Margeta Storman 26.22.2757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

048 Nya tomter af andra qvarteret

Litt G
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Svarfaremästare Anders Högander 1755 
hu Catharina Maria Öhrn 19.6.1763
oä dr Agata Caisasdr 5.2.1785
dr Maria Sophia Andersdr Högander 7.11.1792 d. 10.1795
dr Johanna Maria Andersdr Högander 8.9.1795 
dr Hedvig Christina Andersdr Högander 18.6.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

049 n:o 55 & 56 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Laureus 8.1.1726 
hu Maria Westman 8.2.1736 Uleåborg
s Johan Johansson Laureus 26.12.1777
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Brita Nylander 1770
dr s Anders Gabriel Winsten

050 n:o 57 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslag mästar Petter Berglund 1736
hu Elsa Catharina Arvolander 22.9.1740
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
måg färgaremästar Wilhelm Wijkblad 13.10.1768 (sivulta 011)
hu Anna Magdalena Henriksdr Antillius 5.11.1762 (eRKs055)
s Wilhelm Wilhelmsson Wijkblad 30.10.1796
s Carl Petter Wilhelmsson Wijkblad 9.10.1798
n:o 58
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarmästar Johan Silfverlöf 11.11.1748 
hu Brita Stubbe 15.6.1739 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakargesell Anders Bergnan 1762

skomakar lärgåssen Johan Håchtelin 

051 n:o 59 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tunnbindaren mest Lars Lundahl 25.7.1746 Tukholma
hu barnmorska Beata Helena Carmitz 10.3.1762 Kuopio
(vih 1786)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Planet 18.7.1772 d. 30.5.1799
hu Carin Mattsdr Gråsten 1769 (sivulta 133)
s Johan Henriksson 8.7.1795 d. 23.7.1796
s Henrik Henriksson 10.7.1797
(perhe sivulta 079, sRKs065)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 60
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Ephraim Rijslander 17.11.1746 
hu Elisabeth Lang 21.12.1736 d. 29.10.1797
dr Maria Ephraimsdr Rijslander 5.10.1775 Raahe (SL)
dr Lisa Ephraimsdr Rijslander 15.1.1778 Raahe (SL)
dr Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Daniel Johanssson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL)
						 (sivulta 103)
hu Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)
(vih abt 1794)
dr Elisabeth Catharina Danielsdr Krank 12.1.1795
dr Anna Margeta Danielsdr Krank 2.2.1797 d. 14.7.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

052 n:o 61 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsm Johan Lang 27.2.1745
hu Sophia Widbäck 28.1.1760
dr Sophia Johansdr Lang 30.9.1789
dr Johanna Johansdr Lang 12.4.1796
dr Charlotta Johansdr Lang 26.11.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv Anders Widbeck 7.5.1754
hu Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL) (sivulta 025)
dr Brita Carolina Andersdr Widbeck 5.8.1795
dr Sophia Andersdr Widbeck 8.9.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 62 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
copvaerdie capitain Lorents Svedman 27.12.1746 
hu Anna Baltzarsdr Freitag 11.3.1764 Raahe (SL)
dr Maria Lovisa Lorentsdr Svedman 28.10.1788
s Baltzar Lorentsson Svedman 11.8.1790
s Lars Didrich Lorentsson Svedman 24.12.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
...vakt Erik Gustaf Helander

053 n:o 63 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsm Isak Henrik Berg död)
ea Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)
dr Catharina Margeta Isaksdr Berg 1.6.1771 Raahe (SL)
dr Elsa Brita Isaksdr Berg 16.6.1775 Raahe (SL)
dr Susanna Charlotta Isaksdr Berg 22.12.1777 Raahe (SL)
dr Johanna Lovisa Isaksdr Berg 14.6.1779 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handl Carl Olofsson Nordberg 25.7.1763 Raahe (SL)

054 n:o 64 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsm 
Olof Olofsson Nordberg 17.5.1754 Raahe (SL) 
hu Maria Helena Berg 2.4.1772 Kristiinankaupunki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mor ea Catharina Alf 24.2.1724 
br Erik Olofsson Nordberg 16.3.1768 Raahe (SL)(avio sivulle 035)
n:o 65 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Simon Mattsson Hedman 8.9.1740 d. 10.5.1798
hu Elisabeth Lithovia 1742 Uleåborg
dr Maria Simonsdr Hedman 4.6.1767 Raahe (SL) (avio sivulle 038)
s Anders Johan Simonsson Hedman 5.10.1782 döf och dumb
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handels betjänt Gustaf Carlsson Hård 12.3.1773 Raahe (SL) 
hu Johanna Magdalena Qvick 24.8.1774 Uleåborg
s Carl Gustafsson Hård 9.4.1796 d. 11.6.1799
dr Maria Gustafsdr Hård 23.5.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

055 n:o 66 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Magander 17.10.1751
dr Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL(avio sivulle 004)
dr Brita Maria Abrahamsdr Stenius 16.2.1780 Raahe (SL) 
s Abraham Abrahamsson Stenius 14.8.1784
dr Catharina Margeta Abrahamsdr Stenius 5.5.1786
dr Christina Carolina Abrahamsdr Stenius 24.5.1788
dr Sophia Fredrica Abrahamsdr Stenius 7.2.1792
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sväg Anna Magander 16.12.1756
br s Jeremias Stenius 9.4.1777 Limingå
n:o 67 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Gabriel Joachim Brander 22.5.1758
hu Elisabeth Sovelius 9.10.1768 Raahe (SL)
s Adrian Gabrielsson Brander 28.1.1788
dr Catharina Sophia Gabrielsdr Brander 1.2.1790
s Fredrik Gabrielsson Brander 26.3.1792
dr Christina Lovisa Gabrielsdr Brander 29.4.1794
s Adolph Gabrielsson Brander 8.7.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

056 n:o 68 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Monkases encka
Maria Mattsdr 3.3.1730 d. 29.9.1797
sw Catharina Monckanen 1744
sw Lisa Monckanen 7.6.1748 d. 5.10.1795
sw Margeta Jacobsdr 27.4.1736
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 69 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar gesäll Petter Pehrsson Sipelius 22.7.1768 (sivulta 071)
hu Maria Olofsdr Palden 24.1.1764
s Petter Pehrsson Sipelius 17.10.1791 d.1794
dr Christina Catharina Pehrsdr Sipelius 3.11.1793
s Johan Pehrsson Sipelius 18.2.1796
dr Beata Maria Pehrsdr Sipelius 24.12.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

057 n:o 70 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Anders Uhlman 2.4.1761
hu Britha Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL)
s Zephanias Andersson Uhlman 19.8.1788 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea Margeta Hourenius 8.1.1727 
n:o 71
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(handelsman Henrik Idgren)
ea Eva Nilsdr Walling 26.11.1746 
dr Eva Henriksdr Idgren 24.11.1769 Raahe (SL)
s Pehr Henriksson Idgren 3.9.1778 Raahe (SL)
s Carl Henrik Henriksson Idgren 16.12.1781 Raahe (SL)
dr Margareta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL)
s Nils Henriksson Idgren 1.12.1775 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

058 n:o 72 tredje qvarteret

(tyhä sivu)

059 n:o 73 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Matts Sovelius 13.12.1736 d. 25.1.1795
hu Brita Catharina Possenius 16.12.1742 Uleåborg
s Johan Mattsson Sovelius 14.10.1770 Raahe (SL)
s Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL) (avio sivulle 004)
s Fredrik Mattsson Sovelius 16.10.1778 Raahe (SL)
dr Catharina Mattsdr Sovelius 9.5.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
capitain och tullförvaltare Anders Gustaf Myrberg 
					14.9.1763 Västervik
hu Christina Mattsdr Sovelius 12.6.1764 Raahe (SL) (eRKs064)
dr Hedvig Catharina Andersdr Myrberg 3.7.1792
s Anders Andersson Myrberg 4.12.1795
s Magnus Andersson Myrberg 16.9.1796
s Matts Augustus Andersson Myrberg 24.7.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

060 n:o 74 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
vice borgmäst Carl Michel Carlsson Hårdh 
				9.7.1736 Göteborg d. 16.12.1796
hu Christina Johansdr Magander 19.2.1747 Raahe (SL) d. 6.2.1793
(VL 6.3.1766 Raahe)	
(uusi avio:)
ea Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (sivulta 043)
(vih abt 1794)
s Carl Carlsson Hårdh 16.2.1777 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Carlsdr Hårdh 1.2.1771 Raahe (SL)
				(VL 8.10.1797 Kokkola)
(perhe eRKs065)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 75 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
brofogden Johan Levonius 7.10.1754
hu Susanna Karjelin 1759 Uleåborg
dr Margareta Johansdr Levonius 13.9.1780 Raahe (SL)
s Gustaf Johansson Levonius 29.7.1784
s Johan Johansson Levonius 23.9.1787
s Fredrik Johansson Levonius 10.2.1791
dr Susanna Christina Johansdr Levonius 18.9.1793
s Zachris Johansson Levonius 18.4.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

061 n:o 76 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Anders Heickinen 25.1.1739
hu Anna Mattsdr Lacke 24.5.1737
dr Christina Andersdr Heickinen 18.7.1773 Raahe (SL)
d Jacob Andersson Heickinen Heickell 16.5.1779 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Pyy pag 109
n:o 77 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
stads fiskalen Matts Pehrsson Junell 22.1.1766 Raahe (SL)
hu Maria Elisabeth Michelsdr Spårman 27.12.1759 Raahe (SL)
dr Catharina Elisabeth Mattsdr Junell 25.7.1790
dr Brita Christina Mattsdr Junell 14.3.1792 d. 14.6.1794
dr Maria Margareta Mattsdr Junell 13.1.1794
dr Anna Sophia Mattsdr Junell 12.11.1795 d. 23.6.1796
dr Brita Sophia Mattsdr Junell 10.10.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

062 n:o 78 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
landt tulls besökaren Jonas Nilsson Sandman 5.9.1766 Skellefteå 
hu Maria Henriksdr Nordberg 6.6.1767 Raahe (SL)
s Nicolaus Jonasson Sandman 26.6.1791
s Jonas Jonasson Sandman 20.4.1793
dr Elisabeth Maria Jonasdr Sandman 9.9.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sväg Lisa Henriksdr Nordberg 22.12.1773 Raahe (SL)
sväg Catharina Henriksdr Nordberg 23.1.1780 Raahe (SL) 	

063 n:o 79 & 80 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
kronobefallningsman Johan Silfverberg 5.6.1748
hu Margareta Arenius 11.12.1749
s Jacob Gabriel Johansson Silfverberg 8.3.1779
dr Maria Margareta Johansdr Silfverberg 6.1.1781
dr Anna Elisabeth Johansdr Silfverberg 28.8.1783
s Johan Johansson Silfverberg 9.9.1785
s Gerhard Johansson Silfverberg 5.9.1787
s Nicolaus Johansson Silfverberg 5.4.1789
(perhe) till Wasa 1799
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
upbörds skrifvar Jacob Peuron 24.9.1774 till Pyhäjoki 1774
Gustaf Laurin 20.3.1775 till Stockholm 1793
jungfr Margeta Avander 1766 pag 97
skrivfaren Erik Johan Abrahamsson Frosterus 25.9.1769 Ii (sRKs096)
jungfr Greta Lisa Liljebeäck 1774 Uleåborg till Wasa 1799

064 n:o 81 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Hans Hoffberg 2.1.1736
hu Walborg 16.1736
dr Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .		
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
måg sjöman Jacob Skogman 1758 d. i Stockholm 1797
hu Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)
s Jacob Jacobsson Skogman 7.5.1782
dr Lisa Jacobsdr Skogman 22.3.1785
dr Christina Jacobsdr Skogman 12.1.1788
s Hans Jacobsson Skogman 28.3.1791
dr Catharina Jacobsdr Skogman 28.4.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 82
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borg Petter Asmundsson Rechardt 25.8.1745 Raahe (SL)
hu Brita Zachrisdr Ervast 15.10.1746 Raahe (SL)
(VL 29.12.1769 Raahe)
dr Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL)
s Zachris Pehrsson Rechardt 20.3.1776 Raahe (SL) handelsbetjänt
dr Brita Catharina Pehrsdr Rechardt 3.9.1778 Raahe (SL)	
oä dr s Abraham Britasson 2.9.1797 d. 26.6.1799
dr Susanna Pehrsdr Rechardt 26.6.1784
s Petter Pehrsson Rechardt 30.1.1786
dr Rachel Pehrsdr Rechardt 19.12.1787
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

