raahe_rk1773

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

(Huom ! * merkki rivin alussa , merkitsee henkilöä, joka on lisätty 
		rippikirjaan vain selvennyksen vuoksi.)	
123456789a123456789b123456789c123456789d123456789e123456789f123456789g123456

RaaheRK1773

001 n:o 1-2 Första qvarteret (eRKs) 002

hb Johan Jacobsson Jurvelius 5.4.1739 Raahe (SL)
modr Catharina Johansdr Kröger 22.6.1696 d.28.4.1785

003 n:o 3-4 Första qvarteret (eRKs) 004

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Nilsson Sjöholm 2.2.1732 
hu Anna Johansdr Imbola Tokola 3.1733 
(vih abt 1756)
dr Maria Andersdr Sjöholm 12.10.1757 Raahe (SL)
dr Anna Andersdr Sjöholm 29.12.1759 Raahe (SL) 
s Nils Andersson Sjöholm 7.8.1762 Raahe (SL)
dr Carin Andersdr Sjöholm 21.8.1765 Raahe (SL) 
s Johan Andersson Sjöholm 22.2.1768 Raahe (SL)
dr Christina Andersdr Sjöholm 20.6.1771 Raahe (SL)
dr Sophia Andersdr Sjöholm 18.4.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs003)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

005 n:o 4 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Matts Pehrsson Orava 20.1.1720
hu Carin Jacobsdr Gråberg 9.7.1724 
dr Margareta Mattsdr Orava 16.1.1747 Raahe (SL) (perhe a)
dr Anna Mattsdr Orava 11.9.1750 Raahe (SL) 
s Johan Mattsson Orava 24.6.1752 Raahe (SL)
dr Brita Mattsdr Orava 7.8.1756 Raahe (SL) (perhe b)
s Matts Mattsson Orava 2.2.1764 Raahe (SL)
(perhe sRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Simon Achrenius 10.6.1757
hu Margareta Mattsdr Orava 16.1.1747 Raahe (SL)
dr Margeta Simonsdr Achrenius 9.3.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
måg Johan Jacob Söderman 15.9.1740
hu Brita Mattsdr Orava 7.8.1756 Raahe (SL) 
(perhe sRKs111)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Eriksson Enman 23.10.1750 (ei sRK) til Lohteå 1774
sjöm Lars Larsson Sjöman 24.2.1748 (ei sRK) til Lohteå 1774
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakarlärling Erik Grönlund 1.5.1742
hu Brita Olofsdr Palden 29.3.1741 Raahe (SL) (sivulta 073)
(VL 6.2.1777 Raahe)
*(dr Christina Lovisa Eriksdr Grönlund 5.8.1777 Haapavesi (SL))
*(dr Maria Sophia Eriksdr Grönlund 11.10.1780 Haapavesi (SL))
(perhe ei sRK) till Haapavesi
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

006 n:o 5 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Gustaf Gustafsson Bogman 21.4.1722
hu Brita Andersdr Nordlander 8.11.1726 d. 9.3.1790
s Gustaf Gustafsson Bogman(sson) 25.2.1756 Raahe (SL) 
s Anders Johan Gustafsson Bogman 25.6.1758 Raahe (SL)
dr Anna Brita Gustafsdr Bogman 20.2.1761 Raahe (SL) 
dr Margareta Elisabeth Gustafsdr Bogman 15.5.1762 Raahe (SL)
						 d. 28.9.1776
s Sven Gustafsson Bogman 15.8.1769 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Henrik Johansson Kajander 1745
drg Hans
drg Jacob
pig Brita... 8.1752
pig Maria Mattsdr 1750

007 n:o 6 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
hb Baltzar Frans-Diedrichsson Freitag 13.9.1720 Medelpad 
hu Maria Johansdr Sovelius 12.11.1734 Raahe
dr Sophia Baltzarsdr Freitag 23.1.1756 Raahe(SL)
dr Maria Baltzarsdr Freitag 25.4.1758 Raahe(SL)
s Diedrich Baltzarsson Freitag 19.2.1760 Raahe (SL)
dr Anna Baltzarsdr Freitag 11.3.1764 Raahe(SL) 
dr Elisabeth Baltzarsdr Freitag 4.1.1767 Raahe(SL)
dr Catharina Baltzarsdr Freitag 3.1.1769 Raahe (SL)
dr Ulrica Baltzarsdr Freitag 29.11.1770 Raahe (SL) d. 14.9.1774
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsbetj Jacob Nilsson Fellman 6.6.1752 Kemijärvi 
pig Lisa Eriksdr Marsfeldt 21.12.1757
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Joseph Påhlsson Kämäräinen 9.6.1744 (eRKs116)
hu Maria Mattsr Pykman 1741 (eRKs123)
(VL 7.4.1768 Raahe)
s Paulus Josephsson Kämäräinen 11.11.1767
dr Brita Josephsdr Kämäräinen 18.9.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Henrik Jacobsson Kiljander 1745
drg Matts Johansson Waraniemi 27.9.1745 (sRKs113)
drg Jacob Nilsson Stenbäck 24.12.1757
pig Brita Jöransdr Berggren 8.1752
pig Maria Mattsdr Järfven 1750
drg Jöran Johansson Cangas 24.8.1752
pig Carin Mattsdr.... 1754
drg Erik Jöransson Berggren 8.4.1753
drg Michel Frantzi 1743
drg Jacob Talus

008 n:o 6 Första qvarteret (eRKs)

sjöcapitain Gustaf Bonge
båtsman Matts Jesberg
matros Hans Lind

pig Lisa Eriksdr Marsfeldt
drg Påhl
styrman Lars Svetman
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
landbonden Erik Jöransson Ahlund 1739
hu Carin Johansdr Maunula Alasipola 10.12.1750 (SL)
VL 29.4.1770
Joseph Eriksson Coskela 2.2.1776 Raahe (SL)
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svfar Johan Johansson Alasipola 16.6.1722 
hu Lisa Josephsdr 27.10.1724 
dr Margeta Johansdr Alasipola 19.11.1759 
Matts Johansson Alasipola 11.6.1763 Raahe (SL)
Anna Johansdr Alasipola 5.5.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs112)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

009 n:o 7 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Alexander Frans-Diedrichsson Freitag 15.3.1716 d. 12.9.1770)
hu Anna Pehrsdr Kellin 15.12.1724 
(Annan uusi avio:)
vice borgmestarJohan Jacobsson Roering 1.3.1721 
(VL 8.12.1771 Raahe)
dr Anna Sophia Alexandersdr Freitag 1.2.1750 Raahe (SL) 
s Alexander Alexandersson Freitag 23.10.1752 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Henrik Olofsson Lindblad 23.3.1745
hu Lisa Sigfridsdr Enhörning 1743
(VL 25.11.1768 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Henriksdr Aunola 19.6.1743
pig Margareta Mattsdr Joensuu 13.5.1755
drg Henrik Siuvatti 21.5.1749
Anders Mattsson Pahcala 1752
Eva Christina Alg... 25.4.1755
Maria Halsi 1757
Henrik Flinck 12.1739
Johan Henriksson Hiitola 14.12.1756
Lisa Philipsdr Grönholm 15.8.1746

010 n:o 8 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( borgmest. Matts Mattsson Fagervijk Parhalahti d. 19.8.1733)
ea Christina Henriksdr Forbus 4.1693 (eRKs007) d.22.2.1777
(VL 23.2.1729 Raahe)
s Henrik Mattsson Fagervik 3.3.1733 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
handelsm Henrik Mattsson Fagervik 3.3.1733 Raahe (SL) 
hu Margeta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe (SL) (sivulta 045)
(VL 2.12.1765 Raahe)
dr Margeta Henriksdr Fagervijk 24.7.1769 Raahe (SL) 
(perhe eRKs007, sRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ea borgmestarinna Christina Henriksdr Forbus 4.1693 d.22.2.1777
pig Brita Mattsdr Poki 24.3.1753

011 n:o 8 Första qvarteret (eRKs)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Hans Abraham Hansson Hajahn 2.10.1737 Raahe (SL)
hu Maria Mattsdr Hedman 7.5.1743 Raahe (SL)(eRKs035)
				(myös KronobyRK1766s201 Riska)
(VL 23.5.1768 Kruunupyy)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
moder Maria Abrahamsdr Remahl 1.6.1702 Raahe (SL)
moster Anna Beata Abrahamsdr Remahl 13.4.1711 Raahe (SL)
br Christian Hansson Hajahn 25.3.1740 Raahe (SL) (sRKs120)
syst dr Anna Hedvig Henriksdr Paldanius 
				9.11.1749 Kuopio (SL)(ei sRK)
Brita Lovisa Wahlberg 1755 (sRKs146)
jungr Maria Berg 6.1747 (sRKs147)
drg Jacob Johansson copackala 2.1752
pig Brita Johansdr Kaski 8.3.2747
drg Matts Johansson Wiitala 23.9.1750
pig Maria Mattsdr Heickala 20.8.1743
pig Anna Bertillsdr Heickala 38.4.2757
drg Jöran Kettunen 6.6.1749
pig Lisa Henriksdr Björnholm 5.1.1756

012 n:o 10 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
glasmestare Erik Bengtsson Stenberg 5.11.1724 
hu Anna Christina Wijkberg 1754 (alempaa)
(VL 9.12.1777 Raahe)
dr Susanna Catharina Eriksdr Stenberg 10.10.1758 
(perhe sRKs113)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mod Brita Fast 26.2.1696 d. 16.11.1773
pig Anna Christina Wijkberg 1754 (avio ylempänä) från Skelefteå 1777
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Erik Henriksson Cajander Kaijankoski 8.12.1732 Siikajoki (SL)
hu Eva Samuelsdr Mallu 18.8.1731 Siikajoki (SL)	
(VL 17.6.1755 Siikajoki)
s Henrik Eriksson Kaijankoski 23.9.1755 Siikajoki (SL)
dr Margareta Eriksdr Cajander Kaijankoski 1.1.1758 Siikajoki (SL)
dr Anna Eriksdr Cajander 25.6.1765 Raahe (SL)
s Erik Eriksson Cajander 15.3.1768 Raahe (SL)
(perhe ei sRK) (PyhäjokiRK1775s148)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Mattsdr 1752

013 n:o 11 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Olof Henriksson Ervast 30.5.1745 Raahe (SL) (eRKs009)
hu Brita Abrahamsdr Mathesius 3.7.1753 Härnösand
					 (PyhäjokiRK1788s077)
(VL 7.12.1776 Pyhäjoki)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Olofsdr Tellström 5.2.1757 (sRKs148)
pig Margareta Mattsdr Annunen 16.3.1746 (sRKs114)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Påhl Johansson Kyllönen 5.1.1730 
hu Brita Påhlsdr Sippola 27.1.1730 Raahe (SL) 
(vih abt 1759)
s Johan Påhlsson Kyllönen 27.10.1760 Raahe (SL) 
dr Margeta Påhlsdr Kyllönen 24.2.1763 Raahe (SL)
s Påhl Påhlsson Kyllönen 11.8.1768 Raahe (SL)
s Pehr Påhlsson Kyllönen 21.1.1773 Raahe (SL) d. 7.5.1777
(perhe sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Carl Carlsson Wijkblad 14.01.1724 Österby Sverige d. 1.7.1772 Raahe)
ea Anna Maria Svensdr Olsbo 08.06.1729 Raahe (SL)
s Carl Carlsson Wijkblad 18.10.1752 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Anna Catharina Carlsdr Wijkblad 3.5.1754 Raahe (SL) 
dr Susanna Christina Carlsdr Wijkblad 17.6.1758 Raahe (SL) 
						(avio sRKs014)
dr Maria Elisabeth Carlsdr Wijkblad 8.4.1760 Raahe (SL)
s Sven Henrik Carlsson Wijkblad 21.3.1762 Raahe (SL)
dr Clara Margareta Carlsdr Wijkblad 1.2.1766 Raahe (SL)
s Wilhelm Carlsson Wijkblad 13.10.1768 Raahe (SL)
dr Brita Lena Carlsdr Wijkblad 9.11.1770 Raahe (SL) 
(perhe sRK116)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Påhl Pehrsson Järvelä Järvelin 23.1.1697 d. 24.5.1773
hu Beata Påhlsdr 19.7.1698 (sRKs115)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

