raahe_rk1779

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
		rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)	
123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g123456

RaaheRK1779

110 n:o 1-2 Första qvarteret (eRKs001)

(omistaja borgare och rådman Mannenius)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Johan Jacobsson Jurvelius 5.4.1739 Raahe (SL)
hu Brita Lena Josephsdr Calamnius 16.8.1753 Raahe (SL)(sivulta 120)
(vih abt 1782)
dr Elisabeth Helena Johansdr Jurvelius 10.11.1783
(perhe sRKs001)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
modr Catharina Kröger 1696 d.28.4.1785

n:o 3 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Nilsson Sjöholm 2.2.1732 
hu Anna Johansdr Imbola Tokola 3.1733 
(vih abt 1756)
dr Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL)
dr Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) (perhe a)
s Nils Andersson Sjöholm 7.8.1762 Raahe (SL)
dr Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL) 
s Johan Andersson Sjöholm 22.2.1768 Raahe (SL)
dr Christina Andersdr Sjöholm 20.6.1771 Raahe (SL)
dr Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs003)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg sjöman Aron Mattsson Turckus Sandelin 27.4.1755	
hu Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) 
(VL 1.8.1780 Raahe)
s Maria Aronsdr Sandelin 1.10.1780 Raahe (SL) 
(perhe sRKs003)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

111 n:o 4 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Pehrsson Orava 20.1.1720
hu Carin Jacobsdr Gråberg 9.7.1724 
dr Margareta Mattsdr Orava 16.1.1747 Raahe (SL)(perhe a)
dr Anna Mattsdr Orava 11.9.1750 Raahe (SL) (perhe c)
s Johan Mattsson Orava 24.6.1752 Raahe (SL)
s Matts Mattsson Orava 2.2.1764 Raahe (SL)
dr Brita Mattsdr Orava 7.8.1756 Raahe (SL) (perhe b)
(perhe sRKs004)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Simon Achrenius 10.6.1757
hu Margareta Mattsdr Orava 16.1.1747 Raahe (SL)
dr Margeta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)
dr Carin Simonsdr Achrenius 2.10.1779 Raahe (SL) d. 9.8.1784
s Matts Simonsson Achrenius 19.5.1780 (ei SL) d. 3.8.1783
(perhe sRKs096)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg Johan Jacob Söderman 15.9.1740
hu Brita Mattsdr Orava 7.8.1756 Raahe (SL) d. 21.8.1783
s Jacob Johansson Söderman 4.1.1782
(perhe sRKs090)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe c)
måg Matts Michelsson Blåholm 5.12.1753
hu Anna Mattsdr Orava 11.9.1750 Raahe (SL)
(vih abt 1785)
(perhe sRKs004)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sara Helena Achrenius 24.8.1768

n:o 5 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Gustaf Gustafsson Bogman 21.4.1722
hu Brita Andersdr Nordlander 8.11.1726 d. 9.3.1790
s Gustaf Gustafsson Bogman(sson) 25.2.1756 Raahe (SL) 
s Anders Johan Gustafsson Bogman 25.6.1758 Raahe (SL)
dr Anna Brita Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) 
s Sven Gustafsson Bogman 15.8.1769 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Thomasdr Hahtola 28.11.1761 (ei sRK)
pig Anna Marsten 13.1.1764 (ei sRK)
pig Maria Pehrsdr Nissi 1752 (ei sRK)

112 n:o 6 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Baltzar Frans-Diedrichsson Freitag 13.9.1720 Medelpad 
hu Maria Johansdr Sovelius 12.11.1734 Raahe
dr Sophia Baltzarsdr Freitag 23.1.1756 Raahe(SL)
dr Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe(SL)
s Diedrich Baltzarsson Freitag 19.2.1760 Raahe (SL)
dr Anna Baltzarsdr Freitag 11.3.1764 Raahe(SL)
dr Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe(SL)
dr Catharina Baltzarsdr Freitag 3.1.1769 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

handelsbetj Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi 
capitain Gustaf Marshe 10.6.1743 d. 10.1778
sjöm (capitain) Lorents Svedman Tvetman 27.12.1746 (sRKs057)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Joseph Påhlsson Kämäräinen 9.6.1744
hu Maria Mattsr 1741 d. 6.7.1789
s Paulus Josephsson Kämäräinen 11.11.1767
dr Maria Magdalena Josephsdr Kämäräinen 13.10.1779 Raahe (SL)
dr Brita Josephsdr Kämäräinen 18.9.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sågmästare Olof Lundström 11.11.1754 (sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landbonden Erik Jöransson Ahlund 1739
hu Carin Johansdr Maunula Alasipola 10.12.1750 (SL)
VL 29.4.1770
Joseph Eriksson Coskela 2.2.1776 Raahe (SL)
(perhe sRK PattijokiRK1785s084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Johansson Alasipola 16.6.1722 (PattijokiRK1779s079)
hu Lisa Josephsdr 27.10.1724 (PattijokiRK1779s079)
dr Margeta Johansdr Alasipola 19.11.1759 (ei sRK)
Matts Johansson Alasipola 11.6.1763 Raahe (SL)
				(avio PattijokiRK1779s106)
Anna Johansdr Alasipola 5.5.1766 Raahe (SL)(PattijokiRK1779s028)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jöran Jöransson Kettunen bortflyt (ei sRK)
pig Anna Eriksdr Niemelä Tähjänsuu 29.3.1762 Pyhäjoki (SL)(ei sRK)

113 n:o 6 Första qvarteret (jatkoa)

Handelsman Freitag's drengar och pigor
sjöman Matts Johansson Waraniemi 29.9.1745 (sRKs116)
Lisa Eriksdr Marsfeldt 12.2.1757 Pyhäjoki (SL)(PyhäjokiRK1781s133)
drg Henrik Samuelsson Pyy 18.1.1741 Raahe (SL) (ei sRK)
pig Brita Jonasdr Peldoma Puusti 14.2.1761 Saloinen (SL)
					(RK1792s140)
Erik Henriksson Hiitola Randola 12.5.1755 Pyhäjoki (SL)
Lisa Larsdr Elsilä 23.12.1755 Pyhäjoki (SL) (avio sivulle 181)
Anders Andersson Karlela Nicunmatti 4.9.1756 Pyhäjoki (SL)
Johan Jacobsson Gerttula 22.3.1758 Siikajoki (SL)
Anna Henriksdr Karkulahti 22.2.1764
Henrik Nilsson K... 24.8.1761

n:o 7 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Alexander Frans-Diedrichsson Freitag 15.3.1716 d. 12.9.1770)
hu Anna Pehrsdr Kellin 15.12.1724 (sRKs007)
(Annan uusi avio:
vice borgmestarJohan Jacobsson Roering 1.3.1721 d. 7.1.1782
(VL 8.12.1771 Raahe)
dr Anna Sophia Alexandersdr Freitag 1.2.1750 Raahe (SL) död
s Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL)
hu Maria Helena Blom 25.11.1760 Uleåborg 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Sigfridsson Laurila 14.12.1753 
Lisa Philipsdr Rönnholm 15.8.1746
Maria Enterberg
Michel Putala 1757
Maria Henriksdr Ticka 14.4.1764
Thomas Mattsson Porokallio 17.10.1764 (PattijokiRK1779s149)
Helena Mattsdr Peckala 4.5.1760 Siikajoki (sL)
Anna Bryggman 1763

114 n:o 8 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Henrik Mattssson Fagervik 3.3.1733 Raahe (SL) 
hu Margeta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe (SL)
(VL 2.12.1765 Raahe)
dr Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe (SL) 
dr Anna Henriksdr Fagervijk 15.2.1774 Raahe (SL)
s Johan Henriksson Fagervijk 6.9.1777 Raahe (SL) 
(perhe eRKs010, sRKs008)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Henriksson Duus 25.1.1758 Paavola (SL)
Lisa Mattsdr Pudas 27.11.1764 Siikajoki (SL)
Pehr Pehrsson Äijälä Bränman 2.8.1751 (sRKs116)
Lisa Josephsdr Pråcko 24.9.1759 Hailuoto (SL)

n:o 9 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Hans Abraham Hansson Hajahn 2.10.1737 Raahe (SL)
hu Maria Mattsdr Hedman 7.5.1743 Raahe (SL)(KronobyRK1766s201 Riska)
(VL 23.5.1768 Kruunupyy)
dr Brita Hansdr Hajahn 26.4.1774 Raahe (SL)
dr Maria Hansdr Hajahn 24.12.1776 Raahe (SL)
s Johan Hansson Hajahn 16.12.1778 Raahe (SL) d. 11.8.1784
dr Hedvig Hansdr Hajahn 23.2.1781 Raahe (SL)
Hans Abraham Hansson Hajahn 25.11.1783 d. 28.2.1784
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
moder Maria Abrahamsdr Remahl 1.6.1702 Raahe (SL)
moster Anna Beata Abrahamsdr Remahl 13.4.1711 Raahe (SL)
pig Chirstin Carlsdr Marjamäki 23.7.1757 (ei sRK)
Thomas Thomasson Silvola 4.5.1758
Margareta Mattsdr Annunen 16.3.1746
Jacob Henriksson Krabb Laurila 28.9.1756 Hailuoto (SL)(sRKs094)
Anna Josephsdr Randola 1.2.1753
Lisa Björnholm 5.1.1756
Anna Henriksdr

115 n:o 10 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
glasmestare Erik Bengtsson Stenberg 5.11.1724 
hu Anna Christina Wijkberg 1754 
(VL 9.12.1777 Raahe)
dr Susanna Catharina Eriksdr Stenberg 10.10.1758 d. 1.1779
(perhe sRKs113)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 11 Första qvarteret (sRKs010ao)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Olof Henriksson Ervast 30.5.1745 Raahe (SL) 
hu Brita Abrahamsdr Mathesius 3.7.1753 Härnösand 
					(PyhäjokiRK1788s077)
(VL 7.12.1776 Pyhäjoki)
s Henrik Olofsson Ervast 17.9.1777 Raahe (SL) d.31.8.1783
dr Brita Anna Olofsdr Ervast 4.9.1780 Pyhäjoki (SL)
s Abraham Olofsson Ervast 19.8.1782
(perhe sRKs011)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fl Anna Larsdr Säkijn
pig Elsa Olofsdr Mår....1749
pig Elsa Olofsdr Mur... 1.5.1754
pig Maria Chist. Rahtula 1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Påhl Johansson Kyllönen 5.1.1730 
hu Brita Påhlsdr Sippola 27.1.1730 Raahe (SL) 
(vih abt 1759)
s Johan Påhlsson Kyllönen 27.10.1760 Raahe (SL) 
dr Margeta Påhlsdr Kyllönen 24.2.1763 Raahe (SL)
s Påhl Påhlsson Kyllönen 11.8.1768 Raahe (SL)
(perhe sRKs044)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mod Beata Påhlsdr 19.7.1698 d. 3.2.1781

116 n:o 12 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Carl Carlsson Wijkblad 14.01.1724 Österby Sverige 
					d. 1.7.1772 Raahe)
ea Anna Maria Svensdr Olsbo 08.06.1729 Raahe (SL)
s Carl Carlsson Wijkblad 18.10.1752 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Anna Catharina Carlsdr Wijkblad 3.5.1754 Raahe (SL)
					 (avio PulkkilaRK1769s023)
dr Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)
						(avio sRKs014)
dr Maria Elisabeth Carlsdr Wijkblad 8.4.1760 Raahe (SL)
s Sven Henrik Carlsson Wijkblad 21.3.1762 Raahe (SL)
dr Clara Margareta Carlsdr Wijkblad 1.2.1766 Raahe (SL)
s Wilhelm Carlsson Wijkblad 13.10.1768 Raahe (SL)
dr Brita Lena Carlsdr Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL) 
(perhe sRK012)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 13 Första qvarteret (sRKs012)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman Henrik Michelsson Montin 21.12.1737
hu Christina Henriksdr Sovelius 30.4.1728 
(VL 24.4.1764 Raahe)
s Michel Henriksson Montin 6.2.1765 Raahe (SL)
dr Ulrica Henriksdr Montin 11.2.1768 Raahe (SL)
dr Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Christina Soveliuksen ed. avio)
*(Henrik Pehrsson Kellin)
dr Brita Caisa Henriksdr Kellin 14.1.1754 Raahe (SL) 
s Pehr Henrik Henriksson Kellin 1.1.1753 Raahe (SL) 
s Johan Gustaf Henriksson Kellin 6.7.1755 Raahe (SL)
dr Anna Christina Henriksdr Kellin 13.5.1757 
dr Maria Elisabeth Henriksdr Kellin 28.8.1759 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Brita Sparf 1761
pig Walborg (yliviivattu)
Matts Mattson Tyngilä 4.5.1760
Johan Jacobsson Muru 12.2.1750
Johan Henriksson Hiitola 14.12.1765 d. 4.7.1782
pig Maria Mattsdr Keinala 29.7.1756 d. 26.10.1779
pig Margeta Henriksdr Krabb 26.5.1760