065 n:o 83 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerk. Joseph Pehrsson Bränman Äijälä 1.2.1737 Raahe (SL) 
hu Greta Påhlsdr Ollinsaari 8.10.1739 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Brita Josephsdr Äijälä 14.11.1760 Raahe (SL)
dr Anna Josephsdr Äijälä 22.4.1765 Raahe (SL)
dr Maria Josephsdr Bränman Äijälä 21.12.1773 Raahe (SL)(perhe a)
dr Walborg Josephsdr Äijälä 23.4.1778 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
Bertil Bertilsson Tabell 21.3.1773 Siikajoki (SL) (sivulta 144)
hu Maria Josephsdr Bränman Äijälä 21.12.1773 Raahe (SL) 
s Joseph Bertilsson Tabell 16.8.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv dr Maria Magdalena Josephsdr Kämäräinen 13.10.1779 Raahe (SL)
sv dr Brita Josephsdr Kämäräinen 18.9.1770 Raahe (SL)
n:o 84
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Henrik Krapp 1763
hu Maria Eriksdr Bitter 1759
dr Lisa Henriksdr Krapp 21.8.2784
s Henrik Henriksson Krapp 10.9.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Matts Forss 1736 
hu Greta Olofsdr 4.7.1741
dr Brita Mattsdr Forss 21.10.1767
dr Margareta Mattsdr Forss 22.12.1769 (avio sivulle 127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

066 n:o 84 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Johan Carlholm död)
ea Lisa Olofsdr Brochman 20.12.1727
s Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Johansdr Carlholm 26.8.1766 Raahe (SL) (perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL)
hu Lisa Olofsdr Raquett
dr Christina Andersdr Carlholm 4.4.1791
s Anders Andersson Carlholm 4.2.1793
s Johan Andersson Carlholm 28.3.1796 d. 9.4.1799
dr Greta Lisa Andersdr Carlholm 29.12.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe b)
sjötull besökaren Joseph Wahlgren 27.3.1767
hu Lisa Johansdr Carlholm 26.8.1766 Raahe (SL)
dr Lisa Caisa Josephsdr Wahlgren 9.7.1789
s Joseph Josephsson Wahlgren 5.3.1792 d. 8.1.1796
s Johan Josephsson Wahlgren 29.1.1794
dr Anna Christina Josephsdr Wahlgren 14.7.1796
dr Ulrica Josephsdr Wahlgren 23.11.1798 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

067 n:o 85 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
timmerkarl Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL)
hu Brita Isaksdr 11.9.1747
(VL 25.4.1773 Raahe)
dr Maria Johansdr Lexe 1.2.1776 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)
s Johan Johansson Lexe 4.3.1779 Raahe (SL)
dr Catharina Johansdr Lexe 10.8.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
cousin Christian Lexe 21.8.1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
waktkarl Johan Modig 3.7.1746
hu Lisa Olofsdr Niska 1756
(VL 5.12.1779 Raahe)
s Johan	 Johansson Modig 1.6.1782 
s Pehr Johansson Modig 1793 d. 19.3.1794
s Jeremias Johansson Modig 5.5.1795 d. 27.3.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

068 n:o 86 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Karakainen 1723 d. 30.7.1804
hu Anna 1728
s Matts Andersson Karakainen 1760 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
s Matts Andersson Karakainen 1760
hu Greta Isaksdr Lassuri 6.1768
s Isak Mattsson Karakainen 18.1.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 87 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Magnus Carlsson Holmberg
hu Anna Johansdr 8.7.1756
s Johan Magnusson Holmberg 23.9.1788
s Carl Magnus Magnusson Holmberg 26.12.1791
s Nicolaus Magnusson Holmberg 11.1.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

069 n:o 88 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Pehrsson Högfors Wijkman 3.1742)
*(Carin Henriksdr Kiviniitty 20.11.1740 Siikajoki (SL))
(VL 30.11.1764 Saloinen)
s Henrik Eriksson Högfors 27.3.1770 Raahe (SL) d. 1796
Johan Eriksson Högfors 14.2.1779 Raahe (SL)
syst Brita Eriksdr Högfors 1767 (perhe a)
syst Caisa Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
sjöman Erik Michelsson Hyyppä 28.9.1778 Lochteå
hu Carin Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL) 
(perhe sRKs155)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 89 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Matts Kauppinen död)
ea Cecilia 12.1726
dr Anna Mattsdr Kauppinen 30.7.1752 Raahe (SL) död (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743
*(hu Anna Mattsdr Kauppila 30.7.1752 Raahe (SL)död)
(VL 26.12.1775 Raahe)
dr Cecilia Jacobsdr Lindblad 20.6.1777 Raahe (SL)
dr Anna Christina Jacobsdr Lindblad 25.4.1781 Raahe (SL)
dr Catharina Jacobsdr Lindblad 29.4.1786
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st.s Johan Carlund 6.9.1782

070 n:o 89 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Swart 1756
hu Anna Peldoma 1755
dr Catharina Jacobsdr Swart 15.8.1781 Raahe (SL)
s Jacob Jacobsson Swart 10.12.1792 d. 7.6.1793
dr Anna Jacobsdr Swart 3.10.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 90
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagar mäst Jonas Öström 1753
hu Helena Palmroth 
(perhe sivulla 129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagar lärling Olof Henrik Forssman 1774 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
garfvaremästare Petter Delin 17.9.1752 Helsingland
hu Elsa Löfgren 4.2.1745 Wermland
dr Britha Caisa Pehrsdr Delin 19.8.1780 (avio sivulle 147)
dr Eva Maria Pehrsdr Delin 8.2.1786 (perhe a)
dr Anna Johanna Pehrsdr Delin 10.2.1790
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärgosse Jacob Jacobsson Hermelin 8.2.1779 Salo bok

071 n:o 91 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(waktmäst Petter Sipelia 3.1.1728 d. 2.7.1790)
ea Christina Hulkowia 5.4.1726
son Petter Pehrsson Sipelius 22.7.1768 (avio sivulle 056)¨
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

swäg Catharina Sipelius 7.2.1725

n:o 92
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(snickar Carl Lindberg)
ea Marta Wijkman 1744
s Johan Carlsson Lindberg 23.6.1764
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

072 n:o 93 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landtull besökaren Michel Holm 12.2.1735 d. 20.6.1797
hu Carin Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL)
(VL 18.1.1774 Raahe)
dr Maria Michelsdr Holm 4.12.1774 (avio sivulle 077)
s Henrik Michelsson Holm 8.5.1778 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Holm 12.4.1784
dr Carin Elisabeth Michelsdr Holm 14.10.1786
s Johan Wilhelm Michelsson Holm 28.10.1794
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Marcus Abrahamsson Tallgren 7.1745
hu Anna Henriksdr Holm
(VL 29.6.1771 Raahe)	
(uusi avio:)
hu Britha Johansdr 1749
s Abraham Henrik Marcusson Tallgren 27.1.1774 Raahe (SL)
s Isak Marcusson Tallgren 5.8.1793
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(lapset Britan edellisestä aviosta:)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Johansson Rousu 1739)
*(hu Brita Johansdr 1749)
dr Elsa Johansdr Rousu Korklin 1773 (avio sivulle 108)
dr Eva Johansdr Rousu 1776
s Nils Johansson Rousu 1778
(perhe eRK OulujokiRK1785s066)
(ehkä alunperin Alatorniosta)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

073 n:o 94 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Gabriel Zachrisson Ervast 16.9.1744
hu Christina Olofsdr Laureus 28.10.1740
s Petter Gabrielsson Ervast 5.11.1778
dr Christina Sophia Gabrielsdr Ervast 19.12.1781 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br handelsm Petter Zachrisson Ervast 31.4.1751
n:o 95 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(stadsfisk Matts Liljefors)
ea Maria Gabrielsdr Park 1728
dr Johanna Elisabeth Mattsdr Liljefors 7.5.1760 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

074 n:o 96 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Wesander 24.11.1724 
hu Margeta Pehrsdr Junelius 18.9.1728
dr Catharina Pehrsdr Wesander 10.1.1765 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Clara Pehrsdr Wesander 2.7.1769 Raahe (SL)
dr Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1767 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg styrman Johan Anders Hedman
hu Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1767 
dr Margareta Johansdr Hedman 7.11.1789
s Petter Johansson Hedman 4.10.1791
dr Catharina Sophia Johansdr Hedman 16.6.1793 d. 14.7.1794
dr Clara Sophia Johansdr Hedman 4.9.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 97 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Henriksson Uhlman 12.6.1754 Raahe (SL) 
hu Lisa Carlberg 16.8.1754
dr Margeta Elisabeth Johansdr Uhlman 8.10.1785
s Henrik Johansson Uhlman 14.1.1789 d. 1.3.1794
s Johan Johansdr Uhlman 18.1.1783
s Anders Johansson Uhlman 30.1.1792 d. 2.7.1796
dr Catharina (Anna ?) Johansdr Uhlman 8.8.1794 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

075 n:o 97 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Nils Holmsten
hu Maria Rantala 11.4.1761
s Henrik Nilsson Holmsten 22.11.1786
s Johan Nilsson Holmsten 1.12.1790
s Nils Nilsson Holmsten 21.7.1793
dr Maria Nilsdr Holmsten 22.5.1796 d. 17.10.1797
dr Greta Lisa Nilsdr Holmsten 27.11.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 98 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Johan Österman)
ea Margeta Henriksdr 21.1.1730
dr Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL) (perhe a)
dr Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) (avio sivulla 100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Carl Mattsson Peckala 21.6.1763
hu Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
st s Pehr Annasson Österman 29.8.1778 i Uleåborg
st s Johan Annasson 14.10.1784
(perhe myös sivulla 115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(smeden Anders Lauren, död)
ea Margareta Levonius 26.4.1757 d. 22.2.1794
dr Brita Christina Andersdr Lauren 25.2.1779 Raahe (SL)
s Carl Sebastian Andersson Lauren 29.11.1784
s Michel Andersson Lauren 27.9.1786
s Johan Andersson Lauren 30.2.1790 d. 15.2.1794
(perhe sRKs077)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

076 n:o 99 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl enkl Johan Montan 11.4.1737
s Henrik Johansson Montan 20.6.1775 Raahe (SL)
s Pehr Johansson Montan 25.12.1777 Raahe (SL) 
dr Lisa Johansdr Montan 5.6.1779 Raahe (SL)
s Carl Johansson Montan 9.4.1784 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

n:o 100
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landt tulls besökaren
Carl Strålberg 1756
hu Anna Piecko 13.1.1755
dr Annna Catharina Carlsdr Strålberg 25.12.1784
s Carl Herman Carlsson Strålberg 31.10.1793
(perhe) till Savolax 1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

077 n:o 101 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(klock Samuel Ahlholm 3.3.1726 d. 1790)
*(hu Anna Eliadr Maukander 25.6.1728 Pietarsaari (SL) d. 14.8.1788)
(VL 27.3.1753 Pietarsaari)
(uusi avio:)
hu Anna Henriksdr Mattonen 1720 
(vih abt 1789)
s Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772 (perhe a)
dr Catharina Samuelsdr Ahlholm 8.2.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772
hu Maria Michelsdr Holm 4.12.1774 (sivulta 072)
dr Anna Catharina Mattsdr Ahlholm 26.2.1795
dr Maria Elisabeth Mattsdr Ahlholm 11.1.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Anna Mattosen tytär edellisestä aviosta:)
dr Margeta Nilsdr Mattonen 15.2.1763 (avio sivulle 100)
n:o 102 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarmästare Erik Carlborg 1753
hu Susanna Tihinen 1759 Uleåborg 
s Johan Joseph Eriksson Carlborg 3.1.1793
dr Susanna Maria Eriksdr Carlborg 7.1.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar lärling Henrik Planet 18.7.1772 
hu Carin Mattsdr 1769
dr Elisabeth Henriksdr Planet 22.8.1793 d. 1.10.1794
(perhe sivulle 051)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar lärling Erik Jacobsson Pietilä Lindgren 3.2.1775 (sRKs123)
Gustaf Fredrik ...ström (ei sRK)

078 n:o 103 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed enkl Abraham Lundström 1758
hu Maria Ståhle 16.10.1745 d. 23.7.1798
st dr Elisabeth Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) 
st dr Brita Cecilia Adamsdr Ahlström 28.6.1784
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 104 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
murmestaren Johan Palin 1747
hu Anna Gretha Schroderus 21.5.1761
dr Margareta Johansdr Palin 28.8.1783
s Johan Johansson Palin 5.10.1785 d. 3.3.1794
dr Brita Johansdr Palin 4.2.1788
s Carl Johansson Palin 21.10.1790 d. 21.3.1794
dr Catharina Johansdr Palin 28.9.1793 d. 4.7.1794
s Johan	Johansson Palin 5.6.1795
dr Anna Sophia Johansdr Palin 11.3.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(borg Johan Schroderus död)
ea Brita Johansdr Åhs Räsen 29.5.1732 Raahe (SL)
dr Beata Johansdr Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs071)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

079 n:o 105 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Frantzi 7.3.1749 
hu Maria Pehrsdr 10.11.1759 d. 28.6.1795
(uusi avio:)
hu Lisa Bryggman 7.10.1761 (sivulta 131)
(vih abt 1796)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br s Johan Pehrsson Frantzi 10.3.1781 d. 21.6.1798
n:o 106
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
wacktkarlen Anders Utter 7.9.1745
hu Greta Pehrsdr 6.4.1758
(VL 5.11.1780 Raahe)
s Petter Andersson Utter 30.12.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 107 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmedgesell Jacob Petzin 6.8.1753
hu Maria Jacobsdr Kahelin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