014 n:o 12 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Olofsson Paldan 11.11.1738 Raahe (SL)
hu Lisa Eriksdr Tulin 13.12.1735 Raahe (SL) d. 8.12.1784
dr Brita Johansdr Paldan 10.3.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs130)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Susanna Mattsdr Annunen 2.3.1751 Hailuoto (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys Johan Mattsson Kauppinen 17.5.1746
hu Ingrid Mattsdr Gumse 28.9.1749 Siikajoki (SL)
(VL 16.6.1771 Raahe)
s Matts Johansson Kauppinen 13.2.1774 Pattijoki (SL)
(perhe sRK VihantiRK1776s040)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

015 n:o 13 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman Henrik Michelsson Montin 21.12.1737
hu Christina Henriksdr Sovelius 30.4.1728 
(VL 24.4.1764 Raahe)
s Michel Henriksson Montin 6.2.1765 Raahe (SL)
dr Ulrica Henriksdr Montin 11.2.1768 Raahe (SL)
dr Susanna Henriksdr Montin 9.5.1766 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Christina Soveliuksen ed. avio)
*(Henrik Pehrsson Kellin)
dr Brita Caisa Henriksdr Kellin 14.1.1754 Raahe (SL) 
s Pehr Henrik Henriksson Kellin 1.1.1753 Raahe (SL) 
s Johan Gustaf Henriksson Kellin 6.7.1755 Raahe (SL)
dr Anna Christina Henriksdr Kellin 13.5.1757 
dr Maria Elisabeth Henriksdr Kellin 28.8.1759 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Jacob Hansson Swart 1756 (sRKs157)
drg Staphan Staphansson Höypänen 1746 d. 18.7.1774 
drg Hans Hansson Pihlajaniemi Järvelä 
				12.11.1749 Saloinen (SL) (ei sRK)
pig Lisa Eriksdr Bitter 3.1756 (avio sivulle 030)
pig Brita Philipsdr
pig Brita Stina Häggberg 10.1752 (avio OulunsaloRK1782s010)
pig Anna Jonasdr Peldoma 1755 (sRKs147)
drg Påhl Wijsimaa 1755
sjöm Anders Bertilsson Heickala från Carlö 1774 till Carlö 1775
		29.11.1750 (15.12.1747 Hailuoto (SL))

016 n:o 14 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(klock Johan Henriksson Josander 24.5.1702 Siikajoki d. 28.7.1768)
ea Anna Christina Olofsdr Carle'n 21.4.1711 Raahe (SL)
(VL 5.4.1733 Raahe)
dr Margareta Charlotta Johansdr Josander 5.9.1750 Raahe (SL)
dr Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Pehr Larsson Ytterberg 1738 
hu Maria Christina Johansdr Josander 26.7.1738 Raahe (SL)
dr Anna Christina Pehrsdr Ytterberg 1769
s Pehr Pehrsson Ytterberg 9.9.1772 
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inh Johan Jacobsson Piucka 27.3.1738
hu Dorde Andersdr Jusola 30.10.1746
s Anders Johansson Piucka 4.1.1770 Raahe (SL)
s Johan Johansson Piucka 20.9.1772 Raahe (SL)
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(smed Matts Eriksson Nivander 1704 död)
ea Lisa Gustafsdr Öhrn 12.6.1706 Raahe (SL) d. 19.1.1776
dr Lisa Stina Mattsdr Nivander 19.7.1750 Raahe (SL) (ei sRK)
(perhe eRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
färg Johan Östberg 5.1748
hu Martha Tunberg 4.1752
(perhe sRKs117)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

017 n:o 15 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd-och handelsman Abraham Michelsson Montin 20.2.1735
hu Catharina Nylander 18.11.1739 Oulu (SL)
(VL 1766 Oulu)
s Michel Abrahamsson Montin 29.12.1766 Raahe (SL)
s Daniel Abrahamsson Montin 1.1.1769 Raahe (SL)
s Abraham Abrahamsson Montin 12.8.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs118)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Pehr Samuelsson Kopakkala 6.10.1735 Ylivieska (SL) (ei sRK)
pig Brita Sigfridsdr Lassuri 10.9.1751 (ei sRK)
pig Margareta Zachrisdr Levonius Leinonen 26.4.1757 Raahe (SL)
					(sivulla 080)
drg Pehr Pehrsson Jauhiainen Pietilä 27.7.1750 Paavola (SL)
					(SaloinenRK1779s037)
pig Helena Fredriksdr Pekiäinen 28.5.1749 (ei sRK)
Carin Henriksdr Cardinen Karjalainen 14.8.1752 (sRKs118)
Brita Mändylä 1765 (sRKs118)

018 n:o 16 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
råd- och handelsman
Sven Henriksson Kröger 18.6.1734 Raahe (SL)
Lisa Brita Alexandersdr Freitag 19.11.1745 Raahe (SL)
(VL 22.7.1764 Raahe)
s Henrik Svensson Kröger 8.12.1766 Raahe (SL) 
dr Elisabeth Svensdr Kröger 22.9.1770 Raahe (SL) 
s Johan Svensson Kröger 29.10.1772 Raahe (SL) d.28.6.1773
(perhe sRKs015)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod ea Margareta Josander 8.1708 d. 4.8.1775 
br Johan Henriksson Kröger 1736
jungfr Helena Hortelius 1754 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Erik Samuelsson Järvelin Kuckonen 25.9.1748
hu Brita Mattsdr Waicko 24.4.1750
(VL 13.11.1774 Raahe)
(perhe sRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Johansson Hermelin Kaski 4.10.1743 Ylivieska (SL)
hu Lisa Henriksdr Forbus 9.11.1745
(VL 20.5.1771 Saloinen)
(perhe SaloinenRK1779s019)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Margareta Mattsdr Puusti 1751
pig Lisa Andersdr Karinkanda 2.1757 (sRKs134)

019 n:o 17 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(borgmestare Samuel Michelsson Lithovius 1704 d. 5.11.1765)
*( hu Catharina Bulich)
(uusi avio:)
ea Susanna Nilsdr Aimelaeus 24.8.1725 Isokyrö
(vih abt 1759)
s Adolph Samuelsson Lithovius 30.4.1742 Uusikarlepyy (SL)
s Fredrik Samuelsson Lithovius 9.1.1760 Raahe (SL)
dr Maria Sophia Samuelsdr Lithovius 17.2.1763 Raahe (SL)
dr Susanna Elisabeth Samuelsdr Lithovius 3.9.1764 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Christian Abrahamsson Hajahn 6.3.1740
hu Margeta Zimmerman 6.8.1739
(perhe sRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Sigfrid Järnberg 25.3.1705 d 5.10.1777
hu Carin Mattsdr Arwola 2.1727 (sRKs120)
(VL 14.11.1766 Raahe)
Brita Andersdr Niska 8.8.1760 Raahe (SL) (sRKs120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Carin Mattsdr Jokela 11.1735 (avio PattijokiRK1772s164)

020 n:o 18 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Michelsson Jurvelius 14.2.1738 Raahe (SL)
hu Anna Zachrisdr Åberg 19.10.1746 
dr Christina Elisabeth Michelsdr Jurvelius 9.3.1769 Raahe (SL)
dr Anna Brita Michelsdr Jurvelius 25.11.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Christina Pehrsdr Kellin 4.2.1716 (sRKs138)
syst Margareta Michelsdr Jurvelius 17.10.1751 Raahe (SL) (ei sRK)
syst Brita Michelsdr Jurvelius 18.10.1735 Raahe (SL)(ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
gullsmed Jacob Lang 4.1.1737
hu Brita Gabrielsdr Mukalin Mäkelin 7.2.1749 Raahe (SL)
(VL 26.7.1771 Raahe)
dr Johanna Jacobsdr Lang 2.9.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs120) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
st mod Carin Lang Lapitar 21.7.1710 (sRKs120)
lärgåssen Johan Hall 4.1761 (ei sRK)
gull smed gesäll Jacob Pilzin 6.8.1753 (sRKs120)
lärgåssen Anders Johansson Kekonen Renfors 11.12.1762(sRKs120)

021 n:o 19 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Joseph Calamnius)
ea Elisabeth Pehrsdr Kelin 13.2.1714 
dr Brita Helena Josephsdr Calamnius 16.8.1753 Raahe (SL)(RK1758s115)
dr Elisabeth Christina Josephsdr Calamnius 12.6.1756 Raahe (SL)
(perhe sRKs121) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

022 n:o 20 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Joseph Jurvelius)
*(hu Brita Ervast)
s Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)(perhe a)
s Michel Josephsson Jurvelius 22.2.1739 Raahe (SL) 
s Joseph Josephsson Jurvelius 4.6.1743 Raahe (SL)(perhe b)
s Johan Josephsson Jurvelius 13.12.1749 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Daniel Josephsson Jurvelius 23.9.1737 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Pölck 12.6.1736 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
s Johan Danielsson Jurvelius 23.7.1761 Raahe (SL) 
dr Brita Danielsdr Jurvelius 12.1.1764 Raahe (SL)
dr Margeta Danielsdr Jurvelius 24.5.1766 Raahe (SL)
s Joseph Danielsson Jurvelius 2.6.1769 Raahe (SL) 
(perhe sRKs019)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
br Joseph Josephsson Jurvelius 4.6.1743 Raahe (SL)
hu Anna Johansdr Hammarberg 7.6.1747
(VL 25.5.1770 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
länsmans dr
Brita Caisa Gabrielsdr Frimodig 17.2.1752 Raahe (SL) (ei sRK)

023 n:o 21 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sacell Pehr Kaspersson Groen 1.2.1727 Paltamo
hu Brita Jacobsdr Sipelius 1.11.1722 d. 22.12.1771
(uusi avio:)
hu Christina Balthazarsdr Freitag 13.7.1754 Raahe (SL)
(VL 30.8.1772 Raahe)
s Pehr Pehrsson Groen 23.1.1764 Raahe (SL)
dr Catharina Pehrsdr Groen 9.9.1777 Raahe (SL)
s Balthazar Frans Pehrsson Groen 24.1.1776 Raahe (SL)
(perhe sRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
moster Maria Christophersdr Granquist 20.4.1699 d. 29.9.1774
huspig Maria Stålt 16.10.1745 (ei sRK)
drg Fredric Jöransson Eklund 14.11.1753 (ei sRK)
pig Carin Hansdr Järvelä 9.12.1739 d. 18.9.1774
pig Anna Henriksdr Utter 10.1757 (ei sRK)
pig Carin Henriksdr Ervast 1743 (ei sRK)
drg Michel Sigfridsson Wijklund 29.9.1756 (ei sRK)
trumslagaren Carl Anders Dalberg 5.5.1759(ei sRK)