117 n:o 14 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Pehr Larsson Ytterberg 1738 
hu Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL)
dr Anna Christina Pehrsdr Ytterberg 1769
s Pehr Pehrsson Ytterberg 9.1772 
s Johan Pehrsson Ytterberg 3.10.1774 Raahe (SL) d. 27.7.1779
s Abraham Pehrsson Ytterberg 3.11.1777 Raahe (SL) d. 19.7.1779
s Isak Pehrsson Ytterberg 3.11.1777 Raahe (SL)
s Johan Pehrsson Ytterberg 14.10.1780 Raahe (SL)
(perhe sRKs014)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
färg Johan Östberg 5.1748
hu Martha Tunberg 4.1752
dr Martha Johansdr Östberg 9.10.1777 Raahe (SL) (ei sRK)
s Johan Petter Johansson Östberg 1.7.1780 Raahe (SL)
dr Brita Stina Johansdr Östberg 9.4.1774 
(perhe sRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Christina Stofling 1708 d. 2.1.1788
pig Caisa Greta Grubström 1.1.1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan Jacobsson Piucka 27.3.1738
hu Dorde Andersdr Jusola 30.10.1746 d.12.2.1781
(uusi avio:)
hu Britha Johansdr
(vih abt 1782)
s Anders Johansson Piucka 4.1.1770 Raahe (SL)
s Johan Johansson Piucka 20.9.1772 Raahe (SL)
dr Lisa Johansdr Piucka 5.10.1779 Raahe (SL)
s Jacob Johansson Piucka 22.8.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Carin Larsdr 1.1750
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
färgaren Johan Olnborg 11.12.1739 
hu Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL)
(perhe sRKs014)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

118 n:o 15 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd-och handelsman Abraham Michelsson Montin 20.2.1735
hu Catharina Nylander 18.11.1739 Oulu (SL)
(VL 1766 Oulu)
s Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766 Raahe (SL)
s Daniel Abrahamsson Montin 1.1.1769 Raahe (SL)
s Abraham Abrahamsson Montin 12.8.1771 Raahe (SL)
s Henrik Abrahamsson Montin 1.1.1778 Raahe d. 1779
dr Carin Abrahamsdr Montin 14.8.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Mattsdr 21.3.1751 (ei sRK)
Maria Pehrsdr Högfors 23.1.1761 til Stockholm 1784
Carin Henriksdr Cardinen Karjalainen 14.8.1752
Brita Mändylä 1765 (ei sRK)
Brita Hansdr Ridell 28.9.1755
Anna Henriksdr Gesti 25.6.1756 (ei sRK)

119 n:o 16 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman
Sven Henriksson Kröger 18.6.1734 Raahe (SL)
Lisa Brita Alexandersdr Freitag 19.11.1745 Raahe (SL) d. 16.9.1781
(VL 22.7.1764 Raahe)
(uusi avio:)
ea Maria Christina Winsten 12.7.1757 Pietarsaari
(VL 27.2.1783 Pietarsaari)
s Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL) 
dr Elisabeth Svensdr Kröger 22.9.1770 Raahe (SL) 
s Johan Svensson Kröger 29.10.1772 Raahe (SL) d.28.6.1773
s Franz Diedrich Svensson Kröger 5.20.1776 Raahe (SL) d. 23.7.1779
s Johan Svensson Kröger 14.9.1781 Raahe (SL) d. 4.10.1781
s Anders Johan Svensson Kröger 13.12.1783 
dr Maria Margeta Svensdr Kröger 12.3.1785
dr Brita Sophia Svensdr Kröger 14.9.1787
(perhe sRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Johan Henriksson Kröger 1736 (ei sRK)
Lisa Mattsdr Lassuri 6.5.1749 Raahe (SL)
pig Maria Mattsdr 1745
Magdalena Zachrisdr Grubström 17.7.1763 Raahe (SL)
Anna Hansdr Pelkonen 1745
Henrik Henriksson Hitola 22.1.1760 Pyhäjoki (SL)
Maria Eriksdr 1.1759
Lena Noppberg 28.10.1765
Chirstin Tallroth 1754
Lisa Andersdr Järnbeck 16.9.1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

120 n:o 17 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Christian Hansson Hajahn 25.3.1740 Raahe (SL)
hu Margeta Pehrsdr Zimmerman 16.3.1739 Oulainen (SL)
(VL 6.3.1777 Pyhäjoki)
s Abraham Christiansson Hajahn 1.7.1777 Raahe (SL) 
dr Beata Maria Christiansdr Hajahn 2.1.1780 Raahe (SL)
s Christian Christiansson Hajahn 15.11.1781 Raahe (SL) 
(perhe sRKs017)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Brita Mattsdr Turckos Pokela 23.5.1766 Pyhäjoki (SL)(avio sRKs072)
Matts Mattsson Lindbäck 3.12.1756 (sRKs047)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Sigfrid Järnberg)
ea Carin Mattsdr Arwola 2.1727 (sRKs096)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Brita Andersdr Niska 8.8.1760 Raahe (SL) d. 29.9.1784
Johan Johansson Karinkanda 23.11.1757 (sRKs107)
Anna Bertilsdr Heickala 28.4.1757
Susanna Henriksdr Järnbeck 11.2.1760
Matts Mattsson Lindbäck 3.12.1756 (toiseen kertaan)
n:o 18 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
gullsmed Jacob Lang 4.1.1737
hu Brita Gabrielsdr Mukalin Mäkelin 7.2.1749 Raahe (SL) d. 13.3.1781
(VL 26.7.1771 Raahe)
(uusi avio:)
hu Anna Andersdr Gråberg 5.11.1744 Raahe (SL) d. 21.11.1784
(VL 13.11.1781 Raahe)
dr Johanna Jacobsdr Lang 2.9.1774 Raahe (SL)
s Renatus Jacobsson Lang 7.12.1776 Raahe (SL)
s Israel Jacobsson Lang 1.1.1780 Raahe (SL)
dr Albertina Jacobsdr Lang 16.9.1782 Raahe
(perhe sRKs018) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
st mod Carin Lang Lapitar 21.7.1710 d. 1785
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gull smed gesäll Jacob Pilzin 6.8.1753
hu Maria Jacobsdr Hassinen
(perhe sRKs)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärgåssen Anders Johansson Renfors 11.12.1762
Carl Erwast 20.9.1753
lärgossen Abraham Sjöborg 8.10.1770

121 n:o 19 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Joseph Calamnius)
ea Elisabeth Pehrsdr Kelin 13.2.1714 d. 21.1.1786
dr Brita Helena Josephsdr Calamnius 16.8.1753 Raahe (SL)
					(avio sivulle 110)
dr Elisabeth Christina Josephsdr Calamnius 12.6.1756 Raahe (SL)
						(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Abraham Mattsson Parven 1758
hu Elisabeth Christina Josephsdr Calamnius 12.6.1756 Raahe (SL)
(VL 27.1.1780 Raahe)
s Joseph Abrahamsson Parven 3.8.1781 Raahe (SL) d. 29.11.1783
s Abraham Abrahamsson Parven 22.12.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Abrahm Parven's mod) Maria Mattsdr 1716 d. 4.4.1788
drg Pehr Pehrsson Mäkelä 4.10.1759 (ei sRK)
pig Susanna Tihen Tihinen 1759 (avio sRKs083)
n:o 20 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Joseph Jurvelius)
*(hu Brita Ervast)
s Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)(perhe a)
s Michel Josephsson Jurvelius 22.2.1739 Raahe (SL) (ei sRK)
s Joseph Josephsson Jurvelius 4.6.1743 Raahe (SL)(perhe b)
s Johan Josephsson Jurvelius 13.12.1749 Raahe (SL) (sRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Pölck 12.6.1736 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
s Johan Danielsson Jurvelius 23.7.1761 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Brita Danielsdr Jurvelius 12.1.1764 Raahe (SL)
dr Margeta Danielsdr Jurvelius 24.5.1766 Raahe (SL)
s Joseph Danielsson Jurvelius 2.6.1769 Raahe (SL) 
dr Catharina Danielsdr Jurvelius 10.4.1776 Raahe (SL)	
(perhe sRKs019)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
br Joseph Josephsson Jurvelius 4.6.1743 Raahe (SL)(sRKs104)
hu Anna Johansdr Hammarberg 7.6.1747
(VL 25.5.1770 Raahe)
s Joseph Josephsson Jurvelius 29.8.1772 Raahe (SL) 
s Johan Josephsson Jurvelius 10.3.1774 Raahe (SL)
dr Anna Caisa Josephsdr Jurvelius 14.3.1776 Raahe (SL)
dr Brita Josephsdr Jurvelius 18.8.1779 Raahe (SL)
s Michel Josephsson Jurvelius 12.10.1782 d. 6.10.1783
s Daniel Josephsson Jurvelius 21.6.1783 
(perhe sRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

122 n:o 21 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sacell Pehr Kaspersson Groen 1.2.1727 Paltamo
hu Brita Jacobsdr Sipelius 1.11.1722 d. 22.12.1771
(uusi avio:)
hu Christina Balthazarsdr Freitag 13.7.1754 Raahe (SL)
(VL 30.8.1772 Raahe)
s Pehr Pehrsson Groen 23.1.1764 Raahe (SL)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL)
s Balthazar Frans Pehrsson Groen 24.1.1776 Raahe (SL)
(perhe) till Carlö 1781 (leski ja lapset RK1792s043)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Henriksdr Ingertilä 21.7.1757 Siikajoki (SL)
pig Lisa Gustafsdr Pehkonen 17.11.1758
drg Henrik Andersson Kula 23.9.1762
pig Brita Johansdr Isoperet 4.7.1764
drg Georg Mattsson Jacola 31.8.1759
pig Maria Mattsdr Hitola 2.1761
pig Brita Larsdr Rapacko 23.6.1762
n:o 22 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Gråberg 6.2.1720 d.13.3.1756)
ea Anna Frans-Diedrichsdr Freitag 1.5.1718 Medelpad (sRKs022)
Anna Andersdr Gråberg 5.11.1745 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi 
hu Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe (SL)
(VL 6.2.1780 Raahe)
s Johan Jacobsson Fellman 4.9.1781 Raahe (SL)
dr Sara Jacobsdr Fellman 28.3.1783
(perhe sRKs022)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Sara Larsdr 31.10.1754
Påhl Tolvainen 1756
Maria Pehrsdr
Olof Olofsson Pedikäin
Anders Gråberg 23.2.1758
pig Maria Henriksdr Mickola 4.5.1764

122 n:o 23 Första qvarteret

sjöcapitan Anders Granlund 23.11.1733 (sRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys arb. karl Henrik Nordberg 11.1731 d. 8.7.1779
ea Margareta Michelsdr 26.11.1736 
s Nils Henriksson Nordberg 8.3.1764 Raahe (SL) 
dr Maria Henriksdr Nordberg 6.6.1767 Raahe (SL)
dr Lisa Henriksdr Nordberg 22.12.1773 Raahe (SL) 
dr Catharina Henriksdr Nordberg 23.1.1780 Raahe (SL)
(perhe sRKs110)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 24 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Olofsson Lauren 27.9.1723 Raahe (SL)
hu Eva Maria Hasselberg 13.11.1724
(perhe sRKs024)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borgmästaren Carl Gustafsson Mentzer 14.4.1737 (sRKs024)

124 n:o 25 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Gustafsson Örn 5.12.1732 Raahe (SL)
hu Catharina Mattsdr Hedman 14.2.1737 Raahe (SL)
s Gustaf Johansson Örn 22.11.1756 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Örn 2.10.1761 Raahe (SL)
dr Catharina Maria Johansdr Örn 19.7.1763 Raahe (SL)
s Matts Johansson Örn 1.6.1765 Raahe (SL)
dr Clara Johansdr Örn 1770 (yliviivattu)
s Johan Johansson Örn 1.12.1772 Raahe (SL)
s Nicolaus Johansson Örn 1.4.1775 Raahe (SL)
s Carl Johansson Örn 27.1.1778 Raahe (SL)
dr Hedvig Christina Johansdr Örn 5.2.1781 Raahe (SL) 
(perhe sRKs021)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Gustaf Johansson Öhrn 22.11.1756 Raahe (SL)
hu Anna Lisa Nyman 1.6.1750 
(VL 5.11.1778 Raahe)
s Fredrik Gustafsson Öhrn 18.9.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