080 n:o 108 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
vacktkarl Jacob Krabb 23.9.1756
hu Maria Johansdr 13.1.1756 
s Henrik Jacobsson Krabb 10.8.1785
s Johan Jacobsson Krabb 21.1.1787
s Jacob Jacobsson Krabb 11.11.1790
dr Christina Jacobsdr Krabb 27.10.1792
s Pehr Jacobsson Krabb 1.7.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 109
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(repslag Olof Westermark )
ea Helena Åkerblom 3.2.1738
dr Hedvig Catharina Olofsdr Westermark 11.9.1774 Raahe (SL)
dr Brita Sophia Olofsdr Westermark 3.8.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

081 n:o 110 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pedagog och comminist Nils Peter Cajaner 12.1.1763 Kemijärvi
hu Christina (Johansdr) Lauraeus 26.1.1768 (Raahe SL)
(vih abt 1789 Raahe)
s Nils Petter Cajaner 7.1.1790 Raahe
dr Anna Maria Cajaner 10.9.1791 Raahe
dr Sara Cajaner 29.10.1792 d. 9.11.1792
s Johan Jacob Cajaner 26.2.1796 d. 13.5.1796
s Johan Zachris Cajaner 9.11.1797 Raahe
(perhe sRK MuhosRK1794s040)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Carl Isak Cajaner (ei sRK)
n:o 111
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
stads fältskären
Mårten Christian Hansson Wichman 12.12.1753 Stralsund
hu Anna Stina Carlsdr Ståhle 31.10.1768 Lohtaja
dr Maria Christina Mårtensdr Wichman 15.1.1791
s Carl Mårtensson Wichman 8.8.1792
s Johan Christian Mårtensson Wichman 24.2.1794
s Henrik Mårtensson Wichman 1.4.1796
dr Anna Mårtensdr Wichman 15.10.1798 d. 22.11.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carolina Ståhle (ei sRK)

082 n:o 112 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Mattlin 1748
hu Lisa Joensuu 3.8.1735 (sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Lisa Järvelä (sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Paldan 18.11.1736
hu Lisa Tulin
(uusi avio:)
hu Maria Casparsdr Forbus 24.12.1746 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Paldan 10.3.1771 Raahe (SL) (ei sRK)
st s Johan Andersson 29.12.1779
(perhe sRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br dr Greta Stina Forbus (ei sRK)

083-085

(tyhjiä sivuja)

086 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt A
Carin Mattsdr Arwola 2.1727 d. 21.3.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Arwolander)
ea Anna Johansdr 19.3.1746 d. 7.1.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbrännaren Elisa Asplund 19.2.1722 d. 9.3.1794
dr Susanna Eliasdr Asplund 17.4.1766 til Stockholm
dr Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
qpp Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756
oä dr Susanna Magdalena Annasdr 10.11.1784
oä dr Anna Margareta Annasdr 19.6.1793
(perhe sRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Samuelsson Askell 13.9.1768 Hailuoto (SL)
hu Margeta Andersdr Alatalo 22.4.1767 (sivulta 130)
dr Elisabeth Johansdr Askell 29.5.1796 d. 19.5.1799
(perhe sRKs029)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Carl Mattsson Ahlqvist 17.3.1766 (ei sRK)

087 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt A
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomak lärl Anders Gabrielsson Antell Näppä 22.1.1775 ifr Lumijoki
hu Maria Johansdr Haarala Kopsa 24.2.1769 Raahe (SL) (PattijokiRK1792s111) 
(perhe sRKs102) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Joseph Josephsson Arola Arolin 2.9.1769
hu Carin Eriksdr Pennanen 14.8.1763 (sivulta 141)
s Joseph Josephsson Arola 17.12.1796 
(perhe sRKs102) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klock Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772 (sivulla 077)

088 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt B
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Anders Johan Bogman 25.6.1758
hu Carin Michelsdr Hatunen Peckala 13.6.1760 (sivulta 042)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Bastion 1755
hu Rosina Ståhlberg 18.5.1757
s Isak Henriksson Bastion 19.3.1785
s Adolph Henriksson Bastion 5.6.1787
s Abraham Henriksson Bastion 23.10.1791 d. 9.5.1795
s Petter Henriksson Bastion 23.4.1794
s Henrik Henriksson Bastion 4.4.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
afsk besökaren Pehr Pehrsson Bosell 21.6.1776 Raahe (SL) 	
br Anders Pehrsson Bosell 4.10.1780 Raahe (SL)
br Matts Pehrsson Bosell 12.6.1783 Brahestad
syst Britha Lena Pehrsdr Bosell 19.5.1778 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman lots och beckbrännaren
Matts Michelsson Blåholm 5.12.1753 (sivulla 004)
kardmakare gesällen Jacob Blom Sjöström 1772 Calix (ei sRK)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Johan Brusin 14.1.1774
hu Margeta Johansdr Utter 24.10.1759 (sivulta 145)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

089 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt B
..... Hans Mårtensson Boden 14.4.1772 d. 26.7.1798
sjöm Johan Johansson Byström vide pag 100
sjöm Johan Johansson Broman 1774 (sRKs106)

090 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt C 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Carlander 
hu Lisa Nilsdr
dr Lisa Greta Mattsdr Carlander 21.9.1791 d. 1.6.1794
dr Ulrica Mattsdr Carlander 1.12.1793 
s Johan Mattsson Carlander 24.6.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

091 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt D
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gl tullskrivare Hans Degerlund 22.9.1718 d. 21.12.1796
hu Catharina 12.6.1712 d. 20.7.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(förra handlanden Duwan)
ea Carin Casander 17.8.1734 (sRKs110)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
trumslagaren Pehr Johansson Dundra 1768 Pyhäjoki (sRKs110)

092 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt D
(tyhjä sivu)

093 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt E
(tyhjä sivu)

094 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt F
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Staffan Flinck 28.12.1761
hu Maria Pehrsdr 
dr Sophia Staffansdr Flinck 31.7.1792
dr Anna Lisa Staffansdr Flinck 13.10.1794
s Henrik Staffansson Flinck 14.6.1796
s Johan Staffansson Flinck 1.6.1790
s Staffan Staffansson Flinck 7.10.1798
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svmor hu Lisa Johansdr 1729 (sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Furuqvist
hu
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Johansson Flinck Manninen 6.1.1771 Pyhäjoki
hu Brita Mattsdr Räisänen 17.3.1754
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Flander(sRKs112)

095 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt F
(tyhjä sivu)

096 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt G
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enkepastorskan Christina Balthazarsdr Freitag 13.7.1754 Raahe (SL)
(VL 30.8.1772 Raahe)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL)
s Balthazar Frans Pehrsson Groen 24.1.1776 Raahe (SL)
(perhe sivulla 043)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Helena Norrgren från Carelen till Uleå 1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagaren Fedrik Goman 1768
hu Catharina Peuron 5.6.1771 Uleåborg (sivulta 115)
s Johan Henrik Fedriksson Goman 31.1.1797 
dr Saara Catharina Fedriksdr Goman 5.12.1798 
(perhe sRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

097 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt H
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
qvp Maria Hajahn 13.3.1736 (sRKs115)
oä s Petter Eriksson Ahlvik 6.12.1769 Kuopio (SL)(avio sivulle 031)
oä s Adolph Fredrik Eriksson Ahlvik 2.8.1775 Kuopio (SL)
						 til GCarleby 1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skepparen Fredrik Johansson Hedman 24.4.1757 Raahe (SL) till Uleåb.
repslag. gesäll Johan Hortling 1775 Piteå (avio sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Marcus Sigfridsson Häckman Hyten död)
ea Lisa Johansdr Utter 4.1.1757 (uusi avio sivulle 105)
s Johan Marcusson Häckman 19.12.1781 Raahe (SL) (sivulle 105)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Hedman 7.4.1748
hu Carin Svala 1742 d. 20.9.1805
dr Greta Henriksdr Hedman 25.6.1779
s Johan Henrik Henriksson Hedman 24.9.1785
(perhe sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Christer Johansson Hellman 4.1.1773 Kuopio (sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaremestar Anders Högforss 1756
hu Anna Gretha Awander 1766
s Johan Andersson Högforss 14.12.1795
(perhe sRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Öström

098 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt H
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullinsp Abraham Holm 24.4.1734 d. 17.1.1798
hu Greta Sandberg 13.3.1742
(VL 11.12.1764 Kristiinankaupunki)
s vaktmäst Abraham Henrik Abrahamsson Holm 
			11.8.1765 Kristiinankaupunki (SL)
(perhe sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sw dr Greta Lisa Sandberg 8.4.1782 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
smeden Johan Höök 1748
hu Christina Kihlbom 1752
dr Anna Maria Johansdr Höök 1775 (avio sivulle 126)
s Adolph Johansson Höök 1777
s Johan Petter Johansson Höök 1782
dr Christina Magdalena Johansdr Höök 20.5.1784
dr Hedvig Elisabeth Johansdr Höök 29.6.1789
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Christer Heiskari 26.10.1764
hu Maria Michelsdr 1761
s Johan Christersson Heiskari 29.9.1792
s Anders Christersson Heiskari 7.5.1798
(perhe sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Jacobsson Härmelin 9.9.1771 (sRKs116)
besökaren Holm's encka och barn (sivulla 072)

099 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt H
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Hansk 21.7.1766
hu Brita Mattsdr 23.5.1766
s Jacob Jacobsson Hansk 10.7.1792
dr Maria Jacobsdr Hansk 10.7.1797
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br dr Anna Caisa Gabrielsdr Hansk 7.12.1782
br s Anders Gabrielsson Hansk 29.12.1784
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Erik Huovinen 25.5.1763
hu Maria Mattsdr Saarela 1754 Ijå
s Johan Eriksson Huovinen 22.1.1792
s Erik Eriksson Huovinen 9.1.1796
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Johansson Halttunen 5.1.1765 Siikajoki (SL)
hu Carin Johansdr Hahto Öystilä 5.9.1766 Siikajoki (SL)
(VL 10.11.1793 Siikajoki)
dr Brita Pehrsdr Halttunen 10.3.1794 Siikajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakaren Johan Petter Hjelmer 1769 Arboga d. 13.1.1797	
hu Anna Lisa Isaksdr Kamlin 12.4.1773 Kokkola (SL)
(Annan uusi avio:)
hattmakarmästar Christopher Stadig 1774
(vih abt 1798)
dr Maria Elisabeth Johansdr Hjelmer 7.10.1794 d. 27.6.1795
dr Brita Lisa Johansdr Hjelmer 5.12.1795
(perhe sRKs072)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sw Pehr Isaksson Kamlin Stenbeg 16.5.1778 Kokkola (SL)(sRKs072)
svmod ea Maria Backström 1749 GCarleby
lärlingen Anders Michelsson 13.2.1775 N Calix (ei sRK)

100 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt H
skräddar gesell Johan Michelsson Holmqvist 1769 Calix (sRKs118)
br Anders Michelsson Holmqvist 14.2.1775 Calix (sRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Nils Nilsson Komu Hoffren 3.6.1769 Pyhäjoki (SL) (sivulta 136)
hu Margeta Nilsdr Mattonen 15.2.1763 (sivulta 077)
s Johan Henrik Nilsson Hoffren 24.1.1797
(perhe sRKs092)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Magnus Carlsson Holmberg (sivulla 068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Johansson Haapakoski Pyy Byström 14.4.1775 (sivulta 134)
hu Anna Maria Maleen 9.2.1769
s Johan Johansson Byström 19.8.1796
(perhe sRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb.karl Johan Mattsson Helander Helakoski 30.1.1764 Pyhäjoki(SL)
						(sivulta 146)
hu Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) (sivulta 075)
dr Margeta Elisabeth Johansdr Helander 4.9.1798
(perhe sRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Thomas Andersson Hurnasti 20.2.1768 (sRKs118)

101 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt J
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bokbindaren Petter Jagare 1748
hu Anna Björman 1745
dr Anna Maria Pehrsdr Jagare 24.6.1778 Raahe (SL)
(perhe) till Cuopio 1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Bengtson Jokela Kuldala 6.6.1774 
hu Lisa Henriksdr Ticka 10.10.1769 
dr Maria Johansdr Jokela 26.3.1798
(perhe sRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Joseph Josephsson Jurvelius 14.6.1743
hu Anna Hammarberg 7.6.1747
s Johan Josephsson Jurvelius 10.3.1774 Raahe (SL)
dr Anna Caisa Josephsdr Jurvelius 14.3.1776 Raahe (SL)
		(VL 12.12.1793 Kalajoki) (med Matts Sjöberg)
dr Brita Josephsdr Jurvelius 18.8.1779 Raahe (SL)
s Henrik Josephsson Jurvelius 4.3.1785 Raahe (SL)
dr Margareta Elisabeth Josephsdr Jurvelius 30.9.1787
(perhe sRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Josephsson Jurvelius 17.12.1749 d. 10.3.1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Johansson Jussila 31.3.1767 (sivulta 135)
hu Maria Henriksdr Prami Kaivola 20.8.1766 Pyhäjoki (SL)
						(sivulta 141)
s Johan Mattsson Jussila 15.10.1794
s Henrik Mattsson Jussila 9.2.1798
(perhe sRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Carlsson Järvelin Järvelä 23.4.1773 (sivulta 135)
hu Brita Lena Jacobsdr Borgarbacka 3.10.1774
(perhe sRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