024 n:o 22 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Matts Gråberg 6.2.1720 d.13.3.1756)
ea Anna Frans-Diedrichsdr Freitag 1.5.1718 Medelpad (sRKs121)
Anna Andersdr Gråberg 5.11.1745 Raahe (SL)(sRKs121)
pig Anna Tabell 28.2.1756 (alempana)
pig Beata Johansdr Nivala 1752 (ei sRK)
pig Anna Stephensdr Kupulisoja 11.1749(ei sRK)
pig Maria Johansdr Kaski 24.12.1740 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
inhys sjöman Henrik Henriksson Tabell 16.8.1728 
hu Lisa Nilsdr 1727
dr Carin Henriksdr Tabell 19.9.1751
dr Anna Henriksdr Tabell 28.2.1756
s Hans Henriksson Tabell 8.1.1760 Raahe (SL)
s Henrik Henriksson Tabell 2.1757
s Matts Henriksson Tabell 20.5.1763 Raahe (SL)
dr Lisa Henriksdr Tabell 10.12.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs125)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Lisa Josephsdr Pråcko 24.9.1759 Hailuoto (SL) (sRKs114)

025 n:o 23 Första qvarteret

handelsm Johan Gustafsson Bogman 4.1733 (sRKs160)
sjöcapitan Anders Granlund 23.11.1733 (sRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
härads bokhållaren Lars Henriksson Basilier 26.3.1753
hu Maria Christina Holmgrén 3.1753
(perhe sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Carl Fredrik Henriksson Basilier 2.1762 (sRKs126)

drg Erik Eriksson Randonen 26.12.1745 (ei sRK)
pig Brita Andersdr Huhtala 16.1.1750 (avio sRKs160)

026 n:o 24 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Olofsson Lauren 27.9.1723 Raahe (SL)
hu Eva Maria Hasselberg 13.11.1724
(perhe sRKs123)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kopparslag Petter Berglund 1736 (sRKs144)

027 n:o 25 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Johan Gustafsson Örn 5.12.1732 Raahe (SL)
hu Catharina Mattsdr Hedman 14.2.1737 Raahe (SL)
s Gustaf Johansson Örn 22.11.1756 Raahe (SL)
dr Catharina Maria Johansdr Örn 19.7.1763 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Örn 2.10.1761 Raahe (SL)
s Matts Johansson Örn 1.6.1765 Raahe (SL)
dr Clara Johansdr Örn 1770 (yliviivattu)
s Johan Johansson Örn 1.12.1772 Raahe (SL)
(perhe sRKs124)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Brita Johansdr (Henriksdr) Pudas 9.5.1754 (avio sivulle 039)
pig Brita Johansdr Packanen 7.1750 (avio PattijokiRK1772s126)

028 n:o 26 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anders Olofsson Laureus 13.4.1729 Raahe (SL) 
hu Anna Dionysiusdr Kopf 1725 d. 21.2.1776
(uusi avio:)
hu Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (sivulta 045)
(VL 27.5.1777 Raahe)
dr Sophia Ulrica Andersdr Laureus 19.11.1763 Raahe (SL) 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Anna Kopf'in lapset edellisestä aviosta:)
Fredrik Johansson Hedman 24.4.1757 Raahe (SL) (sRKs102)
Anna Christina Hedman 26.12.1759 Raahe (SL)(sRKs102)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Aunola 6.5.1755
pig Brita Mattsdr Räisänen 17.3.1754
pig Brita Mäntylä 1740

029 n:o 27 Första qvarteret

hb Matts Paselius 8.12.1749
jungfr Elisabeth Lithovia 1742
skomak Isak Liljerot 7.10.1749 (sRKs174)
lärgåssen Jacob Nilsson Stenbäck 24.12.1757

030 n:o 28 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Matts Zachrisson Lacke 22.9.1733 d. 17.12.1771)
ea Maria Nordberg 24.2.1734
vih abt 1763)
s Matts Zachrisson Lacke 12.10.1764 Raahe (SL)
s Zachris Zachrisson Lacke 30.5.1766 Raahe (SL)
s Nicolaus Zachrisson Lacke 25.12.1768 Raahe (SL)
s Michel Zachrisson Lacke 9.12.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Johan
pig Maria Lassuri 22.8.1748
drg Olof Olofsson Tickanen 2.8.1752
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Påhlsson Custeen 19.10.1749 
hu Lisa Eriksdr Bitter 1756 (sivulta 015)
(perhe sRKs126)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

031 n:o 29 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Brenman 6.6.1725
hu Walborg Pehrsdr 1746
(perhe sRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Abraham Johansson Nyberg 10.6.1720 d. abt 1778
hu Christina Andersdr Casander 21.12.1728 (sRKs127)
(vih abt 1749)
dr Brita Caisa Abrahamsdr Nyberg 11.11.1755 Raahe (SL) d. 5.8.1776
dr Anna Stina Abrahamsdr Nyberg 9.10.1757 Raahe (SL) (ei sRK)
s Johan Abrahamsson Nyberg 17.8.1760 (sRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svarvaren Anders Andersson Gyllberg 11.1742 (sRKs130)

032 n:o 30 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Abraham Andersson Norlander Hemmi 13.12.1719 Raahe
hu Christina Gustafsdr Näbb 25.6.1718 d. 6.2.1774
(uusi avio:)
hu Brita Casander 10.4.1736 
(VL 4.8.1774 Raahe) 	
dr Christina Abrahamsdr Norlander 4.12.1776 Raahe (SL)
(perhe sRKs025)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Erik Lilja)
ea Anna Näbb 10.10.1726
Brita Eriksdr Lilja 22.2.1747
Anna Eriksdr Lilja 6.1752
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Pehr Henriksson Liljespetz 19.6.1753
pig Lisa Lassuri 6.5.1749
pig Lisa Simonsdr Gröning 18.1.1760
drg Sigfrid Sigfridsson Langi 1748
pig Maria Jonasdr Carinkanda 24.1.1746
Carin Thomasdr Langila 17.11.1736 (sRKs127)

033 n:o 31 Första qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Lars Jacobsson Tornelius 15.7.1728
hu Catharina Olofsdr Falck 1735 
dr Catharina Christina Larsdr Tornelius 21.12.1761 Raahe (SL) 
s Jacob Larsson Tornelius 8.1.1764 Raahe (SL) 
s Olof Larsson Tornelius 18.1.1767 Raahe (SL) 
s Abraham Larsson Tornelius 9.8.1769 Raahe (SL)
s Isak Larsson Tornelius 24.10.1771 Raahe (SL)
dr Anna Brita Larsdr Tornelius 1.6.1774 Raahe (SL) 
(perhe sRKs128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Carin Jacobsdr Tornelius 1721 till Limingå 1775
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fad Jacob Jacobsson Tornelius 15.2.1693 d. 27.12.1773
hu Christina Mattsdr Frimodig 13.11.1729 (uusi avio sRK128)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddaren Henrik Hogrelius 23.5.1733
hu Anna Beata Andersdr Biörckegren 22.5.1751
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

034 n:o 32 Andra qvarteret

handelsm Johan Josephsson Lang 17.8.1745 Raahe (SL)(sRKs146)
br Alexander Josephsson Lang 9.5.1748 Raahe (SL) (sRKs146)
br Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL) (sRKs146)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Matts Ravander 9.1719 d. 17.3.1758)
ea Christina Olofsdr Ström 16.5.1721 
son borg Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL)
dr Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(perhe sRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Anders Eriksson Marsfeldt 28.6.1752
pig Carin Lindblad 13.8.1751
pig Maria Nilsdr 26.12.1752

035 n:o 33 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kronolänsman Michel Sparman 1728
hu Elisabeth Norberg 15.1.1737 
dr Maria Elisabeth Michelsdr Sparman 27.12.1759 Raahe (SL)
dr Brita Michelsdr Sparman 19.9.1763 Raahe (SL)
s Nicolaus Michelsson Sparman 7.4.1765 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Sparman 19.9.1767 Raahe (SL) 
dr Anna Christina Michelsdr Sparman 20.3.1770 Raahe (SL)
dr Catharina Michelsdr Sparman 22.11.1772 Raahe (SL)
(perhe sRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Jacobsdr Clemola 19.3.1748
pig Maria Mattsdr Copsa 29.6.1750
drg Michel Mattsson Kaipanen 1749
pig Lisa Jacobsdr Clemola 1750
pig Margeta Parhanen 1752

036 n:o 34 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Erik Johansson Duan 7.9.1736
hu Caisa Andersdr Casander 19.8.1734
sväg Brita Andersdr Casander 10.4.1736
garfaren Johan Ruberg 1.4.1734 d. 30.3.1778
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Jacob Casparsson Forbus 29.9.1739 Raahe (SL)
hu Catharina Johansdr Kalling 30.5.1746 Kalajoki (SL)
(VL 26.7.1774 Kalajoki)
(perhe sRKs154) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Marcus Marcusson Imbola Hätin 1.10.1737 Pyhäjoki (SL)
hu Margareta Edvardsdr Lattunen 1739 Siikajoki
(VL 30.11.1763 Raahe)
s Marcus Marcusson Imbola Hätin 24.9.1767 Raahe (SL)
dr Anna Marcusdr Imbola Hätin 6.2.1769 Raahe (SL)
dr Maria Marcusdr Imbola 9.12.1770 Raahe (SL) 
dr Brita Marcusdr Imbola 13.11.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs130) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Johansdr Alajoki 26.11.1754
skomakaren Jonas Deodatus Tö...berg 12.10.1755 
			ifr Calaj 1777 till GCarleby 1777

037 n:o 35 Andra qvarteret

borg Michel Michelsson Gåsfors 17.9.1697 (sRKs130)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Johan Olofsson Paldan 18.11.1736
hu Lisa Eriksdr Tulin 22.5.1735 d. 8.12.1784
dr Brita Johansdr Paldan 10.3.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs130)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Walborg Johansdr Mändylä 1746

038 n:o 36 Andra qvarteret

Johan Isaksson Kindman 16.12.1741 Raahe (SL) (sRKs140)
st far Johan Simonsson Järnfors 30.11.1695 
mod Walborg Eriksson Mämmi 17.12.1703 
gl pig Anna Samuelsdr 4.7.1728 Pyhäjoki (SL)

039 n:o 37 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Anders Mattsson Hedman 23.3.1734 Raahe (SL)
hu Maria Charlotta Tammelin 10.8.1751 Turku 
(VL 28.5.1776 Turku)
dr Brita Andersdr Hedman 22.5.1765 Raahe (SL) 
s Anders Andersson Hedman 13.5.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Brita Mårtensdr Maunula 3.10.1707 Raahe (SL) (sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
br Henrik Mattsson Hedman 7.4.1748 Raahe (SL)
hu Brita Henriksdr Pudas 9.5.1754 (sivulta 027)
(VL 25.6.1775 Raahe)
(perhe sRKs132)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sväg Brita H... ...derström 6.1756
... Anna Lisa Nyman 1750
drg Nils Nilsson 5.11.1746
pig Carin Hapama 11.1737 (sRKs132)

040 n:o 38 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrivaren Nils Mattsson Walling 26.1.1703 (sRKs153)
hu Margareta Larsdr Malmberg 17.6.1718 d. 5.6.1774 
dr Christina Catharina Nilsdr Walling 25.2.1749 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg Petter Bosell 4.1744 
hu Christina Catharina Nilsdr Walling 25.2.1749 Raahe (SL)
s Carl Pehrsson Bosell 22.9.1770 Raahe (SL)
s Nils Petter Pehrsson Bosell 11.2.1772 Raahe (SL) d. 12.6.1775 
(perhe sRKs074)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Anna Jonasdr Pyy 26.11.1749 Oulainen (SL)