125 n:o 26 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Olofsson Laureus 13.4.1729 Raahe (SL) 
*(hu Anna Dionysiusdr Kopf 1725 d. 21.2.1776)
(uusi avio:)
hu Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL)
(VL 27.5.1777 Raahe)
dr Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL) 
s Olof Andersson Laureus 19.8.1778 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Anna Kopf'in lapset edellisestä aviosta:)
Fredrik Johansson Hedman 24.4.1757 Raahe (SL) (sRKs102)
Anna Christina Hedman 26.12.1759 Raahe (SL)(sRKs102)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Matts Gabrielsson Holmberg
pig Brita Tokola
pig Carin Nilsdr Hannula
inhys
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
brandvackt Henrik Henriksson Tabell 16.8.1728 d. 10.12.1781
hu Lisa Nilsdr 1727 d. 21.7.1784
dr Carin Henriksdr Tabell 19.9.1751
dr Anna Henriksdr Tabell 28.2.1756
s Hans Henriksson Tabell 8.1.1760 Raahe (SL) (OuluRK1778s221)
s Henrik Henriksson Tabell 2.1757
s Matts Henriksson Tabell 20.5.1763 Raahe (SL)
dr Lisa Henriksdr Tabell 10.12.1766 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Henriksdr Skog 23.1.1765

126 n:o 27 Första qvarteret

hb Matts Paselius 8.12.1749
jungfr Elisabeth Lithovia 1742
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
härads bokhållaren Lars Henriksson Basilier 26.3.1753
hu Maria Christina Holmgrén 3.1753
dr Catharina Ulrica Larsdr Basilier 20.9.1779 Raahe (SL) 
s Fredrik Larsson Basilier 2.6.1781 Raahe
s Lars Larsson Basilier 9.3.1783
(perhe sRKs027)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Carl Fredrik Henriksson Basilier 2.1762 till Uleåb
Matts Mattsson Salgren Kuhlwijk (ei sRK)
Anna Johansdr Alajoki 26.11.1754 (avio sivulle 136)
Lisa Henriksdr Imbola 6.1.1764
n:o 28 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Zachrisson Lacke)
ea Maria Nordberg 24.2.1734
vih abt 1763)
s Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)
s Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe (SL)
s Nicolaus Zachrisson Lacke 25.12.1768 Raahe (SL) i Uleåborg
s Michel Zachrisson Lacke 9.12.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs017)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Hedvig Sundström 10.1758
Johan Johansson Raasi 1767
Erik Randala 14.10.1759
Maria Olofsdr Hatunen 21.3.1749
Maria Mattsdr Heickala 20.8.1743
Helena Pehrsdr Ockola 1758
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Påhlsson Custeen 19.10.1749 död
ea Lisa Eriksdr Bitter 1756
dr Maria Elisabeth Olofsdr Custeen 6.10.1781 Raahe (SL)
dr Brita Helena Olofsdr Custeen 28.10.1783 d. 7.9.1784
(perhe sRKs099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Olofsson Tickanen 2.8.1752
drg Michel Zimmerman 28.10.1764 d. 15.11.1784
sjöm Wilhelm Parviain 1763 i Uleåborg
Boselius piga:
Margeta Johansdr Utter 28.10.1759

127 n:o 29 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bokbind Pehr Pehrsson Jagare 21.9.1748
hu Anna Jöransdr Björnman 1745
(VL 25.12.1774 Raahe)
s Petter Gustaf Pehrsson Jagare 25.12.1774 Raahe (SL) d. 22.8.1783
dr Anna Maria Pehrsdr Jagare 24.6.1778 Raahe (SL)
(perhe sRKs104)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gesällen Abraham Löthman 9.9.1765
skräddaren Jonas Dahlqvist
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Brenman 6.6.1725
hu Walborg Pehrsdr 1746
dr Brita Pehrsdr Brenman 24.2.1775
(perhe sRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 30 Första qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Abraham Andersson Norlander Hemmi 13.12.1719 Raahe
hu Christina Gustafsdr Näbb 25.6.1718 d. 6.2.1774
(uusi avio:)
hu Brita Casander 10.4.1736 d. 21.11.1783
(VL 4.8.1774 Raahe) 	
(uusi avio:)
hu Susanna Helena Pehrsdr Cajanus 26.4.1736 Lohtaja
(vih abt 1784)
dr Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL)
(perhe sRKs025)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carin Casander 17.8.1734
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Abraham Johansson Nyberg)
ea Christina Andersdr Casander 21.12.1728
s Johan Abrahamsson Nyberg 17.8.1760
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Marcus Sigfridsson Häckman Hyten 15.3.1759 
hu Lisa Johansdr Utter 4.1.1757 
(perhe sRKs102)						 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Bastion 1755
Carin Thomasdr Langila 17.11.1736
Walborg Andersdr Rautio 2.4.1757
Margeta Larsdr Suomela 26.8.1752
pig Beata Conradi 26.4.1761
drg Olof Pehrsson Marjasari 1762

128 n:o 31 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fiskaren Lars Jacobsson Tornelius 15.7.1728
hu Catharina Olofsdr Falck 1735 
dr Catharina Christina Larsdr Tornelius 21.12.1761 Raahe (SL) 
s Jacob Larsson Tornelius 8.1.1764 Raahe (SL) 
s Olof Larsson Tornelius 18.1.1767 Raahe (SL) 
s Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769 Raahe (SL)
s Isak Larsson Tornelius 24.10.1771 Raahe (SL)
dr Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL) 
(perhe sRKs031)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skepstimmerman Matts Maunula 1710 d. 12.10.1784
hu Christina Mattsdr Frimodig 13.11.1729 
(VL 24.8.1779 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Nyberg 10.6.1720
hu Christina Casander 21.12.1728 (sRKs110)
dr Anna Stina Abrahamsdr Nyberg 9.10.1757 Raahe (SL) 
s Johan Abrahamsson Nyberg 17.8.1760
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Samuelsson Järvelin Kuckonen 25.9.1748
hu Brita Mattsdr Waicko 24.4.1750
(VL 13.11.1774 Raahe)
dr Carin Eriksdr Järvelin Kuckonen 17.9.1778 Raahe (SL) 
(perhe sRKs089)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

129 n:o 32 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Matts Ravander 9.1719 d. 17.3.1758)
ea Christina Olofsdr Ström 16.5.1721 d.10.10.1783
son borg Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL)(sRKs032)
dr Brita Christina Mattsdr Ravander 20.1.1746 Raahe (SL)(sRKs032)
dr Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
skräddar Johan Engelberg 24.2.1751 Karjalohja 
hu Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(vih abt 1781)
s Johan Johansson Engelberg 24.1.1785 d. 19.4.1785
s Anders Johansson Engelberg 24.1.1785
sv dr Maria Christina Johansdr Engelberg 27.5.1786
(perhe sRKs032)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( pedagog Johan Juntell 6.1721 d. 6.11.1767)
ea Brita Andersdr Ström 14.9.1717 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
enkl Joseph Holmström 26.4.2762
n:o 33 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kronolänsman Michel Sparman 1728
hu Elisabeth Norberg 15.1.1737 
dr Maria Elisabeth Michelsdr Sparman 27.12.1759 Raahe (SL) 
dr Brita Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL) (avio sivulle 153)
s Nicolaus Michelsson Sparman 7.4.1765 Raahe (SL) (ei sRK)
s Michel Michelsson Sparman 19.9.1767 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Anna Christina Michelsdr Sparman 20.3.1770 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
s Olof Michelsson Sparman 26.5.1779 Raahe (SL)
(perhe sRKs033)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Pehr Pehrsson Tuuttila 28.8.1759
pig Carin mattsdr Liten 1766
Erik Michelsson Leppäluoto 21.8.1764
pig Carin Mattsdr Hånga 3.2.1766 till Oulhais 1785

130 n:o 34 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svarfaren Anders Andersson Gyllberg 11.1742
hu Anna Greta Leander 12.1755
(VL 19.4.1781 Raahe)
oä dr Eva Ulrica Olofsdr Gyldenäs 28.8.1777 Raahe (SL)
dr Catharina Lovisa Andersdr Gyllberg 29.6.1781 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carl Strålberg 1756
(epäselvä nimi) 1755
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Fredrik Ståhlberg 15.8.1732 
fru Catharina Elisabeth Nyberg 21.12.1741 
(perhe sRKs076)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Marcus Marcusson Imbola Hätin 1.10.1737 Pyhäjoki (SL)
hu Margareta Edvardsdr Lattunen 1739 Siikajoki
(VL 30.11.1763 Raahe)
s Marcus Marcusson Imbola Hätin 24.9.1767 Raahe (SL)
dr Anna Marcusdr Imbola Hätin 6.2.1769 Raahe (SL)
dr Maria Marcusdr Imbola 9.12.1770 Raahe (SL) d. 25.4.1777
dr Brita Marcusdr Imbola 13.11.1773 Raahe (SL) d. 27.2.1775
dr Carin Marcusdr Imbola 7.2.1775 Raahe (SL) d. 22.5.1779
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 35 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Olofsson Paldan 18.11.1736
hu Lisa Eriksdr Tulin 22.5.1735 d. 8.12.1784
dr Brita Johansdr Paldan 10.3.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs035)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Lardr Kataja till Kalajoki
Michel Michelsson Gåsfors 17.9.1697 d. 26.12.1782
Lisa Jacobsdr Hara 30.5.1769
pig Eva Mattsdr Huhta 1764
Susanna Andersdr Wähä 2.5.1758

131 n:o 36 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Caspar Jacobsson Forbus 28.4.1713 d. 26.2.1777)
ea Maria Olofsdr Friman 3.4.1720 d. 6.11.1783
s Johan Casparsson Forbus 13.6.1750 Raahe (SL)
dr Anna Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL)
dr Maria Casparsdr Forbus 24.12.1746 Raahe (SL)
oä Johan Mariasson (Andersson) Forbus 29.12.1779 Raahe (SL) 
dr Caisa Ulrica Casparsdr Forbus 10.3.1761 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

132 n:o 37 38 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Anders Mattsson Hedman 23.3.1734 Raahe (SL)
hu Maria Charlotta Tammelin 10.8.1751 Turku 
dr Brita Andersdr Hedman 22.5.1765 Raahe (SL) 
s Anders Andersson Hedman 13.5.1770 Raahe (SL)
dr Johanna Charlotta Andersdr Hedman 2.10.1777 Raahe (SL)
dr Lovisa Ulrica Andersdr Hedman 13.11.1780 Raahe (SL) 
s Carl Gustaf Andersson Hedman 23.2.1783
(perhe sRKs037)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Brita Mattsdr Maunula 3.10.1707 d. 22.2.1784
jungfr Catharina Barck
jungfr Anna Lis Nijmen 1750
drg Jacob Mattsson Kiviniemi 1763
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Henrik Mattsson Hedman 7.4.1748
hu Brita Henriksdr Pudas 9.5.1754 
(VL 25.6.1775 Raahe)
dr Greta Henriksdr Hedman 25.6.1779 Raahe (SL)
(perhe sRKs102)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Hapama 11.1737
drg Jacob Simonsson Arvola 29.11.1752
Lisa Olofdr Ojala 25.9.1757
Anna Johansdr Candola 1764
drg Simon Larsson 5.10.1768
pig Anna Wijklund 1756
drg Anders Jacobsson Gunnars 1768
Nils Thomasson Muickula 26.3.1761
pig Maria Påhlsdr Wesanmäki 21.3.1750
Anna Maria Huhtala

133 n:o 39 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Johan Mattsson Ruonala (Tilman) Dilman
			13.10.1746 Hailuoto (SL)
hu Catharina Eliasdr 1.1735
sts Olof Olofsson Tickanen 28.1.1768 Raahe (SL)
st dr Margareta Olofsdr Tickanen 4.6.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhyses
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Ingerman)
ea Brita Samuelsdr 25.10.1699 d. 14.5.1785
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 40 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL)
hu Margareta Westman 30.1.1756 d. 20.6.1786
dr Sophia Aronsdr Laureus 9.9.1778 Raahe (SL)
s Olof Aronsson Laureus 1.10.1780 Raahe (SL)
(perhe sRKs040)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Olof ..... 1763
pig Carin Pehrsdr Pokela 18.2.1761
pig Anna Greta Johansdr 20.9.1767
pig Lisa Gabrielsdr 
barnflick Anna Staphansdr 5.1766
Henrik Hyttinen 1.1747
Lisa Johansdr Utter 1757
Anders Johansson Ursala 20.9.1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Arwolander 30.11.1726
hu Anna Johansdr 19.3.1746
dr Anna Andersdr Arwolander 1.5.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs096)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