102 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt J I K
timmerkarl Michel Pehrsson Pietilä Jauhiainen 18.4.1757 
					(avio sivulle 003)
sjöm Matts Mattsson Imberg 8.3.1770 (avio sRKs121)
sjöman Pehr Henrik Junelius (sRKs121)
fruntimmers skräddaren och vice tull skrifvaren
 Anders Klingberg 1759 Skelefteå (sRKs107)

103 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt K
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
förra handlanden Johan Carlsson Kranck 14.10.1733 Raahe (SL)
hu Catharina Danielsdr Tuderus 4.2.1738 Oulu (SL)
dr Anna Greta Johansdr Kranck 23.9.1760 Raahe (SL)
		(gift i Uleåborg, guldsmed Elfving, OuluRK1793s029)
s Daniel Johansson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL) (avio sivulle 051)
dr Carin Johansdr Kranck 2.6.1767 Raahe (SL) död
s Johan Johansson Kranck 25.8.1774 Raahe (SL) 
dr Susanna Johansdr Kranck 5.4.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)
hu Maria Johansdr Wester 14.9.1761 Liminka (SL) (PattijokiRK1792s110)
dr Maria Samuelsdr Krokholm 19.4.1784 
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 3.11.1785 d. 14.7.1795
(perhe sRKs047)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Andersson Karakainen 19.8.1739
hu Elisabeth Henriksdr Honga 25.1.1758 Saloinen (SL)
				(SaloinenRK1791s055)
(vih abt 1794)
s Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765 (perhe a)
(perhe sRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765
hu Anna Larsdr Hångalainen 16.5.1763
(perhe sivulle 106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

104 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt K
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Olof Karakainen 21.12.1750
hu Lisa Hannuxela 26.1.1734
(VL 28.11.1776 Siikajoki)
(perhe sRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Kauppinen)
ea Walborg Henriksdr 1753 (sRKs107)
dr Anna Mattsdr Kauppinen 8.6.1772 Raahe (SL) (avio sRKs033)
s Matts Mattsson Kauppinen 26.8.1780 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Mattsson Kauppinen 26.8.1780
hu Carin Johansdr Prockola 9.3.1778 Hailuoto (SL)
(perhe sRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslagaren Johan Kortett 1747
hu Brita 24.6.1753 d. 16.2.1807
s Gustaf Johansson Kortett 19.7.1792
(perhe sRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsk Johan Andersson Karakainen 29.7.1758 
hu Catharina Larsdr Hataja 1755
dr Anna Johansdr Karakainen 24.4.1783
s Matts Johansson Karakainen 9.2.1793
dr Carin Johansdr Karakainen 31.12.1794
(perhe sRKs107)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Margeta Putahansuu 12.11.1735 till Ijå

105 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt K
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Anders Kärfvinen 19.1.1764
hu Anna Larsdr 1764
dr Susanna Andersdr Kärfvinen 29.3.1793
dr Maria Andersdr Kärfvinen13.9.1797
(perhe sRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Abraham Karjalainen 5.1759
hu Brita Johansdr 1763
dr Lisa Abrahamsdr Karjalainen 7.7.1788
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Kuusten)
ea Lisa Eriksdr Bitter 1756
dr Maria Elisabeth Olofsdr Kuusten 6.10.1781 
dr Carin Margareta Olofsdr Kuusten 3.12.1785
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Pehrsson Karakainen 26.1.1762
hu Anna Olofsdr 1764
s Abraham Abrahamsson Karakainen 8.6.1793
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Andersson Carlander 21.8.1769
hu Lisa Utter 4.1.1757
dr Greta Lisa Johandr Carlander 8.5.1794 
s Anders Johansson Carlander 8.5.1796
(perhe sRKs109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st s Johan Marcusson Hackman 19.12.1781 (sRKs117)

106 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt K L
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765
hu Anna Larsdr Hångalainen 16.5.1763
s Johan Pehrsson Karakainen 29.5.1793 d. 18.3.1794
dr Lisa Pehrsdr Karakainen 2.4.1795
dr Carin Pehrsdr Karakainen 14.2.1797 
(perhe sivulta 103, sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Andersson Kuula 1765 (ei sRK)
arbetskarl Erik Mattsson Kärkelä Myllykangas 9.11.1767 (sRKs109)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Jacob Isaksson Kirckoluoto 3.4.1771 (sivulta 143)
hu Catharina Mattsdr Saarman 20.4.1757 (sivulta 143)
dr Brita Catharina Jacobsdr Kirckoluoto 15.3.1798
(perhe sRKs098)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Henriksson Lassila 3.4.1757
hu Martha Mattsdr Peckala 19.12.1763 Siikajoki (SL)(sivulta 140)
s Henrik Henriksson Lassila 12.5.1796
dr Lisa Maria Henriksdr Lassila 19.5.1798
(perhe sivulta 137, sRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Daniel Johansson Laureus 1767 (avio sRKs125)

107 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt L
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Samuel Laitinen 4.8.1767
hu Lisa Pehrsdr 1759
dr Margareta Samuelsdr Laitinen 18.1.1785 d. 1795
(perhe sRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Jacobsson Lindgren 3.2.1775 (sivulla 077)
Lytikäises ea Elsa 1733 d. 3.4.1793
Sigfrid Mattsson Lassuri 29.2.1745 (sRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Michel Lassila Räisänen 13.12.1766
hu Maria Andersdr 16.11.1765
s Johan Michelsson Lassila 20.4.1786
s Michel Michelsson Lassila 7.9.1791 d. 25.3.1794
s Greta Michelsdr Lassila 9.11.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Lilja 3.11.1771
hu Greta Mårtensdr Lassila 20.11.1751 fr Carlö
dr Greta Lisa Mattsdr Lilja 27.11.1794
(perhe sRKs086)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fargare gesäll Nils Lackström 25.2.1768
hu Stina Charlotta Hermonius 12.10.1775 Uhleåborg (OuluRK1793s019)
(perhe sRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

108 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt L
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Mattsson Lilja
hu Anna Mattsdr Kaupinen 8.2.1772
s Matts Johansson Lilja 24.7.1798
(perhe sRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tunnbindaren Lars Lundahl 25.7.1746 Tukholma
hu barnmorska Beata Helena Carmitz 10.3.1762 Kuopio
(vih 1786)
dr Maria Helena Larsdr Lundahl 7.8.1794 d. 15.8.1796
(perhe sRKs048)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig flickan Carin Thomasdr 11.11.1781 Oulais (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Joseph Mattsson Lundman Marjaniemi 1765
hu Elsa Johansdr Korklin Rousu 1778 (sivulta 072)
s Nils Josephsson Lundman 12.7.1796
(perhe sRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Johansson Ahlström Lepistö 5.8.1771 Kalajoki 
hu Carin Johansdr Hannuxela 7.4.1766 Siikajoki (SL)(sivulta 134)
dr Caisa Lisa Mattsdr Ahlström 20.5.1797
(perhe sRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Thomas Olofsson Lassila 13.5.1761 Raahe (SL) 
hu Maria Jacobssdr Malinniemi 12.12.1764
s Thomas Thomasson Lassila 25.1.1796 
(perhe sivulta 137, sRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Andersson Leppäluoto Ahlholm 6.5.1777
hu Lisa Olofsdr Wiirret 19.4.1776
s Anders Jacobsson Leppäluoto 12.6.1798 
(perhe sRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

109 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt M
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(*sjöm Henrik Mattlin död)
hu Anna Eriksdr 29.3.1762
(Annan uusi avio;)
(vih abt 1794)
sjöman Henrik Simonsson Pyy Pyman 9.9.1762
s Johan Wilhelm Henriksson Mattlin 10.1.1787
s Henrik Henriksson Mattlin 7.9.1790
dr Catharina Henriksdr Pyy 31.1.1793
dr Susanna Henriksdr Pyy 28.9.1795
s Anders Henriksson Pyy 10.12.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Gustaf Johansson Mathlin 1759
hu Carin Mattsdr Pölläniemi 26.3.1762
dr Catharina Gustafsdr Mathlin 18.7.1786
s Gustaf Adolph Gustafsson Mathlin 16.10.1793
s Johan Gustafsson Mathlin 21.1.1797
(perhe sRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Samuel Mustonen 23.5.1769
hu Beata Johansdr Holmström 7.10.1772 Pyhäjoki (SL)
s Johan Samuelsson Mustonen 23.11.1797 d. 5.7.1798
(perhe sRKs032)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Jacobsson Murman Muurus 10.10.1758 Hailuoto (SL)(sivulta 138)
hu Lisa Imbola 6.1.1764 (sivulta 135)
s Jacob Carlsson Murman 5.10.1794 d. 12.10.1796
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zachris Henriksson Mustoin 11.1.1774 Libelitz

110 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt M
guldsmeds gesällen Anders Myrberg till Uleåborg
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Andersson Mallula 13.9.1774 
hu Brita Pehrsdr 21.2.1774
(perhe sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Pehr Mattlin)
ea Lisa Joensuu 3.8.1735
(perhe sivulla 082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Henrik Hansson Mechlin Mäkelä Danskala 1.6.1774 Salo
						(sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Pehrsson Markus 1767 (sivulta 138)
Carin Pehrsdr Lukkarila 17.12.1763 (SL)(SaloinenRK1791s050)
s Pehr Henriksson Markus 5.12.1797
(perhe sRK SaloinenRK1798s115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Henriksson Mandelin Pietarinen 1.3.1777 Libelitz
						(sRKs126)

111 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt N
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
glasmästaren Johan Nordqvist 1748
hu Ulrica Tybelius 1742
dr Anna Caisa Johansdr Nordqvist 4.12.1774
dr Lisa Maria Johansdr Nordqvist 6.2.1776
dr Sara Greta Johansdr Nordqvist 24.10.1779
s Carl Gustaf Johansson Nordqvist 11.1.1786
s Johan Petter Johansson Nordqvist 14.11.1772 (avio sivulle 021)
(perhe sRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svåg Gabriel Larsson Tybelius 14.11.1781 Neder Calix (sRKs128)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

arbetskarl Pehr Jacobsson Nyman Nuorala 
			30.11.1765 Ylivieska (SL)(sivulta 139)
hu Sara Elsilä 1769 (sivulta 132)
s Pehr Pehrsson Nyman 12.8.1794
dr Susanna Pehrsdr Nyman 13.4.1797 d. 27.3.1798
dr Brita Pehrsdr Nyman 13.4.1797
(perhe sRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Philipsson Niemelä 9.11.1786 (sRKs128)

112 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt N
sjöman Mårten Mårtensson Niemelin 9.11.1780 (yliviivattu) (sRKs128)

113 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt O Å
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(tunnbind Bengt Ockonen)
ea Margeta Johansdr 1737 (sRKs113)
dr Brita Bengtsdr Ockonen 22.1.1774 Raahe (SL) till Stockholm 1793
dr Margeta Bengtsdr Ockonen 22.12.1775 Raahe (SL) (avio sivulle 123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Mattsson Orava 2.2.1764 (sivulla 004)

114 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt P
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöman Carl Gustaf Polick)
ea Margeta Kyllönen 24.2.1763 (sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Simon Larsson Polska 9.8.1767 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Erik Olofsson Partin 21.11.1765 Pyhäjoki
hu Brita Bitter 1760 
s Olof Eriksson Partin12.3.1790 
dr Anna Lisa Eriksdr Partin 1.10.1792
s Erik Eriksson Partin 1.12.1795 d. 3.12.1795
s Pehr Eriksson Partin 18.11.1796 d. 20.11.1796
s Johan Eriksson Partin 27.1.1798 
(perhe sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Partin 19.10.1769
hu Lisa Tulin 1.2.1777
dr Anna Greta Johansdr Partin 5.7.1792
dr Lisa Johansdr Partin 31.8.1794
dr Brita Maria Johansdr Partin 9.8.1792
(perhe sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Thomas Porman 17.10.1764 
hu Anna Johansdr Bryggman 1763 (sivulta 131)
s Johan Thomasson Porman 20.4.1796
(perhe sRKs058)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