041 n:o 39 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Olof Olofsson Tickanen 1737 d. 8.12.1771 )
hu Carin Eliasdr 1.1735
(VL 3.1763 Raahe)
(Carin'in uusi avio:)
Johan Mattsson Ruonala 13.10.1746 Hailuoto (SL)
(VL 14.7.1778 Raahe)
dr Carin Olofsdr Tickanen 4.5.1763 Raahe (SL) d. 20.8.1774
s Olof Olofsson Tickanen 28.1.1768 Raahe (SL)
dr Margareta Olofsdr Tickanen 4.6.1770 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(besökare Ingerman)
ea Brita Samuelsdr 25.10.1699 (sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

042 n:o 40 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL)
hu Margareta Westman 30.1.1756 
(perhe sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bokbind Pehr Pehrsson Jagare 21.9.1748
hu Anna Jöransdr Björnman 1745
(VL 25.12.1774 Raahe)
(perhe sRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Maria Mattsdr ...
pig Anna Andersdr Radelin Raatikainen 2.10.1744 Raahe (SL)(sRKs182)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Arwolander 30.11.1726
hu Anna Johansdr 19.3.1746
dr Anna Andersdr Arwolander 1.5.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs133)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
repslag Olof Westermark 1745 
hu Helena Åkerblom 3.2.1738
dr Hedvig Catharina Olofsdr Westermark 11.9.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs178)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Gustafsdr Pehkonen 17.11.1758 (sRKs122)

043 n:o 41 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Caspar Jacobsson Forbus 28.4.1713 d. 26.2.1777
hu Maria Olofsdr Friman 3.4.1720 
s Jacob Casparsson Forbus 29.9.1739 Raahe (SL) (sRKs154)
s Johan Casparsson Forbus 13.6.1750 Raahe (SL)
dr Anna Casparsdr Forbus 27.7.1745 Raahe (SL)
dr Maria Casparsdr Forbus 24.12.1746 Raahe (SL)
dr Caisa Ulrica Casparsdr Forbus 10.3.1761 Raahe (SL)
(perhe sRKs131)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv far Olof Sylvestersson Friman 22.7.1691 d. 26.4.1774

044 n:o 42 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(handelsm Johan Andersson Ström 1729 d. 9.5.1772)
ea Margareta Jacobsdr Heickell 8.1736 (ei sRK)
s Samuel Johansson Ström 1.8.1770 Raahe (SL)(RK1792s120)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(pedagog Johan Juntell 6.1721 d. 6.11.1767)
ea Brita Andersdr Ström 14.9.1717 Raahe (SL)(eRKs055, sRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Caisa Grundström 1750 (avio sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Jacobsson Laurinperttu 29.9.1737 Siikajoki (SL) 
hu Carin Thomasdr 11.1736 
(perhe sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Carlsson Kranck 14.10.1733 Raahe (SL)
hu Catharina Danielsdr Tuderus 4.2.1738 Oulu (SL)
dr Anna Greta Johansdr Kranck 23.9.1760 Raahe (SL)
s Daniel Johansson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL)
dr Carin Johansdr Kranck 2.6.1767 Raahe (SL) 
dr Susanna Johansdr Kranck 5.4.1773 Raahe (SL)
s Johan Johansson Kranck 25.8.1774 Raahe (SL) 
(perhe sRKs134)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Anna Andersdr Alf 27.11.1708 Raahe (SL) (ei sRK)
Henrik Sigfridsson Laurila 14.12.1753 (sRKs113)

045 n:o 43 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Pölck)
*(hu Margareta)
s Johan Johansson Pölck 11.10.1746 Raahe (SL) d. 1.1.1775
dr Margareta Johansdr Pölck 10.10.1737 Raahe (SL) (avio sivulle 010)
s Matts Johansson Pölck 20.1.1740 Raahe (SL) (perhe a)
s Joseph Johansson Pölck 23.6.1748 Raahe (SL)
dr Christina Johansdr Pölck 12.10.1742 
Anna Johansdr Pölck 18.10.1752 Raahe (SL) (avio sivulle 028)
(perhe sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Matts Johansson Pölck 20.1.1740 Raahe (SL)
*(hu Elsa Stina Svensdr Olsbo 22.5.1739 Raahe (SL) d. 5.7.1771)
(VL 7.10.1764 Raahe)
(uusi avio:)
hu Helena Nilsdr Lanila 5.5.1753 Limingo
(VL 22.1.1775 Hailuoto)
s Matts Mattsson Pölck 7.7.1766 Raahe (SL) 
s Sven Mattsson Pölck 11.3.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Chirstin Carlsdr Martinmäki Feijersten 23.7.1757 Pyhäjoki (SL)
						(ei sRK)

046 n:o 44 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borgaren Pehr Pehrsson Junnelius 24.1.1740 Raahe (SL)
hu Catharina Mattsdr Svahn 29.1.1729 d. 19.12.1771
(uusi avio:)
hu Elisabeth Michelsdr Jurvelius 22.10.1733 Raahe (SL) (eRKs017)
(VL 7.12.1772 Raahe)
s Carl Johan Pehrsson Junnelius 21.12.1760 
s Petter Henrik Pehrsson Junnelius 23.9.1762 Raahe (SL)
s Matts Pehrsson Junell Junnelius 22.1.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs135)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
syst Carin Pehrsdr Junnelius 22.2.1743 Raahe (SL) (ei sRK)
pig Chirstin Andersdr Rehu Ollikainen 22.9.1746 Siikajoki (SL)
pig Susanna Henriksdr Haapala 28.9.1753 Vihanti (SL)
pig Brita Nilsdr Cutilainen 1749
drg Anders Andersson Hyvönen 1750
pig Maria Mårtensdr Waldanen 29.3.1756 Paavola (SL)

047 n:o 45 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Samuel Samuelsson Krokholm 27.12.1722
hu Anna Mattsdr Hedman 1.12.1725 
dr Lisa Samuelsdr Krokholm 24.2.1763 Raahe (SL) 
s Matts Samuelsson Krokholm 5.10.1757 Raahe (SL)
s Samuel Samuelsson Krokholm 4.9.1760 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(Annan tytär ed. aviosta:)
Maria Jacobsdr Nordberg 1.10.1751 Raahe (SL) (ei sRK)
	(vih abt 1775 mies: klock Adam Parlin Kärsämäki)

048 n:o 46 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Erik Michelsson Tulin 1.1709 d. 22.2.1765)
ea Margareta Henriksdr Sipelia 17.11.1703 d 24.11.1773
s Henrik Eriksson Tulin 7.9.1731 Raahe (SL) (perhe a)
s Gabriel Eriksson Tulin 1.3.1733 Raahe (SL)(perhe b)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Henrik Eriksson Tulin 7.9.1731 Raahe (SL)
hu Beata Pehrsdr Boström 1738 
dr Margareta Henriksdr Tulin 2.6.1764 Raahe (SL)
s Johan Henriksson Tulin 21.8.1768 Raahe (SL)
dr Elisabeth Henriksdr Tulin 1.1.1771 Raahe (SL) (avio sRKs114)
(perhe sRKs159)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
Gabriel Eriksson Tulin 1.3.1733 Raahe (SL) (sRKs136)
hu Anna Eriksdr Tormenia Törmälä 1.10.1731 Siikajoki (SL) 
						d. 2.4.1777
(VL 31.1.1758 Siikajoki)
(perhe eRKs051)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Johansson Wijklund 28.9.1742
hu Elisabeth Brunberg 3.1742
s Erik Olofsson Wijklund 9.1766
dr Elisabeth Helena Olofsdr Wijklund 2.2.1775
(perhe sRKs136)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Larsdr 1750

049 n:o 47 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Zachris Grubström 1732 d. 20.4.1764 	)
*(hu Maria Nyström 1735 d. 15.11.1771)
(Marian uusi avio:)
tullvisitör Christian Henriksson Colin 2.1730 d. 21.3.1775
(VL 10.1.1767 Raahe)
dr Brita Stina Zachrisdr Grubström 29.10.1759 
				(sRK PyhäjokiRK1775s059)
dr Caisa Greta Zachrisdr Grubström 1.1.1761 (sRKs117)
dr Magdalena Zachrisdr Grubström 17.7.1763 Raahe (SL)(sRKs119)	
s Olof Christersson Colin 20.3.1770 Raahe (SL)(sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Jacob Johansson Laurinperttu 29.9.1737 Siikajoki (SL) 
hu Carin Thomasdr 11.1736 
(perhe sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullskrifvare Gabriel Petter Berg 1742
hu Barbara Söderberg 1748
(perhe sRKs137)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
besökaren Lars Nyberg 1744
hu Eva Sjöberg 1747
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

050 n:o 48 Andra qvarteret

Pehr Mattsson Houren 2.2.1707 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Michelsson Jurvelius 14.2.1738 Raahe (SL)
hu Anna Zachrisdr Åberg 19.10.1746 
dr Christina Elisabeth Michelsdr Jurvelius 9.3.1769 Raahe (SL)
dr Anna Brita Michelsdr Jurvelius 25.11.1771 Raahe (SL)
s Zachris Michelsson Jurvelius 6.9.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod Christina Pehrsdr Kellin 4.2.1716 (sRKs138)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Pehrsson Brenman 6.6.1725
hu Walborg Pehrsdr 1746
(perhe sRKs127)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Beata Johansdr Taskila 12.1750
besökaren Anders Andersson Radelin 18.11.1748 Raahe (SL) (sRKs182)
mor ea Lisa Pehrsdr Ratikainen 13.12.1706 (sRKs182)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Pehrsson Högfors Wijkman 3.1742
hu Carin Henriksdr Kiviniitty Högfors 20.11.1740 Siikajoki (SL)
(VL 30.11.1764 Saloinen)
dr Brita Eriksdr Högfors 5.1767
s Henrik Eriksson Wijkman 27.3.1770 Raahe (SL)
s Matts Eriksson Högfors 8.1.1773 Raahe (SL) d. 30.5.1774
(perhe sRKs166)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

051 n:o 49 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Simon Mattsson Hedman 8.9.1740 Raahe (SL) 
*(hu Maria Uhlman 1734 d. 2.12.1771)
s Matts Simonsson Hedman 17.10.1762 Raahe (SL)
dr Brita Lena Simonsdr Hedman 30.5.1764 Raahe (SL) 
dr Maria Simonsdr Hedman 4.6.1768 Raahe (SL) 
dr Christina Simonsdr Hedman Raahe 11.8.1769 Raahe (SL) d. 12.8.1774
(perhe sRKs049)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sv mor ea Helena Andersdr Nordman 31.12.1700 d. 8.12.1773
drg Henrik Andersson Rask 21.2.1751
pig Brita Mändylä 11.1753

052 n:o 50 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Olofsson Friman 27.12.1728 Raahe (SL)
hu Maria Henriksdr 12.2.1723 d. 13.2.1773 
(uusi avio:)
hu Catharina Johansdr Cajanus 24.3.1752 Uleåborg
(VL 9.8.1773 Oulu)
s Olof Johansson Friman 5.12.1752 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st s Matts Christersson Pasanen Paselius 8.12.1749 Raahe (SL)
syst dr Carin Henriksdr Michelä 13.1.1763 Raahe (SL)
hu syst Brita Johansdr Cajanus 1763
pig Maria Pehrsdr Nissi 1752
drg Henrik Andersson Mackonen 1750
pig Margareta Gustafsdr Coskela 24.4.1753
pig Margareta Mattsdr Koskela 7.5.1748
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Sigfridsson Korpela Wikudd 7.12.1745 Pyhäjoki (SL)
Maria Henriksdr Kuula 4.1745
(VL 11.11.1770 Raahe)	
s Johan Johansson Wikudd Korpela 26.1.1771
dr Lisa Johansdr Wikudd 8.6.1775 Pyhäjoki (SL) 
(perhe sRK PyhäjokiRK1775s161)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Pulckinen 1.1750
pig Anna Niskanen 7.1749
pig Rusinna Strålberg 18.5.1747 (sRKs151)
pig Caisa Thomasdr Laitin 3.1748
drg Michel Pehrsson Järvelä 1756 (sRKs179)
drg Henrik Eriksson Cajander 1755 (sRKs139)
drg Samuel Mattsson Orava 27.4.1758 Hailuoto (SL) (sRKs139)