134 n:o 41 Andra qvarteret

handelsm Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL)
Lisa Andersdr Carinkanda 2.1757
n:o 42 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Carlsson Kranck 14.10.1733 Raahe (SL)
hu Catharina Danielsdr Tuderus 4.2.1738 Oulu (SL)
dr Anna Greta Johansdr Kranck 23.9.1760 Raahe (SL)
s Daniel Johansson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL)
dr Carin Johansdr Kranck 2.6.1767 Raahe (SL) 
dr Susanna Johansdr Kranck 5.4.1773 Raahe (SL)
s Johan Johansson Kranck 25.8.1774 Raahe (SL) 
(perhe sRKs103)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Eiksdr Kuhla 28.12.1765
pig Walborg Hansdr Ticka 11.11.1760
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Georg Mattsson Jacola 31.8.1759
hu Walborg Jacobsdr 27.4.1757
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zachris Eskilsson Pernula 24.8.1759 (ei sRK)

135 n:o 43 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Pölck)
*(hu Margareta)
s Matts Johansson Pölck 20.1.1740 Raahe (SL) (perhe a)
s Joseph Johansson Pölck 23.6.1748 Raahe (SL)(sRKs008)
dr Christina Johansdr Pölck 12.10.1742 (sRKs043)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Matts Johansson Pölck 20.1.1740 Raahe (SL)
*(hu Elsa Stina Svensdr Olsbo 22.5.1739 Raahe (SL) d. 5.7.1771)
(VL 7.10.1764 Raahe)
(uusi avio:)
hu Helena Nilsdr Lanila 5.5.1753 Limingo
(VL 22.1.1775 Hailuoto)
s Matts Mattsson Pölck 7.7.1766 Raahe (SL) 
s Sven Mattsson Pölck 11.3.1769 Raahe (SL)
dr Margeta Mattsdr Pölck 1.4.1775 Raahe (SL)
dr Brita Helena Mattsdr Pölck 9.12.1777 Raahe (SL) d. 26.6.1783
s Johan Niclas Mattsson Pölck 5.4.1780 Raahe (SL) d. 26.9.1783
(perhe sRKs043)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Maria Räihälä 10.2.1755
n:o 44 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borgaren Pehr Pehrsson Junnelius 24.1.1740 Raahe (SL)
hu Catharina Mattsdr Svahn 29.1.1729 d. 19.12.1771
(uusi avio:)
hu Elisabeth Michelsdr Jurvelius 22.10.1733 Raahe (SL) 
(VL 7.12.1772 Raahe)
s Carl Johan Pehrsson Junnelius 21.12.1760 (sRKs104)
s Petter Henrik Pehrsson Junnelius 23.9.1762 Raahe (SL) (ei sRK)
s Matts Pehrsson Junell Junnelius 22.1.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs044)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
snickar gesäll Henrik Dulin 1.1758
hu Margareta Antman
(perhe sRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Joseph Johansson Tausta 12.1.1752 Hailuoto (SL) (ei sRK)

136 n:o 45 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Samuel Samuelsson Krokholm 27.12.1722 d. 22.11.1783
hu Anna Mattsdr Hedman 1.12.1725 (sRKs045)
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL) (perhe a)
s Matts Samuelsson Krokholm 5.10.1757 Raahe (SL) i Stockholm
s Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Johan Johansson Kraftman 
hu Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL)
(perhe sRKs045)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)
hu Anna Johansdr Alajoki 26.11.1754 (sivulta 126)
(perhe sRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 46 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
carduanmakare Olof Johansson Wijklund 28.9.1742
hu Elisabeth Brunberg 3.1742
s Erik Olofsson Wijklund 9.1766
dr Elisabeth Helena Olofsdr Wijklund 2.2.1775
s Johan Olofsson Wijklund 1.11.1777 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landmätare Anders Henriksson Peuron 11.1.1737 Oulu (SL)
Elisabeth Kempe 1736 Uusikarlepyy
vih 1767
Samuel Wilhelm Andersson Peuron 11.6.1773 Uusikarlepyy (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gabriel Eriksson Tulin 1.3.1733 Raahe (SL) (sRKs114)
qvp Maria Hajan 1757
pig Lisa Kirkkoluoto 1755

137 n:o 47 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Jacobsson Laurinperttu 29.9.1737 Siikajoki (SL) 
hu Carin Thomasdr 11.1736 
(perhe sRKs047)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvare Gabriel Petter Berg 1742
hu Barbara Söderberg 1748
s Hans Gabrielsson Berg 177x
dr Margeta Catharina Gabrielsdr Berg 24.1.1775 Raahe (SL)
s Gabriel Gabrielsson Berg 6.5.1778 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvare Hans Degerlund 26.9.1712
hu Catharina 6.1712
(perhe sRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Michelsdr 6.3.1751 vide pag 163

138 n:o 48 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Michelsson Jurvelius 14.2.1738 Raahe (SL)
hu Anna Zachrisdr Åberg 19.10.1746 
dr Christina Elisabeth Michelsdr Jurvelius 9.3.1769 Raahe (SL)
dr Anna Brita Michelsdr Jurvelius 25.11.1771 Raahe (SL)
s Zachris Michelsson Jurvelius 6.9.1774 Raahe (SL)d. 10.4.1777
s Michel Michelsson Jurvelius 1.5.1777 Raahe (SL) 
dr Beata Sophia Michelsdr Jurvelius 11.8.1781 Raahe (SL) d. 3.8.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Christina Pehrsdr Kellin 4.2.1716
pig Walborg Andersdr Järnbäck 14.3.1764 Pyhäjoki (SL) til Pyhäjoki
n:o 49 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Simon Mattsson Hedman 8.9.1740 Raahe (SL) 
*(hu Maria Uhlman 1734 d. 2.12.1771)
(uusi avio:)
hu Caisa Grundström 1750 (eRKs044) d. 3.3.1784
Matts Simonsson Hedman 17.10.1762 Raahe (SL)
dr Brita Lena Simonsdr Hedman 30.5.1764 Raahe (SL) 
dr Maria Simonsdr Hedman 4.6.1768 Raahe (SL) 
Simon Martinus Simonsson Hedman 18.6.1778 Raahe (SL)
			(oä äiti: Caisa Grundström)
s Anders Johan Simonsson Hedman 5.10.1782 
(perhe sRKs049)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Lisa Mattsdr Pudas
drg Lars Andersson Pirnes 1740 til Vihanti 1785

139 n:o 50 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Olofsson Friman 27.12.1728 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Cajanus 24.3.1752 Uleåborg
(VL 9.8.1773 Oulu)
s Johan Johansson Friman 23.9.1774 Raahe (SL) 
s Carl Fredrik Johansson Friman 2.3.1777 Raahe (SL)
dr Catharina Johansdr Friman 15.2.1779 Raahe (SL) 
dr Elisabeth Johansdr Friman 10.2.1781 Raahe (SL)
s Lars Johansson Friman 29.2.1783
(perhe sRKs050)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hu syst Brita Johansdr Cajanus 1763 i Uleåborg
drg Johan Påhlsson Luftman 1763
drg Samuel Mattsson Orava 27.4.1758 Hailuoto (SL)
pig Lisa Pulckinen
pig Anna Samuelsdr Kuckonen Järvelin 10.3.1758 Saloinen (SL)
(epäselvä nimi) 17.2.1758
Henrik Eriksson Cajander 1755
Olof Olofsson Cannelin 28.12.1762 (sRKs099)
Beata Johansdr Eskola 7.8.1757 Raahe (SL)
Anna Eriksdr ....niemi
drg Pehr Bentzel
Lars Larsson Säkijn 14.2.1763
Henrik Andersson Kula 23.9.1762
Matts Andersson Jussila 25.8.1758
Carin Michelsdr Peckala 13.6.1760
Maria Johansdr Pohjola 19.2.1774

140 n:o 51 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Isaksson Kindman 16.12.1741 Raahe (SL)
hu Brita Caisa Henriksdr Kellin 14.1.1754 Raahe (SL) d.14.6.1781
(VL 3.12.1778 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st far Johan Simonsson Järnfors 30.11.1695 
mod Walborg Eriksson Mämmi 17.12.1703 
gl pig Anna Samuelsdr 4.7.1728 Pyhäjoki (SL)

Maria Johansdr Rasacka 10.8.1750
Margeta Olofsdr Ojala 4.6.1760
n:o 52 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kakelugnsmakare Simon Johansson Schragge 2.9.1724
hu Anna Nordberg 1731 d.11.4.1766
(uusi avio:)
hu Susanna Sundelin 3.8.1734
(vih abt 1767)
s Johan Petter Simonsson Schragge 27.6.1765 Raahe (SL)
s Carl Simonsson Schragge 27.7.1773 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

.... Sundlin 9.2.1755
Johan Michel Wetterström
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Jacobsson Girsholm 26.1.1719 d. 12.7.1783
hu Anna Henriksdr 14.5.1724
(perhe eRKs054)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Carin Henriksdr 1720

141 n:o 53 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kyrkoväckt Johan Ilmolander 22.5.1724 d. 8.9.1785
hu Anna Andersdr 3.10.1724
s Thomas Johansson Ilmolander 16.10.1752 
dr Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755 (perhe a)
			(piikana KärsämäkiRK1775s023)
s Gustaf Johansson Ilmolander 13.9.1757
dr Margareta Johansdr Ilmolander 7.1.1761 (ei sRK)
s Simon Johansson Ilmolander 17.5.1768 Raahe (SL)
dr Juliana Johansdr Ilmolander 9.1.1769 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Olof Olofsson Dickman
hu Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 54 Andra qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb. karl Anders Andersson Hatunen Ticka 30.12.1736 Haapavesi (SL)
hu Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Anna Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)(aviosRKs010)
dr Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
s Ananias Andersson Hatunen 11.2.1763 Raahe (SL)
dr Maria Andersdr Hatunen 19.3.1765 Raahe (SL)
s Anders Andersson Hatunen Wijk 21.6.1766Raahe (SL)
dr Christina Andersdr Hatunen 7.12.1768 Raahe (SL)
s Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)
dr Catharina Andersdr Hatunen 12.12.1775 Raahe (SL)
s Isak Andersson Ticka 23.12.1780 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Hedvig Andersdr Hatunen 25.6.1783 
(perhe sRKs)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

142 n:o 54 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Johansson Wijk 5.5.1737
hu Maria Johansdr 20.7.1730
s Johan Michelsson Wijk 2.12.1758 Raahe (SL)
dr Maria Michelsdr Wijk 1.12.1766 Raahe (SL)
s Isak Michelsson Wijk 23.1.1761 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Wijk 25.12.1762 Raahe (SL)
(perhe sRKs054)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Michelsson Wijk 2.12.1758 Raahe (SL)
hu Lisa Christersdr Kivimäki Stenvijk 19.6.1760 Pyhäjoki (SL)
					 (sivulta 147)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Isak Michelsson Wijk 23.1.1761 Raahe (SL)
hu Beata Johansdr Tausta 27.10.1754 Hailuoto (SL)
dr Anna Maria Isaksdr Wijk 1.12.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
brandvackt Johan Anglin
hu Walborg Canninen 1743 d. 3.2.1779
s Johan Johansson Anglin 24.2.1776
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

143 n:o 55 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Olofsson Laureus 8.1.1726 Raahe (SL)
hu Maria Olofsdr Westman 8.2.1736 Uleåborg
dr Maria Sophia Johansdr Laureus 23.11.1761 Raahe (SL)
dr Christina Johansdr Laureus 26.11.1768 Raahe (SL)
s Johan Johansson Laureus 26.12.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs054)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Sophia Andersdr Alf 9.10.1700 d. 30.6.1780
jungfr Brita Johansdr Nylander 1770
... dr Maria Magdalena Nylander 1767
s Pehr Zimmerman
drg Samuel Johansson Laitinen 4.2.1757
pig Margeta Pehrsdr Mäkelä g.4.1758
pig Lisa Henriksdr Sargren 4.9.1752
pig Margeta Storman 26.12.1757 (avio sRKs108)
pig Lisa Pehrsdr Pietilä
drg Erik Staffansson Tervama 9.1.1761
pig Maria Pehrsdr Pietilä 10.10.1759
Anders Hansson Sarala 17.3.1762
Martin Andersson Alander 1.9.1771
Margeta Uhrwäder 1751
Ingrid Mattsdr Kacko 16.9.1763