115 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt P
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Pehkonen 8.5.1760
hu Brita Eriksdr 3.11.1764
(perhe ei sRK) i Palo by pag 16 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Matts Mattsson Peldoma 20.7.1774 Kälviä (sRKs132)
borg Johan Paldan 18.11.1736 (sivulla 082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(borg Matts Pölck död)
ea Helena Nilsdr 5.5.1753 till Stockholm 1797
s Olof Mattsson Pölck 29.7.1790 d. 9.8.1798
dr Anna Helena Mattsdr Pölck 21.12.1793 d. 2.2.1796
s Johan Nils Mattsson Pölck 5.4.1780 Raahe (SL) till Stockholm 1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungf Stina Pölck 12.10.1742 (sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Peuron)
ea Catharina 1711 till Pyhäjoki 1795
s dr Catharina Peuron 5.6.1771 Uleåborg (avio sivulle 96)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Anders Pennanen (sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Carl Mattsson Peckala 21.6.1763
hu Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
st s Johan Annasson 14.10.1784
s Gustaf Carlsson Peckala 11.9.1795
(perhe myös sivulla 075)
(perhe sRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

116 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt P
sjöm Olof Olofsson Partin 12.7.1772 Pyhäjoki (SL) (sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Mattsson Patokoski 4.4.1768 Siikajoki (SL)
hu Maria Pehrsdr Tyngilä Mickola 28.4.1767 Pyhäjoki(SL) 
					(sivulta 144)
(perhe sRKs058)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Pehr Olofsson Partin 12.7.1772 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Matts Johansson Pyy Halunen 20.8.1772 Pyhäjoki(SL)
				(sivulta 140) d. 1798
hu Lisa Johansdr Grip 10.10.1775 (sivulta 133) (sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Sigfridsson Paavonperä 21.8.1766
hu Ingeborg Henriksdr Rytky Weivo 18.12.1767 Haapavesi (SL)
						(sivulta 142)
s Johan Johansson Paavonperä 9.3.1798
(perhe sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Samuel Mattsson Pyy Hjerpe 2.6.1768 Paavola (SL)
						 (sivulta 140)
hu Beata Andersdr Alatalo 9.3.1762 Piehingi (sivulta 130)
s Matts Samuelsson Pyy 27.12.1797
(perhe sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Anders Andersson Peckala 10.9.1770 (sRKs132)
sjöman Johan Josephssson Puusti Boström 21.11.1774 (sRKs133)

117 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt P Q
Samuel Hansson Pikfeldt 17.4.1777 (ei sRK) til Salo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Gustafsson Pyhäluoto 10.1.1776
hu Lisa Eriksdr Puumaa 8.12.1774
s Johan Johansson Pyhäluoto 13.12.1795
(perhe sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Michelsdr Pietilä Lindberg Kykyri 5.12.1774
hu Beata Johansdr Norring 2.5.1771
s Michel Andersson Pietilä 30.12.1798
(perhe eRK PattijokiRK1792s114, sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

118 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt R
Henrik Risell 9.1.1742 (sRKs135)
Anders Risell 7.7.1744 (sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvaren Carl Renman 1758 d. 18.1.1796
Brita Lena Simonsdr Hedman 30.5.1764 Raahe (SL)
dr Lisa Carlsdr Renman 1.1.1789 till Uleåborg 1798
s Carl Carlsson Renman 1.6.1790
s Johan Carlsson Renman 30.3.1792
dr Brita Maria Carlsdr Renman 25.7.1795
(perhe sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ratikain Anna 10.2.1744 (sRKs135)
timmerkarl Erik Johansson Rajalin Rajaniemi 14.4.1772 (sRKs135)
Margeta Andersdr Riedala 4.9.1777 Siikajoki (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Isak Räihä 1.1767 GCarleby (sivulta 142)
hu Susanna Michelsdr Pickarainen 19.1.1770 Kajaani (SL)
						(sivulta 141)
(perhe sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handels betj Johan Mattsson Röring 11.8.1776 Pyhäjoki (SL)
					(sRKs015)

119 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt R
(tyhjä sivu )

120 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt S
glasmest Erik Stenberg 5.11.1724 (sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Simon Skogman 12.1756
hu Lisa Henriksdr 28.12.1764
dr Elisabeth Simonsdr Skogman 27.12.1792
s Jacob Simonsson Skogman 28.7.1795
dr Margeta Simonsdr Skogman 16.4.1798
(perhe sRKs085)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tjäruinspect Fredrik Henrik Stårck 6.3.1731
hu Christina Påhlsdr 1735
s Gabriel Stårck 15.6.1761 i Calajoki
s munsterskr Johan Fredrik Stårck 23.8.1766
(perhe sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(timmerkarl Staffan Saarman 1.9.1756 död på utrikes resan)
ea Anna Glaven
styfs Johan Henrik Eklund 
s Nils Staffansson Saarman 2.3.1792 d. 19.5.1795
(perhe sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakaren Samuel Johansson Ström 1.8.1770 Raahe (SL) 
					(RK1773s044) d. 13.4.1793
arbetskarl Johan Andersson Siirilä 1772 Lochteå (sRKs137)

121 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt S
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bagaren Nils Svanholm 16.4.1765
hu Walborg Pehrsdr 1746
(perhe) til Cuopio 1794
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Andersson Siirilä 1772 Lochteå (sivulla 120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Staffan Sivonen 16.4.1762
dr Brita Johansdr Lexe 11.5.1757 Raahe (SL) d. 27.6.1796
s Johan Staffansson Sivonen 29.3.1785
dr Maria Staffansdr Sivonen 18.4.1791 d. 29.6.1794
(perhe sRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landt tull besökare 
Gustaf Adolph Gustafsson Siuren 9.4.1772 Raahe (SL)
hu Brita Jonasdr Peldoma Puusti 14.2.1761 Saloinen (SL)
						 (sivulta 140)
(perhe sRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

syst Christina Gustafsdr Siuren 19.6.1782 (sRKs030)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Henriksson Saarela 17.5.1762 (ei eRK)
hu Maria Andersdr Hatunen 19.3.1765 Raahe (SL) (eRKs053)
dr Anna Andersdr Saarela 23.4.1788
dr Christina Andersdr Saarela 6.11.1790
dr Maria Andersdr Saarela 26.11.1792
dr Lisa Andersdr Saarela 19.11.1795 d. 27.5.1796
s Anders Andersson Saarela 18.5.1797
(perhe sRK RantsilaRK1794s134)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

122 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt S
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Pehr Henriksson Sargren 7.6.1770 Pyhäjoki (SL)
hu Catharina Levonius 28.4.1761
dr Christina Pehrsdr Sahlgren 6.11.1794
s Petter Pehrsson Sahlgren 9.6.1797
(perhe sivulta 143, sRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Matts Mattsson Stenman 23.2.1769 Härmä till Kalajoki 1797
gåssen Jacob Johan Söderman 4.1.1782 (sivulla 004)
sjöman Christian Mattsson Sillman Hyvönen 18.9.1767 Rautalampi (SL) 
				(sivulta 134) (sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Joseph Josephsson Salin 28.3.1774 Pattijoki
hu Beata Turkhus 2.6.1768
s Johan Josephsson Salin 6.5.1797
(perhe sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvaren Samuel Svedberg 1763 Piteå
hu Eva Kågström 1766 Skelefteå
dr Sara Catharina Samuelsdr Svedberg 30.10.1788
s Nils Samuelsson Svedberg 31.5.1790
dr Brita Greta Samuelsdr Svedberg 1.7.1792
s Samuel Samuelsson Svedberg 5.2.1798
(perhe sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

123 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt T
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Jacob Törnqvist 31.1.1753
hu Lisa Nilsdr 13.7.1751
s Erik Jacobsson Törnqvist 14.10.1772
s Johan Jacobsson Törnqvist 14.10.1791
(perhe sRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Tulin 12.9.1731 d. 7.5.1795
hu Beata Boström 1738 (sRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Turunen 29.5.1760 d. 1795
hu Sara Sigfridsdr 1762
s Johan Michelsson Turunen 26.8.1792
dr Saara Michelsdr Turunen 21.3.1795
s Michel Michelsson Turunen 3.4.1798
(perhe sRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerman Erik Pettersson Tuuttila 23.4.1769
hu Margeta Bengtsdr Ockonen 22.12.1775 Raahe (SL) (sivulta 113)
s Erik Erikssson 11.8.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
...... 4.5.1760 d. 1794

124 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt T
sjötulls besökaren Salomon Tornberg (sRKs140)
grofsmeden Erik Eriksson Tuorila (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Carl Tropp 1764
hu Brita Hendilä 25.3.1769
(perhe sRKs057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
wagtkarl Anders Pehrsson Tuuttila 14.9.1762 Pyhäjoki (SL)
*(hu Margareta Larsdr 11.10.1753 d.1790)
(uusi avio:)
hu Lisa Michelsdr Jaara 1770
dr Brita Andersdr Tuuttila 16.1.1793
s Petter Andersson Tuuttila 10.8.1797
(perhe sivulta 144, sRKs032)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Jacob Tenander 23.6.1767
hu Susanna Ahlström 23.10.1762
(perhe sRKs140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

125 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt U
(tyhjä sivu)

126 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt W
sjöman Matts Waara 27.9.1745 (ei sRK) gift på ...nybygg i ..
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Wainikainen)
ea Lisa Henriksdr Salgren 10.1753
dr Anna Eriksdr Wainikainen 4.8.1777 Raahe (SL)
oä s Jacob Lisasson 5.10.1791
(perhe sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Michelsson Wijk 28.12.1762
hu Anna Eriksdr 13.1.1761
dr Maria Christina Michelsdr Wijk 25.2.1788
s Johan Michelsson Wijk 24.6.1793
dr Anna Caisa Michelsdr Wijk 24.3.1797
(perhe sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

sjöman Isak Michelsson Wijk 27.1.1761
hu Beata Johansdr 24.10.1754
dr Anna Maria Isaksdr Wijk 1.12.1783
dr Lisa Isaksdr Wijk 16.3.1785
(perhe sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
karduansmakare gesäll Anders Wettersten 1768	
hu Anna Maria Johansdr Höök 1775 (sivulta 098)(myös OuluRK1791PVs025)
(VL 8.10.1797 Oulu)
s Anders Johan Andersson Wettersten 3.8.1798
(perhe sRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

127 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt W
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Anders Wijklund 4.1.1771 död
hu Maria Johansdr Pohjola 19.2.1774 (sivulta 039) d. 14.1.1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerkarl Johan Josephsson Wijksten Maunula 1.12.1773 Raahe (SL)
						(PattijokiRK1792s090)
hu Margeta Mattsdr Forss 22.12.1769 (sivulta 065)
s Joseph Johansson Wijksten 24.11.1796
(perhe sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbkarl Michel Conradsson Waldanen 24.2.1755 Paltamo (SL)(ei sRK)
arbetskarl Johan Michelsson Wilen 24.9.1764 ( ei sRK) till Cuopio
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Michel Simonsson Walberg 15.12.1771
hu Anna Eriksdr Åjala 5.12.1771 (sivulta 147)
(perhe sRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Widbeck 7.5.1754 (sivulla 052)

128 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt Ä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Pehr Pehrsson Äijälä Bränman 2.8.1751
hu Elisabeth Procko 1759
s Petter Pehrsson Äijälä 11.9.1786
s Joseph Pehrsson Äijälä 9.1.1788
s Abraham Pehrsson Äijälä 6.12.1790
(perhe sRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

129 sjöman, arbetskarlar och hyresmän

Litt Ö
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(besökar Henrik Öhrn död)
ea Elsa Karppinen 1747 d. 10.5.1794
s Joseph Henriksson Öhrn 13.4.1775 till Uleåborg
dr Brita Henriksdr Öhrn 11.1.1777 Raahe (SL) till Uleåborg
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( färg Johan Östberg död)
ea Martha Tunberg 1752
s Johan Petter Johansson Östberg 1.7.1780 Raahe (SL)
dr Brita Stina Johansdr Östberg 9.4.1774 
s Martha Johansdr Östberg 9.10.1777 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslagar mäst Jonas Öström 1753
hu Helena Palmroth d. 2.1.1799
s Johan Petter Jonasson Öström 23.10.1794 
s Petter Alexander Jonasson Öström 18.6.1797 d. 9.6.1799
(perhe sRKs009)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Johan Öström 1768 (ei sRK)
Abraham Öberg (yliviivattu)
lärlingen Johan Anders Beckman 1777 (ei sRK) ifr Calix 1795