053 n:o 51 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
regements fältskaren Fredrik Ståhlberg 15.8.1732
fru Catharina Elisabeth Nyberg 21.12.1741
(perhe sRKs145)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Anders Gustafsson Ingertilä 13.4.1738
Anna Påhlsdr Ulmanen 28.5.1727
(VL 21.11.1765 Raahe)
(perhe eRK PattijokiRK1765s099)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mor Chirstin Johansdr 19.8.1697
pig Anna Cauppinen 30.7.1752
pig Brita Tåkola

054 n:o 52 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Johan Jacobsson Girsholm 26.1.1719
hu Anna Henriksdr 14.5.1724
(perhe eRKs051, sRKs140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Simon Schragge 2.9.1724
hu Anna Nordberg 1731 d.11.4.1766
(uusi avio:)
hu Susanna Sundelin 3.8.1734
(vih abt 1767)
s Johan Petter Simonsson Schragge 27.6.1765 Raahe (SL)
s Carl Simonsson Schragge 27.7.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skräddar gesällen Anders Carlund 1749
hu Anna Margareta Sundelin 22.8.1750
(VL 21.7.1776 Raahe)
(perhe ei sRK) till GCarleby 1777
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Pehr Hedberg 19.4.1696 d. 20.1.1777

055 n:o 53 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kyrkoväckt Johan Ilmolander 22.5.1724 
hu Anna Andersdr 3.10.1724
s Thomas Johansson Ilmolander 16.10.1752 
dr Maria Johansdr Ilmolander 8.11.1755
s Gustaf Johansson Ilmolander 13.9.1757
dr Margareta Johansdr Ilmolander 7.1.1761 
s Simon Johansson Ilmolander 17.5.1768 Raahe (SL)
dr Juliana Johansdr Ilmolander 9.1.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

056 n:o 54 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Jöransson Wijk 18.6.1708 d. 16.5.1772)
hu Lisa Michelsdr 17.3.1703 d. 1.8.1777
dr Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl
Anders Andersson Hatunen Ticka 30.12.1736 Haapavesi (SL)
hu Christina Johansdr Wijk 8.4.1740 Raahe (SL)
(vih abt 1760)
dr Anna Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
dr Lisa Andersdr Hatunen Ticka 4.3.1761 Raahe (SL)
s Ananias Andersson Hatunen 11.2.1763 Raahe (SL)
dr Maria Andersdr Hatunen 19.3.1765 Raahe (SL)
s Anders Andersson Hatunen Wijk 21.6.1766 Raahe (SL)
dr Christina Andersdr Hatunen 7.12.1768 Raahe (SL)
s Alexander Andersson Hatunen 22.7.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs141)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

057 n:o 54 Andra qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Michel Johansson Wijk 5.5.1737
hu Maria Johansdr 20.7.1730
s Johan Michelsson Wijk 2.12.1758 Raahe (SL)
dr Maria Michelsdr Wijk 1.12.1766 Raahe (SL)
s Isak Michelsson Wijk 23.1.1761 Raahe (SL)
s Michel Michelsson Wijk 25.12.1762 Raahe (SL)
(perhe sRKs142)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

058 n:o 55 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsman Johan Olofsson Laureus 8.1.1726 Raahe (SL)
hu Maria Olofsdr Westman 8.2.1736 Uleåborg
dr Maria Sophia Johansdr Laureus 23.11.1761 Raahe (SL)
dr Christina Johansdr Laureus 26.11.1768 Raahe (SL)
s Johan Johansson Laureus 26.12.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs143)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
fad Olof Johansson Laureus 2.1.1699 d. 16.8.1776
mod Sophia Andersdr Alf 9.10.1700 (sRKs143)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

br Aron Olofsson Laureus 24.1.1744 Raahe (SL) (sRKs133)
... dr Maria Magdalena Nylander 1767
jungfr Brita Öhrn 2.4.1753
sjöcapitan Anders Granlund 24.11.1733 (sRKs122)
styrman Pehr Hwenström 11.10.1744 (sRKs183)
drg Erik Thomasson Utter 18.2.1740
pig Lisa Eliasdr Joensuu Niska 3.8.1735 (avio sivulle 068)
pig Carin Pehrsdr Kula 9.1755
pig Lisa Pehkonen 11.1758

059 n:o 56 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pedagog och commnister Petter Olofsson Carlen 5.12.1722 Raahe 
hu Greta Bergström 10.2.1730 (ea)
(VL23.4.1769 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st dr Brita Thomasdr Wahlman 15.1.1762 Raahe (SL)
st dr Maria Stina Thomasdr Wahlman 16.1.1750 Raahe (SL)

vice pedagog Abraham Mårtensson Laurin 21.8.1753 Kälviä
drg Olof Pehrsson Hermelin 1.5.1751 (sRKs158)
pig Brita Bryngelsdr Swart 14.8.1737 Siikajoki (SL)
drg Jacob Johansson Kanniainen 6.11.1760
drg Isak Johansson 1752 (ei sRK)
pig Anna Olofsdr Aho 9.1743 (ei sRK)
pig Walborg Johansdr Tokola 4.5.1747 (ei sRK)

060 n:o 57 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Henrik Bertilsson Antilius 1732 d. 23.3.1772)
hu Elsa Catharina Arvolander 22.9.1740
(Elsan uusi avio:)
kopparslag Petter Berglund 1736
(VL 30.11.1775 Raahe)
dr Anna Magdalena Henriksdr Antillius 5.11.1768
dr Maria Pehrsdr Berglund 22.12.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Eskil Rijsell Räsel )
ea Brita Henriksdr Holm 1.11.1704 d. 26.6.1775
Henrik Eskilsson Rijsell Räsel 19.1.1742 Raahe (SL)(sRKs144)
Anders Eskilsson Rijsell Räsel 14.7.1744 Raahe (SL))(sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
qvp Anna Andersdr Rehula 5.2.1739 Siiikajoki (SL)
 oä s Johan Johansdr Ruse 4.2.1767 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Michel Carlsson Jänte
hu Chirstin Andersdr Rehula 9.1746
(VL 22.4.1774 Raahe) 
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

061 n:o 58 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomakar Michel Mattsson Liljefors 9.1731 d. 8.8.1775 
hu Brita Johansdr Stubbe 15.6.1730
(VL 18.5.1769 Raahe)
(Brita'n uusi avio:)
skomakar Johan Silfverlöf 11.11.1748 
(VL 21.11.1776 Raahe)
(perhe sRKs145)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sväg Margeta Johansdr Stubbe 4.7.1732
...Sigfrid Andersson Carlander 2.1751
drg Fredrik Hansson Ahlholm 3.1.1761 Raahe (SL) (sRKs145)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tull visitör Lars Larsson Liljedahl 1744
pig Carin Johansdr Norring 1761
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
brandvakt Anders Gabrielsson Hansk 9.10.1721
hu Anna Eskilsdr 29.1.1727
s Gabriel Andersson Hansk 27.3.1757
s Jacob Andersson Hansk 21.7.1766 
(perhe sRKs145)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

062 n:o 59 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Planet 12.1746 d. 9.1.1780
hu Lisa Johansdr Wähä 28.8.1742
(VL 28.11.1771 Raahe)
s Henrik Johansson Planet Wähä 18.7.1772 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
svåg Joseph Henriksson Ucko Junnila 15.8.1737
hu Brita Johansdr Wähä 4.3.1739
(VL 12.2.1765 Raahe)
st s Johan Olofsson Ahlquist 24.10.1763 Raahe (SL) 	
s Henrik Josephsson Ucko Junnila 21.1.1766 Raahe (SL) 
s Joseph Josephsson Ucko 8.12.1772 Raahe (SL)
s Michel Josephsson Ucko 27.9.1775 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Susanna Mattsdr Koskela 19.3.1753 Pyhäjoki (SL) 	

063 n:o 60 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*( handelsman Matts Ravander 9.1719 d. 17.3.1758)
ea Christina Olofsdr Ström 16.5.1721
son Thomas Mattsson Ravander 21.1.1748 Raahe (SL)
dr Catharina Mattsdr Ravander 11.10.1750 Raahe (SL)
(perhe sRKs129)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Pehr Hasselberg 1727 d. 28.1.1770)
hu Elisabeth Lang 21.12.1736 
(Liisan uusi avio:)
handelsm Ephraim Nilsson Rijslander 17.11.1746
(VL 20.4.1772 Raahe)
dr Greta Lisa Pehrsdr Hasselberg 9.7.1761 Raahe (SL)
dr Magdalena Ephraimsdr Rijslander 15.1.1773 Raahe (SL)
s Ephraim Ephraimsson Rijslander 1.9.1774 Raahe (SL) d. 24.8.1775
dr Maria Ephraimsdr Rijslander 5.10.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs056)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Olof Olofsson Schytte 20.5.1706 d. 26.2.1777
hu Lisa Andersdr Älv 3.2.1696 d. 6.8.1777 
dr ea Lisa Olofsdr Schytte 8.3.1732 Raahe (SL) d. 8.12.1776 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Helena Andersdr 1754 (sRKs146)
pig Anna Nilsdr Hannila 1756 (sRKs146)
pig Carin Henriksdr Ingertilä 21.7.1757 Siikajoki (SL) (sRKs122)

064 n:o 61 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
handelsm Ephraim Nilsson Rijslander 17.11.1746
hu Elisabeth Lang 21.12.1736 
(VL 20.4.1772 Raahe)
dr Greta Lisa Pehrsdr Hasselberg 9.7.1761 Raahe (SL)
(perhe sivulla 063)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nils Rijslander 1743
mod Elisabeth Schog 1708

pig Helena Andersdr 1754
handelsm Johan Josephsson Lang 27.2.1745
br Alexander Josephsson Lang 17.5.1748
br Joseph Josephsson Lang 16.2.1750 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
gullsmed Jacob Pet. Lang 4.1.1737
hu Brita Gabrielsdr Mukalin Mäkelin 7.2.1749 Raahe (SL) 
(VL 26.7.1771 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
br Joseph Lang 16.3.1750
qvp Margeta Malitar
pig Brita Andersdr Heiskanen 11.1.1751
drg Joseph Johansson Tausta 12.1.1752 Hailuoto (SL) (sRKs135)

065 n:o 62 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(capell Georg Jöransson Ståhlberg 17.5.1701 Rauma d. 25.7.1749)
hu Susanna Christina Nyblaeus 1.1708 d. 18.1.1775
s Magnus Jöransson Ståhlberg 27.1.1744 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Nilsson Nordberg 11.1731
hu Margareta Michelsdr K...kinen 26.11.1764
s Nils Henriksson Nordberg 8.3.1764 Raahe (SL)
s Olof Henriksson Nordberg 21.4.1770 Raahe (SL) d. 13.5.1773
dr Maria Henriksdr Nordberg 6.6.1767 Raahe (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nils Rijslander 1743 (sivulla 064)
jungfr Christina Wenman 16.8.1755 (sRKs147)
jungfr Helena Söder... 2.1758
mod Elisabeth Schog 1708(sivulla 064)
sjöm Henrik Åberg 1750
Helena Andersdr Tallqvist 1.9.1754 (sRKs146)