144 n:o 56 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pedagog och commnister Petter Olofsson Carlen 5.12.1722 Raahe 
hu Greta Bergström 10.2.1730 (ea)
(VL23.4.1769 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st dr Maria Stina Thomasdr Wahlman 16.1.1750 Raahe (SL)
st dr Brita Thomasdr Carlen 27.2.1762
Olof Christersson Colin 20.3.1770 Raahe (SL)
Olof Henriksson Carlen 30.5.1761 Raahe (SL)
Henrik Petter Henriksson Carlen 31.12.1763 Raahe (SL)
adj Matts Mårtensson Laurin 1.4.1750 Kälviä
vice pedagog Abraham Mårtensson Laurin 21.8.1753 Kälviä
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Henriksson Hedberg 11.2.1760 Uusikaarlepyy 
hu Magdalena Karlsdr Rein 20.12.1758 
(vih 1784)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Henriksson Krab 4.1763 (sRKs105)
Walborg Jöransdr Rando 1730
n:o 57 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslag Petter Berglund 1736
hu Elsa Catharina Arvolander 22.9.1740
dr Maria Pehrsdr Berglund 22.12.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st dr Anna Magdalena Henriksdr Antillius 5.11.1768 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Olofsson Wainikainen 25.3.1754
hu Lisa Henriksdr Salgren 10.1753
(VL 24.5.1776 Raahe)
dr Anna Eriksdr Wainikainen 4.8.1777 Raahe (SL)
s Erik Eriksson Wainikainen 25.7.1779 Raahe (SL) 
(perhe sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Eskilsson Rijsell Räsel 19.1.1742 Raahe (SL)(sRKs112)
Anders Eskilsson Rijsell Räsel 14.7.1744 Raahe (SL))(sRKs112)
drg Johan Pehrsson Mäkelä 20.10.1761

145 n:o 58 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarmästar Johan Silfverlöf 11.11.1748 
hu Brita Johansdr Stubbe 15.6.1730
(VL 21.11.1776 Raahe)
(perhe sRKs064)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sväg Margeta Johansdr Stubbe 4.7.1732
Fredrik Hansson Ahlholm 3.1.1761 Raahe (SL)
Christina Hansdr Ahlholm 18.8.1764 Raahe (SL)
...mest Johan Henrik Cande .. 1753
Caisa Brita Stubbe 16.12.1769
gesällen Nils Weckermarch 21.2.1754
lärgåssen ...Rijsberg 3.1766
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Anders Gabrielsson Hansk 9.10.1721
hu Anna Eskilsdr 29.1.1727
s Gabriel Andersson Hansk 27.3.1757
s Jacob Andersson Hansk 21.7.1766 
vide pag 163
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 59 Tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Planet 12.1746 d. 9.1.1780
hu Lisa Johansdr Wähä 28.8.1742
(VL 28.11.1771 Raahe)
(Lisan uusi avio:)
Pehr Johansson Frantzi d. 1784
(VL 5.7.1781 Raahe)
s Henrik Johansson Planet Wähä 18.7.1772 Raahe (SL)
dr Elisabeth Johansdr Planet Wähä 5.7.1778 Raahe (SL)
s Johan Pehrsson Frantzi 19.7.1781 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Olofsson Ahlquist 24.10.1763
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fältskaren Fredrik Ståhlberg 15.8.1732
fru Catharina Elisabeth Nyberg 21.12.1741 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Joseph Henriksson Ucko Junnila 15.8.1737
hu Brita Johansdr Wähä 4.3.1739
(VL 12.2.1765 Raahe)	
s Henrik Josephsson Ucko Junnila 21.1.1766 Raahe (SL) 
s Joseph Josephsson Ucko 8.12.1772 Raahe (SL)
s Michel Josephsson Ucko 27.9.1775 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

146 n:o 60 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Hasselberg 1727 d. 28.1.1770)
hu Elisabeth Lang 21.12.1736 
(Liisan uusi avio:)
handelsm Ephraim Nilsson Rijslander 17.11.1746
(VL 20.4.1772 Raahe)
dr Greta Lisa Pehrsdr Hasselberg 9.7.1761 Raahe (SL)
dr Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)
dr Maria Ephraimsdr Rijslander 5.10.1775 Raahe (SL)
dr Lisa Ephraimsdr Rijslander 15.1.1778 Raahe (SL)
(perhe sRKs056)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Maria Isaksdr ... 1.10.1761
Isak .... 6.1751
pig Brita Eriksdr Pudas 3.11.1764
pig Chirstin Henriksdr... 1763
drg Henrik Pehrsson Keskimäki 1759
drg Jacob Johansson Mackon 1759
pig Anna Nilsdr Hannila 1756
n:o 61 tredje qvarteret
handelsm Johan Josephsson Lang 27.2.1745
br Alexander Josephsson Lang 17.5.1748
br Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL)
Erik Eriksson Rautio 3.3.1757
Brita Lovisa Wahlberg 1755
Helena Andersdr Tallqvist 1.9.1754 (avio sivulle 182)
Lisa Mattsdr Jussila 24.7.1751 Oulainen (SL)(eRKs070)
Ulrica Josephsdr Procko 1766
pig Magdalena ... 17.7.1763
Brita Stina ..Grabbström 1759
Olof Michelsson Ropsfeldt 3.5.1756
Staffan Michelsson Ropsfeldt 2.5.1766
Martha Mattsdr Peckala 19.12.1763 Siikajoki (SL)
Påhl Johansson Laurinberttu 2.11.1753 Siikajoki (SL)
pig Anna Pehrsdr Kivimäki 8.12.1767 Siikajoki (SL)

147 n:o 62 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Nils Rijslander 1743
hu Christina Margareta Rödstedt 15.7.1755
(perhe sRKs057) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod Elisabeth Schog 1705 d.3.1.1783
jungfr Christina Wenman 16.18.1755
jungr Maria Berg 6.1747
jungfr Johanna Håberg
...mod ea Margareta Trast 1717 till Westerbotn
drg Johan Jacobsson .... 21.7.1766 d. 18.4.1783
Lisa Christersdr Kivimäki Stenvijk 
			19.6.1760 Pyhäjoki (SL)(avio sivulle 142)
Brita Mattsdr Räisän 17.3.1754
Carl Mattsson Lind 8.2.1761
n:o 63 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Isak Henrik Berg 9.11.1743 
hu Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)
dr Catharina Margeta Isaksdr Berg 1.6.1771 Raahe (SL)
dr Anna Chrstina Isaksdr Berg 4.9.1773 Raahe (SL) 
dr Elsa Brita Isaksdr Berg 16.6.1775 Raahe (SL)
dr Susanna Charlotta Isaksdr Berg 22.12.1777 Raahe (SL)
dr Maria Sophia Isaksdr Berg 1.4.1781 Raahe (SL) d. 26.11.1781
dr Ulrica Agatha Isaksdr Berg 23.8.1782 
(perhe sRKs053)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea ...Margareta Bakman
Lisa Michelsdr Kalberg 16.8.1754
Anna Jonasdr Peldoma 1.1.1756 Saloinen (SL) (avio sivulle 157)
Nils Johansson Rijslander 9.1755 i Uleåborg
Matts Michelsson... 17.7.1764
Anna .... 27.8.1757
Anders Mattsson Pelkonen 27.6.1757
Lars Larsson Pyhäniemi Viinikainen 27.4.1751 Pyhäjoki (SL)
Olof Pehrsson Heickinen 1745
Brita Johansdr Tallroth 1751

148 n:o 64 tredje qvarteret

Olof Olofsson Nordberg 17.5.1754 Raahe (SL)
mor ea Catharina Andersdr Alf 24.2.1724 
br Carl Olofsson Nordberg 25.7.1763 Raahe (SL)
br Erik Olofsson Nordberg 16.3.1768 Raahe (SL)
jungf Margareta Magdalena Anglen 1750
drg Thomas Mattsson Bengtilä 14.2.1761
drg Matts Rautio 2.1760
Jacob J.. Frantzi 7.3.1749 
Chirstin Carlsdr M..inmäki 23.7.1757
Anna Olofsdr Tellström 5.2.1757
Matts Josephsson Carlander 6.1.1762
Anna Jonasdr Karinkanda 8.10.1762
Marget Johansdr Tulpå 31.4.1757
Anna Bengtssdr Toppi 1757
Olof Pehrsson Marjosari 2.1762

149 n:o 65 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Eliasson Magander 5.6.1717 d. 11.6.1785
hu Elisabeth Olofsdr Hattman 9.5.1726 d. 6.1779
(uusi avio:)
hu Elisabeth Lithovia 1742 Uleåborg
(VL 6.1.1780 Raahe)
s Johan Johansson Magander 18.11.1753 Raahe (SL)
dr Anna Johansdr Magander 6.12.1755 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Margareta Gabrielsdr Lithovius 1773 (sRKs059)
hand.bokhåll. Gabriel Lagerberg 10.2.1758 (sRKs108)
pig Lisa
rotfatt gl pig Brita Jeremiasdr 1698 d. 28.6.1780
sjöm Gustaf Juhola 3.4.1752
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Gustaf Kervinen 15.11.1747
hu Carin Johansdr Cauranen 1757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Brita Eriksdr Kilo 3.1756
drg Henrik Andersson Niemelä 1.1.1769
Jacob Andersson Hyvärinen 1758
Lisa Henriksdr Imbola 20.10.1760

Caisa Isaksdr

Johan Kervinen 5.1.1754
Anna Olofsdr Bengtilä 1760
Brita Eriksdr Bitter 1760
Margeta Larsdr 10.11.1757

150 n:o 66 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Johansdr Magander 17.10.1751 Raahe (SL)
(VL 14.7.1774 Raahe)
dr Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL)
dr Margareta Christina Abrahamsdr Stenius 16.5.1778 Raahe (SL) 
						d. 15.4.1780
dr Margareta Christina Abrahamsdr Stenius 27.5.1782 d. 13.11.1783
dr Catharina Sophia Abrahamsdr Stenius 4.9.1783 d. 11.4.1784
dr Brita Maria Abrahamsdr Stenius 16.2.1780 Raahe (SL) 
s Abraham Abrahamsson Stenius 14.8.1784
(perhe sRKs060)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
inh sjöm Nils Olofsson Kettunen 9.1752
Henrik Mattsson Erckilä 4.9.1753
Carin Mattsdr Lassuri 20.5.1757
Stephen Lassuri 1765
Carin Michelsdr Riga 9.1757
Michel Martini 19.2.1761
Lisa Andersdr 9.1762
Thomas Thomsson Mallu 6.1.1759

151 n:o 67 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Matts Johansson Sovelius 13.12.1736 
hu Brita Catharina Possenius 16.12.1742 Uleåborg
dr Christina Mattsdr Sovelius 12.6.1764 Raahe (SL)
dr Elisabeth Mattsdr Sovelius 9.10.1768 Raahe (SL)
s Johan Mattsson Sovelius 14.10.1770 Raahe (SL)
s Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL) 
s Anders Mattsson Sovelius 9.9.1774 Raahe (SL) d. 28.6.1780
dr Brita Maria Mattsdr Sovelius 8.10.1776 Raahe (SL) d. 20.7.1779
s Fredrik Mattsson Sovelius 16.10.1778 Raahe (SL)
s Adolph Mattsson Sovelius 10.7.1781 Raahe (SL)
dr Catharina Mattsdr Sovelius 9.5.1783
(perhe sRKs067)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea Christina Walling 29.5.1700 d. 3.1.1782

drg Pehr Mattsson Porckali 1.11.1762 tll sjöss 1785
... Anders ....
handelsbetj br s Carl Nilsson 15.8.1762
drg Henrik Henriksson Erckilä 23.12.1753
Erik Eriksson Hildunen 12.1760
Matts Mårtensson Piippo 2.3.1759
Johan Hansson Ma... 3.7.1746
Anders Thomasson Utter 1.6.1745
Bengt Påhlsson Timonen 1769
Pehr Seljonen 1759
Michel Turunen 5.1760
Lisa Olofsdr Nykänen 1756
Rusina Strålberg 18.5.1757
Anna Jonasdr Au... 6.5.1755
Aron Mattsson 27.4.1755
Lisa Carlsdr Martinmäki Feijersten 30.6.1760 Pyhäjoki (SL)
Lisa Pehrsdr Högfors 1767
Anders Pehrsson Må... 1739
Johan Johansson ... 1.6.1752

152 n:o 68 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Carl Jacobsson Monckanen 18.2.1730 
hu Maria Mattsdr 3.3.1730 
sr Catharina Jacobsdr Monckanen 1744
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 69 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Olofsson Palden 7.7.1795 
hu Beata Samuelsdr 1726 d. 14.8.1789
dr Maria Olofsdr Palden 25.1.1764 Raahe (SL)
dr Anna Olofsdr Palden 1.3.1766 Raahe (SL)
s Olof Olofsson Palden 25.8.1767 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerm Bengt Påhlsson Ockonen 8.1731 d. 20.6.1784
ea Margeta Johansdr 1737 
s Henrik Bengtsson Ockonen 19.3.1764 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Maria Bengtsdr Ockonen 19.2.1767 Raahe (SL)
dr Brita Bengtsdr Ockonen 22.1.1774 Raahe (SL) 
dr Margeta Bengtsdr Ockonen 22.12.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs113)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st.mod Margeta Påhlsdr Mellonen( Mononen ?) 10.1690 d.13.11.1781