130 drengar och pigor i staden och på landet

Litt A
Lisa Carlsdr Ahlholm 1.6.1771 Pyhäjoki (SL) (avio PyhäjokiRK1795s075)
Margeta Andersdr Alatalo 22.4.1767 (avio sivulle 086)
Beata Andersdr Alatalo 9.3.1762 Piehingi (avio sivulle 116)
Magdalena Johansdr Ahla Philppula 5.3.1770 Raahe (SL)
Lisa Eriksdr Asickala 29.10.1773 Pyhäjoki (SL)
				(avio PyhäjokiRK1795s135)
oä Anna Britasdr 21.1.1772 Pyhäjoki (SL) (ei sRK)
gl pig Anna Samuelsdr 4.7.1728 Pyhäjoki (SL)(ei sRK)
Lars Mattsson Autio 20.3.1762 Ylivieska (SL) (ei sRK)
Susanna Samuelsdr Annunen 10.4.1775 Hailuoto (SL)(ei sRK)
Antila Anders Jöransson 7.7.1768 Pyhäjoki (SL) (ei sRK)
Alaheickilä Maria Michelsdr 28.1.1769 Pyhäjoki (SL)(ei sRK)
Greta Alasipola
Brita Pehrsdr Asprot 14.8.1769 (ei sRK)
Carin Michelsdr Ahlström 28.12.1775 Pyhäjoki (SL)(ei sRK)	
Brita Johansdr Arola 12.12.1776 Saloinen(avio RevonlahtiRK1797s091)
Anders Michelsson Holmqvist 14.2.1775 Calix (sivulla 100)
Johan Andersson 1777
Lisa Carlsdr Ahlholm 1.6.1771 Pyhäjoki (SL) (toiseen kertaan)
Hedvig Susanna Mårtensdr Axelqvist 9.8.1776 Kokkola (SL) (ei sRK)
Anna Simonsdr Ignatia 24.9.1770 Revonlahti (SL) (ei sRK)
Maria Jeremiasdr Alin Oravisjärvi 13.10.1777 Pyhäjoki (SL) (ei sRK) 
Brita Lukasdr Annala 8.9.1770 Pyhäjoki (SL)	
Anna Eriksdr Ammunet 16.8.1774 Paavola (SL)
Susanna Michelsdr Ahlström 23.10.1768 Pyhäjoki (SL)	

131 drengar och pigor i staden och på landet

Litt B
Anna Johansdr Bryggman 1763 (avio sivulle 114)
Lisa Johansdr Bryggman 7.10.1761 (avio sivulle 079)
Anders Gustafsson Bohm 13.6.1761 Pulkkila (SL) (alempana)
Michel Bengtilä 1759 Kalajoki
Hans Mårtensson Buodi 14.4.1772 Raahe (SL)
Anna Hansdr Buodi 31.12.1770 Raahe (SL)
Christina Mattsdr Bengtilä 13.9.1767 Raahe (SL)
Erik Anton Bohm 18.2.1780 Oulunsalo (SL)	
Johan Johansson Broman 1774 (sivulla 089)
Helena Mattsdr Bengtin 19.7.1771
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Gustafsson Bohm 13.6.1761 Pulkkila (SL)
hu Lisa Johansdr Heila (?) 12.4.1773 (sivulta 134)
s Gustaf Andersson Bohm 24.2.1795
(perhe) till Pavola 1795
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Helena Jacobsdr Borgarbacka 8.11.1774 Kokkola (SL)	
Johan Johansson Bröms 1.4.1767 (PattijokiRK1792s015)
Maria Jacobsdr Basun 22.3.1770
Litt C
Magdalena Pehrsdr Cavat 7.9.1763 Paavola (SL)
Maria Eriksdr Cajander 12.7.1773 Pyhäjoki (SL)	
Jacob Clemola
Walborg ... 6.1.1774
Anders Andersson Bengtilä 9.12.1775 Kalajoki (SL) 
					gift till Kalajoki
Brita Carlsdr Corpi Ahlholm 14.1.1776 Pyhäjoki (SL) 	
Pehr Candola 20.4.1777 Carlö
Anna Henriksdr Corall 1.12.1776 Pyhäjoki (SL)
Lisa Eriksdr Boman
Anna Nilsdr Bengtilä 13.12.1776 Pyhäjoki (SL)
Litt D
Margeta Henriksdr Diger 23.7.1769 Pyhäjoki (SL)

132 drengar och pigor i staden och på landet

Litt E
Eva Ekhammar Hampus 1770
oä dr Catharina Evasdr 6.3.1796
Helena Larsdr Takalo-Eilola 17.6.1768 Pyhäjoki (SL)
Sara Elsilä 1769 (avio sivulle 111)
sjöman Christer Johansson Hellman Eld 4.1.1773 Kuopio (sivulla 097)
Anders Andersson Elephant Ahl 7.8.1774 Vihanti (SL)
Beata Alexandersdr Ekstedt 12.12.1780 Kalajoki (SL)
Margeta Eklund
Maria Påhlsdr Eldh 29.4.1775
Litt F
Caisa Lisa Furuqvist 1778
Anders Samuelsson Fingerroos 9.7.1777
Carin Pehrsdr Forss Mattila 1.9.1778 Pyhäjoki (SL)
Magdalena Esaiasdr Fyhr 3.7.1781 Lumijoki
Maria Andersdr Fyhr 30.11.1778 (RevonlahtiRK1797s177)
zzzzzzzzzzzzzzz

133 drengar och pigor i staden och på landet

Litt G
Johan Jacobssob Gerttula 22.3.1758 Siikajoki (SL)
Anders Gabrielsson Gerttula Heinola 17.10.1762 Oulunsalo (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Simonsson Gröning 22.6.1764 Raahe (SL)
hu Lisa Jonasdr Peldoma 19.11.1768 Saloinen (SL)
s Johan Johansson Gröning 10.1.1794 d. 29.5.1796
dr Lisa Johansdr Gröning 5.12.1795 d. 11.6.1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Carin Mattsdr Gråsten 1769 (avio sivulle 051)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Johansdr Granat 5.8.1767
oä s Carl Mariasson 20.3.1791
oä s Anders Mariasson 2.3.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Pehrsson Glafven 25.12.1768 Siikajoki (SL)
Maria Johansdr Gerttula 12.4.1766 Siikajoki (SL)
Lisa Johansdr Grip 10.10.1775 (avio sivulle 116)
Brita Jacobsdr Gåpå 21.3.1768 Saloinen (SL)
Maria Lisa Grip 1782 Carlö
Magdalena Gabrielsdr Gerttula 18.10.1766 Oulunsalo (SL)

134 drengar och pigor i staden och på landet

Litt H
Carin Larsdr Haataja 11.2.1755
Anna Hannila 1756 d. 1795
Maria Olofsdr Hanni 21.3.1749 Hailuoto (SL)
Brita Michelsdr Holappa 31.12.1766 Siikajoki (SL)
Carin Johansdr Hannuxela 7.4.1766 Siikajoki (SL) (avio sivulle 108)
Brita Hurnasti 1.7.1765 (14.5.1761 Saloinen (SL)?)
Johan Johansson Haapakoski Pyy Byström 14.4.1775 (avio sivulle 100)
Christian Adammsson Hökman 28.8.1766 Ylivieska (SL)
Johan Johansson Havana 10.12.1775
Caisa Haara 10.9.1774 Lumijoki (eRK RevonlahtiRK1790s029)
Brita Pehrsdr Hendilä 25.3.1769 Siikajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Stina Hahtola 1763
oä s Erik Stinasson 27.1.1786
oä dr Anna Stinasdr 7.6.1791
oä dr Christina Stinasdr 10.5.1794 d. 8-6-1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Margeta Pehrsdr Hendilä 29.1.1766 Revonlahti (SL)
					(avio sivulle 036)
Margeta Mattsdr Halunen 9.2.1768 Pyhäjoki (SL)
	gift med Pehr Pehrsson Hongala (PattijokiRK1792s069)
Margeta Mattsdr Hongala (Rehula ?) 5.2.1770 (Siikajoki (SL)?)
		till Revolax 1794 (RevonlahtiRK1790s059)
Christer Mattsson Hyvönen 18.9.1767 Rautalampi (SL)
		sjöman i staden, kallar sig Sillman (sivulle 122)
Anna Pehrsdr Hiitola 7.10.1774 Saloinen (SL)
.....
Matts Johansson Holmström 29.8.1775 Pyhäjoki (SL)
Stina Haaka 16.9.1774
Beata Johansdr Holmström 7.10.1772 Pyhäjoki (SL)
Lisa Johansdr Heila (?) 12.4.1773 (avio sivulle 131)
gåssen Erik Eriksson Halonen 13.12.1775 (?)
Anna Nilsdr ...
Jacob Heickala 3.10.1755
Häggman Anna Eriksdr 22.1.1777 (LiminkaRK1788s070)
Jacob Johansson Husa 5.12.1774
Beata Michelsdr Hautala 5.6.1766
Anders Andersson Hakala 20.11.1771 Pyhäjoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 	
Matts Haltunen 3.1.1777	död
hu Anna Henriksdr Skog Jervelius 23.1.1765 (sivulta 143)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
..............

135 drengar och pigor i staden och på landet

Litt I
Lisa Imbola 6.1.1764 (avio sivulle 109)
Lisa Andersdr Järnbäck 16.9.1765 Pyhäjoki (SL) (avio sivulle 136)
Carin Henriksdr Ingertilä 21.7.1757 Siikajoki (SL)
Anders Jussila 28.11.1761
Zachris Mattsson Juntila Engman 18.2.1771 Vihanti (SL)
Anna Hansdr Järvelä 24.4.1762
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Larsdr Järvelin 
oä s Anders Annasson 6.9.1789
oä s Johan (yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Johansson Jyringi 12.3.1771 Sievi (SL)
hu Maria Thomasdr Jernfors 8.6.1775 Oulainen (SL)
(perhe) till Kalajoki 1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Johansson Jussila 31.3.1767 (avio sivulle 101)
Margareta Thomasdr Jaacola 2.10.1772 till Pyhäjoki
Anna Isotalo 29.10.1772
Anders Carlsson Järvelin Järvelä 23.4.1773(avio sivulle 101)
Anna Mattsdr Jokela 14.5.1771
Hedvig Thomasdr Järnfors 26.12.1772 Oulainen(SL)
			(eRK OulainenRK1790s074)(avio sivulle 137)
Beata Eriksdr Jäskelä 23.3.1763
Maria Johansdr Jaakola 23.11.1776 Pyhäjoki (SL)
Pehr Josephsson Wiirret Hynynen 13.1.1777 Pyhäjoki (SL)
Brita Mattsdr Jokela 10.11.1777
Matts Mattsson Imberg 8.3.1770 Pyhäjoki (SL)
Henrik Thomasson Jacola 27.1.1774
Maria Johansdr Jägare 1774 Pavola
Brita Stina Immonen 
Matts Michelsson Junnila
Brita Stina Lovisa Junkonen Cuopio till Cuopio
Anders Michelsson Jaara 19.1.1776 Lumijoki
Carin Michelsdr Jaara 10.4.1778 Lumijoki

136 drengar och pigor i staden och på landet

Litt K
Walborg Andersdr Kelhälä Tuikkala 8.10.1759 Raahe (SL)
				(avio PattijokiRK1792s040)
Walborg Johansdr Kerolin 12.3.1766 Saloinen (SL)
Sigfrid Pehrsson Korhonen 21.4.1767 Pulkkila (SL)
Carin Carlsdr Kytölä 28.10.1778 Siikajoki (SL)
Anna Mattsdr Kekonkara 15.3.1774 Saloinen (SL)	
Malin Kerttunen
Pehr Pehrsson Kurk 12.2.1768
Margeta Carlsdr Kytölä 30.5.1777 Siikajoki (SL)
Carin Larsdr Kutilainen 24.3.1776 Siikajoki (SL)
Jacob Pehrsson Karjaluoto 2.8.1738 Pyhäjoki (SL)
Thomas Thomasson Kinnunen Turusenaho 4.10.1765 Paavola (SL)
enk Margeta Kuhanen 1765 (PattijokiRK1779s137)
Henrik Kortet
Anders Andersson Koivisto 6.7.1770 Sievi (SL)
Brita Johansdr Keronen 1768 (avio PattijokiRK1792s018)
Michel Mattsson Koivumaa 7.12.1774 Paavola (SL)
Anna Pehrsdr Krook 26.1.1776 Siikajoki (SL) 
Lisa Pehrsdr Kanniainen
Erik Karkulahti 27.7.1775 d. 3.8.1795
Lisa Mårtensdr Imbola Karjaluoto 6.6.1767 Pyhäjoki (SL)
Isak Isaksson Kelhälä 28.2.1773 Raahe (SL)
.... Maria 23.3.1762 till Stockholm 1796
oä dr Maria Sophia 12.1.1793 d. 13.5.1794
Anders Henriksson Kotkama 8.7.1771
Matts Mattsson Knutin
Anders Andersson Kula 1766
Nils Nilsson Komu Hoffren 3.6.1769 Pyhäjoki (SL)(avio sivulle 100)
Lisa Eriksdr Koskela 17.11.1775 Pyhäjoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Andersson Kiviaho 1770 (sold Svärd)
Lisa Andersdr Järnbäck 16.9.1765 Pyhäjoki (SL) (sivulta 135)
Johan Andersson Svärd 28.5.1795 
(perhe sRK PyhäjokiRK1795s139)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Beata Ketola till Carlö 1796