066 n:o 63 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Isak Henrik Berg 9.11.1743 
hu Brita Catharina Olofsdr Nordberg 3.3.1749 Raahe (SL)
(VL 14.7.1768 Raahe)	
dr Catharina Margeta Isaksdr Berg 1.6.1771 Raahe (SL)
dr Anna Chrstina Isaksdr Berg 4.9.1773 Raahe (SL) 
dr Elsa Brita Isaksdr Berg 16.6.1775 Raahe (SL)
dr Susanna Charlotta Isaksdr Berg 22.12.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs147)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Maria Påhlsdr Lindström 3.5.1750
pig Walborg Larsdr 1751
drg Johan Johansson Karinkanda 23.11.1757
drg Johan Johansson Sarela 1744
drg Pehr Pehrsson Tabell
drg Lars Larsson Pyhäniemi Viinikainen 27.4.1751 Pyhäjoki (SL)
sjöm Nils Henriksson Knutila Pasanen 6.11.1749

067 n:o 64 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Olof Nordberg)
ea Catharina Andersdr Alf 24.8.1724
s Olof Olofsson Nordberg 17.5.1754 Raahe (SL)
s Carl Olofsson Nordberg 25.7.1763 Raahe (SL)
s Erik Olofsson Nordberg 16.3.1768 Raahe (SL)
(perhe sRKs148)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Carin Carlsdr Ala 6.1733
dr Johan Sarela 1744
drg Johan Järvelä 22.6.1751
drg Johan Andersson Häivälä 14.3.1749
pig Margeta Mattsdr Smedholm Rautio 21.6.1755 Saloinen (SL)(eRKs125)
pig Lisa Michelsdr Sandberg 16.9.1754
drg Lars Hansson Huhta 6.4.1738

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Arvid Påhlsson Lindumäki 28.8.1749 Pyhäjärvi (SL) 
hu Lisa Johansdr Polus 1.6.1748 Pyhäjoki (SL)
(VL 25.10.1772 Raahe)
(perhe sRK PyhäjokiRK1775s079)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

068 n:o 65 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Eliasson Magander 5.6.1717 
hu Elisabeth Olofsdr Hattman 9.5.1726
s Johan Johansson Magander 18.11.1753 Raahe (SL)
dr Margareta Johansdr Magander 17.10.1751 Raahe (SL)(perhe a)
dr Anna Johansdr Magander 6.12.1755 Raahe (SL)
(perhe sRKs149)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
måg Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Johansdr Magander 17.10.1751 Raahe (SL)
(VL 14.7.1774 Raahe)
(perhe sivulle 069)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Henrik Sigfridsson Laurila 4.12.1753
drg Matts Mattsson 5.2.1755
pig Brita Jeremiasdr 1698
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Pehr Pehrsson Mattlin Järvelä 1746
hu Lisa Eliasdr Joensuu Niska 3.8.1735 (sivulta 058)
(VL 21.11.1773 Raahe)
(perhe sRKs179)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Gustaf Andersson Jusola 3.4.1752
pig Brita Wijkudd 26.2.1748
pig Lisa Leppäluoto 18.3.1750
pig Anna Andersdr Mändylä 2.7.1757
drg Johan Henriksson Niemelä 16.8.1754
pig Carin Lassuri 20.5.1757

069 n:o 66 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Carlsson Kranck 14.10.1733 Raahe (SL)
hu Catharina Danielsdr Tuderus 4.2.1738 Oulu (SL)
dr Anna Greta Johansdr Kranck 23.9.1760 Raahe (SL)
s Daniel Johansson Kranck 30.11.1763 Raahe (SL)
dr Carin Johansdr Kranck 2.6.1767 Raahe (SL) 
(perhe sRKs134)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod ea Anna Andersdr Maunula 26.11.1708
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Abraham Stenius 10.11.1744
hu Margareta Johansdr Magander 17.10.1751 Raahe (SL)
(VL 14.7.1774 Raahe)
dr Anna Elisabeth Abrahamsdr Stenius 15.10.1776 Raahe (SL)
(perhe sivulta 068, sRKs150)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Staphan Mattsson Tilsarinen 24.12.1761
drg Matts Michelsson Knutinen 1753
pig Anna Hapamaa 3.6.1756
drg Isak Olofsdr Cando 1739
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
inh Olof Nilsson Bengtilä 1.1.1746 d. 6.1.1777
hu Brita Mattsdr Tuhkanen Rasi 2.1743
(VL 27.12.1770 Raahe)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Nils Olofsson Kettunen 9.1752

070 n:o 67 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Matts Johansson Sovelius 13.12.1736 
hu Brita Catharina Possenius 16.12.1742 Uleåborg
dr Christina Mattsdr Sovelius 12.6.1764 Raahe (SL)
dr Elisabeth Mattsdr Sovelius 9.10.1768 Raahe (SL)
s Johan Mattsson Sovelius 14.10.1770 Raahe (SL)
s Henrik Mattsson Sovelius 15.12.1772 Raahe (SL) 
s Anders Mattsson Sovelius 9.9.1774 Raahe (SL)
dr Brita Maria Mattsdr Sovelius 8.10.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs151)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
mod ea Christina Walling 29.5.1700 (sRKs151)

br s Carl Nilsson 15.8.1762 (sRKs151)
Zachris Larsson Ideen 10.3.1756 Raahe (SL)
Sigfrid Mattsson Saarman Lassuri 29.9.1745 Raahe (SL)
Pehr Mattsson Piippola 3.2.1745
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743
hu Anna Mattsdr Kauppila 30.7.1752 Raahe (SL) 
(VL 26.12.1775 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Stephen Henriksson Rucki 1754
Lisa Påhlsdr Myllyaho 11.12.1750
Margeta Pehrsdr Carela 6.6.1745
Brita Johansdr Lilja 1746
Lisa Mattsdr Jussila 24.7.1751 Oulainen(SL)(OulainenRK1771s029)
Staphan Johansson Pardanen 26.12.1750
pig Helena Sigfridsdr ... 4.1752
Pehr Liljespets 19.6.1753
drg Matts Simonsson 28.3.1749
pig Helena Styf
drg Carl Mårtensson Laurila 18.4.1753 Hailuoto (SL)
pig Maria Orthan 1752 (sRKs158)
pig Maria Larsdr 9.1761 (ei sRK)
drg Johan Hansson Modig 3.7.1746 (sRKs164)
pig Maria Sarela

071 n:o 67 Tredje qvarteret

Susanna Andersdr Wähä 2.5.1758 (sRKs130)

072 n:o 68 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Carl Jacobsson Monckanen 16.2.1731 Raahe (SL) 
hu Maria Mattsdr Ylianttila 3.3.1730 
(VL 22.11.1768 Saloinen)
(perhe sRKs152)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
mod ea Lisa Mattsdr Leppäluoto 14.12.1706 d. 16.2.1778
syst Lisa Jacobsdr Monckanen 13.6.1747 Raahe (SL) (ei sRK)
sr Catharina Jacobsdr Monckanen 1744 (17.10.1733 Raahe (SL))

073 n:o 69 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Olof Olofsson Palden 7.7.1795 
hu Beata Samuelsdr 1726 
dr Brita Olofsdr Palden 29.3.1741 Raahe (SL) (avio sivulle 005)
dr Maria Olofsdr Palden 25.1.1764 Raahe (SL)
dr Anna Olofsdr Palden 1.3.1766 Raahe (SL)
s Olof Olofsson Palden 25.8.1767 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

074 n:o 70 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Florenz Jöransson Hourenius 15.2.1694 d. 15.11.1774
*(hu Anna Henriksdr Forbus 1681 d. 22.9.1763)
dr Margareta Florenzdr Hourenius 8.10.1727 Raahe (SL)(perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
*(måg Henrik Uhlman 1723 d. 4.1.1763)
hu Margareta Florenzdr Hourenius 8.10.1727 Raahe (SL)
(vih abt 1753)
s Johan Henriksson Uhlman 12.6.1754 Raahe (SL) 
s Anders Henriksson Uhlman 2.2.1761 
(perhe sRKs153)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

075 n:o 71 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsman Henrik Idgren 12.1778
hu Eva Nilsdr Walling 26.11.1746 Raahe (SL) 
dr Margareta Henriksdr Idgren 27.9.1765 Raahe (SL)
dr Christina Henriksdr Idgren 2.12.1767 Raahe (SL)
dr Eva Henriksdr Idgren 24.11.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs153)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Carin Henriksdr Kärki 11.12.1756 Siikajoki (SL)
pig Anna Mattsdr Isoperet 14.5.1750 Raahe (SL)

076 n:o 72 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
rådman och postmest Henrik Olofsson Carlen 22.3.1713 d. 14.6.1778
*(hu Anna Christina Isaksdr Storman 1724 d. 14.5.1768)
(vih abt 1757)
(uusi avio:)
hu Maria Christina Mårtensdr Peitzius 22.7.1748 Kokkola (ei sRK)
(vih abt 1771)
s Olof Henriksson Carlen 30.5.1761 Raahe (SL) (sRKs144)
s Henrik Petter Henriksson Carlen 31.12.1763 Raahe (SL)(sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Carin Andersdr Ingertilä 1757
pig Lisa Henriksdr Lagerberg 18.9.17x9

077 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Tullnär Iohan Bromme 19.2.1739

hu Hedvig Eleonora Eurenius 4.2.1741

(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullnär Lars Henelius 1734 (ei sRK)
hu Margareta Kindman 1733
s Isak Larsson Henelius 21.2.1767
dr Margareta (Maria Christina) 
		Larsdr Henelius 19.5.1771 Kokkola (SL)
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Marta Wijkman 1.1744 (avio sivulle 097)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tullvisitör Henrik Öhrn 1745 d. 6.1.1782
hu Elsa Karppinen 1747 
s Joseph Henriksson Öhrn 13.4.1775 
(perhe sRKs154)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
...föraren Abraham Tveberg 24.8.1750
besökaren Olof Brunström 12.1753
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
besökaren Olof Johansson Wijklund 28.9.1742
hu Elisabeth Brunberg 3.1742
s Erik Olofsson Wijklund 9.1766
dr Elisabeth Helena Olofsdr Wijklund 2.2.1775
(perhe sRKs136)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
flickan Carin Marcusdr 1762

078 n:o 73 Tredje qvarteret

borgmästaren Carl Gustafsson Mentzer 14.4.1737 (sRKs122)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(sjöm Påhl Påhlsson Berggren död)
hu Lisa Olofsdr 2.1738 
(vih abt 1760)
(Liisan uusi avio:)
skomak Isak Liljerot 7.10.1749 
(VL 17.12.1776 Raahe)
s Påhl Påhlsson Berggren 12.11.1759 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Anna Påhlsdr Berggren 16.12.1761 Raahe (SL)
dr Brita Caisa Påhlsdr Berggren 13.6.1765 Raahe (SL)
s Carl Påhlsson Berggren 18.9.1768 Raahe (SL) 
dr Christina Lisa Påhlsdr Berggren 9.6.1771 Raahe (SL)
(perhe sRKs174)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