153 n:o 70 tredje qvarteret

mod ea Margeta Hourenius 8.10.1727 
s sjöm Johan Henriksson Uhlman 12.6.1754 Raahe (SL) (sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
s Anders Henriksson Uhlman 2.2.1761 (sivulta 115)
hu Britha Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL) (sivulta 129)
(perhe sRKs062)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 71 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Henrik Idgren 12.1778
hu Eva Nilsdr Walling 26.11.1746 Raahe (SL) 
dr Margareta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL)
dr Christina Henriksdr Idgren 2.12.1767 Raahe (SL)
dr Eva Henriksdr Idgren 24.11.1769 Raahe (SL)
s Nils Henriksson Idgren 1.12.1775 Raahe (SL)
s Pehr Henriksson Idgren 3.9.1778 Raahe (SL)
s Carl Henrik Henriksson Idgren 16.12.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs062)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sv far Nils Mattsson Walling 26.1.1703 (eRKs040) d. 27.12.1779

154 n:o 72 tredje qvarteret

handelsm Olof Johansson Friman 5.12.1752 Raahe (SL) (sRKs051)
inhyses
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Jacob Casparsson Forbus 29.9.1739 Raahe (SL) (eRKs043)
hu Catharina Johansdr Kalling 30.5.1746 Kalajoki (SL)
(VL 26.7.1774 Kalajoki)
s Johan Jacobsson Forbus 27.8.1775 Raahe (SL)
dr Greta Jacobsdr Forbus 10.11.1780 Raahe (SL)
(perhe sRKs046) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Maria Olofsdr 16.5.1764
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullnär Lars Henelius 1734 d. 14.3.1785
Margareta Kindman 1733
s Isak Larsson Henelius 21.2.1767
dr Maria Christina Larsdr Henelius 19.5.1771
(perhe sRKs102)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullvisitör Henrik Öhrn 1745 d. 6.1.1782
hu Elsa Karppinen 1747 
s Joseph Henriksson Öhrn 13.4.1775 
dr Brita Henriksdr Öhrn 11.1.1777 Raahe (SL)
s Henrik Henriksson Öhrn 27.5.1779 Raahe (SL) d. 7.5.1781
dr Catharina Henriksdr Öhrn 1.7.1781 Raahe (SL) d. 19.7.1783
(perhe sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

155 n:o 73 tredje qvarteret

handelsm Matts Sovelius
målaren Carl Gustaf Myra 19.9.1740
murmestare Johan Palin 9.1747
snickare Gabriel Sisten 12.9.1751

156 n:o 74 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Carl Michel Carlsson Hårdh 9.7.1736 Göteborg
hu Christina Johansdr Magander 19.2.1747 Raahe (SL)
(VL 6.3.1766 Raahe)
s Johan Erik Carlsson Hård 26.1.1767 Raahe (SL) 
s Michel Carlsson Hård 19.2.1768 Raahe (SL) 
s Adolph Carlsson Hård 29.9.1769 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Carlsdr Hårdh 1.2.1771 Raahe (SL)
s Gustaf Carlsson Hård 12.3.1773 Raahe (SL) 
s Carl Carlsson Hårdh 16.2.1777 Raahe (SL)
dr Christina Carolina Carlsdr Hårdh 15.9.1779 Raahe (SL)d. 25.5.1783
(perhe eRKs079, sRKs065)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Maria Michelsdr Lithen 1763
Margareta Lindebeck 1.1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Hemming Wijdbäck 1701 d. 14.6.1771)
ea Christina Larsdr Forman 21.12.1721 d. 30.5.1783
(vih abt 1744)
s Anders Hemmingsson Wijdbäck 5.7.1754 Raahe (SL) (sRKs057)
dr Sophia Hemmingsdr Wijdbäck 28.1.1760 Raahe (SL) (sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Matts Olofsson Lilja 22.2.1734 Siikajoki (SL) 
hu Margareta Wittenberg 20.7.1740 Stockholm
(vih abt 1767)
dr Carin Mattsdr Lilja 15.1.1768 Siikajoki (SL)
s Johan Mattsson Lilja 2.5.1769 Siikajoki (SL)
s Matts Mattsson Lilja 4.11.1770 Siikajoki (SL)
s Jacob Mattsson Lilja 7.9.1774 Siikajoki (SL)
dr Anna Margareta Mattsdr Lilja 24.8.1779 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Brita Johansdr Kalabacka 15.9.1758

157 n:o 75 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
smed lärling Johan Zachrisson Leinonen Levonius 
					15.10.1754 Raahe (SL)
hu Susanna Karjelin 1759 Uleåborg
dr Margareta Johansdr Levonius 13.9.1780 Raahe (SL)
dr Susanna Johansdr Levonius 6.11.1782 
(perhe sRKs066)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
syst Carin Zachrisdr Leinonen 26.4.1761 Raahe (SL)(sRKs066)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
smeden Anders Lauren 14.1.1749 
hu Margareta Zachrisdr Levonius Leinonen 26.4.1757 Raahe (SL)(eRKs080)
(VL 27.10.1778 Raahe)
dr Brita Christina Andersdr Lauren 25.2.1779 Raahe (SL)
(perhe sRKs066)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
n:o 76 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
remmarsman Anders Johansson Heickinen 25.1.1739 
hu Anna Mattsdr Lacke 24.5.1737 Raahe (SL)
s Matts Andersson Heickinen 23.11.1770 Raahe (SL) 
dr Christina Andersdr Heickinen 18.7.1773 Raahe (SL)
s Zachris Andersson Heickinen 4.5.1776 Raahe (SL) 
s Jacob Andersson Heickinen Heickell 16.5.1779 Raahe (SL)
(perhe sRKs067)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mor Wendela Christina Walling 15.11.1704 d.19.11.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Jacob Hansson Swart 1756
hu Anna Jonasdr Peldoma 1.1.1756 Saloinen (SL) (sivulta 147)
(VL 5.11.1780 Raahe)
dr Catharina Jacobsdr Swart 15.8.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

158 n:o 77 tredje qvarteret

smeden Jacob Pehrsson Simulander 22.7.1718 d. 38.5.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klensmed Johan Timlin 16.5.1740 d. 3.2.1785
hu Maria Jacobsdr Simulander 29.6.1750
(VL 25.4.1769 Raahe)
s Jacob Johansson Timlin 15.3.1770 Raahe (SL)
dr Margeta Johansdr Timlin 13.6.1772 Raahe (SL)
s Johan Johansson Timlin 5.12.1774 Raahe (SL)
dr Carin Johansdr Timlin 11.11.1776 Raahe (SL) d. 15.5.1779
dr Maria Christina Johansdr Timlin 18.1.1779 Raahe (SL)
dr Brita Caisa Johansdr Timlin 26.2.1781 Raahe (SL) d. 22.8.1783
(perhe sRKs067) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Jacob Henrik Piuckala 11.7.1755
gesällen Olof Pehrsson Hermelin 1.5.1751
drg Matts Mattsson Karjaluoto 222.3.1751
Margareta Gabrielsdr Piippo 22.12.1749
Maria Orthan 1752
... Johan Griselius 1743
n:o 78 tredje qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Henrik Påhlsson Monckanen 14.3.1704 d. 10.7.1782
hu Anna Jöransdr 16.7.1711 (sRKs109)
s Anders Henriksson Monckanen 12.11.1744 Raahe (SL) d. 1780
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
skrädd gesäll Matts Gröndahl 1759
br Jacob Gröndahl
Helena Strandberg 1753
Johan Thomasson Silvola 1763
Carl Fredrik Mattsson 20.10.1782
Hans Hansson Lako

159 n:o 79 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
kronobefäll. man Elias Eriksson Bergbohm 7.2.1736 Kruunupyy 
hu Margareta Olofsdr Holmbohm 21.6.1733
(VL 17.2.1761 Kruunupyy)
s Erik Eliasson Bergbohm 15.9.1762 Kruunupyy (SL)
s Gabriel Eliasson Bergbohm 7.7.1768 Kruunupyy (SL)
dr Anna Margareta Eliasdr Bergbohm 16.11.1771 Kruunupyy (SL)
(perhe sRKs069)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Maria Christina Holmbohm 25.12.1742 (sRKs069)
uppbördsskrifvaren Jonas Johansson Rönlund 22.5.1762
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Henrik Eriksson Tulin 7.9.1731 Raahe (SL)
hu Beata Pehrsdr Boström 1738 
dr Margareta Henriksdr Tulin 2.6.1764 Raahe (SL)
s Johan Henriksson Tulin 21.8.1768 Raahe (SL)
dr Elisabeth Henriksdr Tulin 1.1.1771 Raahe (SL) (avio sRKs114)
(perhe sRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arb.k. Carl Basilier
Henrik Henriksson Pyy 26.1.1757
uppbördsskrifvaren Petter Bogman 6.1.1758
Margareta Henriksdr Tallqvist 19.5.1764
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Jacob Swart 1756
hu Anna Jonasdr Peldoma 1.1.1756 Saloinen (SL)
(perhe sivulla 157)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Lisa Niwala 16.3.1750
drg Johan Eliasson Tokola 7.1759
Sigfrid Henriksson Rukinen
Catharina Jacobsdr Swart 19.8.1781

160 n:o 80 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Carlholm 1718 d. 14.6.1771)
ea Lisa Johansdr Procko 20.12.1727
dr Carin Johansdr Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL) (perhe a)
dr Anna Johansdr Carlholm 8.7.1756 Raahe (SL)
s Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL)
dr Lisa Johansdr Carlholm 17.7.1762 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg styrman Michel Henriksson Holm 12.8.1735 Raahe (SL)
hu Carin Johansdr Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL)
(VL 18.1.1774 Raahe)
dr Maria Michelsdr Holm 4.12.1774 Raahe (SL)
s Henrik Michelsson Holm 8.5.1778 Raahe (SL)
s Anders Michelsson Holm 1.2.1781 Raahe (SL) d.6.10.1783
(perhe sRKs072)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
handelsm Johan Gustaf Bogman 4.1733 (eRKs025) d. 17.4.1783
hu Brita Andersdr Huhtala 16.1.1750 (eRKs025)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sjöm Michel Paldan 22.7.1743 d. 10.4.1782

161 n:o 81 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
tunbindaren Hans Sigfridsson Hoffberg 2.1.1736 
hu Walborg Olofsdr 16.1736 
s Sigfrid Hansson Hoffberg 21.7.1764 Raahe (SL) död
dr Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .		
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
måg sjöman Jacob Skogman 1758 
hu Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)
s Jacob Jacobsson Skogman 7.5.1782
(perhe sRKs081)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod ea Lisa Henriksdr Flor 30.5.1700 d.27.4.1783
måg br Simon Skogman 28.12.1755 (sRKs113)
n:o 82 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Petter Asmundsson Rechardt 25.8.1745 Raahe (SL)
hu Brita Zachrisdr Ervast 15.10.1746 Raahe (SL)
(VL 29.12.1769 Raahe)
s Pehr Pehrsson Rechardt 20.8.1772 Raahe (SL) d.16.8.1778
dr Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL)
s Zachris Pehrsson Rechardt 20.3.1776 Raahe (SL) 
dr Brita Catharina Pehrsdr Rechardt 3.9.1778 Raahe (SL)
dr Sophia Rachel Pehrsdr Rechardt 18.1.1781 Raahe (SL) d. 6.10.1783
(perhe sRKs070)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Henrik Henriksson 3.1.1768
pig Brita Henriksdr Sparf
drg Matts Mattsson Asp 17.9.1756
pig Lisa Olofsdr Raquet
drg Johan Mattsson Harjanluoto 2.4.1750

162 n:o 83 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Eskill Andersson Korhonen Bronman 10.1740
hu Lisa Johansdr Kujala 20.8.1730
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Matts Mattsson Forss 1736 
hu Greta Olofsdr 4.7.1741
s Henrik Mattsson Forss 1763 död
dr Brita Mattsdr Forss 21.10.1767
dr Margareta Mattsdr Forss 22.12.1769 Raahe (SL)
dr Anna Mattsdr Forss 12.9.1776 Raahe (SL) d.1779
(perhe sRKs071)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
politiekarl
Pehr Mattsson Tynginen 14.6.1734 d. 27.3.1785
Simon Tulpan 8.1753