137 drengar och pigor i staden och på landet

Litt L
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Thomas Olofsson Lassila 13.5.1761 Raahe (SL) 
hu Maria Jacobssdr Malinniemi 12.12.1764 (sivulta 138)
(perhe sivulle 108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Beata Olofsdr Lassila 2.11.1756 Raahe (SL)
Anna Olofsdr Lassila 26.9.1766 Raahe (SL)
Margeta Mattsdr Lahdenperä 5.12.1765 (PattijokiRK1779s138)
Lisa Samuelsdr Lastumäki 14.11.1766 Oulainen (SL)
Henrik Mattsson Luckarila 6.6.1759 (VihantiRK1776s002)
sjöm Jacob Andersson Leppäluoto Ahlholm 6.5.1777 (sivulla 108)
Carin Pehrsdr Lampinsuu Mattila 11.9.1754 Pyhäjoki (SL)
			gift med drg Simon Pietilä i Calajoki
Stina Lyra 2.4.1769 (RevonlahtiRK1790s056)
Anna Henriksdr Lehtiranta 29.11.1764 Vihanti (SL)
Anna Mattsdr Leinonen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Henriksson Lassila 3.4.1757
hu Martha Mattsdr Peckala 19.12.1763 Siikajoki (SL) 
Henrik Henriksson Lassila 12.5.1796 
(perhe sivulle 106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Johansson Ahlström Lepistö 5.8.1771 Kalajoki (sivulla 108)
Matts Landeri
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Andersson Lehtomaa 30.11.1722
hu Hedvig Thomasson Järnfors 26.12.1772 Oulainen (SL)(sivulta 135)
dr Elisabeth se pag 150
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Andersson Leppäluoto 11.4.1764
Lisa Michelsdr Landeri 4.4.1770
Caisa Luckarila 1757
Anders Andersson Lehtoma 25.2.1775 Vihanti (SL)
Brita Mattsdr Lassuri 16.9.1751 Raahe (SL)
sjöm Daniel Johansson Laureus 1767 (sivulla 106)
Brita Pehrsdr Lambela Lattunen 10.2.1773 Siikajoki (SL)
Margeta Carlsdr Lassila 25.12.1753 Raahe (SL)
Caisa K..lainen 1775 Viitasaari
Susanna Andersdr Lager 1728 (SiikajokiRK1735s064)
Lars Laitinen 1749
Anna Henriksdr Landeri 23.5.1774 Kalajoki (SL)
Henrik Lampi 13.7.1775
Matts Eriksson Pietilä Lind 19.3.1763 Raahe (SL) 
		gift med Lisa ... se pag 1x0

138 drengar och pigor i staden och på landet

Litt M
Matts Jacobsson Mardickala 6.5.1764 (PattijokiRK1779s141)
Carin Andersdr Matela 21.3.1777 Paavola (SL)
Lisa Johansdr Mackonen 19.8.1762
Carl Jacobsson Murman Muurus 10.10.1758 Hailuoto (SL)
					(avio sivulle 109)
Matts Jöransson Mäenpää Laitinen 28.4.1776 Haapavesi (SL)
			(PyhäjokiRK1795s190)
Anna Larsdr Majala Björckbacka 10.6.1771 Kokkola (SL)
			(PyhäjokiRK1788s076)		
Brita Henriksdr Märsylä 16.6.1772 (avio PattijokiRK1792s042)
Carin Michelsdr Mustakangas 19.4.1771 Vihanti (SL)
Maria Jacobsdr Maliniemi 12.12.1764 (avio sivulle 137)
Maria Andersdr Mattila 25.4.1772
Sigrid Svensdr Manginen 29.9.1784 Siikajoki (SL)
Lisa Henriksdr Marjaniemi
Anders Andersson Marttila 2.9.1775
Carin Mämmilä 1771
Carin Johansdr Törmälä Myllylä 4.8.1775 Saloinen (SL)
Margeta Mattsdr Moisa 15.7.1768 Paavola (SL) 
Henrik Pehrsson Markus 1767 (avio sivulle 110)
Brita Andersdr Mallu 29.3.1770 Siikajoki (SL)
....
Joseph Mattsson Lundman Marjaniemi 1765 (sivulla 108)
Jacob Jacobsson Myllykangas 10.6.1768 Paavola(SL)(avio sivulle 147)
Margeta ....Mattila 4.12.1764
Anders Andersson Mallu 13.9.1774
		 gift med Brita Pehrsdr Pyy (PattijokiRK1792s029)
Lisa Larsdr Märsylä 1774
Zachris Henriksson Mustoin 11.1.1774 Libelitz (sivulla 109)
Maria Mattsdr Myllykangas vide pag 73 i landsboken
Anna ...Mardicka 1774 Siikajoki
Pehr Johansson Montan 25.12.1777 Raahe (SL) (sivulla 076)
Greta Johansdr Mackonen 16.5.1756 (SiikajokiRK1813s149)
Maria M... , Maija's oä 14.10.1783 Piehinki
Stina ..Möttönen 22.7.1768 GCarleby
Henrik Mardicka 4.7.1776
Anna Thomasdr Malo 29.10.1778 Revonlahti (SL)

139 drengar och pigor i staden och på landet

Litt N
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Pehrsdr Nissi 1752
oä s Pehr Mariasson 11.12.1791
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Beata Johansdr Nording 21.5.1771 (avio PattijokiRK1792s114)
Erik Gabrielsson Näppä 24.9.1768 till Lumijoki 1794
Matts Mattsson Nenola 8.6.1766
Lisa Samuelsdr Nilcku 18.9.1775
Anders Gabrielsson Näppä 22.1.1775 (sivulla 087)
Michel Johansson Noppberg 15.8.1778 Pyhäjoki (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Pehr Jacobsson Nyman Nuorala 30.11.1765 Ylivieska (SL)
hu Sara Elsilä 1769 (sivulta 132)
s Pehr Pehrsson Nyman 12.8.1794
(perhe sivulla 111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Samuel Samuelsson Nilcku 23.7.1773 Lumijoki 
				(avio RevonlahtiRK1797s153)
Margeta Mattsdr (po Eriksdr) Nenola 7.8.1772 Paavola (SL)
Litt O
Carin Ollila 14.8.1768 gift med Joseph Arvola
Maria Oritpudas 1770 (avio OulujokiRK1793s319)
Margeta Eriksdr Ollila 5.11.1771
Isak Johansson Ollikainen 27.7.1778
Matts Henriksson Ojakangas Ekorn 13.5.1771 Pyhäjoki (SL)
Maria Henriksdr Ojakangas 16.5.1773 Pyhäjoki (SL) 

140 drengar och pigor i staden och på landet

Litt P
Maria Andersdr Peckala 21.9.1767 Hailuoto (SL)
Anna Henriksdr Paldan 26.12.1761 (PattijokiRK1758s259)
Brita Johansdr Pekuri Eskola 18.4.1776(PattijokiRK1779s071)
Martha Mattsdr Peckala 19.12.1763 Siikajoki (SL)(avio sivulle 106)
Brita Jonasdr Peldoma Puusti 14.2.1761 Saloinen (SL)
				(avio sivulle 121)
Sigfrid Paackinen 7.1752 till Pulckila 1793
Matts Jonasson Peldoma Puusti 7.10.1771 Saloinen (SL)
Stina Johansdr Procko 23.10.1779 Hailuoto (SL)
Anna Mattsdr Putaansuu 1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zachris Zachrisson Pykäläinen 8.5.1764 Kuopio msrk (SL)
hu Helena Mattsdr Rautio 29.8.1756 Kälviä (SL)
vih abt 1785
dr Lisa Zachrisdr Pykäläinen 26.7.1786
son Johannes Zachrisson Pykäläinen 26.12.1789
dr Maria Zachrisdr Pykäläinen
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Maria Mattsdr Peckala 1768
Helena Peckala 1760 (avio sivulle 141)
Pehr (po Olof) Olofsson Partin 12.7.1772 Pyhäjoki(SL)(sivulla 116)
Lisa Peckala
Anna Jacobsdr Peckala 20.12.1765 Siikajoki (SL)
				(avio SiikajokiRK1790s031)
Carin Johansdr Prami 3.10.1766 Pyhäjoki (SL) 
Olof Olofsson Partin 12.7.1772 Pyhäjoki (SL)
Matts Jonasson Puusti Peldoma 7.10.1771 Saloinen (SL) 
Matts Johansson Pyy Halunen 
		20.8.1772 Pyhäjoki(SL)(avio sivulle 116)
Samuel Mattsson Pyy Hjerpe 2.6.1768 Paavola (SL) (avio sivulle 116)
Brita Pehrsdr Pokela Limingoja 18.1.1767 Pyhäjoki (SL)
Ulrica Josephsdr Procko 21.6.1766 Hailuoto (SL)
Michel Pehrsson Pietilä 18.4.1757 Paavola (SL)
Brita Pehrsdr Pokela (toiseen kertaan)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Simon Simonsson Pietilä 21.9.1754
hu Carin 10.4.1754
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Jacob Eriksson Pernu 5.10.1771	(SiikajokiRK1790s067)
Matts Mattsson Patokoski 4.4.1768 (sivulla 116)
Maria Larsdr Peckala 1.7.1782 Siikajoki (SL)

141 drengar och pigor i staden och på landet

Litt P
Lisa Pehrsdr Puusti Nokela 17.4.1773 Pyhäjoki SL)
				(RevonlahtiRK1784s057)
Anna Johansdr Prami 28.12.1772 Pyhäjoki (SL)
Carin Eriksdr Pennanen 14.8.1763 (avio sivulle 087)
Maria Mattsdr Pelkonen 25.1.1767 Pyhäjoki (SL)
Susanna Michelsdr Pickarainen 19.1.1770 Kajaani (SL)
				(avio sivulle 118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
Isak Eriksson Pamp 22.10.1771 Kälviä (SL) 
hu Helena Peckala 1760 (sivulta 140)
dr Brita Isaksson Pamp 24.4.1795 d. 1796
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Carlsson Peckala 10.11.1765 Siikajoki (SL)
			vide pag 59 i landsboken
Helena Penti
Saara Henriksdr Peckala 1770 (OuluRK1778s116)
Matts Puusti
Jacob Puusti
Maria Henriksdr Prami Kaivola 20.8.1766 Pyhäjoki (SL)
					(avio sivulle 101)
Anna Christersdr Puusti 1773
Carin Johansdr Peckala
Matts Andersson Pentinlehto Haapala 11.9.1770 Pyhäjoki (SL)
Johan Josephsson Puusti 21.11.1774 Saloinen (SL)
Anna Johansdr Pihlajaniemi Tokola 13.12.1772 Saloinen (SL)
Walborg Johansdr Pirniskoski 2.5.1776 Oulainen (SL) 
Joseph Josephsson Puusti 6.11.1762 Saloinen (SL)
Maria Eriksdr Pietilä 6.1.1776 Raahe (SL)
Caisa Eriksdr Pietilä 2.9.1773 Raahe (SL)
Matts Michelsson Pietilä 1777
Abraham Larsson Pöxä Röytiö (sivulla 142)
Anna Michelsdr Pudas 2.6.1768 Siikajoki (SL) (avio sivulle 042)
				(eRK SiikajokiRK1790s047)
....
Matts Eriksson Prittinen 25.5.1766 Alavieska (SL)
Olof Piedikäinen d. 20.5.1795
Johan Sigfridsson Paavonperä Takalo 21.8.1766 Alavieska (SL)
...oä s 10.11.1795 död
Anders Andersson Pirttikoski 14.7.1777
Maria .....