079 n:o 74 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
råd- och handelsman Carl Michel Carlsson Hårdh 9.7.1736 Göteborg
hu Christina Johansdr Magander 19.2.1747 Raahe (SL)
(VL 6.3.1766 Raahe)
s Carl Georg Carlsson Hård 22.3.1761 Raahe (SL) d. 4.11.1774
s Johan Erik Carlsson Hård 26.1.1767 Raahe (SL) 
s Michel Carlsson Hård 19.2.1768 Raahe (SL) 
s Adolph Carlsson Hård 29.9.1769 Raahe (SL)
dr Elisabeth Catharina Carlsdr Hårdh 1.2.1771 Raahe (SL)
s Gustaf Carlsson Hård 12.3.1773 Raahe (SL) 
s Carl Carlsson Hårdh 16.2.1777 Raahe (SL)
dr Christina Carolina Carlsdr Hårdh 15.9.1779 Raahe (SL)
(perhe eRKs075, sRKs156)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Carin Mattsdr ...tare 17.2.1755
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
*(Hemming Wijdbäck 1701 d. 14.6.1771)
ea Christina Larsdr Forman Forenius 12.2.1721
(vih abt 1744)
s Anders Hemmingsson Wijdbäck 5.7.1754 Raahe (SL)
dr Sophia Hemmingsdr Wijdbäck 28.1.1760 Raahe (SL)
(perhe sRKs156)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Beata Nilsdr Lampela 2.1758
pig Anna SAmuelsdr Kulha 1758
pig Carin Jöransdr Ket... 5.1759

080 n:o 75 Tredje qvarteret

Johan Zachrisson Leinonen Levonius 15.10.1754 Raahe (SL)
syst Margareta Zachrisdr Levonius Leinonen 26.4.1757 Raahe (SL)
					(avio sRKs157)
färgaren Gabriel Abrahamsson Nordheim 5.1736 (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
timmerm Bengt Påhlsson Ockonen 8.1731 
hu Margeta Johansdr 1737 
s Henrik Bengtsson Ockonen 19.3.1764 Raahe (SL) 
s Johan Bengtsson Ockonen 20.3.1770 Raahe (SL) d. 14.12.1774
dr Maria Bengtsdr Ockonen 19.2.1767 Raahe (SL)
dr Brita Bengtsdr Ockonen 22.1.1774 Raahe (SL) 
dr Margeta Bengtsdr Ockonen 22.12.1775 Raahe (SL)
(perhe sRKs152)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st.mod Margeta Påhlsdr Mellonen( Mononen ?) 10.1690 (sRKs152)

081 n:o 76 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borgaren Anders Johansson Heickinen 25.1.1739 
hu Anna Mattsdr Lacke 24.5.1737 Raahe (SL)
s Matts Andersson Heickinen 23.11.1770 Raahe (SL) 
dr Christina Andersdr Heickinen 18.7.1773 Raahe (SL)
s Zachris Andersson Heickinen 4.5.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs157)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv mor Wendela Christina Walling 15.11.1704 (sRKs157)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
murmestare Eskill Andersson Korhonen Bronman 10.1740
hu Lisa Johansdr Kujala 20.8.1730
(perhe sRKs162)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

082 n:o 77 Tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jacob Pehrsson Simulander 22.7.1718 (sRKs158)
hu Walborg Mattsdr 25.12.1727 d. 29.8.1774
dr Maria Jacobsdr Simulander 29.5.1750 Raahe (SL) (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg klensmed Johan Timlin 16.5.1740
hu Maria Jacobsdr Simulander 29.6.1750 Raahe (SL)
(VL 25.4.1769 Raahe)
s Jacob Johansson Timlin 15.3.1770 Raahe (SL)
dr Margeta Johansdr Timlin 13.6.1772 Raahe (SL)
s Johan Johansson Timlin 5.12.1774 Raahe (SL)
dr Carin Johansdr Timlin 11.11.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs158)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
drg Georg Cauppinen 1752
pig Margeta Mattsdr Leiponen

083 n:o 78 tredje qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Henrik Påhlsson Monckanen 14.3.1704 
hu Anna Jöransdr 16.7.1711 
s Anders Henriksson Monckanen 12.11.1744 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

084 n:o 79 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
rådman Petter Johansson Enquist 21.3.1718 
hu Brita Henriksdr Sovelius 26.9.1719
(perhe sRKs168)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
jungf Maria Pehrsdr Hård 24.9.1751
gl ea Carin Horenia 13.11.1715
drg Lars Johansson Wilpunen 17.8.1749
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
drg Erik Olofsson Wainikainen 25.3.1754
hu Lisa Henriksdr Salgren 10.1753
(VL 24.5.1776 Raahe)
dr Anna Eriksdr Wainikainen 4.8.1777 Raahe (SL)
(perhe sRKs144)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Lisa Johansdr Niwala 16.3.1750
pig Anna Olofsddr Aho 9.1743
pig Carin Johansdr Norring 5.1761
drg Jacob Jacobsson Gerttula 1.6.1763
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
befallningsman Elias Bergbom 7.2.1736 Kruunupyy 
hu Margareta Olofsdr Holmbom 21.6.1733 Umeå
(VL 17.12.1761 Kruunupyy)
s Erik Eliasson Bergbom 15.9.1762 Kruunupyy (SL)
s Gabriel Eliasson Bergbom 7.7.1768 Kruunupyy (SL) 
dr Anna Greta Eliasdr Bergbom 16.11.1771 Kruunupyy (SL) 
(perhe ei sRK)	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
jungfr Maria Christina Holmbom 25.12.1742
uppbördsskriv Erik Warg 1759
uppbördsskriv Jonas Gabrielsson Rönlund 22.5.1762

085 n:o 80 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Henriksson Carlholm 1718 d. 14.6.1771)
ea Lisa Johansdr Procko 20.12.1727
dr Carin Johansdr Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL) (perhe a)
dr Anna Johansdr Carlholm 8.7.1756 Raahe (SL)
s Anders Johansson Carlholm 1.1.1760 Raahe (SL)
dr Lisa Johansdr Carlholm 17.7.1762 Raahe (SL)
(perhe sRKs160)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
(perhe a)
måg styrman Michel Henriksson Holm 
			12.8.1735 Raahe (SL) (sivulta 098)
hu Carin Johansdr Carlholm 16.4.1753 Raahe (SL)
(VL 18.1.1774 Raahe)
dr Maria Michelsdr Holm 4.12.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs160)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
repslagaren Fredrik Lundberg 10.6.1724
hu Brita Michelsdr Niska 8.6.1724
(perhe ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
sjöm Michel Paldan 22.1.1743
brofogd Johan Jacobsson Söderman 15.9.1742

086 n:o 81 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
brandvagten Hans Sigfridsson Hoffberg 2.1.1736 
hu Walborg Olofsdr 16.1736 
s Sigfrid Hansson Hoffberg 21.7.1764 Raahe (SL)
dr Christina Hansdr Hoffberg 16.1.1760 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

mod ea Lisa Henriksdr Flor 30.5.1700 

087 n:o 82 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
borg Petter Asmundsson Rechardt 25.8.1745 Raahe (SL)
hu Brita Zachrisdr Ervast 15.10.1746 Raahe (SL)
(VL 29.12.1769 Raahe)
s Pehr Pehrsson Rechardt 20.8.1772 Raahe (SL) d.16.8.1778
dr Christina Pehrsdr Rechard 18.1.1775 Raahe (SL)
s Zachris Pehrsson Rechardt 20.3.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs161)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
pig Brita Käyrä 11.1738
pig Anna Jonasdr Carinkanda 8.10.1762

088 n:o 83 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Matts Johansson Tynginen 6.2.1688 d. 6.4.1767
hu Maria Pehrsdr 5.3.1698 d. 13.2.1777
s Pehr Mattsson Tynginen 14.6.1734 (sRKs162)
s Matts Mattsson Tynginen Forss 11.1736 (perhe a)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Matts Mattsson Tynginen Forss 1736 
hu Greta Olofsdr 4.7.1741
s Henrik Mattsson Forss 1763 
dr Brita Mattsdr Forss 21.10.1767
dr Margareta Mattsdr Forss 22.12.1769 Raahe (SL)
s Pehr Mattsson Forss 24.6.1773 Raahe (SL) d. 29.9.1774
dr Anna Mattsdr Forss 12.9.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs162)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
murmestar Eskill Andersson Korhonen Bronman 10.1740
hu Lisa Johansdr Kujala 20.8.1730
(perhe sRKs162)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	

089 n:o 84 fierde qvarteret

Anders Gabrielsson Hansk 9.10.1721 (sivulla 061)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Andersson Karakainen 19.6.1739
hu Maria Abrahamsdr 1738 
s Anders Pehrsson Karakainen 11.1760 (perhe a)
Abraham Pehrsson Karakainen 26.1.1762 Raahe (SL)
s Pehr Pehrsson Karakainen 21.6.1765 Raahe (SL) 
s Matts Pehrsson Karakainen 20.9.1768 Raahe (SL)
dr Lisa Pehrsdr Karakainen 26.8.1772 Raahe (SL) d. 1776
dr Maria Pehrsdr Karakainen 7.1.1776 Raahe (SL) 
(perhe sRKs163)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

090 n:o 85 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
Johan Eliasson Lexe 27.2.1722 (ei sRK)
hu Anna Hansdr Kotila 16.12.1728 (ei sRK)
(VL 24.5.1774 Raahe)
s Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL) (perhe a)
dr Brita Johansdr Lexe Lax 11.5.1757 Raahe (SL)
			(avio PattijokiRK1779s081)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
Johan Johansson Lexe 3.8.1749 Raahe (SL)
hu Brita Isaksdr 11.9.1747
(VL 25.4.1773 Raahe)
dr Maria Johansdr Lexe 1.2.1776 Raahe (SL)
dr Brita Johansdr Lexe 2.10.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs164)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

091 n:o 86 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Karakainen 2.1723 
hu Anna Olofsdr Kardinen 1728
s Pehr Andersson Karakainen 21.12.1750 Siikajoki (SL) (ei sRK)
s Olof Andersson Karakainen 9.2.1753 Raahe (SL)
s Matts Andersson Karakainen 10.1760
s Johan Andersson Karakainen 27.9.1758 Raahe (SL)
s Anders Andersson Karakainen 1.9.1763 Raahe (SL) 
s Baltzar Andersson Karakainen 6.8.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs164)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)	
Olof Andersson Karakainen 9.2.1753 Raahe (SL)
hu Lisa Hannuxela 26.1.1734 Siikajoki (SL)
(VL 28.11.1776 Siikajoki)
(perhe sRKs178)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

092 n:o 87 fierde qvarteret

Olof Hansson 9.7.1700 (sRKs165)
dr Lisa Olofsdr 10.2.1762 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Anders Carlander död)
ea Brita Eliasdr Laxe 23.10.1737 Raahe (SL)
oä s Christian Britassson Lexe 23.2.1761 Raahe (SL)
s Johan Andersson Carlander 2.2.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs165)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

093 n:o 88 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Johan Henriksson Wadius 7.6.1684 d. 26.11.1774
dr Christina Johansdr Wadius 24.7.1713 Raahe (SL)(sRKs166)
dr s Johan Johansson Öhrn 30.12.1748 Raahe (SL)( ei sRK)
(perhe eRKs095)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Erik Pehrsson Högfors Wijkman 3.1742 
hu Carin Henriksdr Kiviniitty Högfors 20.11.1740 Siikajoki (SL)
(VL 30.11.1764 Saloinen)
dr Brita Eriksdr Högfors 5.1767
s Henrik Eriksson Wijkman 27.3.1770 Raahe (SL)
s Matts Eriksson Högfors 8.1.1773 Raahe (SL)
s Erik Eriksson Högfors 2.1.1777 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