163 n:o 84 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Anders Gabrielsson Hansk 9.10.1721
hu Anna Eskilsdr 29.1.1727
s Gabriel Andersson Hansk 27.3.1757(perhe a)
s Jacob Andersson Hansk 21.7.1766 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
sjöm Gabriel Andersson Hansk 27.3.1757
hu Elisabeth Michelsdr 6.3.1751
dr Anna Caisa Gabrielsdr Hansk 7.12.1782 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Andersson Karakainen 19.6.1739
hu Maria Abrahamsdr 1738 
s Anders Pehrsson Karakainen 11.1760 (perhe a)
Abraham Pehrsson Karakainen 26.1.1762 Raahe (SL)
s Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765 Raahe (SL) 
s Matts Pehrsson Karakainen 20.9.1768 Raahe (SL) 
dr Maria Pehrsdr Karakainen 7.1.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs068)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Anders Pehrsson Karakainen 11.1760
hu Catharina Mattsdr 14.8.1752
(perhe sRKs052)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

164 n:o 85 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL)
hu Brita Isaksdr 11.9.1747
(VL 25.4.1773 Raahe)
dr Maria Johansdr Lexe 1.2.1776 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)
s Johan Johansson Lexe 4.3.1779 Raahe (SL)
dr Catharina Johansdr Lexe 10.8.1782
(perhe sRKs073)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Brita Johansdr Lexe 11.5.1757 Raahe (SL)
oä s Johan Britasson 21.5.1779 d. 27.6.1783
n:o 86 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Karakainen 2.1723 
hu Anna Olofsdr Kardinen 1728
s Matts Andersson Karakainen 10.1760
s Baltzar Andersson Karakainen 6.8.1766 Raahe (SL)
s Johan Andersson Karakainen 27.9.1758 Raahe (SL) (perhe a)
s Anders Andersson Karakainen 1.9.1763 Raahe (SL) (ei sRK)
(perhe sRKs073)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Johan Andersson Karakainen 27.9.1758 Raahe (SL)
hu Lisa Henriksdr 14.4.1745
dr Anna Johansdr Karakainen 24.4.1783
(perhe sRKs073)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
...karl Johan Hansson Modig 3.7.1746
hu Lisa Olofsdr Niska 1756
(VL 5.12.1779 Raahe)
s Johan	 Johansson Modig 1.6.1782 
(perhe sRKs091)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

165 n:o 87 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Petter Bosell 1744 
hu Christina Catharina Nilsdr Walling 25.2.1749 
s Carl Pehrsson Bosell 22.9.1770 Raahe (SL)
dr Brita Helena Pehrsdr Bosell 19.5.1778 Raahe (SL)
s Anders Pehrsson Bosell 4.10.1780 Raahe (SL)
s Matts Pehrsson Bosell 12.6.1783
(perhe sRKs074)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Carlander död)
ea Brita Eliasdr Laxe 13.10.1737 
oä s Christian Lexe 23.2.1761 Raahe (SL)
s Johan Andersson Carlander 2.2.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs074)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Hansson 9.7.1700 (sRKs074)

166 n:o 88 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Pehrsson Högfors Wijkman 3.1742 d. 1782 
hu Carin Henriksdr Kiviniitty Högfors 20.11.1740 Siikajoki (SL)
(VL 30.11.1764 Saloinen)
(Carin'in uusi avio:)
Johan Olofsson Lindblad 13.2.1758 (sivulta 167)
Brita Eriksdr Högfors 5.1767
s Henrik Eriksson Wijkman 27.3.1770 Raahe (SL)
s Matts Eriksson Högfors 8.1.1773 Raahe (SL) d. 30.5.1774
s Erik Eriksson Högfors 2.1.1777 Raahe (SL) d. 6.5.1779
s Johan Eriksson Högfors 14.2.1779 Raahe (SL)
dr Catharina Eriksdr Högfors 21.2.1775 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Henriksson Wadius 7.6.1684 d. 26.11.1774)
ea Christina Henriksdr 4.7.1713 (eRKs093, sRKs116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

167 n:o 89 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(borg Matts Kauppinen 23.12.1717 d. 1752)
ea Cecilia Nilsdr 12.1726 (sRKs075)
(Cecilian uusi avio:)

Matts Andersson Jokela 5.1.1697 d. 27.8.1779

(VL 5.1.1767 Raahe)
dr Anna Mattsdr Kauppinen 30.7.1752 Raahe (SL) (perhe a)
s Matts Mattsson Kauppinen 4.7.1747 Raahe (SL) (perhe b) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743
hu Anna Mattsdr Kauppila 30.7.1752 Raahe (SL) 
(VL 26.12.1775 Raahe) 
dr Cecilia Jacobsdr Lindblad 20.6.1777 Raahe (SL)
dr Anna Christina Jacobsdr Lindblad 25.4.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs075)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
s Matts Mattsson Kauppinen 4.7.1747 Raahe (SL) d. 25.10.1782
hu Walborg Hansdr Öysti 10.1753
(VL 23.3.1772 Raahe)
dr Anna Mattsdr Kauppinen 8.6.1772 Raahe (SL)
dr Carin Mattsdr Kauppinen 10.9.1776 Raahe (SL) d.13.4.1779
(perhe sRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Hans Toppell)
ea Lisa Jöransdr Öysti 6.1727 d. 30.7.1785
dr Walborg Hansdr Öysti 10.1753 (avio ylempänä)
dr Anna Hansdr Toppell 20.12.1760 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Olofsson Lindblad 13.2.1758 (avio sivulle 166)

168 n:o 90 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Johansson Brochman 11.9.1718 (sRKs097)
hu Lisa Hansdr Sovelius 23.7.1725 d. 8.2.1780
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman Petter Johansson Enquist 21.3.1718 d.11.1778
hu Brita Henriksdr Sovelius 26.9.1719
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rotfatt gl pig Carin Hourenia 13.11.1715 d. 23.11.1779

169 n:o 91 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Petter Pehrsson Sipelius 13.1.1728 Raahe (SL) d. 2.7.1790
hu Christina Hulkowia 5.4.1726 (sRKs071)
son Petter Pehrsson Sipelius 22.7.1768 
(perhe sRKs076)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st s Lars Ideen 5.6.1752 (sRKs076)
Michel Pehrsson Sipelius 12.10.1722 Raahe (SL) (sRKs076)
Catharina Pehrsdr Sipelius 17.2.1725 Raahe (SL) (sRKs076)

170 n:o 92 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
snickar Carl Johansson Lindberg 11.6.1722
hu Martha Wijkman 1744 
(VL 17.2.1778 Raahe)
dr Juliana Carlsdr Lindberg 26.3.1762 (ei sRK)
s Johan Carlsson Lindberg 23.6.1764
dr Maria Christina Carlsdr Lindberg 22.4.1781 
(perhe sRKs077)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
gesäll Sigfrid Willman 2.1.1752
n:o 93 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Marcus Abrahamsson Tallgren 7.1745
hu Anna Henriksdr Holm 22.3.1737 
(VL 29.6.1771 Raahe)	 
s Abraham Henrik Marcusson Tallgren 27.1.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs072)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svfar Henrik Abrahamsson Holm 3.7.1706 d. 4.1.1779

171 n:o 94 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Gabriel Zachrisson Ervast 26.9.1744 Raahe (SL)
hu Christina Olofsdr Laureus 28.10.1740
(VL 26.11.1771 Raahe)
s Petter Gabrielsson Ervast 5.11.1778
dr Christina Sophia Gabrielsdr Ervast 19.12.1781 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Christina Budde 11.11.1714 d. 1.10.1780
br Petter Zachrisson Ervast 31.3.1751 Raahe (SL)
pig Brita Pehrsdr Frantzi 15.10.1764
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Anders Andersson Lytinen 6.1.1729 d. 29.6.1777)
ea Elsa Johansdr 6.1733
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

172 n:o 95 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
stadsfisk skrädd Matts Liljefors 1726
ea Maria Gabrielsdr Park 1728
s Gabriel Mattsson Liljefors 6.10.1756 
dr Johanna Elisabeth Mattsdr Liljefors 7.5.1760 Raahe (SL)
dr Hedvig Mattsdr Liljefors 28.7.1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 96 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Thomasson Wesander 24.11.1724 
hu Margeta Pehrsdr Junelius 18.9.1728
dr Catharina Pehrsdr Wesander 10.1.1765 Raahe (SL) 
dr Clara Pehrsdr Wesander 2.7.1769 Raahe (SL)
dr Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1757 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Metman

173 n:o 97 fjerde qvarteret

klockaren
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gustaf Andersson Siuren 3.4.1747 Raahe (SL) 
hu Brita Budde 20.7.1740 
s Johan Fredrik Gustafsson Siuren 22.8.1770 Raahe (SL)
s Gustaf Adolph Gustafsson Siuren 9.4.1772 Raahe (SL)
s Anders Gustafsson Siuren 7.5.1774 Raahe (SL)
s Pehr Gustafsson Siuren 1.3.1777 Raahe (SL)
s Carl Gustafsson Siuren 21.1.1779 Raahe (SL) 
s Israel Gustafsson Siuren 5.2.1781 Raahe (SL) d. 17.4.1782
dr Christina Gustafsdr Siuren 19.6.1782 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Bränholm 11.11.1705 d. 14.4.1781
hu Maria Påhlsdr 17.5.1703 d. 10.3.1779
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv m ea Maria Caupman
drg Michel Johansson Keronen 26.3.1761
n:o 98 fjerde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Johan Österman 1725 d. 5.7.1769)
ea Margeta Henriksdr 21.1.1730
s Henrik Johansson Österman 23.9.1755 Raahe (SL) d. 25.8.1778
dr Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
s Johan Johansson Österman 14.2.1764 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) 
oä s Pehr Annasson Österman 29.8.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

174 n:o 99 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Michelsson Montan 21.4.1737 Raahe (SL)
hu Beata Henriksdr Procko 20.12.1745 
(VL 15.2.1774 Hailuoto)
s Johan Michel Johansson Montan 28.1.1763 Raahe (SL) (ei sRK)
s Henrik Johansson Montan 20.6.1775 Raahe (SL)
s Pehr Johansson Montan 25.12.1777 Raahe (SL) 
dr Lisa Johansdr Montan 5.6.1779 Raahe (SL)
s Carl Johansson Montan 9.4.1784 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 100 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Sigfridsson Pieckola)
ea Maria Sigfridsdr Heickala 22.6.1721 (eRKs105) d. 25.3.1780
(VL 25.3.1744 Hailuoto)
dr Brita Johansdr Pieckola 26.8.1745 Hailuoto (SL) d.19.5.1782
dr Maria Johansdr Pieckola 15.1.1755 Hailuoto (SL)(perhe a)
dr Anna Johansdr Piecko 20.1.1753 Hailuoto (SL) (avio sRKs081)
(perhe eRKs105)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
arbetskarl Jacob Henriksson Krabb Laurila 28.9.1756 Hailuoto (SL)
hu Maria Johansdr Pieckola 15.1.1755 Hailuoto (SL)
dr Elisabeth Jacobsdr Krabb 11.2.1782 
skomakaren
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Påhl Påhlsson Berggren död)
hu Lisa Olofsdr 2.1738 
(vih abt 1760)
(Liisan uusi avio:)
skomak Isak Liljerot 7.10.1749 
(VL 17.12.1776 Raahe)
s Påhl Påhlsson Berggren 12.11.1759 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Anna Påhlsdr Berggren 16.12.1761 Raahe (SL)
dr Brita Caisa Påhlsdr Berggren 13.6.1765 Raahe (SL)
s Carl Påhlsson Berggren 18.9.1768 Raahe (SL) 
dr Christina Lisa Påhlsdr Berggren 9.6.1771 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

175 n:o 101 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomak Samuel Andersson Ahlholm 3.3.1726 
*(hu Helena)
(uusi avio:)
hu Anna Eliadr Maukander 25.6.1728 Pietarsaari (SL) 
(VL 27.3.1753 Pietarsaari)
dr Margareta Samuelsdr Ahlholm 19.8.1750 Raahe (SL) (perhe a)
s Anders Samuelsson Ahlholm 1.3.1755 Raahe (SL) (ei sRK)
s Samuel Samuelsson Ahlholm 17.2.1764 Raahe (SL)
s Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772 Raahe (SL)
dr Catharina Samuelsdr Ahlholm 8.2.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
tullvistör Jacob Tamelander 6.8.1757
hu Margareta Samuelsdr Ahlholm 19.8.1750 Raahe (SL)
dr Maria Christina Jacobsdr Tamelander 13.8.1778 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
garfvaren Petter Eklund 1727
hu Margareta Stubbe 4.9.1732
(perhe sRKs082)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