142 drengar och pigor i staden och på landet

Litt R

Anders Annasson Rehula Ahola 2.11.1773 (SiikajokiRK1784s036)
Pehr Jacobsson Ruhala 26.5.1768 Haapavesi (SL)
Erik Johansson Rajaniemi 14.4.1772 Pyhäjoki (SL)
Nils Nilsson Ravelin 22.5.1780 Pattijoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Johansson Rasacka 28.6.1768
hu Lisa Johansdr 1769
(perhe)(PattijokiRK1792s043)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Staffan Staffansson Ruokolainen 12.3.1775 Kuhmo (SL)
Greta Andersdr Riala
Brita Mattsdr Räisänen Lassila 17.3.1754 Raahe (SL)
Ingeborg Henriksdr Rytky Weivo 18.12.1767 Haapavesi (SL)
		(eRK HaapavesiRK1788s117, avio sivulle 116)
Margeta Andersdr Rautiola 12.3.1775
Margeta Rasacka 1778
Abraham Larsson Röytiö Pöxä Elsilä 25.11.1771 Pyhäjoki (SL)
				(sRK VihantiRK1794s128)
Johan Johansson Rasacka 25.11.1765
Anna Thomasdr Rasila 5.3.1776 (LiminkaRK1781s043)
Brita Andersdr Raudaskoski 12.7.1772 Oulainen (SL)
Anna Pehrsdr Ruuki
Maria Eliasdr Rautio 5.1.1771 Saloinen (SL)
Caisa Eliasdr Rautio 30.7.1769 Saloinen (SL)
Anna Mattsdr Roitoma 21.12.1772
Maria Mattsdr Roitoma 28.9.1779
Matts Mattsson Roitoma 1775
Brita Johansdr Rautio
Anders Eliasson Rautio 24.4.1764 Saloinen (SL)
Lisa Carlsdr Ruonala
Isak Räihä 1.1767 GCarleby (avio sivulle 118)
Maria Johansdr Ruicka 1771 Kuivaniemi

143 drengar och pigor i staden och på landet

Litt S
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Henriksdr Skog Jervelius 23.1.1765 (avio sivulle 134)
s Matts 1.8.1790
s Johan Mattsson Haltunen 8.11.1797 (sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
qvp Lisa Jacobsdr Storman 30.5.1769 Pyhäjoki (SL)
Lisa Michelsdr Siniluoto 10.12.1774
Brita Henriksdr Säkijn 6.10.1779 Siikajoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Johansdr (Ala)Sipola Maunula 5.5.1766 Raahe (SL)
	gift med Pehr Mattsson Tuohindo (PattijokiRK1792s088)
oä s Johan Annasson 21.1.1788
oä s Samuel Annasson 6.6.1794 död
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Christina Mattsdr Sauvola 20.11.1775 Kalajoki (SL)
Henrik Andersson Soininen 19.7.1773 Pyhäjoki (SL) 
Michel Mattsson Schulz 31.5.1770 Pyhäjoki (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Henriksson Sargren 7.6.1770 Pyhäjoki (SL)
hu Catharina Levonius 28.4.1761
s Johan Pehrsson Saargren 3.2.1793 d. 19.1.1795
(perhe sivulle 122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gertrud Stålt
Maria Johansdr Siira 22.7.1772
Maria Mattsdr Suni 26.11.1768
Johan Larsson Saarinen 13.12 .1776 Siikajoki (SL) 
Caisa Abrahamsdr Stenholm
Catharina Mattsdr Saarman 20.4.1757 (avio sivulle 106)
Anna Michelsdr Siniluoto 27.10.1772
Carin Mårtensdr Swan 23.11.1769 (avio PyhäjokiRK1795s102)
Margeta Olofsdr Suorsa Paavola 9.11.1770 (PattijokiRK1779s159)
		(avio PattijokiRK1792s069)
Maria Sahlgren
Isak Olofsson Suorsa 1767 Limingo (RevonlahtiRK1790s030)
Olof Olofsson Suorsa 29.9.1783
Matts Lucasson Suomela 2.10.1768 Pyhäjoki (SL)
Matts Mattsson Snäll 9.9.1770 (HaapavesiRK1795s247)
Maria Pehrsdr Swärd 17.9.1774 Kuusamo (SL) (avio PattijokiRK1792s023)
Jacob Isaksson Kirckoluoto 3.4.1771 (avio sivulle 106)
Michel Mattsson Schultz 31.5.1770 Pyhäjoki (SL)
Susanna Eriksdr Sabel Koskela 9.6.1779 Pyhäjoki (SL)
Maria Henriksdr Stegliz 12.9.1776 Saloinen (SL)

144 drengar och pigor i staden och på landet

Litt T
Brita Mattsdr Turckhus 23.4.1766
Bertil Bertilsson Tabell 21.3.1773 Siikajoki (SL) (avio sivulle 65)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Pehrsson Tuuttila 14.9.1762 Pyhäjoki (SL)
*(hu Margareta Larsdr 11.10.1753 d.1790)
(uusi avio:)
hu Lisa Michelsdr Jaara 1770
dr Brita Andersdr Tuuttila 16.1.1793
dr Susanna Andersdr Tuuttila 10.4.1794 d. 11.5.1796
(perhe sivulle 124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Bertilsdr Tabell 3.7.1775 Siikajoki (SL)
			(avio PattijokiRK1792s023)
Johan Pehrsson Tuutti 1.12.1760 Pyhäjoki (SL)
Brita Bertilsdr Tabell 23.12.1778 Siikajoki (SL) d. 23.12.1798
arbetskarl Carl Tropp 1764 (sivulla 124)
Lisa Tyngilä 
Carin T...
Påhl Mattsson Tuohindo Jokela 19.1.1769 Raahe (SL)
Maria Andersdr Tyni 1760 Lumijoki
Beata Andersdr Tyni 14.5.1771 Lumijoki (avio SiikajokiRK1798s037)
Carin Abrahamsdr Tenhoin 1766 ifr Savolax 1791
Thomas Gotthardsson Tanhuala 26.3.1763 Alavieska (SL)
Hedvig Henriksdr Tihen 30.7.1774 Siikajoki (SL)
Maria Pehrsdr Tyngilä Mikkola 28.4.1767 Pyhäjoki (SL)
					(avio sivulle 116)
Jacob Johansson Turck 12.10.1777 Kempele (SL)	
Johan Jacobsson Talus 23.8.1772 Alavieska (SL)
Henrik Michelsson Törri 12.10.1773
Carin Henriksdr Tysk 23.3.1769 (HaukipudasRK1790s254)
oä s Jacob Carinsson 25.7.1796
Johan Johansson Tausta 1775 Hailuoto (SL)
Lisa Henriksdr Ticka 10.10.1769 Pyhäjoki (SL)
Anna Michelsdr Turpeenoja 14.8.1772 Siikajoki(SL)
Staffan Eliasson Tickain 1745 Pielavesi
Anna Henriksdr Ticka 5.4.1767 Pyhäjoki (SL)
Anders Thomasson 1766 ryska desertör född i Estland
Susanna Johansdr Tybeckinoja Seickula 1.1.1771 Lohtaja (SL)
Brita Michelsdr T.... 1778

145 drengar och pigor i staden och på landet

Litt U
hu Margeta Johansdr Utter 24.10.1759 (avio sivulle 088)
Johan Johansson Utter 7.2.1762
Michel Johansson Ukonaho Kangas 14.11.1773 Paavola (SL)
Walborg Thomasdr Upola 18.5.1771 Haapavesi (SL)(HaapavesiRK1788s190)
oä s Salomon 4.2.1792
Anders Johansson Ursula Uckola 20.9.1765 Siikajoki(SL)
drg Sigfrid Sigfridsson Lindström 23.3.1771
Maria Pehrsdr Ukonsari Hurnasti 29.9.1771 Oulainen (SL)
Margeta Carlsdr Kytölä 30.5.1777 Siikajoki (SL)
Caisa Johansdr Kalapudas Laitinen 6.1.1776 Haapavesi (SL)	
Maria Andersdr Kuula 12.1.1774 Siikajoki(SL)
Anna Johansdr Koskela 30.10.1778 Raahe (SL)
fortsättning pag 136 Litt K
Brita Isaksdr Kirkkoluoto 7.8.1773 Saloinen (SL)
Johan Johansson Kaijankoski 21.5.1776 Siikajoki(SL) 
Caisa Kesänen 1775 Viitasaari
Anders Britasson Kyllönen 15.12.1776 Pulkkila (SiikajokiRK1790s059)
Joseph Jacobsson Korpi Kähäsaari 10.11.1777 Oulainen (SL)
Johan Pehrsson Karlahierta 6.1.1777 (SiikajokiRK1790s007)
Susanna Pehrsdr Kiviniitty 15.1.1778 Siikajoki(SL)
Stina Lisa Lucas 1777
Lisa Pehrsdr Luckarila 17.12.1763
Sophia Andersdr Launonen 10.3.1776 (RevonlahtiRL1797s148)
Maria Henriksdr LillKåtkama 11.4.1780 Kokkolan msrk (SL)
Matts Eriksson Limingoja
Brita Jacobsdr Karjaluoto 25.6.1774 Pyhäjoki (SL)
Johan Mårtensson Karjaluoto Imbola 9.1.1769 Pyhäjoki (SL)
Pehr Kandola

146 drengar och pigor i staden och på landet

Litt W
Anna Olofsdr Wiirret 22.7.1767 Pyhäjoki (SL) 	
Lisa Olofsdr Wiirret 13.3.1770 Pyhäjoki (SL)
Johan Mattsson Wiirret Helander Helakoski 30.1.1764 Pyhäjoki(SL)
					(avio sivulle 100)
Carin Olofsdr Wiirret 14.3.1772 Pyhäjoki (SL)	
Anna Mattsdr Wäisänen 15.5.1772
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Malin Johansdr Wester 8.12.1765 Liminka (SL)(PattijokiRK1772s197)
oä dr Susanna 4.2.1789
oä s Anders 28.5.1792 död
oä dr Maria Elisabeth 1.1.1797
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Olofsdr Wiirret Imbola 29.8.1763 Raahe (SL)
Maria Johansdr Wuolunparras 26.5.1775 Kälviä (SL)
Michel Conradsson Waldanen 24.2.1755 Paltamo (SL) (sivulla 127)
Simon Johansson Wester Hirvaskari 14.3.1770 Siikajoki (SL)
Lisa Olofsdr Will 29.9.1776 Raahe (SL)
Lisa Johansdr Wuolunparras 2.1.1771 Kälviä (SL)
Johan Wijberg 1743 d. 20.6.1796
Henrik Olofsson Wärrönen 3.1.1771 Pyhäjoki
Margeta Waara 1755
Beata Mattsdr Wuoti 10.6.1774 Pyhäjoki (SL)
Stina Pehrsdr Wester
Johan Michelsson Wilen 24.9.1764 (sivulla 127)
Pehr Isaksson Waldanen 25.8.1773 Paavola (SL)
Margeta Christersdr Wäisänen Stenvijk 12.7.1767 Pyhäjoki (SL)
Anna Johansdr Wiitala 27.9.1768 Paavola (SL)
Anders Casparsson Wäisänen 15.11.1775 d.1794
Margareta Eriksdr Wanharanta 7.8.1772
Greta Mattsdr Wärälä 17.3.1770
Johan Abrahamsson Waara 28.11.1780 Pyhäjoki (SL)
Margeta Mattsdr Wisuri 30.12.1763
Stina Caspers...
dr Catharina 24.2.1794
Lisa Gustafsdr Wijksund 29.5.1774

147 drengar och pigor i staden och på landet

Litt Y Z
Johan Jacobsson Yli 1772 (OulujokiRK1772s054)
Magdalena Yhr 
Lisa Johansdr Keskitalo Ylisenoja 10.3.1777 Pyhäjoki (SL)
Margeta Johansdr Qvickstjert 22.12.1781 Vihanti (SL)
Jacob Eriksson Yrjänä 7.8.1780 Lohtaja (SL)
Litt Å
Anna Eriksdr Ojala 5.12.1771 (avio sivulle 127)
Brita Stina Oravainen 1769 (HaukipudasRK1790s332)
Maria Åtsama 24.2.1769
Gustaf Gustafsson Lustig Ojala 4.8.1764 Pyhäjoki (SL)
Ewa Larsdr Ojatalo 15.12.1774 Pyhäjoki (SL)
Abraham Larsson Musquet 16.1.1779 Pyhäjoki (SL)
Lisa Johansdr Myllykangas Pietilä 17.1.1782 (PattijokiRK1785s083)
				(RevonlahtiRK1797s178)
Erik Andersson Markuxela 27.11.1780
Joseph Josephsson Mätäsaho Pökkylä 5.11.1780 Paavola (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Jacobsson Myllykangas 10.6.1768 Paavola (SL)(sivulta 138)
hu Lisa Simonsdr Djupsund 18.12.1767 Kokkola msrk (SL) (PattijokiRKs075)
s Simon Jacobsson Myllykangas 30.10.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

148 drengar och pigor i staden och på landet

Litt Ä
Henrik Johansson Äijälä
Anna Gretasdr Turckos 12.3.1779 Pyhäjoki (SL)
Maria Danielsdr Taskinen Mustakangas 25.3.1768 Vihanti (SL)
Brita Johansdr Tybäckinoja Kelhälä 18.4.1776 Raahe (SL)
					 död i Pyhäjoki 1797
Pehr Pehrsson Trygg 10.8.1778 Siikajoki (SL)
Maria Walborgsdr Ticka 16.10.1782 Pyhäjoki (SL)	
Litt Ö
Beata Johansdr Hahto Öystilä 1.11.1763 Siikajoki (SL) 
	gift med Hans Isaksson Kindman 17.6.1768 Siikajoki (SL)
dr Elin 31.12.1787

dej Maria Eriksdr Öysti 7.6.1761 Siikajoki (SL)
			 (avio SiikajokiRK1798s094)
Georg Jöransson Öystilä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Påhlsson Wisuri 7.1.1769
hu Maria Stephensdr 23.7.1768
dr Anna Johansdr 10.5.1796
dr Elisabeth Johansdr 7.11.1798
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

LOPPU