094 n:o 89 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(borg Matts Kauppinen 23.12.1717 d. 1752)
ea Cecilia Nilsdr 12.1726 
(Cecilian uusi avio:)
Matts Andersson Jokela 5.1.1697
(VL 5.1.1767 Raahe)
dr Anna Mattsdr Kauppinen 30.7.1752 Raahe (SL) (perhe a)
s Matts Mattsson Kauppinen 4.7.1747 Raahe (SL) (perhe b) 
s Georg Mattsson Kauppinen 1.2.1750 Raahe (SL) (ei sRK)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
måg arbetskarl Jacob Mattsson Lindblad 28.10.1743
hu Anna Mattsdr Kauppila 30.7.1752 Raahe (SL) 
dr Cecilia Jacobsdr Lindblad 20.6.1777 Raahe (SL)
(VL 26.12.1775 Raahe) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe b)
s Matts Mattsson Kauppinen 4.7.1747 Raahe (SL) 
hu Walborg Hansdr Öysti 23.10.1753 Raahe (SL) (eRKs110)
(VL 23.3.1772 Raahe)
dr Anna Mattsdr Kauppinen 8.6.1772 Raahe (SL)
dr Carin Mattsdr Kauppinen 10.9.1776 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

095 n:o 90 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Erik Johansson Brochman 11.9.1718 
hu Lisa Hansdr Sovelius 23.7.1725 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

096 n:o 91 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Petter Pehrsson Sipelius 13.1.1728 Raahe (SL) 
hu Christina Hulkowia 5.4.1726 
son Petter Pehrsson Sipelius 22.7.1768 
(perhe sRKs169)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
st s Lars Larsson Ideen 5.6.1752 (sRKs169)
Michel Pehrsson Sipelius 12.10.1722 Raahe (SL)(sRKs169)
Catharina Pehrsdr Sipelius 17.2.1725 Raahe (SL) (sRKs169)

097 n:o 92 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
snickar Carl Johansson Lindberg 11.6.1722
hu Sara Christina Holm 9.1741 d.15.9.1776
(uusi avio:)
hu Martha Johansdr Wijkman (sivulta 077)
(VL 17.2.1778 Raahe)
dr Juliana Carlsdr Lindberg 26.3.1762
s Johan Carlsson Lindberg 23.9.1764 Raahe (SL)
s Carl Carlsson Lindberg 27.8.1773 Raahe (SL)
(perhe sRKs170)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärling Johan Pehrsson Nordström 1755

098 n:o 93 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Henrik Abrahamsson Holm 13.1.1706 Raahe (SL) (sRKs170)	
*(hu Maria Michelsdr Sauvola)
(VL 27.12.1732 Raahe)
dr Anna Henriksdr Holm 21.3.1737 Raahe (SL) (perhe a)
s Michel Henriksson Holm 12.8.1735 Raahe (SL) (avio sivulle 085)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
Marcus Abrahamsson Tallgren 7.1745
hu Anna Henriksdr Holm 21.3.1737 Raahe (SL)
(VL 29.6.1771 Raahe)	 
s Abraham Henrik Marcusson Tallgren 27.1.1774 Raahe (SL)
(perhe sRKs170)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

099 n:o 94 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(klock Zachris Ervast)
ea Christina Gabrielsdr Budde 11.11.1714
s Gabriel Zachrisson Ervast 26.9.1744 Raahe (SL) (perhe a)
s Petter Zachrisson Ervast 31.3.1751 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
borg Gabriel Zachrisson Ervast 26.9.1744 Raahe (SL)
hu Christina Olofsdr Laureus 27.10.1740 Raahe (SL)
(VL 26.11.1771 Raahe)
s Zachris Gabrielsson Ervast 11.9.1772 Raahe (SL) d. 1777
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

100 n:o 95 fierde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
stadsfisk skrädd Matts Liljefors 1726
ea Maria Gabrielsdr Park 1728
s Gabriel Mattsson Liljefors 6.10.1756 
dr Johanna Elisabeth Mattsdr Liljefors 7.5.1760 Raahe (SL)
dr Hedvig Mattsdr Liljefors 28.7.1765
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
lärling Matts Nilsson Stenbäck 10.3.1756
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöm Anders Andersson Lytinen 6.1.1729 d. 29.6.1777
hu Elsa Johansdr 6.1733 (sRKs171)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

101 n:o 96 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pehr Thomasson Wesander 24.11.1724 
hu Margeta Pehrsdr Junelius 18.9.1728
dr Anna Pehrsdr Wesander 21.1.1757 Raahe (SL)
dr Catharina Pehrsdr Wesander 10.1.1765 Raahe (SL) 
dr Clara Pehrsdr Wesander 2.7.1769 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

102 n:o 97 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
borg Matts Bränholm 11.11.1705 
hu Maria Påhlsdr 17.5.1703 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
klockaren
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Gustaf Andersson Siuren 3.4.1747 Raahe (SL) 
hu Brita Budde 20.7.1740 
s Johan Fredrik Gustafsson Siuren 22.8.1770 Raahe (SL)
s Gustaf Adolph Gustafsson Siuren 9.4.1772 Raahe (SL)
s Anders Gustafsson Siuren 7.5.1774 Raahe (SL)
s Pehr Gustafsson Siuren 1.3.1777 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sv m ea Maria Caupman
skräddar gesällen Anders Carlund 1749
drg Johan Johansson Kärki 23.11.1757
drg Michel Johansson Keronen

103 n:o 98 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(arbetskarl Johan Österman 18.5.1727 d. 4.7.1769)
ea Margeta Henriksdr 21.1.1730
s Henrik Johansson Österman 23.9.1755 Raahe (SL) d. 25.8.1778
dr Anna Johansdr Österman 3.1.1758 Raahe (SL)
s Johan Johansson Österman 14.2.1764 Raahe (SL) (ei sRK)
dr Lisa Johansdr Österman 13.5.1766 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

104 n:o 99 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
sjöman Johan Michelsson Montan 21.4.1737 Raahe (SL)
hu Beata Henriksdr Procko 20.12.1745 
(VL 15.2.1774 Hailuoto)
s Johan Michel Johansson Montan 28.1.1763 Raahe (SL) 
s Henrik Johansson Montan 20.6.1775 Raahe (SL)
s Pehr Johansson Montan 25.12.1777 Raahe (SL) 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

105 n:o 100 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
*(Johan Sigfridsson Pieckola )
		(1.11.1724 Hailuoto (SL) d. 20.1.1772 Raahe)
ea Maria Sigfridsdr Heickala 6.1721 (uusi avio PattijokiRK1772s177)
				(takaisin sRKs174)
(VL 25.3.1744 Hailuoto)
dr Margareta Johansdr Piecko 30.1.1747 Hailuoto (SL) (perhe a)
dr Brita Johansdr Pieckola 26.8.1745 Hailuoto (SL) (sRKs174)
dr Anna Johansdr Pieckola 20.1.1753 Hailuoto (SL) (sRKs174)
dr Maria Johansdr Pieckola 15.1.1755 Hailuoto (SL) (sRKs174)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
arbetskarl Christian Olofsson Laureus 20.7.1738 Raahe (SL)
hu Margeta Johansdr Piecko 30.1.1747 Hailuoto (SL)
(VL 15.11.1767 Raahe)
s Johan Christiansson Laureus 21.3.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs176)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

106 n:o 101 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
skomak Samuel Andersson Ahlholm 3.3.1726 
*(hu Helena)
(uusi avio:)
hu Anna Eliadr Maukander 25.6.1728 Pietarsaari (SL) 
(VL 27.3.1753 Pietarsaari)
dr Margareta Samuelsdr Ahlholm 19.8.1750 Raahe (SL) (perhe a)
s Anders Samuelsson Ahlholm 1.3.1755 Raahe (SL) 
s Samuel Samuelsson Ahlholm 17.2.1764 Raahe (SL)
s Matts Samuelsson Ahlholm 20.10.1772 Raahe (SL)
dr Catharina Samuelsdr Ahlholm 8.2.1770 Raahe (SL)
(perhe sRKs175)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(perhe a)
tullvistör Jacob Tamelander 6.8.1757
hu Margareta Samuelsdr Ahlholm 19.8.1750 Raahe (SL)
dr Maria Christina Jacobsdr Tamelander 13.8.1778 Raahe (SL)
(perhe sRKs175)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

107 n:o 102 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
handelsm Johan Abrahamsson Schroderus 
				24.10.1724 Liminka d.10.8.1777
hu Brita Johansdr Åhs Räsen 29.5.1732 Raahe (SL)
(vih abt 1756)
s Abraham Johansson Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
dr Anna Greta Johansdr Schroderus 26.1.1761 Raahe (SL)
dr Brita Catharina Johansdr Schroderus 30.10.1763 Raahe (SL)
dr Beata Johansdr Schroderus 7.2.1769 Raahe (SL)
(perhe sRKs177)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
garfaren Pehr Eklund 1727 
hu Carin Löfdahl 6.1730
dr Maria Brita Löfdahl 3.8.1759 
(perhe sRKs177)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
kakelugnsmakare Simon Johansson Schragge 2.9.1724
hu Anna Nordberg 1731 d.11.4.1766
(uusi avio:)
hu Susanna Sundelin 3.8.1734
(vih abt 1767)
s Johan Petter Simonsson Schragge 27.6.1765 Raahe (SL)
(perhe sRKs140)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Anna Greta Sundelin 28.8.1750
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .	
sjöm Matts Olofsson Lilja 22.2.1734 Siikajoki (SL) 
hu Margareta Wittenberg 20.7.1740 Stockholm
(vih abt 1767)
dr Carin Mattsdr Lilja 15.1.1768 Siikajoki (SL)
s Johan Mattsson Lilja 2.5.1769 Siikajoki (SL)
s Matts Mattsson Lilja 4.11.1770 Siikajoki (SL)
s Jacob Mattsson Lilja 7.9.1774 Siikajoki (SL)
(perhe sRKs156)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
n:o 102 fierde qvarteret
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
arbetskarl Christian Olofsson Laureus 20.7.1738 Raahe (SL)
hu Margeta Johansdr Piecko 30.1.1747 Hailuoto (SL)
(VL 15.11.1767 Raahe)
s Johan Christiansson Laureus 21.3.1770 Raahe (SL)
dr Sophia Christiansdr Laureus 8.1.1773 Raahe (SL)
dr Maria Christiansdr Laureus 20.7.1775 Raahe (SL) d. 18.5.1777
dr Margeta Christiansdr Laureus 1.2.1777 Raahe (SL) d. 18.5.1777
(perhe sRKs176)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

108 n:o 103 fjerde qvarteret

arbetskarl Adam Christersson Alström 8.6.1716 (sRKs176)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
bolagsm Henrik Henriksson Procko 29.10.1732 Hailuoto (SL)
hu Cecilia Henriksdr 1727 
(perhe sRKs176)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
pig Maria Pehrsdr Tarila 7.1758
pig Maria Johansdr Isoperet 11.4.1761

109 n:o 104 fjerde qvarteret

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbränn Elias Andersson Asplund 29.2.1722
dr Anna Eliasdr Asplund 24.11.1756 
dr Sara Eliasdr Asplund 29.2.1760 Raahe (SL)
dr Beata Eliasdr Asplund 10.7.1763 Raahe (SL) d. 1.1777
dr Susanna Eliasdr Asplund 27.7.1766 Raahe (SL)
(perhe sRKs180)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbrännare Pehr Johansson Frantzi 25.11.1737
br Henrik Johansson Frantzi 11.8.1741
(perhe sRKs181)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
beckbrännare Matts Andersson Lämsä 4.1737
hu Maria Eriksdr Ponnikas 13.4.1732 Pyhäjoki (SL)
(vih abt 1761)
dr Brita Stina Mattsdr Lämsä 3.9.1767 Raahe (SL)
s Erik Mattsson Lämsä 25.9.1768 Raahe (SL)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
tjäruinspect Fredrik Henrik Gabrielsson Stårck 6.3.1731
hu Christina Påhlsdr 1735
dr Anna Stårck 20.6.1756 
s Gabriel Stårck 15.6.1761 
s Johan Fredrik Stårck 23.8.1766
(perhe sRKs180)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

LOPPU