176 n:o 102 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Christian Olofsson Laureus 20.7.1738 Raahe (SL)
hu Margeta Johansdr Piecko 30.1.1747 Hailuoto (SL)
(VL 15.11.1767 Raahe)
s Johan Christiansson Laureus 21.3.1770 Raahe (SL)
dr Sophia Christiansdr Laureus 8.1.1773 Raahe (SL)
dr Christina Christiansdr Laureus 29.5.1778 Raahe (SL) 
s Olof Christiansson Laureus 17.2.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakaren Georg Stenvik 3.4.1753 (sRKs083)
n:o 103 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
arbetskarl Adam Alström 8.6.1716 d. 20.2.1786
hu Maria Ståhle 16.10.1745
(VL 26.11.1778 Raahe) 	
dr Elisabeth Magdalena Adamsdr Ahlström 12.12.1779 Raahe (SL) 
(perhe sRKs083)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bolagsm Henrik Henriksson Procko 29.10.1732 Hailuoto (SL)
hu Cecilia Henriksdr 1727 
fost dr Maria Isoperet 11.4.1761 
(perhe sRKs083)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sjöm Michel Paldan 22.7.1743 död

177 n:o 104 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
häradsskrif Lars Henriksson Basilier 26.3.1753 
hu Maria Christina Holmgrén 1753
(perhe sivulla 126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Carl Fredrik Henriksson Basilier 2.1762 (sivulla 126)
sjöman Jacob Skogman 6.1.1758 (avio sRKs070)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(borg Johan Abrahamsson Schroderus 24.10.1724 Liminka d.10.8.1777)
ea Brita Johansdr Åhs Räsen 29.5.1732 Raahe (SL)
(vih abt 1756)
s Abraham Johansson Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
dr Anna Greta Johansdr Schroderus 26.1.1761 Raahe (SL)(perhe a)
dr Brita Catharina Johansdr Schroderus 30.10.1763 Raahe (SL)
dr Beata Johansdr Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
(perhe a)
måg Johan Palin 1747
hu Anna Greta Johansdr Schroderus 26.1.1761 Raahe (SL)
dr Margareta Johansdr Palin 22.8.1783
(perhe sRKs084)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
garfaren Pehr Eklund 1727 (uusi avio sivulle 176)
hu Carin Löfdahl 6.1730 d. 5.12.1778
dr Maria Brita Löfdahl 3.8.1759 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
skomakaren Georg Stenvik 3.4.1753 (sivulla 176)

178 n:o 105 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Olof Andersson Karakainen 9.2.1753 Raahe (SL)
hu Lisa Hannuxela 26.1.1734 Siikajoki (SL)
(VL 28.11.1776 Siikajoki)
(perhe sRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 106 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslag Olof Westermark 1745 
hu Helena Åkerblom 3.2.1738
dr Hedvig Catharina Olofsdr Westermark 11.9.1774 Raahe (SL)
dr Brita Sophia Olofsdr Westermark 3.8.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs085)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärling Johan Johansson Åhlström
drg Thomas Pehrsson 17.11.1764
pig Lisa Henriksdr Pahkala 27.4.1764

179 n:o 107 fierde qvarteret

pedag. capell Petter Olofsson Carlen 5.12.1722 Raahe (SL)
n:o 108 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Pehr Pehrsson Mattlin 1746
hu Lisa Eliasdr Joensuu Niska 3.8.1735 
(VL 21.11.1773 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bror Michel Pehrsson Järvelä 1756
drg Hans Pehrsson Pietilä 28.10.1763
drg Johan Mattsson Kethin 6.1763

pig Magdalena Mattsdr Bengtilä 4.3.1765

pig Anna Henriksdr Pudas 26.12.1761

180 n:o 109 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tjäruinspect Fredrik Henrik Stårck 6.3.1731
hu Christina Påhlsdr 1735
dr Anna Stårck 20.6.1756 (ei sRK)
s Gabriel Stårck 15.6.1761 
s Johan Fredrik Stårck 23.8.1766
(perhe sRKs113)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Maria Hurnasti 1763
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tjäruvråkaren Elias Andersson Asplund 29.2.1722
dr Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756 
oä dr Anna Greta Annasdr 5.6.1782 d. 25.6.1782
dr Sara Eliasdr Asplund 29.2.1760 Raahe (SL)
dr Susanna Eliasdr Asplund 27.7.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs096)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

181 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbrännare Pehr Johansson Frantzi 25.11.1737
br Henrik Johansson Frantzi 11.8.1741
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sigfrid Mattsson Lassuri
sjöm Johan Ståhle 4.4.1763
sjöm Matts Kurp (yliviivattu)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Gesti 1760
hu Susanna Simonsdr Palo 20.5.1759 Raahe (SL)
dr Maria Johansdr Gesti 14.12.1783
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Tokola
Johan Olofsson Ahlqvist Wihandi
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
guldsmed Anders Hilden 1753
hu Susanna Johansdr Sellman 1757 (OulujokiRK1778s087)
(perhe sRks029)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Pehrsson Frantzi 20.10.1761 Carlö
hu Lisa Larsdr Elsilä 23.12.1755 Pyhäjoki (SL)(sivulta 113)
dr Maria Johansdr Frantzi 3.8.1783 
(perhe sRKs072)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

182 fierde qvarteret

timmerman Anders Mattsson ... 1752
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Matts Olofsson Lilja 22.2.1734 Siikajoki (SlJ) 
hu Margareta Wittenberg 20.7.1740 Stockholm
(vih abt 1767)
dr Carin Mattsdr Lilja 15.1.1768 Siikajoki (SL)
s Johan Mattsson Lilja 2.5.1769 Siikajoki (SL)
s Matts Mattsson Lilja 4.11.1770 Siikajoki (SL)
s Jacob Mattsson Lilja 7.9.1774 Siikajoki (SL)
(perhe sivulla 156)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Radelin Raatikainen 18.11.1748 Raahe (SL)
hu Margareta Johansdr Puthan 1752
(VL29.6.1778 Raahe)
dr Lisa Andersdr Radelin 28.10.1778 Raahe (SL)
dr Carin Andersdr Radelin 7.1.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Lisa Pehrsdr 13.12.1706 d. 9.1.1781
syst Anna Andersdr Raatikainen 2.10.1744 Raahe (SL) (eRKs042,ei sRK)
pig Margeta Mattsdr Bengtilä 4.3.1765
pig Anna Henriksdr Paldan 26.12.1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Lilja 1717 d.11.5.1752)
ea Anna Nabb 10.10.1726
dr Brita Eriksdr Lilja 19.2.1747 Raahe (SL) 
s Gustaf Eriksson Lilja 21.9.1745 Raahe (SL) (perhe a)
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Gustaf Eriksson Lilja 21.9.1745 Raahe (SL)
hu Helena Andersdr Tallqvist 1.9.1754 (sivulta 146)
(VL 25.5.1780 Raahe)
dr Anna Margareta Gustafsdr Lilja 21.4.1782
s Johan Gustafsson Lilja 11.3.1781 Raahe (SL) d. 22.4.1781
s Gustaf Gustafsson Lilja 10.10.1783
(perhe sRKs108)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

183 fierde qvarteret

qvp Caisa Grundström
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( pedagog Johan Juntell 6.1721 d. 6.11.1767)
ea Brita Andersdr Ström 14.9.1717 Raahe (SL) (sivulla 129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Törnqvist 31.1.1753
hu Lisa Nilsdr 13.7.1751
s Erik Jacobsson Törnqvist 14.10.1778 
(perhe sRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Marcus Marcusson Imbola Hätin 1.10.1737 Pyhäjoki (SL)
hu Margareta Edvardsdr Lattunen 1739 Siikajoki
(VL 30.11.1763 Raahe)
s Marcus Marcusson Imbola Hätin 24.9.1767 Raahe (SL)
dr Anna Marcusdr Imbola Hätin 6.2.1769 Raahe (SL)
dr Carin Marcusdr Imbola 7.2.1775 Raahe (SL)
(perhe sivulla 130)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
coperdie styrman Carl Erik Hagström 19.6.1755 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Magdalena Berglund 
dr Maria Christina
(perhe sRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
copvardie capitain Abraham Griffman
hu Christina Samuelsdr Lund 1761
(perhe sRKs101) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea Helena Lind
copvardie capitain Pehr Hwenström 11.10.1744
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
afsk sold Henrik Krabb 4.6.1734
hu Lisa Johansdr 1730 d. 21.5.1785
oä stdr Maria Jacobsdr 23.10.1783 d. 10.1.1784
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

184 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
glasmestaren Samuel Henrik Berg 21.5.1750 d. 21.6.1781
hu Eva Lisa Olofsdr Hedbom 16.2.1750
s Olof Herman Samuelsson Berg 12.7.1779 Raahe (SL)
dr Christina Elisabeth Samuelsdr Berg 9.2.1781 Raahe (SL)
(perhe sRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hattmakar gesäll Petter Engström 6.1750 (sRKs100)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landmätaren Anders Peuron
hu Elisabeth Kempe
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
styrman Carl Nyström 2.3.1749 (ei sRK)
copvaerdie capitain Lorents Svedman Tvetman 27.12.1746 (sivulla 112)
styrman Nils Erik Granberg 28.12.1759
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
coopvaerdie capitan Nils Blåström 4.7.1751
hu Catharina Lindquist 15.10.1757
(perhe sRKs097) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lotta Enberg 1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ricskomakare Erik Kändölä 28.12.1745 
hu Lisa Modig 1.5.1754 
(perhe sRKs106)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Gustaf Johansson Mathlin 1759
hu Carin Mattsdr Pölläniemi 26.3.1762
(perhe sRKs101)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

185 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Thomasson Siuvatti 21.5.1749 Saloinen (SL)
hu Brita Johansdr Kaski 8.3.1747 Ylivieska (SL)
(VL 20.12.1778 Raahe)
dr Anna Henriksdr Siuvatti 1.1.1782
(perhe sRKs087)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Staphan Kaski 1754 (ei sRK)
arbetskarl Staphan Pardanen 26.12.1750 (ei sRK)
sjöman Jacob Skogman 6.1.1758 (sivulla 177)
sjöman Matts Johansson Waraniemi 29.9.1745 (sivulla 113)
Jacob Johansson Kanniainen 6.11.1750 (avio sRKs010)
sjöm Johan Niemelä 16.8.1755 (ei sRK)
sjöm Jacob Jacobbsson Skogman 
sjöman Sigfrid Mattsson Saarman Lassuri 29.9.1745 Raahe (SL)
Johan Johansson Carincanda 23.11.1757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Henrik Olofsson Bastion 1755
hu Rosina Ståhlberg 18.5.1757
s Zachris Henriksson Bastion 12.3.1782 d.1783
dr Maria Henriksdr Bastion 15.2.1781 d.1781
(perhe sRKs097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

186 Sjömen

Georg Eriksson ..... 2.1752
Simon Jacobsson Skogman 28.12.1755
Gustaf Johansson 5.2.1762
Jöran Johansson Ahllund 1734 d. 20.3.1781
Olof Olofsson Cannelin 28.12.1762

Johan Sarela 1744
Michel Pahkalin
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetsman Anders Utter 7.9.1745
hu Greta Pehrsdr 6.4.1758
(VL 5.11.1780 Raahe)
dr Anna Andersdr Utter 24.5.1781 d. 1.6.1781
s Petter Andersson Utter 30.12.1782
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Olofsson Lindblad (sivulla 167)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skoflickare Simon Johansson Tulpan 10.1753
hu Brita Mattsdr Pöllö 24.3.1753
(VL 28.8.1781 Raahe)
dr Margareta Simonsdr Tulpan 25.7.1782
(perhe sRKs093) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

187 stadens pigor

Maria Andersdr Angeria 5.6.1759
Carin Mattsdr Meriläinen 12.1764
Brita Eriksdr Bitter 1760
Beata Mattsdr Pudas 21.4.1766
Pehr Pehrsson Casun 1.12.1756
Henrik Henriksson Käsittömä 3.10.1763
Olof Thomasson Renhorn 29.9.1759
Sigfrid Henriksson Kajankoski 26.5.1762
Matts Piirainen 9.5.1756
Maria Bengtsdr
Johan Efr Kauppila 7.4.1754
Pehr Mårtensson Paackola 3.1.1762
Anders Henriksson Tallqvist 12.12.1761
Gabriel Joachim Brander 12.3.1758
Påhl Thomasson Frisk 3.7.1768
Christina Andersdr Heckala
Staffan Johansson Pardanen 26.12.1750
Chirstin Johansdr Urwäder 10.4.1762
Lisa PehrsdrLuckarila 31.12.1766
Matts Kulstedt 16.9.1768
Michel Jacobsson Laurila
Adam Thomasson Keinänen
Pehr Eriksson Trygg 6.9.1762
Johan Johansson Tulpan 11.1761
Anna Henriksdr
Carin Wiheriä 1758
Chirstin Mårtensdr Stålt 14.8.1763
Beata Pudas 1.6.1762
Johan Berg 10.2.1766

188

G. Löwenmark
hu Julia

LOPPU